Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply
Πωτς γκενεν και μερικα παιρνουν ΟΤΑ τα updates και μερικα ακομα "τριβουν" ?

Carrier branding did it again?

Manufacturer branding. Οι τελευταίες φουρνιές Nexus είναι "yakjuw", δηλαδή Samsung branded, samsung updated. Αν θέλεις να είσαι στοκ, τους ξεκλειδώνεις bootloader, περνάς official google rom "yakju" και παίρνεις αμέσως ΟΤΑ JB. Εναλλακτικά βάζεις καμία άλλη rom και πάλι όλα μέλι γάλα, το Nexus έχει τεράστια ποικιλία σταθερών και αξιόπιστων επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

ποιον φοβο ρε ;βαρεμαρα ταιριαζει καλυτερα

οταν με το καλο μου δωσει αυτοματα system update σε JB , εννοειται θα το κανω.ξερω τα πλεονεκτηματα της JB εναντι της ICS

απλως βαριεμαι αισχρα την διαδικασια που ειχες ποσταρει + ολο το σεταρισμα εξαρχης το κινητο.

και επειδη με καλυπτει ετσι οπως ειανι τωρα , δεν ασχολουμαι.

οταν θα εχω ορεξη παλι

Root

Titanium backup μόνο user apps (no system apps)

Unlock

yakju

JB 4.1.1

Titanium restore

Σεταρισμα τον λογαριασμό Google για contacts + calendar

Profit

Συνολικός χρόνος <25 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Root

Titanium backup μόνο user apps (no system apps)

Unlock

yakju

JB 4.1.1

Titanium restore

Σεταρισμα τον λογαριασμό Google για contacts + calendar

Profit

Συνολικός χρόνος <25 λεπτά

μιας και γινεται unlock , δε χανεται η εγγυηση ;

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις με την 4.0.2 (αν δεν κάνω λάθος) που έρχεται αρχικά, τότε ΑΥΤΟ, θα σου φανεί χρήσιμο, περνάς και το BootUnlocker μετά, και κάνεις unlock, κλπ αναβαθμίζεσαι σε 4.1 χωρίς να χάσεις αρχεία. <-άκυρο, μιας και "booom" μόλις θα φλασάρεις τo data partition της yakju..

Σημαντικό, (ΑΝ ξεκινήσεις για 4.1), πέρα από τις εφαρμογές με Titanium Backup, κράτησε backup ό,τι χρήσιμο θές από την SD, μιας και με το wipe, τα έχασες (φωτό,βίντεο,έγγραφα, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το bootunlocker? Φαίνεται ενδαιφέρον για να μη χρειάζεται να το σκέφτεσαι κάθε φορά που θέλεις να κλειδώσεις/ξεκλειδώσεις το bootloader...

edit: πήγα στο xda και είδα τι κάνει. Μια χαρά είναι, και το κατεβάζω ήδη. Πρέπει να είναι η μόνη εφαρμογή που έχω δει στο play να έχει μόνο 5άστερα :)

Link to comment
Share on other sites

Για προτείνεται και καμια καλή rom για αρχή... Εκτός της κλασικής cwm και της paranoid

Ολες derivatives της CyanogenMod ειναι, μονο οι kernel αλλαζουν. Εγω τρεχω nightlies με LeanKernel ή Trinity

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μια θήκη από ebay (incipio ngp) κι είπα να της τραβήξω ένα mini review-δακι.

Η θήκη έρχεται μαζί με ένα screen protector, πανάκι και squeegee.

Σαν κατασκευή είναι πολύ καλή, σκληρό αλλά εύκαμπτο πλαστικό.

Καλύπτει επαρκώς το κινητό και αφήνει ανοίγματα σε όλες τις εισόδους/εξόδους του, ακόμη και στα pins του docking station.

Επίσης στο κάτω μέρος που είναι τα μικρόφωνο/usb/headphones δεν αφήνει το μεγάλο άνοιγμα που έχουν πολλές θήκες,

αλλά όπως βλέπεται και στις φωτογραφίες αφήνει μικρά ανοίγματα με διαχωριστικό.

Τέλος τα κουμπιά της έντασης πατιούνται αρκετά εύκολα ενώ το κουμπί ενεργοποίησης έχει μια δυσκολία (δε ξέρω αν ήταν σκόπιμο από την εταιρεία).

Αυτά για τη θήκη. Πέρα από το ότι παχαίνει το κινητό (όχι όμως πάρα πολύ) και το γεγονός ότι το κουμπί ενεργοποίησης έγινε λίγο πιο δύσκολο στο να πατηθεί,

την θεωρώ μια από τις καλύτερες θήκες που κυκλοφορούν στην αγορά.

PS. Δεν αγόρασα κάποια πιο "φλοίδα" γιατί δεν παρείχαν αρκετή προστασία.

Κατά την άποψή μου ή παίρνεις θήκη που όντος να προστατεύει (σε λογικά πλαίσια πάντα :p ) ή καλύτερα άστο χωρίς.

p1020132z.jpg

p1020133a.jpg

p1020137u.jpg

p1020138n.jpg

p1020139d.jpg

p1020140s.jpg

p1020141r.jpg

p1020142f.jpg

p1020143u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.