Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν τον βλέπω τον γάτο να μένει πολύ σπίτι.

 

Όπως προανέφερα, μετακομίσαμε σε σπίτι με παράθυρα και μια μικρή αυλη.

Την στιγμή που τον έβγαλα στην αυλή με τόσα φυτά έχει πάθει πολιτισμικό σοκ. Συνέχεια στην πόρτα και στα παράθυρα είναι και νιαουρίζει. Και δυστυχώς αυτό το σοκ έγινε μεγαλύτερο όταν αντιλήφθηκε άλλες γάτες να σουλατσάρουν στην αυλή, στα τοιχάκια κλπ. Στο παλιό διαμέρισμα είχε τουλάχιστον βεράντες, έβγαινε και την άραζε απλά παρακολουθώντας μη μπορώντας να κάνει κάτι άλλο. Και παρόλο που τον στειρώσαμε, κάποια στιγμή που τον είχα έξω με επιτήρηση (απο πάνω του δηλαδή) μόλις εμφανίστηκε γάτα στο τοιχάκι, εξφεντονίστηκε να την φτάσει. Προφανώς όχι για ζευγάρωμα, αλλά επειδή ίδιο πλάσμα με αυτόν βρέθηκε τόσο κοντά του.

 

Τον λυπάμαι τον καυμένο. Βέβαια το ερώτημα που είχα θέσει την προηγούμενη φορά έχει απαντηθεί ήδη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει εντός αυλής. Το να τον αφήνω και να γυρίζει μετά από μόνος του για φαί το κόβω λιγάκι χλωμό, μάλλον με τόσα που υπάρχουν τριγύρω, θα βρεί κάτι που θα το θεωρήσει καλύτερο φαί, ξέρω γω.

 

Εν ολίγοις, μόλις καλοκαιριάσει πάλι και ανοίξουν παράθυρα κλπ, μάλλον θα μας χαιρετήσει.:(

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Δυστυχώς δεν τον βλέπω τον γάτο να μένει πολύ σπίτι.

 

Όπως προανέφερα, μετακομίσαμε σε σπίτι με παράθυρα και μια μικρή αυλη.

Την στιγμή που τον έβγαλα στην αυλή με τόσα φυτά έχει πάθει πολιτισμικό σοκ. Συνέχεια στην πόρτα και στα παράθυρα είναι και νιαουρίζει. Και δυστυχώς αυτό το σοκ έγινε μεγαλύτερο όταν αντιλήφθηκε άλλες γάτες να σουλατσάρουν στην αυλή, στα τοιχάκια κλπ. Στο παλιό διαμέρισμα είχε τουλάχιστον βεράντες, έβγαινε και την άραζε απλά παρακολουθώντας μη μπορώντας να κάνει κάτι άλλο. Και παρόλο που τον στειρώσαμε, κάποια στιγμή που τον είχα έξω με επιτήρηση (απο πάνω του δηλαδή) μόλις εμφανίστηκε γάτα στο τοιχάκι, εξφεντονίστηκε να την φτάσει. Προφανώς όχι για ζευγάρωμα, αλλά επειδή ίδιο πλάσμα με αυτόν βρέθηκε τόσο κοντά του.

 

Τον λυπάμαι τον καυμένο. Βέβαια το ερώτημα που είχα θέσει την προηγούμενη φορά έχει απαντηθεί ήδη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει εντός αυλής. Το να τον αφήνω και να γυρίζει μετά από μόνος του για φαί το κόβω λιγάκι χλωμό, μάλλον με τόσα που υπάρχουν τριγύρω, θα βρεί κάτι που θα το θεωρήσει καλύτερο φαί, ξέρω γω.

 

Εν ολίγοις, μόλις καλοκαιριάσει πάλι και ανοίξουν παράθυρα κλπ, μάλλον θα μας χαιρετήσει.:(

 

Στειρωμένος γάτος έχει μικρές πιθανότητες να φύγει..πιο πολύ κινδυνεύει από άλλους παράγοντες (αυτοκίνητα, να φάει κάτι που δε πρέπει, μέχρι και να τον σπιτώσει κανάς άλλος) παρά να σε παρατήσει..

βέβαια το κακό είναι ότι δεν έχει μάθει έτσι. πόσο ετών είναι;

εγώ έχω γάτο που ενώ στην αρχή δεν ήταν για να μείνει καν μαζί μας πόσο μάλλον μέσα στο σπίτι με το σκυλί, τώρα μένει από το απόγευμα και μετά μέσα και τον βγάζουμε έξω το πρωϊ εάν μας το επιτρέπει ο καιρός και το πρόγραμμά μας και είτε γυρίζει μόνος του είτε τον φωνάζουμε και εμφανίζεται..

μένω και εγώ σε αντίστοιχο σπίτι με το δικό σου (πρακτικά ισόγειο με κηπάκι και χωρίς τρόπο να περιορίσω τον γάτο παρά μόνο αν κλειστώ σαν το ποντίκι)

ξέρω ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή και έχουμε συμβιβαστεί με τους κινδύνους.. αλλά εφόσον δε γινόταν να τον περιορίσουμε ειδικά το καλοκαίρι, (κάποιο παράθυρο/πόρτα θα ανοίξεις και θα φύγει μιας και καθόταν στις πόρτες και ούρλιαζε αφού είχε μάθει έξω) επιλέξαμε αυτή τη λύση και μέχρι τώρα μας έχει βγεί, έχουμε βρει τις ισορροπίες μας.

από την άλλη ίσως να προσαρμοστεί αλλά υπάρχει πάντα το ρίσκο κάτι να μείνει ανοικτό το καλοκαίρι και να βγει έξω..οπότε ίσως να είναι καλύτερο μια σταδιακή προσαμογή στο έξω με λίγο χρόνο στην αρχή και ελεγχόμενα..υπάρχουν και λουράκια να ξέρεις όπως στα σκυλία :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 5 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

Πώς το κάνεις αυτό ρε @karmen1983 ? Εγώ της δικιάς μου τησ κουνάω την πατούσα και βίσκεται στο ταβάνι

Α δεν κάνω τίποτα συγκεκριμένο απλά αυτός ξεραίνεται και δε νιώθει τίποτα όταν κοιμάται :hehe: 

Πέρα από την πλάκα όμως μέχρι 1,5 έτους ξύπναγε και πεταγόταν με το παραμικρό. Απλά με την πάροδο του χρόνου νιώθει ασφάλεια και κοιμάται με κλειστούς τους διακόπτες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και οταν ειναι ξυπνιος καταγράφει οτι γινεται στη γειτονια. Ουτε η θειτσα απεναντι δεπροσεχει τοσα... (ευτυχωςμετα απο πεσιμο πλεον εχει γινει πολυ προσεκτικος κ εγω τον εχω υπο επιβλεψη συνεχεια οποτε θελει να βγει εξω. Ειναι μερες που γκρινιαζει τοσο που τον λυπαμαι να μην τον βγαλω λιγο στο μπαλκονι)

 

20171108_224715.jpg

 

  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Και οταν ειναι ξυπνιος καταγράφει οτι γινεται στη γειτονια. Ουτε η θειτσα απεναντι δεπροσεχει τοσα... (ευτυχωςμετα απο πεσιμο πλεον εχει γινει πολυ προσεκτικος κ εγω τον εχω υπο επιβλεψη συνεχεια οποτε θελει να βγει εξω. Ειναι μερες που γκρινιαζει τοσο που τον λυπαμαι να μην τον βγαλω λιγο στο μπαλκονι)

 

20171108_224715.jpg

 

Τέτοια φάση 

growingupgreek2.jpg

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 11 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οταν κάθεσαι στο γραφείο, βλέπεις τα email και κάνα video στο Youtube και κάποιος άλλος αποφασίζει ότι 2 οθόνες δεν ειναι αρκετές :p

 

20171119_195019.jpg

ΛΟΛ , το ένα πόδι δύση, το άλλο ανατολή :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.