Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

5 hours ago, ckbond said:

Δυστυχώς και εγώ σε παραπλήσια θέση είμαι, έχω μαζέψει ένα γατάκι που ήταν άρρωστο, έκανε 1 χειρουργείο τώρα είναι με φαρμακευτική αγωγή και εννοείτε ούτε που μας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι θα βγει ξανά έξω, δυστυχώς όμως δεν τα πάει καλά με το άλλο που έχουμε, κάθε φορά που θα βρεθούν κοντά μαλώνουν και έτσι αναγκαζόμαστε να το έχουμε κλειστό σε ένα δωμάτιο.

Ψάχνω μπας και του βρω σπίτι αλλά ακόμα δεν είχαμε καμία τύχη... (Εννοείτε ότι χρειαστεί μέχρι να γίνει καλά θα το πληρώσουμε εμείς...)

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι η ανθρωποτητα ειναι για τον..........εκτος απο μερικες εξαιρεσεις.....................

πηρα τηλ σε φιλοζωικη και μου ειπαν οτι δεν ασχολουνται με γατες....μονο με σκυλους.......................

λες και τα γατακια δεν εχουν ψυχη...............................

το γατακι το εχω μεσα σε κουτα αρκετες ωρες γιατι ειμαι το λιγοτερο 10-11 ωρες στην δουλεια................

μα κανενας ρε φιλε δεν ξερει καποιον που να θελει ενα γατακι?????????

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alexcrx said:

μα κανενας ρε φιλε δεν ξερει καποιον που να θελει ενα γατακι?????????

το κακό που έχουν αυτά είναι ότι οι άνθρωποι που θέλουν και μπορούν συνήθως βοηθούν ήδη και φτάνουν στο όριό τους. Είναι τρομερά πιεσμένη η κατάσταση με τα αδέσποτα. Θεωρητικά υπεύθυνοι είναι οι δήμοι, αν δεν γνωρίζει κάποιο μέλος εδώ (η karmen που τα είχε ψάξει αν θυμάμαι απουσιάζει, πρέπει να περιμένεις να επιστρέψει να σου πει τι ξέρει) ίσως η φιλοζωική να ήξερε τουλάχιστον να σε κατευθύνει πώς να το χειριστείς.

Στο πρόβλημα με την απόρριψη από την άλλη γάτα, ίσως έχει καμιά ιδέα ο @Snipsπου είχε προσφάτως ανάλογο πρόβλημα αν θυμάμαι. Τότε του είχε προτείνει κάτι η karmen (να απομακρύνει το μικρό λίγο πιο πέρα, σε χώρο που δεν αισθάνεται ως δικό της η άλλη γάτα, κάτι τέτοιο, και να το φροντίζει προσωρινά εκεί). Δεν τα θυμάμαι καλά για να σε καθοδηγήσω καλύτερα.

Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος γνωστός σου κτηνίατρος, πώς μπορείς να το χειριστείς προσωρινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαστε με 6 γάτες. 3 είναι τα μικρά που μας έμειναν τελικά από τα γεννητουρια εις διπλούν της καραντινοεποχης.

 

Πάντως είναι δύσκολο να έχεις τόσες γάτες σε σπίτι. Το συνεχές ξεσκατωμα και τα ξυπνήματα το βράδυ από τη φασαρία στο παιχνίδι τους ή επειδή τους ήρθε να κολοτριφτουν στην πλάτη σου είναι δυο πολλοί σοβαροί λόγοι. Λογικά θα γίνουν... απολύσεις προσεχώς. Ψάχνουμε...

 

Δυστυχώς θέλει ξεχωριστό χώρο στην αρχή. Ο μεγάλος ο δικός μας δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ τις προηγούμενες δύο τις είχε συνηθίσει σε μια δυο εβδομάδες το πολύ, αυτά τα μικρά δεν λέει να τα συνηθίσει. Ίσως του ήρθαν πολλά μαζεμένα. Επιθετικός δεν είναι ευτυχώς. Όπως είπα παλιά είναι κλασομπανιέρας και φεύγει μόλις αρχίσουν τα μικρά να αλωνιζουν. Απλά ρίχνει τα γνωστά γατίσια γαμωσταυρίδια  συνέχεια.?.

 

Όσον αφορά τις υιοθεσίες και των έχω απογοητευτεί. Στειρωσαμε με δικά μας λεφτά τις 2 αδέσποτες που γέννησαν. 150 και τις δύο. 

 

Φιλοζωική που ασχολείται μόνο με σκύλους πρώτη φορά ακούω. Προφανώς επειδή οι γάτες είναι αυτόνομες, θεωρούν ότι δεν έχουν ανάγκη. Δεν πειράζει που οι δρόμοι έχουν γεμίσει με πατημένα γατάκια....

Είναι ωραίο θέαμα μάλλον και δεν επιδέχεται λύσης.

 

Οι δήμοι δυστυχώς περα βρέχει. Και είναι και πολλοί κτηνιατρικοι σύλλογοι που αντιδρούν στις μαζικές στειρώσεις. Δεν ξέρω αν είναι το οικονομικό ή κάτι άλλο.

 

Πάντως προχθές έγινε κάτι πολύ ωραίο εδώ.

Στο petshop που πάω, είχε ο ιδιοκτήτης εδώ και κάνα μήνα μια σκυλίτσα την οποία την παράτησαν τυφλή. Δεν είχε μέλλον η καημένη, αλλά ξαφνικά από το πουθενά βρέθηκε ένα ζευγάρι που την υιοθέτησε. Δεν είδε ούτε ρατσα, ούτε τρίχωμα, ούτε σκέφτηκαν τις δυσκολίες. Μπράβο τους.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1648493_skylos-wres_koinis_isixias_-3-.j
WWW.LIFO.GR

Τι ορίζει ο νόμος για τα οικόσιτα ζώα και τις ώρες κοινής ησυχίας

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
skylia.jpg?itok=dZqp_PY5
WWW.PRONEWS.GR

Ένα απίστευτο περιστατικό έλαβε χώρα στην Κρήτη, όπου άγνωστοι βασάνισαν...

 

Άλλο ένα επεισόδιο της βαρβαρότητας εκεί κάτω. Πρέπει να σκοτώσουν και άνθρωπο δηλαδή για να ασχοληθεί κάποιος εκεί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Πρέπει να σκοτώσουν και άνθρωπο δηλαδή για να ασχοληθεί κάποιος εκεί;

Γιατί δεν έχουμε σκοτώσει για ψύλλου πήδημα άνθρωπο? :p 

Link to comment
Share on other sites

Δέη είχε να κάνει με τα σκυλιά αλλά με τη γειτόνισά

Είχα μια φίλη την Κατερίνα που έμενε στον 1ο όροφο και ο αδελφός της στο ισόγειο. Σφαζόντουσαν για την αυλή που αυτή έβαζε κότες και αυτός φυτά . Τις ξεπάστρευε αυτός τις κότες και εκείνη αγόραζε άλλες

Μια μέρα πήρε ο χοντρός ένα μπιστόλι και την σκότωσε μαζί με τον Χρίστο που έμενε μαζί της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
21_021_20191027_kt_0730_sooc1572171631.j
WWW.IN.GR

Ο σκύλος είναι σε σοβαρή κατάσταση, ο φερόμενος ως...

Τώρα φταίω εγώ που σκέφτομαι το "οφθαλμό αντί οφθαλμού" για το μίασμα ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που έχω στην γειτονιά, όχι με τα αδέσποτα, αλλά με αυτούς που τα ταΐζουν ό,που βρούν. 

 

Εδώ και πολύ καιρό περνούν σχεδόν καθημερινά έξω από το σπίτι δύο "συμπολίτες" μας, σε ώρες ήσυχες γενικά (ή πολύ πρωί, ή πολύ βράδυ), και αδειάζουν τροφές για τις αδέσποτες γάτες ό,που βρούν. Κάποιες φορές βρήκα κροκέτες έξω ακριβώς από την αυλόπορτα του σπιτιού. Συνήθως, πετούν την τροφή απέναντι από το σπίτι, όπου βρίσκεται δημοτικό σχολείο. Τους έχω παρακολουθήσει πολλές φορές χωρίς να πω τίποτα. Όμως έχω σοβαρό πρόβλημα, γιατί το σπίτι μας έχει μια μικρή αυλή με χώμα σε 2-3 σημεία, και οι γάτες τις γειτονιάς που μαζεύονται για να φάνε από τους "φιλόζωους" αυτούς, κάνουν την ανάγκη τους στην αυλή μας. Τα παιδιά δεν έχουν πλέον σημείο να παίξουν από τις ακαθαρσίες, που δεν προλαβαίνουμε να μαζεύουμε συνέχεια. Περιττό να πω τί γίνεται όταν βρέχει. Δεν μπορεί να σταθεί άνθρωπος από την μυρωδιά...

 

Εν τω μεταξύ, έχουμε και εμείς μια γάτα στην αυλή μας από νεογέννητη, και το πρόβλημα επιτείνεται, γιατί τραβάει τις αδέσποτες και η τροφή που της βάζουμε.

 

Απόψε δεν άντεξα, και έκανα παρατήρηση στον έναν από αυτούς που περνούν. Του εξήγησα ότι δεν είναι σωστό ούτε υπεύθυνο να πετάει τροφή όπου βρεί, και ότι αν θέλει πραγματικά να βοηθήσει τα αδέσποτα της δικής μας γειτονιάς, καλό θα ήταν να αναλάβει όλο το "πακέτο", δηλαδή να μαζεύει και αυτά που βγάζουν, και όχι μόνο να μεριμνά για αυτά που βάζουν στο στόμα... Να τα πάρει, λοιπόν, αν θέλει στο σπίτι του, χωρίς να επιβαρύνει από πλευράς υγιεινής άλλες γειτονιές. Το τί μου είπε, φυσικά, το φαντάζεστε. Ότι τί κακό κάνει, και πρώτη φορά ακούει για τέτοιους κανόνες, και αυτά πρέπει να τα βοηθήσουμε κ.λπ.

 

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα για το θέμα των αδέσποτων. Θα παραθέσω αυτά που ισχύουν με βάση τον τελευταίο σχετικό νόμο και κάποιες διορθώσεις που έχουν γίνει. Έχω κάνει bold και έχω υπογραμμίσει τα σημεία κλειδιά κατά την γνώμη μου:

 

 

Spoiler

 

ΝΟΜΟΣ 4235/2014, άρθρο 46,

 

6. Το άρθρο 9 του ν. 4039/2012 τροποποιείται ως ακολούθως: 

α) Η παράγραφος 1 του άρθρου 9 αντικαθίσταται ως εξής: 

«1. Οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περισυλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, σύμφωνα με το παρόν άρθρο. Η αρμοδιότητα αυτή μπορεί να ασκείται και από συνδέσμους Δήμων, καθώς και από φιλοζωικές ενώσεις και σωματεία, αφού προηγηθεί σχετική έγγραφη συμφωνία με τον αρμόδιο Δήμο, ο οποίος έχει τη συνολική εποπτεία των αδέσποτων ζώων συντροφιάς εντός των διοικητικών του ορίων. Οι κατά τα ως άνω φιλοζωικές ενώσεις και σωματεία που εγκρίνονται από τον αρμόδιο Δήμο οφείλουν να διαθέτουν υποδομή, συνιστάμενη στην ύπαρξη κατάλληλων σχετικών εγκαταστάσεων ή οχημάτων μεταφοράς ζώων και ανθρώπινο δυναμικό με εμπειρία στο χειρισμό των ζώων. Με απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων καθορίζονται το είδος και ο αριθμός των εγκαταστάσεων και των οχημάτων, καθώς και η εμπειρία του ανθρώπινου δυναμικού, που πρέπει να διαθέτουν οι φιλοζωικές ενώσεις και τα σωματεία, για την άσκηση των αρμοδιοτήτων αυτής της παραγράφου.» 

β) Στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 9, το έκτο εδάφιο αυτής, αντικαθίσταται ως εξής: 

«Υπό την εποπτεία των Δήμων, μπορούν να ιδρυθούν και να λειτουργούν καταφύγια ή και κτηνιατρεία αδέσποτων ζώων συντροφιάς και από φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις, που διαθέτουν το κατάλληλο κτηνιατρικό προσωπικό, τουλάχιστον έναν κτηνίατρο ανά 50 ζώα, την τεχνική υποδομή, τις εγκαταστάσεις και τον αναγκαίο εξοπλισμό, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 604/1977 και του π.δ. 463/1978, όπως ισχύουν.» 

γ) Η παράγραφος 3 του άρθρου 9 αντικαθίσταται ως εξής: 

«3. Για την περισυλλογή των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, συγκροτούνται συνεργεία από άτομα κατάλληλα εκπαιδευμένα και έμπειρα στην αιχμαλωσία ζώων συντροφιάς. Τα συνεργεία αυτά ελέγχονται για το έργο τους, ως προς τις επιτρεπόμενες μεθόδους σύλληψης και αιχμαλωσίας των ζώων αυτών, από κτηνίατρο της αρμόδιας υπηρεσίας Κτηνιατρικής του Δήμου και, όπου αυτή δεν έχει συσταθεί, από κτηνίατρο του Τμήματος Κτηνιατρικής της Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της οικείας Περιφερειακής Ενότητας. Η εποπτεία και ο έλεγχος πραγματοποιείται βάσει ανάλυσης κινδύνου. Τη μέριμνα για την εκπαίδευση των ατόμων αυτών έχει ο οικείος Δήμος.» 

δ) Η παράγραφος 4 του άρθρου 9 αντικαθίσταται ως εξής: 

«4. α) Τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, που περισυλλέγονται, οδηγούνται τμηματικά στα υπάρχοντα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς, στα δημοτικά κτηνιατρεία ή, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, και σε ιδιωτικά κτηνιατρεία, που διαθέτουν την κατάλληλη υποδομή και μπορούν να φιλοξενήσουν προσωρινά και για εύλογο χρονικό διάστημα τα προς περίθαλψη ζώα, μέχρι την αποθεραπεία τους, υποβάλλονται σε κτηνιατρική εξέταση, στειρώνονται, σημαίνονται με ηλεκτρονική σήμανση ως αδέσποτα και καταγράφονται στη διαδικτυακή ηλεκτρονική βάση. 

β) Αν διαπιστωθεί από την κτηνιατρική εξέταση ότι είναι τραυματισμένα ή πάσχουν από ιάσιμο νόσημα, υποβάλλονται στην κατάλληλη θεραπευτική αγωγή. 

γ) Αν διαπιστωθεί από την κτηνιατρική εξέταση ότι είναι επικίνδυνα ζώα συντροφιάς ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρηση τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους, υποβάλλονται σε ευθανασία.» 

ε) Οι παράγραφοι 10, 11 και 12 του άρθρου 9 αντικαθίστανται ως εξής: 

«10. Για την επαναφορά στο φυσικό περιβάλλον των αδέσποτων ζώων συντροφιάς λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που επαναφέρονται. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής.  Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, στους χώρους αποβίβασης και επιβίβασης ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών στα λιμάνια, στα αεροδρόμια, στους σιδηροδρομικούς σταθμούς, στους περιφραγμένους αρχαιολογικούς χώρους και στους περιφραγμένους χώρους του Οργανισμού Κεντρικών Αγορών και Αλιείας ΑΕ και της Κεντρικής Αγοράς Θεσσαλονίκης ΑΕ. Με απόφαση της πενταμελούς επιτροπής της παραγράφου 12 ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες προσδιορισμού της πυκνότητας του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αυτά επαναφέρονται, καθώς και η οριοθέτηση των περιοχών που δεν επιτρέπεται η επαναφορά τους. 

 

 

Αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν, η ιστορία έχει ως εξής με βάση τον Νόμο: 

1. Είναι ευθύνη του Δήμου να περισυλλέγει τα αδέσποτα ζώα σε συνεργασία με τις φιλοζωικές κάθε περιοχής

2. Αφού τα συλλέξει η αρμόδια υπηρεσία, πρέπει να στειρώνονται, να αποθεραπεύονται αν έχουν ασθένειες και να καταγράφονται. Αν πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή είναι επικίνδυνα κ.λπ. γίνεται ευθανασία 

3. Εφόσον τα ζώα είναι υγιή και στειρωμένα, μπορούν να επανέλθουν στο περιβάλλον με ευθύνη του Δήμου, αφού ο Δήμος λάβει υπόψη πόσα ζώα υπάρχουν στην συγκεκριμένη περιοχή και μεριμνήσουν με τις φιλοζωικές για σημεία παροχής τροφής και νερού αν είναι εφικτό

4. Μπορεί ένα φιλόζωος πολίτης να δίνει τροφή και νερό στα ζώα αυτά που επανέρχονται, εφόσον τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής

5. Δεν μπορούν να επανέρχονται αδέσποτα ζώα έξω από σχολεία, αθλητικά κέντρα κ.λπ.

 

Συνεπώς, αν έχω καταλάβει καλά τον σχετικό νόμο, όλη η κατάσταση έξω από το σπίτι μου είναι προβληματική, πολύ περισσότερο επειδή υπάρχει και σχολείο και καθημερινά περνούν εκατοντάδες παιδιά δημοτικού. Ο νόμος, αν τον διάβασα σωστά (και παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει αν σφάλλω), επιτρέπει να ταΐζονται αδέσποτα, εφόσον όμως έχουν περάσει την διαδικασία περισυλλογής και στείρωσης και έχουν επανέλθει με ευθύνη του Δήμου σε συγκεκριμένες περιοχές. Συνεπώς, αυτό που διατείνονται μερικοί ότι μπορεί κάποιος να ταΐζει αδέσποτα οπουδήποτε και οποτεδήποτε δεν ισχύει. Δυστυχώς, βλέπω ότι και φιλοζωικές εταιρείες στις ιστοσελίδες τους εστιάζουν πονηρά στο σημείο του νόμου, που λέει ότι δεν απαγορεύεται το τάισμα κ.λπ. χωρίς να επεξηγούν όλα τα υπόλοιπα, τα οποία έχουν λογική. 

 

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί κάνουν αυτό που νομίζουν σωστό χωρίς να λογαριάζουν τίποτα. Ίσως αισθάνονται και ήρωες που ταΐζουν αδέσποτα εδώ και εκεί. Αυτό είναι ανευθυνότητα και όχι πραγματική αγάπη για τα ζώα αυτά. Αν τα αγαπάς θα μεριμνήσεις για όλο το πακέτο, τάισμα, στείρωση, καθαρισμό του χώρου από περισσεύματα τροφών και ακαθαρσίες κ.λπ. Τί να την κάνω την φιλοζωία σου αν την κάνεις εις βάρος της υγείας άλλων συνανθρώπων σου; Εγώ κάνω 2 φορές τον χρόνο απεντόμωση στο σπίτι και σχεδόν καθημερινά καθαρίζουμε τα περιττώματα των ζώων που ταΐζει ο εν λόγω κύριος... Στην γειτονιά κάποιοι έκαναν αναφορά για ποντίκια τελευταία. Τυχαίο; 

 

Και για να προλάβω κάποιους που ίσως στραβώσουν με όσα διάβασαν παραπάνω, αγαπώ τα ζώα και τα σέβομαι από παιδί. Έχω σώσει μάλιστα με κίνδυνο δικό μου, ζώα από δύσκολες καταστάσεις. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 σκυλιά και πάνω από 20 γάτες. Συνεπώς, κηρύγματα περί φιλοζωίας και κορεκτίλες δεν θα δεχθώ. Απλά, έχω μάθει να είμαι υπεύθυνος και να μην ενοχλώ κανέναν όταν μεγαλώνω και προσέχω ένα ζώο. Και δίνω προτεραιότητα στον συνάνθρωπο και όχι στο ζώο. Σε αυτό είμαι ξεκάθαρος. Να βράσω την φιλοζωία αυτών που αφήνουν τον σκύλο τους να κάνει την ανάγκη του στο πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι μου, και απλά στην καλύτερη περίπτωση, βάζουν μια χαρτοπετσέτα ή ένα μαντηλάκι από πάνω για να μας προειδοποιήσουν για την "νάρκη", για να μην τα πατήσουμε, και αφήνουν σε εμάς την βρώμικη δουλειά, που θα αναγκαστούμε να την κάνουμε γιατί δεν μπορείς αλλιώς να πατήσεις έξω από το σπίτι από τις βρωμιές. Έλεος πια με τον κάθε ανεύθυνο και εγωκεντρικό δήθεν φιλόζωο... Και κάτι ακόμα που με κάνει να συγχίζομαι, είναι που φέρνει ο άλλος το πίτμπουλ έξω από το σχολείο που περιμένουμε τα παιδιά, χωρίς φίμωτρο. Προχθές έφερε και άλλος γονιός σκυλί και πήγαν να αρπαχτούν με το ροτβάιλερ με δεκάδες παιδιά γύρω-γύρω... Πάνε καλά οι άνθρωποι, ήθελα νά'ξερα; 

 

ΑΝ κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή συμβουλή να μου δώσει για την συνέχεια, παρακαλώ να το κάνει. Ο άνθρωπος που ανέφερα πιό πάνω θα ξαναπεράσει και του έχω τον Νόμο έτοιμο, τυπωμένο, να τον πάρει να τον μελετήσει, μπας και καταλάβει τί πρέπει να κάνει. Δεν έχω πολλές ελπίδες για να είμαι ειλικρινής. Και για αυτό τον πήγα με το μαλακό, μπας και τον ρίξω στο φιλότιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Πιθανόν από Δευτέρα να απευθυνθώ στον Δήμο, αλλά και εκεί βαστώ μικρό καλάθι. Πήρα παλιότερα τηλέφωνο, άφησα στοιχεία να με πάρουν και ποτέ δεν με κάλεσαν... 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στη χώρα μας δεν έχεις πολλές ελπίδες, αν και κοιτίδα του πολιτισμού, και άλλα παρόμοια. Εξωτερικό αν πας να πεις τα ίδια προκαλείς απλά μειδίαμα, του τύπου, γιατί αυτός ο τύπος μας εξηγεί ότι ένα κι ένα κάνουν δύο; Από πού ήρθε;;;

Περιμένεις ο συμπολίτης σου να τρομάξει από το νόμο που του τύπωσες; Η μόνη σου ελπίδα είναι να γίνετε φίλοι και να τον φιλοξενήσεις μερικές μέρες σπίτι σου να δει πώς είναι.

Μόνο και μόνο το ότι δείχνεις να φοβάσαι αρνητικές αντιδράσεις από συνφορουμίτες σε ένα αίτημα τόσο λογικό είναι ενδεικτικό πιστεύω της κατάστασης.

 

Αν και δεν είχα ποτέ το συνήθειο να αφήνω φαγητά για ζώα, τα αγαπώ (εντάξει, κυρίως τα σκυλιά) και αν δω 2 αδέσποτα σε μια γωνία κι έχω φαγητό μαζί μου εύκολα θα τους το δώσω. Αλλά αν βγεις από απέναντι να μου πεις ότι σου δημιουργεί πρόβλημα δε θα το ξανακάνω. Πιθανόν να πάρω το ένα σπίτι μου αν δεν έχω ήδη(όπως και έχουμε κάνει στο παρελθόν).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2020 at 2:17 ΠΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

αν και κοιτίδα του πολιτισμού, και άλλα παρόμοια

Ο πολιτισμός δεν μεταφέρετε στο DNA . Σκέψου ότι το 1821 είχαμε χάσει κάθε επαφή με το παρελθόν όντας αναλφάβητοι και υπόδουλοι επί πολλές γενιές . Το κοντέρ του πολιτισμού μας είναι 200 ετών

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.