Jump to content



Recommended Posts

5 minutes ago, icy20 said:

Ειμαι περιεργος που θεωρω ασχημα τα plate mounted keys?

Όχι βέβαια, σκέψου να είχαμε όλοι τα ίδια γούστα :).

Από την άλλη: Είναι πιο στιβαρά και καθαρίζονται πιο εύκολα, αλλά συνήθως είναι πιο δύσκολο να "βάλεις χέρι" στους διακόπτες.

 

Βεβαίως υπάρχουν και αρκετά πληκτρολόγια με plate mounted πλήκτρα που δεν περισσεύουν από επάνω, αλλά περικλείονται από το πλαστικό σασί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Αν βλέπω σωστά, φαίνεται να έχει μία σημαντική αλλαγή: Μοιάζουν plate-mounted τα πλήκτρα (όπως και το K70).

@jax7480 έτσι είναι, ή με παραπλανούν οι φωτογραφίες του?

Ναι , και αυτό είναι μία διαφορά, νομίζω. Δε μπορώ να είμαι σίγουρος από την φώτο πάντως ;) 

Ουσιαστικά όμως γράφω πως  μοιάζει (στα λουκς), όχι ότι είναι ολόιδιο :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Ψαχνω εδω και καιρο καποιο tenkeyless ομορφο αξιοπιστο και μαζεμενο και ασυρματο, σε καλη τιμη δε μπορω να βρω κατι. Μονο κατι κινεζιες

 

Εν τελει αποφασισα να ανεβω, απο 50-70 ευρω που ηταγα εως 100, και σα δευτερο συμβιβασμο αντι για ασυρματο εστω να εχει αποσπωμενο καλωδιο να κρεμεται ολοκληρει θηλια απο πανω του. Keys λεω για brown, μιας και εχω full layout blues για typing και τωρα θελω κατι συνδυαστικο αλλα πιο πολυ για gaming.

 

Μεχρι στιγμης νομιζω πιο κοντα σε αυτο που περιγραφω ειναι το logitech g pro.  Δε ξερω τα romer τι αισθηση εχουν αλλα διαβαζω τεινουν προς red και εχει και τιμη ανεβασμενη (140) αλλα εχει υπαρξει στα 100 σε προσφορα στην ελλαδα. Αν το ξαναβρω σε τετοια τιμη και δεδομενου οτι θελω Brown πιστευεται αξιζει η αγορα?

 

Σα β επιλογη εχω δει xiaomi yuemi K01. Πολυ προσιτη τιμη και με υποδοχη για καλωδιο στην ακρη ωραιο βολικο και μαζεμενο. Αλλα ουτε αυτο εχει brown Και ειναι και ttc switches<mx επισης ουτε rgb lighting

 

Ακουω σκεωεις και ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλεις να έχει ελληνικούς χαρακτήρες γιατί δεν κοιτάς το Corsair K63?

 

Sorry. Είδα πως είναι μόνο με red switches. Νόμιζα πως βγαίνει με όλους τους τύπους.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, therock said:

Ψαχνω εδω και καιρο καποιο tenkeyless ομορφο αξιοπιστο και μαζεμενο και ασυρματο, σε καλη τιμη δε μπορω να βρω κατι. Μονο κατι κινεζιες

 

Εν τελει αποφασισα να ανεβω, απο 50-70 ευρω που ηταγα εως 100, και σα δευτερο συμβιβασμο αντι για ασυρματο εστω να εχει αποσπωμενο καλωδιο να κρεμεται ολοκληρει θηλια απο πανω του. Keys λεω για brown, μιας και εχω full layout blues για typing και τωρα θελω κατι συνδυαστικο αλλα πιο πολυ για gaming.

 

Μεχρι στιγμης νομιζω πιο κοντα σε αυτο που περιγραφω ειναι το logitech g pro.  Δε ξερω τα romer τι αισθηση εχουν αλλα διαβαζω τεινουν προς red και εχει και τιμη ανεβασμενη (140) αλλα εχει υπαρξει στα 100 σε προσφορα στην ελλαδα. Αν το ξαναβρω σε τετοια τιμη και δεδομενου οτι θελω Brown πιστευεται αξιζει η αγορα?

 

Σα β επιλογη εχω δει xiaomi yuemi K01. Πολυ προσιτη τιμη και με υποδοχη για καλωδιο στην ακρη ωραιο βολικο και μαζεμενο. Αλλα ουτε αυτο εχει brown Και ειναι και ttc switches<mx επισης ουτε rgb lighting

 

Ακουω σκεωεις και ιδεες

Επειδή έχω το G410 Atlas να σε ενημερώσω οτι τα Romer-G(δεν ξέρω αν φοράει βελτιωμένα πλήκτρα το PRO) αλλα είναι οχι προς τα red...RED+.
Ειναι καθαρά gaming πληκτρολόγιο και το 410 και το PRO αν πιο πολύ είσαι σε typing Νομίζω θα σε κουράσει.παρόλο που αυτη την στιγμή το θεωρώ απο α καλύτερα πληκτρολόγια(στο είδος του).Αν είχες σκοπο να δωσει 250euro εχω μια επιλογή κατα νού(αλλα θα περιμένεις)

Link to comment
Share on other sites

Το k63 με Brown και rgb θα το παιρνα.

 

1 hour ago, Staxtis said:

Επειδή έχω το G410 Atlas να σε ενημερώσω οτι τα Romer-G(δεν ξέρω αν φοράει βελτιωμένα πλήκτρα το PRO) αλλα είναι οχι προς τα red...RED+.
Ειναι καθαρά gaming πληκτρολόγιο και το 410 και το PRO αν πιο πολύ είσαι σε typing Νομίζω θα σε κουράσει.παρόλο που αυτη την στιγμή το θεωρώ απο α καλύτερα πληκτρολόγια(στο είδος του).Αν είχες σκοπο να δωσει 250euro εχω μια επιλογή κατα νού(αλλα θα περιμένεις)

 

Οχι σε καμμια περιπτωση δε παιζουν τοσα. Ποιο λες κανα Azio

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, therock said:

Αυτο ειναι καθαρα gaming form factor. Εγω θελω και 30% χρηση typing. Γιαυτο θελω να ναι φορητο, να το μεταφερω σε αλλα δωματιο να το βαζω στο λαπτοπ

Τι εννοεις καθαρά gaming?Τα πλήκτρα κάνουν το keyboard..
Το keyboard γίνετε ένα με μαγνήτες στην μέση και ειναι ενα "απλό" keyboard και μπορείς και διαλέγεις και τι διακόπτες θέλεις να βάλεις..Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 7 διαφορετικά κουμπιά(ανάλογα τι το θέλεις)
Το "μόνο" κακό σε αυτο το keyboard είναι η τιμή του αλλιώς νομίζω είναι οτι καλύτερο εχει βγεί.
a1c6365d4e1d368e59508b410f01ca08_origina

snap-vlc00061-02.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

/me joins the club

 

Eυτυχής κάτοχος ενός logitech g413 silver (λευκά led) εδώ και μερικές μέρες. Ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω την διαφορά με το προηγούμενο ms μεμβράνης από τον καιρό του νώε. Επίσης μου αρέσει να το κοιτάζω και κυρίως να το ακούω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πολύ ησυχία έχει το νήμα εδώ. Για πάμε

 

Gmmk pro, ανοίχτηκε με το καλημέρα, αλλαγή plate από το μαμά αλουμινίου με polycarbonate, αλλαγή των μαμά stabilizers με durock v2 και lube 205g0, boba u4 RGB switches με lube 205g0 και pudding keycaps από AliExpress (περιέργως, παρά το μικρό τους κόστος, έχουν εκπληκτική ποιότητα και feeling!)

20210913_110205.jpg

20210913_163726.jpg

20210913_205116.jpg

20210913_221530.jpg

20210913_221525.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Με γειές!

Silent switches με PC plate, δεν είναι υπερβολικά muted?

Απο ότι βλέπω όλοι προτείνουν tape mod στο PCB με το GMMK Pro, δοκίμασες? Αν και με τα silent δεν είμαι και πολύ σίγουρος οτι θα αλλάξει κάτι..

(και για όσους δεν ασχολούνται με τα custom, όλα αυτά που γράφεις και εσύ και εγώ, είναι μάλλον Κινέζικα :p )

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Με γειές!

Silent switches με PC plate, δεν είναι υπερβολικά muted?

Απο ότι βλέπω όλοι προτείνουν tape mod στο PCB με το GMMK Pro, δοκίμασες? Αν και με τα silent δεν είμαι και πολύ σίγουρος οτι θα αλλάξει κάτι..

(και για όσους δεν ασχολούνται με τα custom, όλα αυτά που γράφεις και εσύ και εγώ, είναι μάλλον Κινέζικα :p )

 

Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο muted. Σε σχέση με το Corsair με brown mx που είχα πριν, ναι, καμία σχέση. Αλλά επειδή δουλεύω από το σπίτι και σε zoom meeting είχα παράπονα για τον ήχο του Corsair (?), ήθελα κάτι πιο ήσυχο.

Ανέβασα ένα sample με το πως ακούγεται. Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά για να πάρεις μια ιδέα.

 

Όχι, δε δοκίμασα κάποιο άλλο mod. Ήθελα να δω πως είναι το υπάρχον setup και αναλόγως θα πράξω. Ούτε καν τα extra gaskets που είχε η συσκευασία δεν έβαλα.

 

(Χαχαχα true that ?)

Keyboards.m4a

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμια πρόταση για αξιόπιστο site του εξωτερικού εντός Ε. Ε. με μεγάλη γκάμα σε μηχανικά πληκτρολόγια και παρελκόμενα; (switches, keycaps, stabilizers, κλπ) 

 

Σκοπεύω να πάω σε barebone και να το στήσω ο ίδιος οπότε όποια πρόταση δεκτή και καλοδεχουμενη. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.