Jump to content


Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

5 hours ago, mer said:

Επίσης ποια θεωρείς καλύτερη.

Μεχρι πριν την ανακοίνωση των note 4, mi5s /plus και του αναμενόμενου mi note 2 η letv είχε μακράν καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Τώρα η xiaomi ανακοίνωσε (και θα ανακοινώσει) σε 2,5 μήνες 6 συσκευές καινούριες, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω με αυτές της letv που βγήκαν πριν 5-8 μήνες. Πιστεύω ότι αυτά τα xiaomi καλύτερα θα είναι αλλά υπερκοστολογημένα. Έχω δουλέψει mi4c->mi note pro-> redmi note 3 pro και μετά πήγα στο letv (le 1 pro) και έμεινα, χωρίς να σημαίνει κάτι απλά έκατσε σε εμένα καλύτερα στο σύνολο.

 

Ο μόνος ενδοιασμός μου για το Le 3 pro είναι αν αξίζει η αγορά του σε σχέση με αυτό που έχω (le 1 pro) και η διαφορά χρημάτων που θα προκύψει 100-120 ευρώ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mer said:

Καλύτερη ρομ βασικά ρώτησα. Τα σπεκς τα βλέπω και τα ξέρω. Για την ποιότητα κατασκευής θα συμφωνήσω. Εγώ θα σε πρότεινα να περιμένεις.

 

Κοίταξε πλέον που δεν ασχολούμε καθόλου με root , custom roms, xposed και δεν συμμαζεύεται από την στιγμή που η στοκ εμπειρία και στις δύο περιπτώσεις (LeTV και Xiaomi) είναι ίδια ( προφανώς κάθε UI εχει κάποια θετικά ή αρνητικά) δεν κάθομαι να σκάω σε αυτό το κομμάτι.

 

Η αυτονομία και στο MIUI (xiaomi)και και στο EUI(letv) είναι μέτρια σε σχέση πχ με AOSP  ή τo VIBE UI(lenovo) , που το τελευταίο έχει μακράν την καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Πλέον από άποψη απόκρισης όλα είναι ίδια (εφόσον δεν υπάρχουν κολλήματα/bugs) και για αυτό για μένα δεν είναι δεσμευτικό όπως για άλλους το UI που θα έχει το κινητό και βλέπω προτάσεις όπως η Letv (LeEco). 

 

Κ εγώ έτσι το βλέπω να περιμένω για την επόμενη γενιά με τον snapdragon 830 που θα είναι πραγματική αναβάθμιση σε απόδοση και αυτονομία (θεωρητικά λόγω μικρότερου μεγέθους αρχιτεκτονικής). 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2016 at 5:12 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Κοίταξε πλέον που δεν ασχολούμε καθόλου με root , custom roms, xposed και δεν συμμαζεύεται από την στιγμή που η στοκ εμπειρία και στις δύο περιπτώσεις (LeTV και Xiaomi) είναι ίδια ( προφανώς κάθε UI εχει κάποια θετικά ή αρνητικά) δεν κάθομαι να σκάω σε αυτό το κομμάτι.

 

Η αυτονομία και στο MIUI (xiaomi)και και στο EUI(letv) είναι μέτρια σε σχέση πχ με AOSP  ή τo VIBE UI(lenovo) , που το τελευταίο έχει μακράν την καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Πλέον από άποψη απόκρισης όλα είναι ίδια (εφόσον δεν υπάρχουν κολλήματα/bugs) και για αυτό για μένα δεν είναι δεσμευτικό όπως για άλλους το UI που θα έχει το κινητό και βλέπω προτάσεις όπως η Letv (LeEco). 

 

Κ εγώ έτσι το βλέπω να περιμένω για την επόμενη γενιά με τον snapdragon 830 που θα είναι πραγματική αναβάθμιση σε απόδοση και αυτονομία (θεωρητικά λόγω μικρότερου μεγέθους αρχιτεκτονικής). 

Η αυτονομία είναι κάτι το σχετικό. Βλέπω πχ ότι το Mi Max, έχει 4800mAh μπαταρία ή ακόμα και το RN3 με την 4000, δεν σου φτάνει για την ημέρα και!? Το λέω επειδή έγραψα πρόσφατα παρουσιάσεις γι' αυτά τα δύο κινητά....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβγαλε ανακοίνωση το Coolicool Hellas στο FB είδα ότι δίνει το μαγαζί δωρεάν ένα Umi Plus. Όποιος θέλει να δοκιμάσει (εγώ δεν παίρνω μέρος, μην ανησυχείτε, κοιτάω το Note 2 πότε θα το φέρουν να το πάρω... :D ) -> https://www.facebook.com/CoolicoolHellas/photos/a.1611942889083624.1073741828.1611883989089514/1814611805483397/?type=3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια και δεν έχουμε ένα ios vs android, ας το βάλω εδώ... να μη νιώθουμε μειονεκτικά εμείς οι "φτωχοί" που δεν παίρνουμε προϊόντα της apple :p

Την επόμενη φορά που θα σας πουν για απροβλιμάτιστη και σμουθ εμπειρία... τρίψτε το στη μούρη τους :hehe:

https://bgr.com/2016/11/17/iphone-vs-android-reliability-crashing-apps/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 1% στα Asus σωστό μου φαίνεται αν κρίνω απ το δικό μου :p

Μέχρι τώρα δεν έχει chrashαρει τίποτα, τίποτα όμως.

 

Μπορεί να μην έχει τρομερά specs αλλά είναι φοβερή συσκευή (Zenfone 2 / 4GB), πόσο μάλλον για τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 17/11/2016 at 10:53 PM, UltraB said:

Το 1% στα Asus σωστό μου φαίνεται αν κρίνω απ το δικό μου :p

Μέχρι τώρα δεν έχει chrashαρει τίποτα, τίποτα όμως.

 

Μπορεί να μην έχει τρομερά specs αλλά είναι φοβερή συσκευή (Zenfone 2 / 4GB), πόσο μάλλον για τα λεφτά της.

Εγώ δοκίμασα το Zenfone 3 (4gb ram) και είχα τρομερό πρόβλημα με το σήμα... Ειδικά με wind όπου γενικά το σήμα της είναι πιο αδύναμο δεν μπορούσα ούτε κλήση να κάνω.

Δεν μπόρεσα να βγάλω γενική εικόνα δυστυχώς γιατί μόνο στο σπίτι το χρησιμοποιούσα αφού έβαλα τις κάρτες σε άλλο κινητό.

 

Λένε ότι είναι πρόβλημα software αλλά το γύρισα πίσω μιας κ δεν μπορώ να περιμένω πότε θα αξιωθεί να το φτιάξει.

 

Στο δικό σου είχες ποτέ τέτοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο (έχω μια Vodafone και μια Wind). Μπορεί να συμβαίνει και στο δικό μου αλλά ποτέ δε θυμάμαι να πήγα να πάρω τηλέφωνο και να μην είχα σήμα ή να το δω χωρίς σήμα (με εξαίρεση αν είμαι στα βουνά και στα λαγκάδια που ούτως ή άλλος δε παίζει σήμα).

 

Πήγα τώρα στις ρυθμίσεις και μου βγάζει Time without signal: 0%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέψου εγώ είχα πρόβλημα σε οποιοδήποτε σημείο μέσα στην πόλη, εκτός απο τα σημεία που "έβλεπαν" την κεραία.

Με την cosmote δεν είχα πρόβλημα απλά είχε 1-2 λιγότερες γραμμές, αλλά με την wind τίποτα... Στις 10 προσπάθειες έβγαζα μία κλήση με την wind.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TifoziF1 said:

Γίνεται "σφαγή" στα τελωνεία έμαθα, σε ό,τι έρχεται από Κίνα και λοιπές μη-ΕΕ χώρες. Προσοχή λοιπόν στις παραγγελίες σας.

Ωχ, και περιμένω 2 κινητά. Κοιτάνε και απλά πακέτα με Singapore Post?

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2016 at 0:12 PM, TifoziF1 said:

Γίνεται "σφαγή" στα τελωνεία έμαθα, σε ό,τι έρχεται από Κίνα και λοιπές μη-ΕΕ χώρες. Προσοχή λοιπόν στις παραγγελίες σας.

Σε εμένα μπήκαν 3 δέματα τελωνείο

22 hours ago, hurin said:

Ωχ, και περιμένω 2 κινητά. Κοιτάνε και απλά πακέτα με Singapore Post?

'Οχι μόνο αυτό, ακόμα και gift low priced να είναι δηλωμένο μπορεί να στο κρατήσουν. 

 

Φαίνεται ότι έτσι θα πληρωθεί η  13η σύνταξη :p

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2016 at 6:36 PM, maddoctor said:

Τα πάντα κοιτάνε. Έχω ένα umi london αξίας 68$ στο τελωνείο με SG

 

17 hours ago, BasiliCeLew said:

Σε εμένα μπήκαν 3 δέματα τελωνείο

'Οχι μόνο αυτό, ακόμα και gift low priced να είναι δηλωμένο μπορεί να στο κρατήσουν. 

 

Φαίνεται ότι έτσι θα πληρωθεί η  13η σύνταξη :p

 

Μπήκα στο myphone και το έψαξα και βλέπω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν στη Θεσσαλονίκη. Ας ελπίσουμε ότι λόγω σαφώς μεγαλύτερου φόρτου δεν θα το έχουμε και εδώ στην Αθήνα...

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.