Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οι αιματολογικες ουσιαστικα εδειξαν οτι οι τροφες που ετρωγε το ζωντανο δεν ηταν αυτο που επρεπε (δυστυχως λογω αμελειας και οικονομικων τροφες super market και μονο  κονσερβα). Αλλαξαμε τροφη και παμε για επαναληπτικές σε κανα μηνα με μονο σιγουρο οτι ολα θα ειναι καλα.

 

Παιδια προσεχετε με τα ζωντανα σας και προσεχετε και την τροφη τους. Χαρακτηριστικη φράση που ακουσα "δεν γινεται να τρως καθε μερα πιτογυρα μεχρι τα 50 σου και να μην εχεις χοληστερινη σε αιματολογικες εξετασεις".

 

H τροφή είναι όντως ο πιο σημαντικός παράγοντας που επηρεάζει την υγεία των κατοικιδίων.. και η διαφορά μεταξύ φτηνών τροφών χωρίς θρεπτικά συστατικά και τροφών άνω του μετρίου φαίνεται άμεσα σε τρίχωμα, κόπρανα, διάθεση κλπ. εμάς ο γατούλης εμφάνισε ξαφνικά διάρροιες που δε σταμάταγαν με τίποτα και έτρωγε καλής ποιότητας τροφή.. μετά από κάμποσες εξετάσεις και καλλιέργεια καταλλήξαμε στο ότι ανέπτυξε τροφική αλλεργία και η μόνη τροφή που μπορεί να φάει είναι φαρμακευτική Gastro Intestinal.. τουλάχιστον τώρα έχει ηρεμήσει ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά απο την άλλη, το να θες να έχεις ένα κατοικίδιο στο σπίτι δεν σημαίνει πάντα ότι έχεις και την οικονομική άνεση να προσφέρεις την καλύτερη τροφή. Από το να περιφέρεται έξω τρώγοντας αποφάγια είναι σαφώς καλύτερο, πιστεύω. Εδώ για εμάς τους ίδιους δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε πάντα το ποιοτικότερο. Και από Lidl θα περάσουμε, και την προσφορά θα δούμε, κλπ κλπ. Πχ. Έχοντας δύο γάτες, μου είναι δύσκολο να αγοράζω κροκέτες με3.5-4€ το κιλό, όταν βρίσκω αυτα τα Friskies σε προσφορά 50% κάτω https://www.petclick.gr/product/9971/friskies-adult-κουνελι-κοτοπουλο-λαχανικα-2kg  στον Βασιλόπουλο πχ, οταν τα βγάζει. Το ίδιο ισχύει και για κονσέρβες.

 

Και μια που το έφερε η κουβέντα αυτά που έδειξα είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω μονολεκτικά όχι

Δυστυχώς θα έρθει η ώρα που ότι γλιτώσεις από τροφές θα τα δώσεις σε γιατρούς.

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το θέμα τροφής και προσωπικά το έχω ψάξει πάρα πολύ και από τότε που είχα τον rocky (ο σκυλάκος μου πήγε 19 παρά δύο μέρες) και μετά για γάτες λόγω του Λάμπη.

Καποια Post πριν έχω παραθέσει και μία συζήτηση που είχα με την Naturea Greece.

 

Οι φθηνές έχουν κατα κανόνα πολλά σιτηρά μέσα και συστατικά που δεν μεταβολίζονται το ίδιο από τον οργανισμό της γάτας. Αν δίνεις τροφή με πολλά σιτηρά πχ θα παρατηρήσεις ότι αντι 60gr καλής τροφής, θα πρέπει να δώσεις 90Gr για να χορτάσει. Και σε κάποιο χρονικό διάστημα θα αρχίσει το ζώο να παχαίνει. Ειδικά μετά το πρώτο έτος και μετά τη στείρωση.

Με την καλή τροφή πολύ δύσκολα παχαίνει ένα ζώο. 

Και για να καταλάβεις από την τιμή και μόνο για τι διαφορές που μιλάμε

 

Μία καλή και τίμια τροφή για γάτα κοστίζει 23.50€ τα δύο κιλά. Φυσικά υπάρχουν και πιο ακριβές

Ενώ αυτή που παραθέτεις κάνει σχεδόν 5.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν όλοι να δίνουν 25 και 30 ευρώ στο δίκιλο αλλά δυστυχώς στις τροφές ειδικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα σου απαντήσω μονολεκτικά όχι

Δυστυχώς θα έρθει η ώρα που ότι γλιτώσεις από τροφές θα τα δώσεις σε γιατρούς.

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το θέμα τροφής και προσωπικά το έχω ψάξει πάρα πολύ και από τότε που είχα τον rocky (ο σκυλάκος μου πήγε 19 παρά δύο μέρες) και μετά για γάτες λόγω του Λάμπη.

Καποια Post πριν έχω παραθέσει και μία συζήτηση που είχα με την Naturea Greece.

 

Οι φθηνές έχουν κατα κανόνα πολλά σιτηρά μέσα και συστατικά που δεν μεταβολίζονται το ίδιο από τον οργανισμό της γάτας. Αν δίνεις τροφή με πολλά σιτηρά πχ θα παρατηρήσεις ότι αντι 60gr καλής τροφής, θα πρέπει να δώσεις 90Gr για να χορτάσει. Και σε κάποιο χρονικό διάστημα θα αρχίσει το ζώο να παχαίνει. Ειδικά μετά το πρώτο έτος και μετά τη στείρωση.

Με την καλή τροφή πολύ δύσκολα παχαίνει ένα ζώο. 

Και για να καταλάβεις από την τιμή και μόνο για τι διαφορές που μιλάμε

 

Μία καλή και τίμια τροφή για γάτα κοστίζει 23.50€ τα δύο κιλά. Φυσικά υπάρχουν και πιο ακριβές

Ενώ αυτή που παραθέτεις κάνει σχεδόν 5.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν όλοι να δίνουν 25 και 30 ευρώ στο δίκιλο αλλά δυστυχώς στις τροφές ειδικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

ακριβώς αυτό και μη δίνεται σημασία στην τιμή πολλές πανάκριβες τροφές δυστυχώς δεν είναι οι καταλλήλες για τα ζώα μας . (υψηλό ποσοστό τέφρας, σιτηρά και σύσταση)

 

Εγώ έχω καταλήξει για το σκυλάκι μου τροφή χωρίς σιτηρά αποκλειστικά και 2-3 μάρκες και μόνο (ambrosia, sams fileds ) και ας την πληρώνω παραπάνω γιατί το σκυλί είχε διάφορα εντερικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά ήθελα να σου πω, ότι βλέπεις κρεας πχ σε τετοια τιμή για σένα και κάνεις πέρα...

 

Τέσπα. Θέλει διερεύνηση το ζήτημα μάλλον. ?

Λες γι αυτό τα δικά μου όποτε ακούν τον ήχο από την σακούλα να ανοίγει, να τρέχουν στα μπωλάκια; Να μην χορταίνουν; Καλα βέβαια ο μεγάλος ο μπουμπούνας δικαιολογημένα πεινάει συνεχώς διότι μάλλον βαριέται πάνω στο φαι, φεύγει, και πάει η τσαούσα η μικρή και τα γλύφει όλα. Ε όταν ξαναθυμηθεί την πείνα του, είναι αργά. :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν συγκρίνεις τροφές, κοίταξε και την συστηνώμενη ημερίσια ποσότητα. Θα δεις οτι ενώ στο κιλό η διαφορά φαίνεται τεράστια, στα ευρό/ημέρα θα είναι πιο κοντά. Πάλι η "καλή" τροφή θα είναι ακριβή, αλλά όχι τόσο όσο φαίνεται αρχικά.

 

Επίσης αυτό με τα προβλήματα είναι και λίγο θέμα οργανισμού ζώου, σε γενικές γραμμές μια καλολαδωμένη μηχανή θα σου αντέξει απροβλημάτιστα παραπάνω χρόνια από μια κακοσυντηρημένη...

2 minutes ago, Snips said:

 

Λες γι αυτό τα δικά μου όποτε ακούν τον ήχο από την σακούλα να ανοίγει, να τρέχουν στα μπωλάκια; Να μην χορταίνουν;

 

Μπα, όλα τρέχουν... πεινάλες είναι, δεν έχουν και πολλά να κάνουν μέσα στη μέρα τα καημένα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα μόνιμα ή βγαίνουν και έξω;

 

Μπορεί η αμπούλα που έβαλες να είναι μόνο για ψύλλους και όχι και για τα αυγά. Ισως με απλά λόγια να θες κάτι πιο δραστικό σε αμπούλα και όχι αμπούλα απλά για πρόληψη 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα. Γι αυτό απορούμε απο που μας ήρθαν. Οκ το καλοκαίρι μπαινόβγαινε ο μεγάλος, αλλά τα προβλήματα άρχισαν πριν κανα μήνα περίπου.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, η γάτα μου (αυτή στην Θεσσαλονίκη δηλαδή)  τρέφεται με κροκέτα από το σούπερ μάρκετ και είναι 15 χρονών. Δεν έχει πάει στο γιατρό παρά μόνο για να στειρωθεί. Α και για κάτι εμβόλια κλπ κλπ. Ζει και βασιλεύει και πρόσφατες (περσινές) εξετάσεις της (άλλη μία φορά που πήγε στο γιατρό - προληπτικά), έδειξαν ότι το γατί είναι σε εξαιρετική κατάσταση. 

Ενίοτε της έδινε η μάνα μου και καμιά βλακεία, αλλά τροφή από αυτές που παίρνουμε για την Νεφέλη φάση, δεν έφαγε ποτέ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα λες .... :p

 

Τους κανονες τους κανουν οι έρευνες. Καποιες σιγουρα ειναι απο τις ιδιες τις εταιριες αλλα οχι ολες.

Αποτελεσματα εχουν δειξει Πχ στα αρσενικα μετα την στείρωση πρεπει να προσεχθει η τροφη και ειδικα η περιεκτικοτητα σε μαγνησιο αυτης. Αλλιως κατα μεγαλο ποσοστό εμφανιζουν πετρες στο ουροποιητικο. Για προστασια νεφρων χαμηλος φώσφορος. Και ενα σωρο αλλα. Βαριεμαι τωρα να ψαξω να βρω αλλα ειναι ενα google search μακρυά οσα λεω.

Δεν υποστηριζω να τα ταιζουμε rib eye. Αλλα οταν παιρνεις ενα ζωο, μαζι παιρνεις και τα εξοδα του, δυστυχως ή ευτυχως.

Για να μην το παω σε θεματα καθε ρατσας που θελουν προσοχη. Πχ αυτο για τις περσικες δε το ηξερα μιας και ποτε δεν ειχα και δεν το εψαξα. Τωρα ομως μαθαινω οτι το ποσοστο δεν ειναι μικρο. Καθολου μαλιστα. Ειναι το 40% κοντα. Δεν γίνεται να το βαλω στην άκρη. Οπως και ενας ιδιοκτητης γερμανικου ποιμενικου δε μπορει να βαλει στην ακρη το προβλημα της ρατσας στα ισχια κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν στον άνθρωπο οι έρευνες επηρεάζονται πολύ από τις εταιρείες, στα ζώατι περιμένετε να γίνεται;  Ποιος ακριβώς πιστεύετε χρηματοδοτεί τις μελέτες; Και μιλάμε για ζωντανά που πριν αποκτήσουμε ως χόμπυ να τα έχουμε μονίμως δίπλα μας έτρωγαν γκουρμέ σκουπίδια και νεράκι με λασπούλα.

Βέβαια κατανοώ ότι τα έχουμε σαν οικογένεια, 17 χρόνια έζησε ο Τζακούλης μας κοντά μας, περισσότερα δικαιώματα είχαν από εμάς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.