Jump to content



[Αγορά] Headset ?


Guest

Recommended Posts

αυτό που μου έδωσες μέσω amazon.co.uk είναι χρησιμοποιημένο ,και στην επιλογή στο τέλος , μου βγάζει και άλλα μεταφορικά

1241311768176.gif

Ελα τώρα πες αλήθεια πλάκα μου κανεις.

In stock. Dispatched from and sold by Amazon.co.uk.

και στο τελος επιλογή super save delivery και συνολικό κόστος 32£ δλδ 40Ε

jvc-rx700-amazon-co-uk-7645.jpg

jvcamazon-7646.jpg

jvc-rx700-amazon-co-uk-7645.jpg

Και το Zalman ZM-MIC1 : zalman ZM-MIC1 | eBay

με κόστος : 9.9 ευρώ με μεταφορικά

Μικρόφωνο ακουστικών Zalman ZM-MIC1 με clips καλωδίου 9€

και ξεκίνησα με 20 ευρώ όριο να βάλω στο να αγοράσω ακουστικά ?!

Ποιoτικό και 20€?

Μπορεί να στοιχίζουν 40€ τα jvc αλλά δεν έχουν ουδεμία επαφή με οποιοδήποτε 7.1/5.1/18.1 super duper crapsound headset. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αυτη η λυση αμα θες ντε και καλα μικροφωνο, εχε υποψη σου οτι ειναι λιγο "ψοφιο" σε αντιθεση με το zalman που ειναι στο αλλο ακρο.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Koss-SB40-Gaming-Headphones/dp/B00005ML7T/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1347611984&sr=1-1[/ame]

Αποτι βλεπω το headset υπαρχει ΚΑΙ ελλαδα - Χανια μερια

KOSS SB40, Ακουστικά & Μικρόφωνα, Περιφερειακά, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

your call :)

Link to comment
Share on other sites

δεν σου έκανα πλάκα ,τώρα γιατί βάζεις τόσα υπερβολικά πράγματα που κοπανάνε όλοι το κεφαλί τους δεν ξέρω,σε εμένα δεν το έβγαζε και έβγαζε οτι θέλει εξτρά χρήματα για το Shipping.Αλλά εντάξει λάθος επιλογή είχα βάλει εγώ.

Ωραίο πακέτο,αλλά θα περιμένει αρκετό καιρό μέχρι να το πάρω,τόσα πολλά χρήματα μαζεμένα τώρα,δύσκολα ! :weep:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω με αυτά που άκουγα εδώ περί headset και headphones έχω να πω τα εξής. Είμαι κάτοχος των Logitech g35 surround headset και αφού διάβαζα ότι θα έλεγε πιο πολυ να πάρεις καθαρά headphones πήρα τα στουντιακα akg k271 mk2 ενός φίλου και τα βάλαμε πάνω στην κάρτα ήχου assus xonar d2x. Το συμπέρασμα ήταν ότι αυτα τα ακουστικά των 220 ευρω δεν έφταναν πουθενά σε απόδοση τα g35. Ο ήχος δεν είχε καθόλου βάθος είτε γινόταν κάτι μπροστά σου είτε στα 100 μέτρα ήταν το ίδιο πράγμα. Όσο για το Dolby headphone ήταν απλά κακό σε σχέση με αυτο των g35. Για παράδειγμα στο bf3 δεν ακουγόταν τίποτα αν η πηγή του ήχου ήταν πίσω σου στις 4 η ώρα αν με πιανετε. Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και με κάτι αλλα pioneer. Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει Dolby headset των 135 ευρω πάντως εγω με αυτα τα 2 headphones που δοκίμασα δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος, για μουσική είναι τέλεια για games όμως μάλλον ένα καλό Dolby headset των 100+ ευρω παίζει να είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω με αυτά που άκουγα εδώ περί headset και headphones έχω να πω τα εξής. Είμαι κάτοχος των Logitech g35 surround headset και αφού διάβαζα ότι θα έλεγε πιο πολυ να πάρεις καθαρά headphones πήρα τα στουντιακα akg k271 mk2 ενός φίλου και τα βάλαμε πάνω στην κάρτα ήχου assus xonar d2x. Το συμπέρασμα ήταν ότι αυτα τα ακουστικά των 220 ευρω δεν έφταναν πουθενά σε απόδοση τα g35. Ο ήχος δεν είχε καθόλου βάθος είτε γινόταν κάτι μπροστά σου είτε στα 100 μέτρα ήταν το ίδιο πράγμα. Όσο για το Dolby headphone ήταν απλά κακό σε σχέση με αυτο των g35. Για παράδειγμα στο bf3 δεν ακουγόταν τίποτα αν η πηγή του ήχου ήταν πίσω σου στις 4 η ώρα αν με πιανετε. Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και με κάτι αλλα pioneer. Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει Dolby headset των 135 ευρω πάντως εγω με αυτα τα 2 headphones που δοκίμασα δεν εμεινα καθόλου ευχαριστημένος, για μουσική είναι τέλεια για games όμως μάλλον ένα καλό Dolby headset των 100+ ευρω παίζει να είναι καλύτερο.

Πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ usb headset (και 7.1/5.1 :S) όπου η επεξεργασία του ήχου γίνεται απο το dac του headset και το συγκρίνεις με το dolby headphone. Πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα αυτη η σύκριση, σαφώς ανώτερο το dh.

Επειδή βλέπω οτι έχεις την συγκεριμένη κάρτα που ανέφερες xonar d2x, με το συγκεριμένο headset η κάρτα απλά κοιμάται. Τώρα για k271<g35 αδυνατώ πραγματικά να το πιστέψω, βέβαια είναι ατυχές και το παράδειγμα γιατί η sound engine του bf3 είναι επιεικώς άθλια. Με ένα σωστό σετάρισμα της xonar ( dolby headphone dh-1 + windows 5.1 speaker setup) γίνεται απλα πανηγύρι.

Επίσης για την τιμή των k271 mkII κάποιο λάθος έχει γίνει μάλλον.

AKG K-271 MKII - Thomann Greek Cyberstore

Στα 205Ε αγοράζεις Κ701 AKG K-701 - Thomann Greek Cyberstore

Και επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια, οποιος επιμενει πως ΔΕΝ επαρκει ενα ζευγαρι στερεοφωνικα ακουστικα για αξιοπιστο positioning ( το οποιο σε μεγαλο βαθμο ειναι και θεμα της πηγης του ηχου ) ας ακουσει αυτο εδω

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IUDTlvagjJA]Virtual Barber Shop (Audio...use headphones, close ur eyes) - YouTube[/ame]

Όπως θα έλεγε και ο γρηγόρης "Να δω ποσες φορες ακομα θα δωσω το παρακατω λινκ :p
Link to comment
Share on other sites

Περί ακριβών ακουστικών και στουντιακής ποιότητας.

Αυτά είναι τα akg k271 mk2:

http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=2901

http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=2902

Ακριβά μπορεί να είναι, αλλά το μπάσο τους είναι σχεδόν ανύπαρκτο(και με ένα boost στα πρίμα). Και όχι μόνο σε αυτό το μοντέλο. Και φυσικά όχι μόνο στις μετρήσεις αυτού του σάιτ. Ούτε οι παραμορφώσεις τους φαίνονται καλές για τόσο ακριβό σετ. Υποκειμενικά δεν ξέρω πως παίζουν. Πάντως κάτι τέτοιο δεν το λες και στουντιακό.

Για τα Κ601 και τα Κ701(αλήθεια πώς και τόσο φθηνά;) της ίδιας εταιρείας το 95% των όσων τα έχουν δοκιμάσει λένε για κάπως ανεπαρκές(αν και ποιοτικό) μπάσο και πριμάτο ,όχι απόλυτα ουδέτερο ήχο(από ψάξιμο στο νετ Και από μετρήσεις). Αν κρίνω από τα hd 650 που είναι απλώς οκ στην ποσότητα του μπάσου και τις συγκρίσεις με τα AKG τότε όποιος πάει σε αυτά τα μοντέλα από beyerdynamic θα νομίσει ότι του έδωσαν χαλασμένο σετ. Η αδυναμία σε κάποιες συχνότητες έχει επίπτωση και στην καθαρότητα(τι ακούς).

Να πάμε και στα ultrasone των 1900€: ]Ultrasone Edition 10 / HeadRoom Audio

Ο τύπος που τα πουλάει τους έκανε ένα ειρωνικό βίντεο review στο οποίο έδειχνε να υποφέρει από τα έντονα και διαπεραστικά τους πρίμα. Αντίθετα τα HD 800 της sennheiser στα 900€ θεωρούνται μνημείο μηχανικής στα ηλεκτροδυναμικά ακουστικά από τότε που βγήκαν, από όλους ανεξαιρέτως, είτε τους άρεσαν υποκειμενικά είτε όχι. Και πραγματικά οι μετρήσεις τους συναγωνίζονται ηλεκτρονικά μηχανήματα. Ειδικά στο μπάσο βλέπεις τρομακτική βελτίωση στις παραμορφώσεις(πατενταρισμένο ring shaped tranducer) σε σχέση με απλά μεγάφωνα των 40-50 mm.

Υ.Γ:

1. Η εμπειρία και η τεχνογνωσία του κατασκευαστή είναι αυτά που καθορίζουν την ηχητική ποιότητα όχι το κόστος και το μουράτο design. Και τέλος είναι αδύνατον κάτι να μετράει αίσχος και να παίζει πιστά, ασχέτως αν αρέσει υποκειμενικά.

2. Για τέλεια κάλυψη του ήχου-σαν να ακούς πλήρες ηχοσύστημα-και ήχο ομαλό σαν βούτυρο χωρίς περίεργες εξάρσεις δώστε μια ευκαιρία στα φθηνά beyer. Είναι παραμετροποιήσιμα ακουστικά γιατί μόνο κόβεις από το eq, δεν προσθέτεις με κίνδυνο να παραμορφώσεις.

3. Το barbershop στο youtube είναι κακής ποιότητας. Αυτό είναι πιο proper:

[ame=http://vimeo.com/8604832]Binaural Recording - "Objects" on Vimeo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.