Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι αυτό εδώ αλλά κατέληξα τελικά να μάθει να την κάνω μπάνιο :p 

 

WWW.PET4U.GR

O αφρός Cat & Dog Foam μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο στεγνό καθαρισμό των κατοικίδιων ζώων ιδιαίτερα στις γάτες που απεχθάνονται το...

Επόμενο βήμα να συνηθίσει το σεσουαρ :hehe:

 

 

Πως το κατάφερες????

 

Εμένα δεν με παίρνει οικονομικά να τις κάνω μπάνιο. Δεν έχω λεφτά για τον κατάλληλο εξοπλισμό:

%CE%A3%CE%BA%CE%AC%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο Λάμπης κάνει μόνος του αρκεί να ξεχάσεις μία λεκάνη με νερό :p  ή την πόρτα του μπάνιου ανοικτή ενώ κάνεις ντουζ πχ.

Η γριούλα όπως έχω ξαναπει είναι πολύ ζεν γατί. Την πρώτη φορά χτυπήθηκε λίγο αλλά μετά όλα καλά.

Γενικά νιώθω τυχερή και με τα δύο γατιά σε πολλά θέματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μέρα σήμερα ήταν οτι χειρότερο έχω περάσει. Πρώτη φορά παίρνω απόφαση να πω σε κτηνίατρο να κάνει ευθανασία σε ζώο μου.

Το μόνο που έχω να πω είναι το εξής.

 

Αν κατα λάθος πατήσετε κάποιο ζώο στο δρόμο, διότι μπορεί να συμβεί στον κάθε ένα, μην το εγκαταλείψετε. Εχουν τέτοιους οργανισμούς που καταφέρνουν και επιζούν ακόμα και με φρικτούς πόνους.

 

Η τρίκλη μου τσακίστηκε από αυτοκίνητο. Είναι ένα από τα 3 γατάκια που γεννήθηκαν στον κήπο μου το περασμένο καλοκαίρι.

Σε spoiler βάζω την ακτινογραφία αλλά αν δεν αντέχετε μη το ανοίξετε.

 

 

Spoiler

viber_image_2020-05-02_18-42-16.jpg

 

Ο λόγος του post δεν ειναι για να πω πόσο κλαίω αυτή τη στιγμή. Ο λόγος είναι για να καταλάβουμε όλοι μας ότι αυτό το γατί που δεν είχε κλείσει ούτε ένα χρόνο ζωής επέζησε με αυτό το χτύπημα πάνω απο 2 μέρες. Σύρθηκε ένας θεός ξέρει πόσα μέτρα και ήρθε στην πόρτα μου κλαίγοντας. Την πήρα και την πήγα στον κτηνίατρο, όπου έμαθα ότι η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη.

 

Μην προσπερνάτε λοιπόν. Αυτό και τίποτα άλλο.

 

Σίγουρα η πιτσιρίκα μου ανεβαίνει την σκάλα του παραδείσου αυτή τη στιγμή!

 

1235902715_ezgif.com-crop(2).gif.45780a2

 

  • Like 3
  • Sad 18
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω φτάσει στο σημείο να μελαγχολώ περισσότερο για τέτοια "συμβάντα" παρά για ανάλογα με ανθρώπους.

 

ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ για τα τροχαία με αδέσποτα. "είναι roaming λέει τα γατάκια και γι αυτό δεν επιφέρουν ποινές". ΚΟΦΤΗ όλοι στα 10χμ.

 

Αγάπη τι να πω. Ειλικρινά δεν ξέρω.

 

 

 

 

Και με την δυστυχώς δυσάρεστη αυτή αφορμή θα το γράψω και εδώ:

 

Υπάρχουν διαθέσιμα για υιοθεσία 4+6(+1*)=11 γατάκια. Περιοχή Λάρισα. Αλλά αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι από κοντινές περιοχές, βρίσκουμε τρόπο.

 

Όπως ανέφερα παραπάνω τα 6 μεγαλώνουν στην αποθήκη μας η οποία έχει γίνει σημείο συνάντησης όλης της πιτσιρικαρίας της περιοχής, και τα 4+1 στο μπαλκόνι το οποίο έχει γίνει μια παιδική χαρά.

Μου έγινε ήδη πρόταση να φύγει το ένα group για κάποια μεγάλη αποθήκη επιχείρησης εκτός πυκνοκατοικημένης περιοχής για φύλαξη από τροκτικά γενικώς. Οκ τροφή νερό θα έχουν, θα τρέχουν ανέμελα, αλλά δεν ξέρω. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι δυνατόν όλες οι γάτες να καταλήξουν σε σπίτια και αγκαλιές και δεν είναι και φυσιολογικό φυσικά, αλλά θα την κρατήσω σαν τελευταία επιλογή.

Αν ήξερα ότι δεν θα μπαινοβγαίναν αυτοκίνητα εκεί μέσα θα το έκανα ήδη.

 

 

* +1: Πήγα σε ένα τοπικό petshop που πουλάει και πλέγματα, σίτες κλπ και πέτυχα σε ιδιοκτήτη που είναι επίσης γατοτρελός. Και όταν του είπα για τις οικογένειες που προσέχω και ότι θέλω να βρω κάποιον να τα δώσω, μου έδειξε ένα αδέσποτο που είχε μαζέψει εκείνο το πρωί. Ε, μια γατομαμά πάντα έχει μία παραπανήσια θηλή. Οπότε το πήρα και αυτό. Και αντί να ξεφορτωθώ κάποια από τα δικά μου, βρέθηκα με ένα επιπλέον. :hehe: Και είναι ιδιαίτερα fluffy ο άτιμος.

 

Φώτογραφίες θα ανεβάσω αργότερα.

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εζησε η Αγαπη , μην το ζησει κανεις...ποναει...πολυ...

Δεν τολμησα να δω ακτινογραφια, κ ναι, με ποναει πολυ κ μενα γιατι το συγκεκριμενο σκατουλακι το αγαπαγα πολυ.

Κ ναι, σαν τον φιλο αποπανω ,στεναχωριεμαι για τετοια συμβαντα ποιο πολυ ,παρα για αναλογα με ανθρωπους...

 

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αυτο που εζησε η Αγαπη , μην το ζησει κανεις...ποναει...πολυ...

Δεν τολμησα να δω ακτινογραφια, κ ναι, με ποναει πολυ κ μενα γιατι το συγκεκριμενο σκατουλακι το αγαπαγα πολυ.

Κ ναι, σαν τον φιλο αποπανω ,στεναχωριεμαι για τετοια συμβαντα ποιο πολυ ,παρα για αναλογα με ανθρωπους...

 

Μια απο  τα ιδια και εγω..

Εχω θαψει και ενα και τρεμω ηδη στην ιδεα για τα αλλα 3 που εχω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2020 at 6:15 PM, karmen1983 said:

το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι αυτό εδώ αλλά κατέληξα τελικά να μάθει να την κάνω μπάνιο :p 

 

WWW.PET4U.GR

O αφρός Cat & Dog Foam μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο στεγνό καθαρισμό των κατοικίδιων ζώων ιδιαίτερα στις γάτες που απεχθάνονται το πλύσιμο με νερό αλλά επίσης και σε σκύλους και κουτάβια με ιδιαίτερη δυσοσμία...

Επόμενο βήμα να συνηθίσει το σεσουαρ :hehe:

 

 

Συνέβη χτες. Είπα να το βάλω στα ''ανέκδοτα'' αλλά μετά θυμήθηκα και αυτό το θρεντ. Είδα και αυτό το ποστ, και είπα να καταθέσω εδώ την οπτική της δικιάς μου, η οποία, να το τονίσω ΜΠΗΚΕ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ, και δυσανασχέτησε στο να βγει.... 

 

95371701_944860142601008_8978435768565366784_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=3HgljRvH4SAAX8gggXu&_nc_ht=scontent.fskg1-2.fna&oh=93f1ab8071405401e0a8390fdad468fc&oe=5ED7431B

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ ότι σε όποιον τύχει να χτυπήσει ένα ζωάκι μην το παρατήσει... Ας κάνει ότι μπορεί είναι μια ψυχούλα και αυτό...

 

Εννοείτε ότι δεν είδα τις ακτινογραφίες, δεν αντέχω άλλο κλάμα, είμαι μια εβδομάδα τώρα που δεν μπορώ να κρατηθώ. Την Τρίτη μετά το Πάσχα έχασα και εγώ τον Spot μου, (έχω βάλει και φωτογραφία του σε παλαιότερε ποστ μου στο thread), από καρδιά, είχε εμφύσημα (αν το λέω σωστά) εκ' γεννητής, από την Μ. Παρασκευή είχε μια αδιαθεσία, λέγαμε ότι θα ήταν κάποιο κρύωμα, όσο πέρναγαν οι ημέρες και δεν του πέρναγε είχαμε αρχίσει να ανησυχούμε αλλά ήταν όλα κλειστά και δεν πήγε το μυαλό μας ότι είναι κάτι τόσο σοβαρό. 

 

Την Κυριακή μιλήσαμε με τον γιατρό και μας διαβεβαίωσε ότι αφού τρώει και πίνει, έστω και λίγο, δεν θα είναι κάτι σοβαρό και θα του περάσει απλά να του δώσουμε κάτι για το κρύωμα. Οι ημέρες όμως περνούσαν και η βελτίωση ήταν μικρή.

 

Την Τρίτη μετά το Πάσχα που άνοιξε ο γιατρός τον πήγε η γυναίκα μου με τον που τον είδε την έστειλε σε κλινική να κάνει κάτι εξετάσεις και έμεινε πάνω στο τραπέζι...  Από εκείνη την ημέρα κάθε φορά που τον σκέφτομαι ή βλέπω φωτογραφίες του το δάκρυ κορόμηλο...

  • Like 2
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω. Γάτα χωρίς μουστάκι φυσικά δεν νοείται.

Αλλά αυτό πάλι...

.

.

.

.

Σας παρουσιάζω τον Καρδινάλιο Ρισελιέ κατά κάποιους:

poirot111.thumb.jpg.e324aa7fb44b11ebdb06ff8f79c852ef.jpg

 

ή τον Πουαρώ κατ' εμέ:

poirot222.thumb.jpg.4a2a5ba7e70db986dcc4aae26ae6afae.jpg

 

Ο εικονιζόμενος ντετέκτιβ είναι ένα απο τα μπαλκονάτα, ο οποίος μαζί με μιά από τις αδερφές του, δίνουν ρέστα στο παιχνίδι, στο τρέξιμο, αλλά ιδιώς στο σκαρφάλωμα σε όποιο μπατζάκι κάνει την εμφάνιση του στο μπαλκόνι. Παπούτσι --> ώμος σε χρόνο dt.

 

 

  • Like 5
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν παίζει να τον βγάλω φωτογραφία, αλλά αν τον δεις από πανω να κάθεται, είναι το BB-8 σε γάτα. Δύο τριχωτές μπάλες ενωμένες μεταξύ τους.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το βράδυ η μητέρα την κοπάνησε απο το μπαλκόνι. Οκ στον 1ο είμαι, σιγα τα ώα. Κατεβαίνω το πρωί, την βρίσκω, την ψάχνω για τραυματισμούς, την πατάω απο δω την πατάω απο κει, τίποτα, "πίσω" της λέω, "πειναν και τα παιδάκια σ'".

Το μεσημέρι, τσουπ πάλι κάτω. Και δεν έχει και κάτι μαλαό να προσγειωθεί, Πεζοδρόμιο. Την ξαναβουτάω, πίσω πάλι στο μπαλκόνι. Η καυμένη, δεν λέω, τρώει, πίνει σαν βασίλισσα, αλλά τα μικρά την έχουν ρουφήξει κυριολεκτικά. Τα βαρέθηκε λέω. Γι αυτό την κάνει. 

 

Αμ δε. Εκεί που την έπιανα, μου τουρλώνει τον πισινό της και αρχίζει τα γρυλίσματα  του οίστρου. "Μωρή ακόμα δεν ηρέμησες απο δαύτα, θες πάλι να γκαστρωθείς;"

 

Το μπαλκόνι λοιπόν έχει πλέγμα στα κάγκελα και σίτα από πάνω μέχρι κάτω. Ολο το μπαλκόνι. Σαν κουρτίνα. Όχι για τις γάτες, αλλά για τα κουνούπια. Πάμε παρακάτω όμως.

Ανέβηκε στην κουπαστή και επειδή η σίτα απλά κρεμόταν, μας έφυγε.

Επειδή λοιπόν είναι για στείρωση, λέω μην γίνει καμιά στραβή και γκαστρωθεί και έχουμε πάλι τα ίδια. Οπότε αρχίζω νέες εργασίες στο μπαλκόνι. Ακόμα 1.5μ υψος πλέγμα πάνω από τα κάγκελα, γυρίζω την σίτα όλη κάτω από τα κάγκελα μέσα στο μπαλκόνι, σύρματα, καρφιά, δέστρες, συνδυασμούς, δεν πρόκειται να πάει πουθενά. ΓΙα να φύγει πρέπει να σκίσει την σίτα απο ψηλά, θα μπλεχτεί κάπου, θα την προλάβουμε. Πάρε και 2 κονσέρβες να φας να σκάσεις να κοιμηθείς.

 

Σε καμιά ώρα μου λεει η γυναίκα...." η μεγάλη δεν είναι στο μπαλκόνι"!

 

Δεν γίνεται λέω. Την έσκισε την σίτα;;;; Και πως ανέβηκε μέχρι εκεί;

 

Βγάινω έξω, τα πάντα στην θέση τους και άθιχτα! Κατεβαίνω κάτω να δω αν φαίνεται κάτι απο έξω, τίποτα! Ούτε τρύπα να περάσει κουνούπι στην σίτα. Να πω ότι έσμπρωξε με τόση δύναμη πλέγμα σίτα σύρματα και κατάφερε να χώρεσει από το κάτω μέρος της καγκελαρίας;;; Αντε να το πω. Αλλά η σίτα θα είχε μείνει προς τα έξω. Μια χαρά είναι διπλωμένη προς την μέσα μεριά του μπαλκονιού, όιπως την είχα αφήσει πριν μια ώρα.

 

Να έχει τρυπώσει μέσα στο σπίτι, ψάξαμε παντού, αλλά και πάλι με τις άλλες τρεις (3) μέσα, θα είχαμε ζήσει ήδη τα Δερβενάκια.

 

Phantom Cat ή ήρθε ο Αντίχριστος παιδιά.

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και στου βουγιού το κέρατο

-λένε στα χωριά μας-

να τη βάλεις, άμα θέλει να στην κάνει . . ..

Θα στην κάνει!

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

μαγκες HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

βρηκα ενα γατακι στο φαναρι της Πετρου Ραλλη και Εθνικης οδου..................

Το εβαλα πανω στο KTM και το εφερα σπιτι....................

εχουμε μια γατουλα που ταϊζουμε αλλα το πιανει στις φαπες,δε το θελει.....................(εχει ηδη 3 και ειπα μπας και)

Τι να κανω??????????????????????

Κανενας που να θελει να γινει γατομπαμπας????????????????

Εδω θα το φανε(οι αλλοι γατοι που ταϊζουμε) και μεσα στο σπιτι δε μπορω να το παρω(βρογχικο ασθμα).........................

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, alexcrx said:

μαγκες HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

βρηκα ενα γατακι στο φαναρι της Πετρου Ραλλη και Εθνικης οδου..................

Το εβαλα πανω στο KTM και το εφερα σπιτι....................

εχουμε μια γατουλα που ταϊζουμε αλλα το πιανει στις φαπες,δε το θελει.....................(εχει ηδη 3 και ειπα μπας και)

Τι να κανω??????????????????????

Κανενας που να θελει να γινει γατομπαμπας????????????????

Εδω θα το φανε(οι αλλοι γατοι που ταϊζουμε) και μεσα στο σπιτι δε μπορω να το παρω(βρογχικο ασθμα).........................

 

κανενας????????????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ σε παραπλήσια θέση είμαι, έχω μαζέψει ένα γατάκι που ήταν άρρωστο, έκανε 1 χειρουργείο τώρα είναι με φαρμακευτική αγωγή και εννοείτε ούτε που μας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι θα βγει ξανά έξω, δυστυχώς όμως δεν τα πάει καλά με το άλλο που έχουμε, κάθε φορά που θα βρεθούν κοντά μαλώνουν και έτσι αναγκαζόμαστε να το έχουμε κλειστό σε ένα δωμάτιο.

Ψάχνω μπας και του βρω σπίτι αλλά ακόμα δεν είχαμε καμία τύχη... (Εννοείτε ότι χρειαστεί μέχρι να γίνει καλά θα το πληρώσουμε εμείς...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.