Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος mer έγραψε:

Συμφωνώ. Όταν κάνεις ρουτ και ασχολείσαι καταλαβαίνεις τι παίζει γενικότερα. Το θέμα είναι ότι τελευταία όλο με ασαφεια κατηγορείται το ρουτ για την ασφάλεια του κινητού

Όταν κάνεις root, δεν θεωρώ πως καταλαβαίνεις τι παίζει.. ίσα ίσα, έχεις παραπάνω δυνατότητες χωρίς να'σαι σε θέση να προστατευθείς αποτελεσματικά.. είναι ρίσκο που έρχεται μαζί με ένα τυράκι.

Όσοι το κατηγορούν με ασάφειες, δεν ξέρουν να το εξηγήσουν ή δεν μπορούν να το πουν με απλά λόγια σε κάποιον που ΔΕΝ γνωρίζει. Το ότι το κατηγορούν όμως, δεν σημαίνει ότι είναι δεισιδαιμονία.. έχουν δίκιο.. 

Τέλος και η apple έλεγε, μην κάνετε jailbreak το κινητό μας. Όλοι θεώρησαν πως το έλεγε απλά επειδή χάνει χρήματα. Πέρα από αυτό, μια συσκευή jaillbroken, είναι πιο "ευπαθής". 

Για το συγκεκριμένο vulnerability, θεωρώ πως δεν υπάρχει τόσος κίνδυνος για κάποιος που δεν βάζει στο κινητό "αηδίες". Κοινώς, έναν νορμάλ χρήστη που κατεβάζει το κλασικά, δεν τον απασχολεί. Μακάρι να βγει και patch για το τελευταίο από τα 4 και να περαστεί από τους κατασκευαστές στις συσκευές. Δυστυχώς, οι συσκευές μας είναι ευπαθείς σε πολλά περισσότερα από ένα quadrooter (όχι μόνο τα android). 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έχεις περισσότερα δικαιώματα. Μπορείς να βάλεις και ένα firewall. Ότι και να κάνεις άμα δεν ξέρεις θέτεις σε κίνδυνο την συσκευή σου όπως στην περίπτωση του quadrooter ακόμα και χωρίς ρουτ οπότε ισχύει αυτό με την ημιμαθεια

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, προφανώς, γι'αυτό το κάνουν όλοι.. απλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλα αναγκαία. Πχ. για το firewall θεωρώ πως δεν χρειάζεται, μια και υπάρχουν firewalls που δεν θέλουν root. Επίσης το ίδιο το λειτουργικό είναι σαν ελβετικό τυρί.. οπότε δεν σώζεται η κατάσταση. Στο προηγούμενό μου κινητό είχε επιλογές για το ποια εφαρμογή έχει ποια δικαιώματα και τι να της επιτρέπεται, οπότε δεν το'χα χρειαστεί.. 

Συνήθως άμα δεν ξέρεις, δεν πολυπειράζεις. Εκεί που νομίζεις ότι ξέρεις και πειράζεις είναι που την πατάς.. άνθρωποι που έχουν άπειρη γνώση και πάλι την πατάνε. Εκεί που ξέρεις ότι κάνει είναι κακό.. και το πατάς.. το κατεβάζεις.. το χρησιμοποιείς για λίγο ή για μια φορά.. 

Γι'αυτό συμφωνώ κυρίως για το ότι το root ας το αποφεύγουμε αν είναι δυνατόν.. όσο είναι δυνατόν.. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν προσφορά μόνο για σήμερα το Alcatel Flash Plus 2 στα 160$ από 180$ στο Coolicool (τόσο το βλέπω παντού στο Kimovil κιόλας). Είναι για περιορισμένο αριθμό γράφουν στο FB και τώρα που το είδα έχουν ακόμα 10 κομμάτια λένε. Εάν κάποιος τα θέλει.... Δεν το γράφω για σε ξεχωριστή προσφορά, γιατί λογικά σε λίγο θα έχουν τελειώσει.

Έγινε επεξεργασία από maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αυτή την περίοδο έχουν διάφοροι γενέθλια και δίνουν δώρα/προσφορές. Έτσι είναι η chuwi που δίνει φθηνότερα τα tablet και μπορεί και να το πάρεις και τσάμπα, και σε μερικές ημέρες το efox θα δώσει λέει 919 προϊόντα σε προσφορά λόγω γενεθλίων. Λογικά και το αδερφάκι του θα έχει αντίστοιχη εκδήλωση.

Link to comment
Share on other sites

μμ να πω κατι. Εχω ενα sony Ζ3. Στην κιτκατ εδινε ~7 ωρες οθονη με τη χρηση που κανω, στην 5.1.1 εδινε ~5.30 με 6 ωρες. ΣΤην 6.0.1 εχουμε πεσει στις 5 ωρες βαρια βαρια...τι στο καλο εχουν κανει πια  και ρουφανε τοσο πολυ σε καθε νεα εκδοση. Η εμπειρια μου βλεπω οτι ισχυει γενικα και στα υπολοιπα κινητα. 

 

ΑΠο επιδοσεις δεν βλεπω κατι το αξιοπροσεκτο. 

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει ό,τι και με κάθε άλλο λειτουργικό.

Προστίθενται λειτουργίες και services και δυνατότητες (κ κλείνουν τρύπες) κι έτσι απαιτείται παραπάνω ώρα λειτουργίας/κύκλοι επεξεργασίας από τη cpu.

Με το ελαφρύ λειτουργικό, το κινητό "κοιμόταν" κ λίγο. Τώρα το "ρουφάει" σιγά σιγά, οτιδήποτε τρέχει στο backround.. δεδομένου ότι είσαι με το ίδιο hardware, είναι θετικό ότι δεν είδες και σε επιδόσεις διαφορά (προς το χειρότερο). Καμιά φορά βέβαια, είναι κ θέμα του πώς θα κάτσει η αναβάθμιση κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Το Android είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα για τα <medium specs Smartphone. Rules 

 

Και εμένα όταν πέρασα την 6 στο Z3 tablet μου φάνηκε ότι έπεσε η αυτονομία αλλά λέω ιδέα μου θα ναι.

 

Βέβαια βγάζει ~8 ώρες οθόνη οπότε κλάιν :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

@SpirosKGR Όχι για να μη λες ότι είσαι μόνο εσύ γκαντέμης...

 

Brickαρε το Zenfone, άχρηστο κατά πάσα πιθανότητα...!

Σε recovery δεν μπαίνει? Του έκανες κάτι και μπρίκαρε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

@SpirosKGR Όχι για να μη λες ότι είσαι μόνο εσύ γκαντέμης...

 

Brickαρε το Zenfone, άχρηστο κατά πάσα πιθανότητα...!

Welcome, καλησπέρα :D Εγώ είχα brickάρει μία φορά το G2, και τη δεύτερη brickaρε μόνο του. Είχα και λίγα νεύρα εκείνη τη μέρα και απεβίωσε σε τόπο χλοερό :p Από τότε εχω μείνει με το κινητό που είχα στο στρατό. Ενα nokia του 20αρικου. μια χαρούλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος maddoctor έγραψε:

Σε recovery δεν μπαίνει? Του έκανες κάτι και μπρίκαρε?

Δεν μπαίνει πουθενά. Όταν το πατάω να ανοίξει δονείτε και μετά δονείτε μόνο του ανά x δευτερόλεπτα.

Επίσης όταν το βάζω στο φορτιστή δεν εμφανίζει τίποτα ή εμφανίζει το εικονίδιο της φόρτισης το οποίο δείχνει συνέχεια ότι είναι άδεια η μπαταρία.

 

Και στον υπολογιστή δεν το δείχνει καν γιατί λογικά κάνει από μόνο το επανεκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, UltraB said:

Δεν μπαίνει πουθενά. Όταν το πατάω να ανοίξει δονείτε και μετά δονείτε μόνο του ανά x δευτερόλεπτα.

Επίσης όταν το βάζω στο φορτιστή δεν εμφανίζει τίποτα ή εμφανίζει το εικονίδιο της φόρτισης το οποίο δείχνει συνέχεια ότι είναι άδεια η μπαταρία.

 

Και στον υπολογιστή δεν το δείχνει καν γιατί λογικά κάνει από μόνο το επανεκκινήσεις.

Και δεν το έπιασες το υπονοούμενο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει πουθενά. Όταν το πατάω να ανοίξει δονείτε και μετά δονείτε μόνο του ανά x δευτερόλεπτα.
Επίσης όταν το βάζω στο φορτιστή δεν εμφανίζει τίποτα ή εμφανίζει το εικονίδιο της φόρτισης το οποίο δείχνει συνέχεια ότι είναι άδεια η μπαταρία.
 
Και στον υπολογιστή δεν το δείχνει καν γιατί λογικά κάνει από μόνο το επανεκκινήσεις.

Λογικό να μην το δείχνει στο πισι πάντως αφού δεν ανοίγει.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.