Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 8/22/2019 at 12:52 PM, GoMaR said:

Στα @@ του όλα. 

20190822_124731.jpg

 

Μια από τα ίδια...

Με τις μεγάλες ζέστες, πάνω στον καναπέ να τον (του τα) φυσάει το a/c, και ο ύπνος του δικαίου

 

IMG-f54de95e8a019789b046b9d63e907aac-V.jpg

  • Like 4
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Τι άμμο χρησιμοποιείτε για τις γάτες

Vadigran με ενεργό άνθρακα και για τα δύο γατόνια και καθάρισμα κάθε 3-4 μέρες. Την Everclean την δοκίμασα αλλά δεν έκατσε και στα 2 καλά. Με την Πέρσικη παρόλο που πήρα την Everclean για μακρύτριχα είχα πρόβλημα. Λόγω ηλικίας και προβλημάτων η Κατερίνα δεν σκεπάζει τα πάντα μετά την ανάγκη της, οπότε η μυρωδιά πήγαινε σύννεφο και ας έχω κλειστή λεκάνη. Με την Vadigran σώθηκα.

πριν 42 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

πόσο συχνά την αλλάζετε;

Ουσιαστικά δεν αλλάζεις την άμμο τέτοιου τύπου (clumping) απλά μαζεύεις τους σβόλους που δημιουργούνται. Ε και μόλις πέσει η "στάθμη" συμπληρώνεις.

Βεβαια προσωπικά μία φορά τον μήνα αδειάζω τις λεκάνες εντελώς και τις πλένω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή με δυο γάτες να χρησιμοποιούν την ίδια άμμο δεν μυρίζει για 3-4 μέρες που δεν την αγγίζεις; Καθάρισμα υποθέτω εννοείς να μαζέψεις κακά και σβόλους.

 

Δεν είχα μείνει ικανοποιημένος από άμμο για σβόλους, γιατί μύριζε, αλλά δεν είχα δοκιμάσει με ενεργό άνθρακα (άραγε τι κάνει αυτό; ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν έχω μία λεκάνη για δύο γάτες. Η κάθε γάτα έχει το δικό της "μπάνιο"

Την Vadigran την δουλευω καιρό από τότε που έβγαζε την άμμο clumping με ένα ποσοστό σιλικόνης. Μετά λόγω ευαισθησίας προς το περιβάλλον την καταργήσανε και αυτή που μου έκατσε καλύτερα από όσες έχει, είναι αυτή με τον ανθρακα. Ευτυχώς ούτε αυτή κολλάει στα πατούσια για να την κάνουν βόλτα στο σπίτι.

Προσωπικά επειδή δοκίμασα ότι να ναι. Από φθηνές μέχρι πολύ ακριβές, από απλές μέχρι σιλικόνης την θεωρώ για τα δικά μου γατιά κορυφή. Και όχι δεν μυρίζει καθόλου που δεν την αγγίζω για 3-4 μέρες. Ακόμα και όταν έφυγα για μία εβδομάδα Κρήτη και γύρισα, μόνο η λεκάνη της Πέρσικης μύριζε αλλά όχι ανυπόφορα. Και αυτό για τον λόγο που σου ανέφερα. 

 

Συνδυασμός τέτοιων άμμων με κλειστή λεκάνη είναι σωτήριο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Συνδυασμός τέτοιων άμμων με κλειστή λεκάνη είναι σωτήριο.

Δυστυχώς δεν τον έχουμε μάθει σε κλειστή λεκάνη. Θα την πάρω όμως την άμμο που προτείνεις να τη δοκιμάσω.

πριν 4 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Εγω εχω 2 γατια - 1 λεκανη. 

Εξου και το καθημερινο καθαρισμα... :D 

Και τι άμμο χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tragikos said:

Δυστυχώς δεν τον έχουμε μάθει σε κλειστή λεκάνη. Θα την πάρω όμως την άμμο που προτείνεις να τη δοκιμάσω.

Και τι άμμο χρησιμοποιείς;

 

 

49 minutes ago, YDinopoulos said:

Ever clean.  

 

 Ανανεωνω καθημερινα.   Την αλλαζω ολη ανα 5/6 εβδομαδες.

 

:p 

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθει γρήγορα

Θα έχεις την πόρτα 1-2 μέρες ανοικτή. Μέσα θα βάλεις την άμμο του από την προηγούμενη λεκάνη, για να έχει τη μυρωδιά του.

Θα μπει δεν υπάρχει περίπτωση. Από περιέργεια και μόνο θα μπει μέσα. Και την 3η-4η μερα βάλε και το πορτάκι και τέλος.

Ετσι έκανα στην Κατερίνα (10 χρονων) που ειχε μάθει σε ανοικτή

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Και τι άμμο χρησιμοποιείς;

Σου έγραψε πιο πανω EVER Clean βρε :p 

Εκτος αν εννοείς ποια από όλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Εγω με 3 γατες, 2 λεκανες αμμου στο μπαλκονι μονιμα, και απο αμμο παιρνω αυτην

 

https://www.pet4u.gr/catzone-cat-litter-1221.html

Εκατσα και διάβασα τα reviews και πέφτω πάνω σε αυτό

Παράθεση

 

Συν: Πολύ οικονομική. Με δύο γάτες μου κρατάει περίπου 40-50 μέρες. Οι σβώλοι είναι μια χαρά, δεν διαλύονται. Όταν κοιτάς να εξοικονομήσεις χρήματα, ακόμα και η άμμος της γάτας είναι σημαντικό έξοδο και αυτή η άμμος το μειώνει δραστικά.

Πλην: Μυρωδιά. Έχω το Litter Robot III, το πιο εξελιγμένο σύστημα λεκάνης για γάτες, το οποίο αυτοκαθαρίζεται αμέσως μετά αφού το χρησιμοποιήσουν οι γάτες. Οι εκκρίσεις πάνε σε συρτάρι με πολύ καλό φίλτρο άνθρακα, ωστόσο και έτσι μυρίζει η τουαλέτα στο σπίτι. Το υπόλοιπο σπίτι δεν μυρίζει, αλλά φαντάζομαι ότι επειδή είναι τόσο οικονομική δεν είναι τόσο δεσμευτική στις οσμές. Δεν ξέρω αν λασπώνει γρήγορα γιατί οι εκκρίσεις καθαρίζονται αμέσως από το ρομπότ. Αν έχεις κλειστή λεκάνη (το ρομπότ είναι ανοιχτό) ίσως και να μην μυρίζει καθόλου. Σε σχέση πχ. με την φθηνότερη άμμο που έπαιρνα από το Pet City, μπορώ να πω είναι περίπου ίδιο επίπεδο, αλλά φθηνότερη.

Αποτέλεσμα: Την προτείνω ανεπιφύλαχτα, παρόλες τις αδυναμίες, ότι πιο οικονομικό και πρακτικό υπάρχει στην αγορά! Λέω να δοκιμάσω ένα κόλπο που είδα σε βίντεο, να την ανακατέψω με λίγο baking soda στον πάτο της λεκάνης και από πάνω και παίζει να λυθεί το πρόβλημα των οσμών, όπου και θα είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε άμμο.

 

 

και δεν καταλαβαίνω το εξής. Εχει δώσει ο ανθρωπος 500+ευρω για να πάρει το  Litter Robot III και σκέφτεται την οικονομία στην άμμο; 

Τι χάνω πάλι η γυναίκα??? ?

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εκατσα και διάβασα τα reviews και πέφτω πάνω σε αυτό

 

και δεν καταλαβαίνω το εξής. Εχει δώσει ο ανθρωπος 500+ευρω για να πάρει το  Litter Robot III και σκέφτεται την οικονομία στην άμμο; 

Τι χάνω πάλι η γυναίκα??? ?

 

 

 

;«Έχω»  γράφει  όχι «έδωσα 500+»…μπορεί να είναι «αριστερός» συριζαίος και να το απαλλοτρίωσε  : P

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ ελα ντε..

Για αυτο εβαλα τον παραγοντα "εξω στο μπαλκονι"

Βεβαια, το χειμωνα , καμια φορα εχω μια λεκανη μεσα. Αν καθαριζεται τακτικα, δεν μου μυριζει κατι εμενα

Ολα αυτα ειναι σχετικα, γιατι εχουν να κανουν και με τη διατροφη φυσικα, και με το τι αποψη εχει ο καθενας μας με το "τακτικα"

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 12:39 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

:p 

On 9/9/2019 at 12:46 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σου έγραψε πιο πανω EVER Clean βρε :p 

Εκτος αν εννοείς ποια από όλες

Ναι εννοούσα ποια απ' όλες :p

On 9/9/2019 at 12:46 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα μάθει γρήγορα

Θα έχεις την πόρτα 1-2 μέρες ανοικτή. Μέσα θα βάλεις την άμμο του από την προηγούμενη λεκάνη, για να έχει τη μυρωδιά του.

Θα μπει δεν υπάρχει περίπτωση. Από περιέργεια και μόνο θα μπει μέσα. Και την 3η-4η μερα βάλε και το πορτάκι και τέλος.

Ετσι έκανα στην Κατερίνα (10 χρονων) που ειχε μάθει σε ανοικτή

Ναι του έχουμε πάρει μία κλειστή, αλλά μάλλον του είναι μικρή και γι'αυτό δεν τον βολεύει, οπότε την έχουμε μόνιμα με πόρτα ανοικτή και σε "ανάκλιση". Συγκεκριμένα αυτήν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.