Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Τώρα εντάξει, τι να πω.

Εδώ πέρυσι βγήκε νόμος πως αν αφήνεις το σκυλί να περιμένει έξω από το super market καθώς ψωνίζεις, του δημιουργείς στρες και απαγορεύεται, οπότε το πρόστιμο είναι 500€.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PetrosD said:

Και τί το κάνεις αν το έχεις μαζί; Πρέπει να πας σπίτι να το αφήσεις και μετά να πας για ψώνια; 

Ακριβώς αυτό. Ή αν είστε δύο, ο ένας κάθεται μαζί του.

Το πρόστιμο ισχύει και για όσους δουν σκυλιά μόνα τους και δεν φωνάξουν την αστυνομία.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λίγο φρένο. Ως κάτοχος σκύλου θα ήθελα κι εγώ να είναι εφικτό να με συνοδεύει παντού. Αλλά αν επιμένουμε να σέρνουμε το ζώο μαζί μας ακόμη και σε χώρους που δεν μπορούν να το φιλοξενήσουν με ασφάλεια και άνεση, κάνουμε μεγαλύτερο κακό παρά καλό.

 

Τα υπεραστικά λεωφορεία δεν έχουν χώρους που μπορούν να φιλοξενήσουν μεγάλα σκυλιά χωρίς κίνδυνο για τα ίδια ή τους υπόλοιπους επιβάτες. Εξαιρουμένης της μπούρδας περί κρίσης του οδηγού, τα υπόλοιπα μου φαίνονται λογικά. Και, βέβαια, καλώς ο νόμος επιβάλλει τη διαφορετική μεταχείριση των ζώων βοηθείας.

 

Τώρα, όσο για τον νόμο στη Νορβηγία, μου φαίνεται λίγο υπερβολικός. Προσωπικά δε θα άφηνα μόνο του σκύλο, αλλά πολλά σκυλιά δεν έχουν κανένα πρόβλημα να περιμένουν τον κάτοχό τους, ακόμη και αν δεν είχαν λουρί (που θα έχουν). Υποθέτω ότι ο νόμος θεσπίστηκε για να αντιμετωπίσει τα περιστατικά πανικού εκείνων των ζώων που έχουν πρόβλημα και αρχίζουν να κλαίνε, προκαλώντας τη δίκαιη αγανάκτηση των περαστικών. Όμως, μου μοιάζει χαρακτηριστικό παράδειγμα υπερνομοθέτησης.

 

Είναι άλλο να νομοθετείς για τα σκυλιά που είναι κλεισμένα σε αυτοκίνητα σε συνθήκες καύσωνα, οπότε τεκμαίρεται κίνδυνος ζωής και άλλο να εικάζες για το στρες που μπορεί να αισθάνονται ζώα που δεν διατρέχουν κανέναν κίνδυνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη για το Αθήνα Αλεξανδρούπολη να συμφωνήσω μιας και δεν ξέρω αν έχει στάσεις κλπ για να ξεπιαστεί και να κάνει τη φυσική του ανάγκη το σκυλί.

Αλλά το να μην μπορείς να βάλεις ένα λαμπραντόρ μέσα σε λεωφορείο για μια διαδρομή πχ μιας ώρας, επειδή ανήκει στην κατηγορία μεγάλα σκυλιά μου κάνει κάπως. Όπως επίσης και αυτό το στη κρίση του οδηγού που σωστά και εσύ το τονίζεις, είναι σε φάση φέρε το σκύλο μέχρι τη στάση και αν γουστάρω θα μπειτε μέσα. Αλλιώς κάτσετε εκεί και περίμενε τον επόμενο φιλόζωο οδηγό, στο επόμενο δρομολόγιο. 

Φυσικά και είναι σωστό τα σκυλιά βοηθείας να μπαίνουν παντου ανεξαρτήτως όπως και στα αεροπλάνα μπαίνουν και αν δεν κάνω λάθος χωρίς επιπλέον χρέωση.

 

Γενικά σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό το τομέα. Από αδέσποτα μέχρι το πως να ζήσει ένα σκυλί μέσα σε μία πόλη ειδικά. Αλλά και γενικά σαν λαός δεν έχουμε ακόμα την κουλτούρα στο πως να συμπεριφερθουμε στα ζώα. Όχι όλοι φυσικά, μιλάω για ένα μεγάλο ποσοστό. Εδω εχω δει σκυλί δεμένο στο κολωνάκι και την γυναίκα να μπαίνει σουπερ μαρκετ, μετά να μπαίνει κομμωτήριο δίπλα και μετά από 2ωρες να το παίρνει και να πηγαινει σπίτι της λέγοντας ότι το έβγαλα βόλτα. Τεσπα μεγάλη κουβέντα ανοίγει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 To θεμα αεροπλανα δεν ειναι ετσι. Ελαχιστες εταιριες τα επιτρεπουν επανω (Turkish Airlines και Etihad). Ολες οι αλλες τα στελνουν κατω.

 

 Και τις 2 που προανεφερα, επρεπε να βγαλω για την πεθερα μου χαρτι απο παθλογο που ελεγε οτι εχει ψυχολογικο (το διασκεδασα η αληθεια ειναι) και επρεπε να το μεταφρασω επισημα κιολας. Ολες οι αλλες σου λενε, δεν παει επανω με την καμια.

Link to comment
Share on other sites

Στην Aegean που ξέρω βάζεις μέσα στη καμπίνα μέχρι ~8 κιλά κατοικίδιο. Από την άλλη το τζακ ρασελι μου είχε ταξιδέψει και στην καμπίνα μαζί και ας ήταν 12 μαζί με το κλουβί του. Βέβαια για ζωα οδηγούς κλπ δεν γνωρίζω τι γίνεται και αν μπαίνουν στην καμπίνα. Επίσης υπάρχουν ράτσες που δεν μπορούν να ταξιδέψουν ανάλογα την εταιρία και τη χώρα προορισμού. Πχ στην αγγλία δεν μπορείς να πάρεις τον πιτμπουλάκο σου. Ο γνωστός Millan Cesar χρειάστηκε ειδική άδεια αν δεν με απατάει η μνήμη μου για να πάει ο junior Αγγλία στην ευρωπαϊκη του περιοδεία.

Γενικά ανάλογα την περίσταση και τη ράτσα υπάρχουν περιορισμοί και εξαιρέσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ταξιδέψει εξωτερικό με κατοικίδιο ακόμα τουλάχιστον αλλά νομίζω ναι έχει άλλα για πτήσεις εσωτερικού και άλλα εξωτερικού η Aegean (βαριεμαι να το ψάξω τώρα)

Αλλά και πάλι κάθε εταιρία έχει δικούς της κανόνες. Το μόνο στάνταρ είναι οι διαστάσεις κλουβιών από όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου ρε συ ειλικρινά συγκινήθηκα!!!

Και ναι θα σε κάνει ακόμα καλύτερο άνθρωπο και όποτε έχεις τις μαύρες σου θα σε κάνει να γελάς και να ξεχνιέσαι! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, karmen1983 said:

Μπράβο σου ρε συ ειλικρινά συγκινήθηκα!!!

Και ναι θα σε κάνει ακόμα καλύτερο άνθρωπο και όποτε έχεις τις μαύρες σου θα σε κάνει να γελάς και να ξεχνιέσαι! 

Ξεχνιέμαι απίστευτα, όταν σκέφτομαι κάτι σοβαρά πηδάει στα μούτρα μου XD

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, φίλε μου. Μακάρι να είχαν όλοι τη δική σου συμπεριφορά και αντίδραση. Είναι (και) ψυχοθεραπεία η φροντίδα ενός μικρού πλάσματος και η αγάπη που σου δείχνει μοναδικό συναίσθημα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

"Δεν σκέφτηκα τον ευατό μου αλλά το γατάκι".

 

Δυστυχώς ισχύει. Και γιατί λέω δυστυχώς;

Διότι αν την πατήσεις μια φορά και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ χώρο αλλά ούτε χρόνο, για παραπάνω από ενα κατοικίδιο, κάθε φορά που βλέπεις παρατημένα γατάκια απο δω και απο κει, τα οποια ΔΕΝ μπορείς να πάρεις, το βράδυ έχεις πρόβλημα να κοιμηθείς.

Ελπίζω κάποτε όλοι να αποκτήσουν ένα κατοικίδιο με τον τρόπο που το απέκτησε ο φίλος μας ο env0y, ώστε να κοιμόμαστε καλύτερα τα βράδυα...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ιστορια θα σας πω,οχι για τον Μπαμπη το Φλου αλλα για την ΨΙΨΙ που δεν ηταν καθολου φλου...

IMG_1751.thumb.JPG.e7809c4c8dda68464845c31ee3d60389.JPG

Πριν 1μιση χρονο στο συγκεκριμενο οικοπεδο ,κατω απ τ αμαξι  ηταν ενα τοσοδουλι τριχρωμο γατακι  που δεν μπορουσε ακομα ουτε να φαει,κ πολυ φοβισμενο. Του βαζα γαλα με ψωμι κ περιμενε να φυγω για να βγει να φαει.

Για να μην πολυλογω,μετα απο 3 μηνες μ αφησε να το αγγιξω ,παρολο που μ εβλεπε καθε μερα. Το πρωτο χαδι? Απεριγραπτο!!!!!!!!!! Κουτουλαγε το χερι μου κ τριβοταν σα να του ειχες χαρισει τον κοσμο ολο...

Μεγαλωσε,εμαθε τα παντα μονη της,εγινε αριστη κυνηγος [παλια τα ποντικια εκαναν παρελαση,τα εξαφανισε ολα] κ θεωρουσε το χωρο βασιλειο της...

Καταφερε κ ενωσε μια ολοκληρη γειτονια κ ανθρωπους που ζουσαν διπλα διπλα για χρονια κ δε γνωριζονταν...

Ηξερα οτι της αξιζε ενα σπιτι,λογω συνεχους δουλειας δεν μπορουσα να την κατεβασω στο χωριο,οποτε ψεκασμα για ψυλλους κ σε 2 μερες υπολογιζα να την παρω σπιτι παρολο οτι εχω ηδη 2. Αμ,δε!!!!!!!Παρεξηγηθηκε με το ψεκασμα κ για κανα μηνα κραταγε αποσταση ασφαλειας!!!!!!!!!!! Κ ταυτοχρονα εμεινε εγκυος.... 

Πρωτη γεννα ηταν δεν ηταν 8 μηνων,μες το χειμωνα εκανε 6 εζησαν τα 3 τα οποια τα πηραμε κ πηγαν σε σπιτια αφου αντεξαν ολα τα ψοφοκρυα που εκανε ,γιατι η ΨΙΨΙ μας τα χε κρυμμενα κ δεν τα εβγαζε...

Δευτερη αποπειρα να την παρω αρχες ανοιξης στο σπιτι,γαντωθηκε στην πορτα του κλουβιου κ μου περασε 2-3 νυχακια μεχρι το κοκκαλο,ειχε διαλεξει....

Ειχε διαλεξει το χωρο της,την ελευθερια της ,την αξιοπρεπεια της.... Αποπειρα τουλ. να την στειρωσουμε παλι αποτυχημενη,μ αυτα κ μ αυτα παλι μου κραταγε μουτρα για κανα μηνα,αλλα μου κανε αγαπουλιες απο μακρυα!

Ξανα εγκυος,αλλη μια 6αδα τελη ιουνη,κ αυτα απ τη 2η μερα τα εξαφανισε κατω απ τ αμαξι...Φοβομουν οτι κανα 2 θα επιζουσαν λογω πολυ ζεστης αλλα καταφερε κ μεγαλωσε τα 5!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειχε παλεψει με γατους,με σκυλια που εμπαιναν στο χωρο της,ακομα κ αυτοκινητο την ειχε χτυπησει χωρις να παθει το παραμικρο... 

Φυσικα ειχαν γινει τηλ σε φιλοζωικες κ στο Δημο Πειραια ματαια...Οποτε ολοι θεωρησαμε οτι θα ειμασταν,αν το θελε ο Θεος ,για πολλα πολλα χρονια παρεα,αυτη κ εμεις οι προστατες κ θαυμαστες της!!!!!!!!!!!!!!! Γι αυτο κ δεν εχω καν φωτο της,τη θεωρουσα κομματι-ομορφο- της καθημερινοτητας μου κ παντοτινο...

Οταν γυρισα απο αδεια η ΨΙΨΙ δεν ηταν μαζι μας κ τα 5 μικρα ορφανα,κ οι φιλοι της στη γειτονια κλαμμενοι κ οργισμενοι,διποδο ον,γενους θυληκου θεωρησε σωστο να αμολησει κατα την πρωινη βολτα το 10πλασιο βαρους  ''εκπαιδευμενο,κ καλα,φυλακα'' σκυλο της στο οικοπεδο ,μαλλον για να κανει την αναγκη του,κ η ΨΙΨΙ ΟΡΜΗΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΗΣ,πραγμα φυσικο κ αυτονοητο για μια ΜΑΝΑ...

Λυπαμαι που δεν ημουν εκει να της τσακισω το δικο της λαιμο ,με τις οποιες συνεπειες,να κατσει κανα 2 μηνες στο ΚΑΤ,να χει το χρονο να καταλαβει τι εκανε... 

Ετσι δεν θα χα μεσα μου την οργη που εχω κ δεν καταλαγιαζει παρ ολο που περασε ,εστω, λιγος καιρος.

Τουλαχιστον εμαθα,εφαγε καποιες ψιλες,ηρθε αστυνομια κ εχει γινει μυνηση.

IMG_1752.thumb.JPG.a2cf22100e59fb3fc885108c6a56b7eb.JPGIMG_1753.thumb.JPG.2de9202968097b906238f147a10e1445.JPG

IMG_1754.thumb.JPG.0ac49987040b029530679ab40dc675cf.JPGIMG_1756.thumb.JPG.d3553726df328e5c39b05f4a748d5c49.JPGIMG_1757.thumb.JPG.4e03053fcf68823f73aa8c28864c4241.JPGIMG_1758.thumb.JPG.32e7c06df39212ee7518422e034fb75b.JPG

Οι τελευταιοι χαριτωμενοι απογονοι της ΨΙΨΙ που αν εχουν εστω κ λιγο απ το dna της θα γινουν φανταστικα γατια!!!!!!!!!!!!!!!

Οπως βλεπετε εχουμε Λαμπη medium [πορτοκαλι ασπρο] Λαμπη full [πορτοκαλι] ,το γκρι ασπρο που ειναι απιστευτος χαρακτηρας κ οτι ποιο καλο εχω δει σε γατουλη,τον γκριτιγρε,μικροκαμωμενος αλλα απιστευτα χαδιαρης κ τελευταια την Αντα,απ το ανταυγεια,ειναι γκρι με μια πορτοκαλι ανταυγεια στο κεφαλακι κ αλλη μια στην πλατη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Αυριο μαλλον θα ρθει να τα παρει μια κοπελλα απ το Μοσχατο που εχει μεγααααλο κηπο περιφραγμενο ,γιατι ειναι εκτεθειμμενα σε αυτοκινητα ,αδεσποτα σκυλια κ σκατοψυχα διποδα παρ ολο που τα προσεχουμε με βαρδιες....

ΑΝ καποιος απο δω συμπαθησε καποιο κ το θελει,μπορουμε να μας το δωσει η κοπελα,η αν δεν ερθει να τα παρει ,το υιοθετει μονος του απ το χωρο που ζουν ηδη...

 

Σκεφτητε τωρα ααααν οι μισοι απο μας ειχαμε το χαρακτηρα κ τα ιδανικα ενος ''ζωου'' σαν την ΨΙΨΙ ,ποσο διαφορετικα θα ηταν τα πραγματα κ η κατασταση σημερα....

 

  • Like 2
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα μετακομίσει θα έπαιρνα σίγουρα την Αντα! Αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να αντέξω και το "πάντρεμα" με τον Λάμπη...

Κρίμα για την Ψιψι ρε γαμώτο, πολύ κρίμα... Αν έχεις νεότερα για το πως εξελίχθηκε  η ιστορία με την "κυρία" ενημέρωσε. Το έχω απορία...

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρο σπιτι

Ολοκληρο σαλονι

Ολόκληρο τραπεζι

.

.

.

.

.

.

.

 

Οοοοοοοοοχι κυρα μου εγω στο πληκτρολογιο θα κοιμηθω και εσυ δε θα δεις σειρα :hehe:

 

20170829_214707.jpg

  • Like 4
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.