Jump to content


Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

On 26/12/2016 at 9:27 AM, hurin said:

 

 

Μπήκα στο myphone και το έψαξα και βλέπω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν στη Θεσσαλονίκη. Ας ελπίσουμε ότι λόγω σαφώς μεγαλύτερου φόρτου δεν θα το έχουμε και εδώ στην Αθήνα...

Εμένα 3 δέματα και τα 3 απο Αθήνα ήταν. Οι έλεγχοι είναι πιο έντονοι αν κρίνω από τα πόσα πέρασαν τελωνείο αλλά κ πάλι δεν περνάνε όλα. Δεν έχουν το δυναμικό να το κάνουν.

 

Βέβαια κ για αυτό ένα δέμα μου βρίσκεται στο τελωνείο απο τις 12/12 χωρίς να έχω ακόμα κάποια ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2016 at 11:59 AM, jax7480 said:

Έχει κανείς εμπειρία από Microtek Θεσσαλονίκης που θέλω να πάω ένα Note 4 που ξαφνικά πέθανε; το τηλέφωνο δεν ανοίγει απλά με τίποτα. 

Ο υπολογιστής το αναγνωρίζει;

Αν όχι δοκίμασε να αποσυνδέσει το flex της μπαταρίας και με κρατημένο vol down να δεις αν στο device manager σου δείχνει τίποτα. 

Διαφορετικά μπορείς να βεβαιωσεις με κάποιο τρόπο ότι το κινητό φορτίζει κ έχει μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει μπαταρία με καινούργια. Το τηλέφωνο (δεν το σύνδεσα με υπολογιστή) απλά δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα και hard reset για να κάνω restore και τίποτα. Να δοκιμάσω σύνδεση με υπολογιστή να δω αν γίνει κάτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, jax7480 said:

Έχω αλλάξει μπαταρία με καινούργια. Το τηλέφωνο (δεν το σύνδεσα με υπολογιστή) απλά δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα και hard reset για να κάνω restore και τίποτα. Να δοκιμάσω σύνδεση με υπολογιστή να δω αν γίνει κάτι;

αα samsung note 4 έχεις μπερδεύτηκα με τα xiaomi :p τα βλέπω και στον ύπνο μου φαίνεται! χαχαχα

Αυτά που σου είπα ήταν για το xiaomi.

 

A) Αρχικά δοκίμασε soft reset (δεν ξέρω αν το έκανες ήδη)

1) Βγάλε την μπαταρία

2) Πάτα το battery button συνεχόμενο για 60-70sec με βγαλμένη μπαταρία

3) Βάλε την μπαταρία κ δοκίμασε αν ανοίγει τώρα

 

Β) Όταν το συνδέσεις σε φορτιστή είναι νεκρό τελείως έτσι; Δεν ανταποκρίνεται με κάποιο τρόπο...

Βάλτο σε υπολογιστή για να δεις αν ανταποκριθεί καθόλου μιας κ δίνει λιγότερο ρεύμα σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η θύρα φόρτισης κ δεν το αφήνει να φορτίσει, επίσης δες αν φαίνεται στο device manager με κάποιο τρόπο το κινητό.

 

Γ) Αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα παραπάνω δοκίμασε να το ανοίξεις σε safe mode ή σε recovery mode

Safe mode (αν το πρόβλημα προέκυψε απο κάποια εφαρμογή ή update κυρίως):

1) Βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό είναι κλειστό

2) Πάτα ταυτόχρονα volume down και power button

3) Αν ανοίξει άσε το power button αλλά συνέχισε να πατάς το volume down μέχρι να σταματήσει το κινητό τις επανεκκινήσεις

4) Αν ανοίγει σε safe mode θα στο το γράψει στην γωνία κ τώρα αφήνει το volume down

 

Recovery mode είναι η τελευταία επιλογή σε περίπτωση που δεν πιάσει τίποτα

1) Βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό είναι κλειστό

2) Πατάς volume up και το home button μαζί κ μετά το power button (δεν τα αφήνεις τα άλλα δύο προσοχή)

3) Μόλις νοιώσεις δόνηση στο κινητό άσε το home button κ το power button αλλά συνέχισε να πατάς το volume up, όταν μπεις στο recovery mode τότε αφήνεις κ το volume up

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2016 at 2:30 PM, BasiliCeLew said:

αα samsung note 4 έχεις μπερδεύτηκα με τα xiaomi :p τα βλέπω και στον ύπνο μου φαίνεται! χαχαχα

Αυτά που σου είπα ήταν για το xiaomi.

 

A) Αρχικά δοκίμασε soft reset (δεν ξέρω αν το έκανες ήδη)

1) Βγάλε την μπαταρία

2) Πάτα το battery button συνεχόμενο για 60-70sec με βγαλμένη μπαταρία

3) Βάλε την μπαταρία κ δοκίμασε αν ανοίγει τώρα

 

Β) Όταν το συνδέσεις σε φορτιστή είναι νεκρό τελείως έτσι; Δεν ανταποκρίνεται με κάποιο τρόπο...

Βάλτο σε υπολογιστή για να δεις αν ανταποκριθεί καθόλου μιας κ δίνει λιγότερο ρεύμα σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η θύρα φόρτισης κ δεν το αφήνει να φορτίσει, επίσης δες αν φαίνεται στο device manager με κάποιο τρόπο το κινητό.

 

Γ) Αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα παραπάνω δοκίμασε να το ανοίξεις σε safe mode ή σε recovery mode

Safe mode (αν το πρόβλημα προέκυψε απο κάποια εφαρμογή ή update κυρίως):

1) Βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό είναι κλειστό

2) Πάτα ταυτόχρονα volume down και power button

3) Αν ανοίξει άσε το power button αλλά συνέχισε να πατάς το volume down μέχρι να σταματήσει το κινητό τις επανεκκινήσεις

4) Αν ανοίγει σε safe mode θα στο το γράψει στην γωνία κ τώρα αφήνει το volume down

 

Recovery mode είναι η τελευταία επιλογή σε περίπτωση που δεν πιάσει τίποτα

1) Βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό είναι κλειστό

2) Πατάς volume up και το home button μαζί κ μετά το power button (δεν τα αφήνεις τα άλλα δύο προσοχή)

3) Μόλις νοιώσεις δόνηση στο κινητό άσε το home button κ το power button αλλά συνέχισε να πατάς το volume up, όταν μπεις στο recovery mode τότε αφήνεις κ το volume up

 

 

 

Ευχαριστώ για τα βήματα. Τα ακολούθησα όλα. Το τηλέφωνο είναι hard bricked δυστυχώς. Όταν το συνδέω με υπολογιστή εμφανίζεται κάτι στο device manager αλλά μέχρι εκεί. Απ'οτι είδα σημαίνει πως είναι hard bricked και αναγκαστικά θα το πάω για επισκευή. Δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ανταλλαγη το S7 EDGE μου, με ενα Xiaomi 5s Plus 128αρι.

 

Δεν το περιμενα, αλλα ειμαι πιο ικανοποιημενος. Τουλαχιστον αυτες τις τελευταιες 4 μερες. -Νομιζω- ειναι ενα τσακ πιο γρηγορο και η μπαταρια κραταει αρκετα πιο παραπανω. Δηλαδη το S7 EDGE κραταγε ενα 12-13ωρο (3G-4G περιπου 3 ωρες, το υπολοιπο WiFi και το Bluetooth μονιμα αναμενο με 2 συσκευες connected). Το Mi 5s ξεπερναει το 15ωρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η Xiaomi μπορέσει να φτιάξει το software για την κάμερα (γιατί αισθητήρα χρησιμοποιεί ίδιους με άλλα κορυφαία τηλέφωνα) τότε θα μπορεί να παίξει στα ίσια πολλά μεγαθήρια.  Έχει ικανοποιητικότατη ποιότητα κατασκευής, το MIUI είναι πολύ μπροστά από άλλα android forks και από τιμές δεν παίζεται.

 

Περιμένω από μέρα σε μέρα ένα Mi5 που μου κόστισε 204~205Ε, το οποίο αν εξαιρέσεις την κάμερα συναγωνίζεται τα S7/G5 και τρώει για πρωϊνό το S6.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για κινητό κάτω των 100$ πως σας φαίνεται το νέο της Doogee, το Y6C!? Έγραφα σε σύγκριση με αντίστοιχο budget της Xiaomi, φαίνεται καλύτερο, στα χαρτιά τουλάχιστον. Δεν ξέρω στην πράξη τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα για την μητέρα ένα xiaomi redmi 4A  δώρο για να αλλάξει ένα mlais m9 και έμεινα περισσότερο απο ικανοποιημένος στα 77$ που αγοράστηκε σε προπαραγγελία.  Οκ το mlais ήταν και 2 χρονών πλέον αλλά αυτό που κερδίζει στα περισσότερα xiaomi πλέον είναι το MIUI που είναι απο τα πιο πλήρης UI σήμερα, πολύ καλή ποιότητα ήχου και μικροφώνου.

 

Πηρα πολλά κάτω των 100$ αλλά σου αφήνουν μια αίσθηση φθήνιας με πάντα κάποιο κομμάτι του hardware να υπολειτουργεί.

 

Εγώ στην κατηγορία 80$ δοκίμασα πριν κάποιες μέρες και ένα cubot manito, αλλά εκτός από την ram δεν έχει τίποτα άλλο καλό πάνω του. Δεν ξέρω αν συνήθισα εγώ σε ακριβά κινητά αλλά κάποια πράγματα εν έτη 2017 που περιμένουμε πρέπει να είναι standard. Δεν γίνεται να πουλάν κινητά που έχουν βασικά προβλήματα όπως κακο μικρόφωνο ή ηχείο, ή ακόμα χειρότερα να κολλάει το UI τους σε κλήσεις και μηνύματα ή να σου βγάζει την πίστη για ένα απλό browsing. 

 

Τέτοια προβλήματα είχαν τα περισσότερα κάτω των 90$ (θα τα ξεχώριζα απο τα 90-120$ γιατί πιστεύω ότι είναι άλλη κατηγορία κινητά αν θέλουμε να συγκρίνουμε πχ με το redmi 4A).

Το xiaomi με τα 2Gb ram με ένα τόσο βαρύ UI (απο άποψη κατανάλωσης ram) όλα αυτά τα πηγαίνει άψογα, σε συνδυασμό ότι βγήκε και International μοντέλο ήδη πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή, όχι όμως ταυτόχρονα και το καλύτερο VFM γιατί στα σημεία χάνει σχεδόν από όλο τον ανταγωνισμό σε hardware αλλά στην overall εμπειρία για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί καθόλου για να κάνει βασικά πραγματα να λειτουργούν όπως άλλα κινητά είναι άψογο, όχι όμως κ για κάποιος που θέλει να παίξει παιχνίδια μιας κ υπάρχουν πολύ πιο δυνατά κινητά στην κατηγορία αυτή για αυτή την δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εάν θεωρούμε βαρύ το Miui,  τι να πει τότε το  Touchwiz.

Έχω της γυναίκας  Redmi Note 4G  με Miui 8  και είναι στις 1000+ ώρες  up time  και τρέχει νεράκι, ενώ το δικό μου  Galaxy note II  με ρομ λίγων ημερών, στις 200 ώρες θέλει reboot  για να πάρει θα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω και το redmi note 3 pro του κουνιαδου και ειναι buttery smooth. Δε ξερω τι MIUI τρεχει αλλα ολα νερακι πανε.

 Αψογο σε ολα του (πλην της καμερας οπου και υστερει). Και το πηρε καπου στα 160€. ΑΨΟΓΟ απλά και μπαταρια τερας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Πληροφοριακά στο igeekphone που γράφω, υπάρχει άρθρο που λέει ότι η μαμά εταιρεία Chuwi, δίνει το Chuwi Hi13 αλλά και άλλα μοντέλα, με 25%OFF. Δεν ξέρω με ποια μαγαζιά συνεργάζεται για να πάρετε την έκπτωση, ψάχτε το όποιος ενδιαφέρεται.

 

Αυτό το είδατε!?
Η ελληνική αντιπροσωπεία της Cubot λέει ότι η μαμά εταιρεία είναι εντελώς αναξιόπιστη!

Έγινε επεξεργασία από maddoctor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2017 at 2:33 ΜΜ, το μέλος maddoctor έγραψε:

Συγγνωμη, αλλα οταν συναπταν συμφωνια, δεν ηξεραν οτι οι "Πολωνοι" στο σερβις , δε μιλανε Αγγλικα; 

Οταν σε πολυ κοσμο τους ελεγε οτι ειναι καλυμμενοι, δε τα ηξεραν αυτα; 

Και τελος, αυτο το ειδατε; 

https://techingreek.com/episimi-apantisi-tis-cubot-stin-anakinosi-pou-exedose-prin-liges-meres-to-cubot-gr/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.