Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Δεν γράφω στο θέμα με τις ειδήσεις να μην παρεκτραπώ :hehe: 

Με τον πρωινό μου καφέ διάβασα τι λέει ο ιατροδικαστής που εξέτασε το παιδάκι της οικογένειας με το ροτβαιλερ.

Ρε σεις αναφέρει ότι πέθανε επειδή το άρπαξε το σκυλί και το χτύπαγε στους τοίχους. Δαγκωματιές δεν αναφέρει... ?

Αναφέρει κακώσεις κρανιοεγκεφαλικές. Αυτό μπορεί να εμπεριέχει δαγκώματα σαν όρος; @DEADLAZARUS 

Δηλαδή ένα σκυλί, το πήρε από το καρεκλάκι του το μωρό και το χτύπαγε με μανια χωρίς να το δαγκώσει; WTF???

 

Παράθεση

Για τον ιατροδικαστή, αιτία θανάτου του μικρού κοριτσιού ήταν τα χτυπήματα στο κεφάλι και οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που αυτά προκάλεσαν, όταν το σκυλί διέφυγε της προσοχής της μητέρας του βρέφους, το άρπαξε και το χτυπούσε με μανία στους τοίχους και στα έπιπλα που βρίσκονταν στον χώρο.

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είχε δαγκωματιές αλλά να μην πέθανε από αυτές..

anyway, θλιβερή υπόθεση με πολλά ερωτηματικά.. δεν ξέρω αν ισχύει αλλά κάπου διάβασα ότι ειδικά μετά τη γέννηση του μωρού το σκυλί ήταν μόνιμα σε ένα μπαλκόνι, πήγαινε ελάχιστες βόλτες και γάβγιζε όλη μέρα.. δε ξέρω πως ζούσε πριν και αν είχε περάσει από έστω βασική εκπαίδευση και κοινωνικοποίηση 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Nameless1 Σωστά το αναφέρει ως αιτία θανάτου. Εχεις δίκιο.

 

Για τα υπόλοιπα έχουν ακουστεί πολλά. Οτι είχε κάνει 2 μήνες εκπαίδευση, οτι ζηλευε το μωρό και το είχαν το σκυλί στο μπαλκόνι και χιλια δυο...

 

@DEADLAZARUS thanks!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν γράφω στο θέμα με τις ειδήσεις να μην παρεκτραπώ :hehe: 

Με τον πρωινό μου καφέ διάβασα τι λέει ο ιατροδικαστής που εξέτασε το παιδάκι της οικογένειας με το ροτβαιλερ.

Ρε σεις αναφέρει ότι πέθανε επειδή το άρπαξε το σκυλί και το χτύπαγε στους τοίχους. Δαγκωματιές δεν αναφέρει... ?

Αναφέρει κακώσεις κρανιοεγκεφαλικές. Αυτό μπορεί να εμπεριέχει δαγκώματα σαν όρος; @DEADLAZARUS 

Δηλαδή ένα σκυλί, το πήρε από το καρεκλάκι του το μωρό και το χτύπαγε με μανια χωρίς να το δαγκώσει; WTF???

 

 

Δεν έχω πιει καφέ ακόμη, οπότε όσα γράφω είναι με επιφύλαξη:

εννοεί ότι το σκυλί δάγκωσε το βρέφος, αλλά ο θάνατος προήλθε από τα βάναυσα χτυπήματα στους τοίχους.

Τώρα αν εννοεί ότι το μωρό δεν θα πέθαινε εάν το σκυλί το δάγκωνε χωρίς να το ''πετάει'' από τοίχο σε τοίχο  ή ότι το παιδάκι ήταν καταδικασμένο έτσι κι αλλιώς και τα χτυπήματα ήταν το κερασάκι στην τούρτα (επέφεραν τον θάνατο), δεν το ξέρω.

Υποθέτω ότι ένα τόσο μικρό παιδί, δεν θα μπορούσε να αντέξει ακόμα και ένα ήπιο δάγκωμα από τέτοιο σκυλί.

Το απόσπασμα που παραθέτεις αναφέρεται στα ακριβή αίτια θανάτου του βρέφους.

Φαντάζομαι ότι κάπου στην ιατροδικαστική έκθεση θα αναφέρονται περισσότερες λεπτομέρειες για το τραγικό αυτό συμβάν.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, karmen1983 said:

Για τα υπόλοιπα έχουν ακουστεί πολλά.

μην πολυδίνεις σημασία σε όλα όσα γράφουν, δε βγάζεις άκρη έτσι, σχεδόν για οποιοδήποτε ζήτημα επιπέδου «γειτονιάς». Ούτε έχει μεγάλο νόημα πλέον να δούμε τις ακριβείς λεπτομέρειες στο συγκεκριμένο περιστατικό, δε νομίζω να προσφέρουν κάτι παραπάνω. Μπορούμε να πούμε με σχετική ασφάλεια ότι οι τραγικοί γονείς έχουν μερίδιο ευθύνης. Μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία, μεγαλύτερη τιμωρία από το κακό που τους βρήκε κανείς νόμος δεν μπορεί να τους δώσει. Ας ευχηθούμε μονάχα να  βρουν το κουράγιο να προχωρήσουν μπροστά και για τους ίδιους και για τα υπόλοιπα παιδάκια τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 14/9/2019 at 9:59 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν γράφω στο θέμα με τις ειδήσεις να μην παρεκτραπώ :hehe: 

Με τον πρωινό μου καφέ διάβασα τι λέει ο ιατροδικαστής που εξέτασε το παιδάκι της οικογένειας με το ροτβαιλερ.

Ρε σεις αναφέρει ότι πέθανε επειδή το άρπαξε το σκυλί και το χτύπαγε στους τοίχους. Δαγκωματιές δεν αναφέρει... ?

Αναφέρει κακώσεις κρανιοεγκεφαλικές. Αυτό μπορεί να εμπεριέχει δαγκώματα σαν όρος; @DEADLAZARUS 

Δηλαδή ένα σκυλί, το πήρε από το καρεκλάκι του το μωρό και το χτύπαγε με μανια χωρίς να το δαγκώσει; WTF???

 

 

Αντιθετο παραδειγμα  με το Νορβηγο γατο μου ,που οταν τον πειραζω με ξεσκιζει χαλαρα με δοντια κ νυχια, παρολο που με λατρευει οσο οτιδηποτε αλλο.

Οταν ο γιος μου ηταν πολυ μικρος κ τον βασανιζε βγαζοντας του μουστακια η φρυδια κ παρολο που πηγαινε κοντα το προσωπο του , ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν τον γραντζουνησε η του εκανε κατι ασχημο,παρα μονο μικρα απαλα δαγκωματακια για να ξεφυγει απ τα βασανα...:)

Κ οπως ξερουμε τα γατια δεν δενονται τρελα με τους ανθρωπους που συμβιωνουν, γιατι οι γατες δεν εχουν αφεντικα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα καρδιοχτυπησα. Ξυπνησα το πρωι κ πριν καλα καλα ανοιξω ματια να κανω ενα καφε ειδα εμετό στο πατωμα. 

Οσοι εχετε γατες θα ξερετε οτι δεν ειναι κατι σπανιο να βρισκεις εμετο. Πηρα λοιπον χαρτί να το σκουπισω κλασικα κ να παω στην κουζινα να κανω καφε. Διαπιστωσα ομως οτι δεν ειναι απλος εμετος αλλα ειχε αιμα!

Για ποτε ανοιξανε τα ματια μου. Για ποτε εψαξα να βρω χρωμα τριχας μεσα στον εμετο για να ξερω αν ειναι απο τον Λαμπη ή την Κατερίνα δεν σας περιγραφω.

 

Απο τις τριχες που ειδα ηταν της γριουλας μου της Κατερινας, οποτε με συνοπτικές διαδικασιες την εβαλα στο κλουβι μεταφορας και πηγαμε γιατρο. Περιμενα να ακουσω για καρκινους, γαστρορραγια κλπ

 

Ευτυχως δεν ηταν τιποτα σημαντικο. Κατι εφαγε και της ερεθισε το στομαχι κ τον λαιμο της. Οι εξετασεις της βγηκαν καθαρες και της εκανε και μια ενεση για να ηρεμησει το στομαχακι της.

 

Ο λογος που το γραφω ειναι γιατι παντα μα παντα παει το μυαλο μας στο χειρότερο. 

Η πρωτη ερωτηση του γιατρου στο τηλ ηταν εαν τρωει. Του απανταω ναι εφαγε ολο το πρωινο. Ε δεν εχει τιποτα μου λεει μην αγχωνεσαι αλλα φερτην να την δω...

 

Οποτε ψυχραιμία και καλησπερα απο την γιαγιά Κατερινα :)

 

20191008_181328.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, karmen1983 said:

Ο λογος που το γραφω ειναι γιατι παντα μα παντα παει το μυαλο μας στο χειρότερο. 


Ευτυχώς, ας μείνει μόνο η μικρή ταλαιπωρία. Δεν ξέρω αν ισχύει στα ζώα, πάντως στους ανθρώπους αυτό που ρωτούν πρώτο, σε περιπτώσεις που υπάρχει μικρή ποσότητα αίματος από το στόμα, οι γιατροί είναι αν το αίμα φαίνεται φρέσκο ή όχι. Είναι πιο υδαρές και ζωντανό κόκκινο το φρέσκο.  Επίσης έχει τρομερή διάχυση σε νιπτήρες κλπ, ελάχιστη ποσότητα μπορεί να σε κάνει να νομίσεις ότι αιμορραγείς πολύ. Αν μοιάζει φρέσκο συνήθως το αποδίδουν σε ερεθισμό του λαιμού (από βήχα, φλεγμονή κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κάνω share και εδώ μήπως κάποιος ενδιαφέρεται.. τη βρήκαμε last week έξω από τη πόρτα μας σε κακή κατάσταση με πνευμονία δεν έτρωγε και με το ζόρι ανέπνεε.. την πιάσαμε τη πήγαμε στο γιατρό και ευτυχώς τη προλάβαμε, πήρε αντιβίωση και τα πάει πολύ καλύτερα, όπου να ναι θα είναι έτοιμη για νέες περιπέτειες. της έγινε τεστ και για εϊτζ/λευχαιμία και είναι καθαρή! είναι πολύ καλή αλλά εμείς με ένα σκύλο και μια γάτα ήδη μέσα στο σπίτι δεν μπορούμε να τη κρατήσουμε..

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2370054546541935&id=1534589886755076

 

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να βρεις συντομα καποιον που θα την αγαπησει. Αν και με 3 αδεσποτακια στον κηπο μου με τις 2 τους μαμαδες κ τοσες προσπάθειες που εχω κανει χωρις καν ενα μηνυμα τι να πω. Απλα ελπιζω να εισαι πιο τυχερός κ εσυ κ η Ταρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σου ευχομαι να βρεις συντομα καποιον που θα την αγαπησει. Αν και με 3 αδεσποτακια στον κηπο μου με τις 2 τους μαμαδες κ τοσες προσπάθειες που εχω κανει χωρις καν ενα μηνυμα τι να πω. Απλα ελπιζω να εισαι πιο τυχερός κ εσυ κ η Ταρα.

 

Άστα και εγώ έχω και 2 μόνιμους απέξω που τους ταΐζω και τους έχω στειρώσει αλλά κυκλοφορούν διάφοροι στη γειτονιά που δε πιάνονται και φοβάμαι ότι θα περάσει δύσκολα η μικρή.. δε γίνεται να τη στειρώσουμε ακόμα και θα τη τραμπουκίσουνε στη γειτονιά γι αυτό ψάχνουμε μπας και.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/9/2019 at 7:31 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τον τσακώνω στα πράσα να σκαρφαλώνει στη σίτα. Με το που με βλέπει γυρνάει κοιλιά και πάει να κρύψει μούρη

 

grizly2.jpg

 

Και αφού αρχίζω τα μη, τι σου έχω πει, τι κάνεις πάλι και όλο αυτόν τον μονόλογο τελος πάντων, ξαπλώνει κάτω με κοιτάει στα μάτια και αρχίζει τα νάζια

 

grizly1.jpg

 

Αντε τώρα να μην του ανοίξω την καλύτερη κονσέρβα :D 

Θυμαστε τον Γκριζλι ε;

Ε λοιπον ο κυριος πηγε χθες και εγινε η επεμβαση στο ματι του. Πολύωρο κ δυσκολο χειρουργείο,  αλλα ευτυχως ολα πηγαν καλα. 

Το κακο οτι για πανω απο μηνα θα υποβάλλεται σε καθημερινή φαρμακευτικη αγωγη και ανα δεκα με δεκαπεντε μερες θα έχουμε επανεξέταση. Αλλα μπρος τα καλλη πονος ψιχαλι που λενε κ στο χωριο μου :D

 

 

Προς το παρον εχω ενα λαμπατερ μεσα στο σπίτι που δεν βαζει κ0λ0 κατω να βγει μια φωτο της προκοπης.

 

20191117_120501(0).jpg20191117_120501.jpg

 

Το κοστος ηταν υψηλό αλλα χαλαλι του. Ειναι το πιο καλοβολο κ υπομονετικο γατι που εχω γνωρίσει και βγαζει ενα μονιμο γουργουριτο. 

 

 

 

 

ΥΓ κ μ'αυτά κ μ'αυτά βαλαμε ενα ακομα γατι μεσα στο σπιτι :hehe:

 

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Γκρίζλι όπως και τα αδερφάκια του από τις πρώτες τους μέρες είχαν σοβαρό θέμα στα μάτια. 

Οι δύο αδερφές του το ξεπέρασαν πολύ γρήγορα σχετικά. Αυτός είχε μία μεγάλη φλεγμονή σαν μεγάλη φακή φαντάσου μέσα στο μάτι.

Μέσω ενέσιμης αντιβίωσης, καθαρισμών κάθε 2-3 ώρες και ένα κοκτέιλ από κολλύρια καταφέραμε να μην χάσει το μάτι του.

Όμως είχε δημιουργηθεί συμβλέφαρο στο μάτι. Με απλά λόγια η εσωτερική μεμβράνη που έχουν οι γάτες, είχε κολλήσει και δεν άνοιγε και κάτω από αυτό είχαν δημιουργηθεί και άλλες μεμβράνες λόγω της φλεγμονής.

Οπότε με την επέμβαση έγινε η διαδικασία για τις εσωτερικές μεμβράνες και περιμένω πως και πως την επανεξέταση σε μερικές μέρες για να δω πως πάμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κ high tech γατι. Δεν εχει αφησει υπολογιστη για υπολογιστη να μην ασχοληθει :hehe:

Αν αφηνει πατουσακια επανω θα χρεώνω περισσοτερο το σερβις :p

 

20191118_191626.jpg

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά με το μάτι τι έγινε; Ακόμα δεν έγινε η επανεξέταση;

 

 

Εν το μεταξύ...τι το θελα και έγραψα πιο πάνω!?

 

 

Σκάει σήμερα η κόρη με τα γνωστό ύφος το ... φουτανίστικο.

Αδεσποτάκι άρχισε να της νιαουρίζει έξω από την σχολή χορού που ήταν. Βγαίνει, την παίρνει αγκαλιά, γουρ γουρ γουρ κλπ... αυτό ήταν. Τρίτωσε το κακό.

 

IMG2222222222222222.thumb.jpg.a6f31b099edf52cb62e681e67bd12c76.jpg

 

Η καυμένη (θυληκό είναι) Όλη μέρα δεν λέει να αφήσει την κουβέρτα και τον καναπέ. Σου λέει "Τι παράξενος κόσμος;", "Τί ζέστη είναι αυτή;"...Πρωτόγνωρα συναισθήματα για κάποιον που γυρνάει όλη μέρα στο κρύο ε;  Άντε να περάσει καμιά εβδομάδα τώρα να τα βρούνε και τα τρία μεταξύ τους.

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 5
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω να τα εκατοστισεις; :p

 

Η επανεξεταση θα γινει το Σαββατο που ερχεται. Απλα τεταρτη θα παρω να κανονισω κ την ωρα. Απο χθες το εχει μονιμα ανοικτο κ εχει αρχισει κ υποχωρει κ η κοκκινιλα. Νομιζω αυριο το πρωι θα εχει φυγει εντελως κ ελπιζω το σαββατο να εχω καλα νεα. Μεχρι τοτε, εχει πιασει καναπεδες, κουβερτες, βιβλιοθηκες κ γενικα ολο το σπιτι. :hehe:

 

Το περίεργο οτι γριλιζει στις αδερφες του που ερχονται κ γρατζουνανε τις πόρτες. Μεγαλοπιαστηκε βλεπεις ο κυριος...

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.