Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 20:26]

sorry για τις πολλες φωτο

Πανεμορφες ειναι οι γατουλες σου.

Δωσε φωτο καργα εγω με 56κ μιση ωρα κανει να ανοιξει η σελιδα αλλα δεν πειραζει ζωακια να βλεπουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [Σήμερα, στις 23:49]

Ειχα και εγω ενα σιαμέο που πεθανε 12 χρονων , πολύ κριμα ηταν πολύ άτομο....

O δικος μου εχει κλεισει τα 13 και ειναι ακομα ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

βαζω και αυτες και σταματαω γιατι θα με κραξετε με τοσες που εχω βαλει....

...δεν ειναι τοσο χοντρο οσο δειχνει, ειναι απλος λιγο πιο φαρδυ απο τα υπολοιπα! :whistling

δεν κοιμαται.. απλως αραζει λιγο

:inlove: :inlove: :inlove:

και τελος το επισημο ζωακι του TheLab.gr

post-363-1416071169,7088_thumb.jpg

post-363-1416071169,7289_thumb.jpg

post-363-1416071169,7417_thumb.jpg

post-363-1416071169,7994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι την πρωτη κεραμιδογατα που απεκτησα σε μεγαλη ηλικια..η οποια ηταν τοσο ζηλιαρα..(απο ζηλια υποθετω το εκανε) που δεν τολμαγε να περασει σκυλι στον δρομο μας..!

Ετσι και εβλεπε σκυλι μετα μισο λεπτο ακουγες τρεξιματα και το σκυλι να κλαιει...!

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα έναν σκύλο , ο Groovy , Θεός σχωρέστον , πήγε ως τα 16μιση . Ηταν μαύρος , κανίς γίγας , ένας κούκλος . Καταλάβαινε σχεδόν τα πάντα , άκουγε στα ελληνικά - αγγλικά και γαλλικά και έκανε χίλια δυό κόλπα ! Δεν δάγκωνε ποτέ εκτός από μιά φορά που τσακώθηκα με ένα φίλο μου , του όρμηξε και τον κανόνισε ! Τον πήγαινα βόλτα χωρίς λουράκι παρόλο που έμενα στην παραλιακή . Δεν άφηνε ποτέ κανέναν να με πειράξει , όταν με μάλλωνε η μητέρα μου η πλακωνόμουνα με τον αδελφό μου στο ξύλο , χάλαγε τον κόσμο , ανέβαινε πάνω τους και έκλαιγε γοερά .

Τον πήραμε όταν πέθανε ο πατέρας μου και μπορώ να πώ ότι μου έκανε τρομερό καλό , απάλυνε τον αφόρητο πόνο . Σε μιά περίοδο που είχα κλειστεί εντελώς στον κόσμο μου , ήταν ο μόνος που μου έδωσε τόση στοργή και κουράγιο να ανταπεξέλθω .

Νομίζω ότι μάλλον αγαπώ περισσότερο τα ζώα από τους ανθρώπους . Οταν χάσω κάποιο πέφτω σε βαρύτατο πένθος , και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά του να χάνεις κάποιον άνθρωπο η κάποιο ζώο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ελληνίδα [Σήμερα, στις 11:10]

Παλιότερα είχα έναν σκύλο , ο Groovy , Θεός σχωρέστον , πήγε ως τα 16μιση . Ηταν μαύρος , κανίς γίγας , ένας κούκλος . Καταλάβαινε σχεδόν τα πάντα , άκουγε στα ελληνικά - αγγλικά και γαλλικά και έκανε χίλια δυό κόλπα ! Δεν δάγκωνε ποτέ εκτός από μιά φορά που τσακώθηκα με ένα φίλο μου , του όρμηξε και τον κανόνισε ! Τον πήγαινα βόλτα χωρίς λουράκι παρόλο που έμενα στην παραλιακή . Δεν άφηνε ποτέ κανέναν να με πειράξει , όταν με μάλλωνε η μητέρα μου η πλακωνόμουνα με τον αδελφό μου στο ξύλο , χάλαγε τον κόσμο , ανέβαινε πάνω τους και έκλαιγε γοερά .

Τον πήραμε όταν πέθανε ο πατέρας μου και μπορώ να πώ ότι μου έκανε τρομερό καλό , απάλυνε τον αφόρητο πόνο . Σε μιά περίοδο που είχα κλειστεί εντελώς στον κόσμο μου , ήταν ο μόνος που μου έδωσε τόση στοργή και κουράγιο να ανταπεξέλθω .

Νομίζω ότι μάλλον αγαπώ περισσότερο τα ζώα από τους ανθρώπους . Οταν χάσω κάποιο πέφτω σε βαρύτατο πένθος , και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά του να χάνεις κάποιον άνθρωπο η κάποιο ζώο .

Ελληνιδα ειναι αποδεδειγμενο οτι τα ζωα ηρεμουν τους ανθρωπους και επιστημονικα,εννοω οτι χαιδευοντας, βγαζοντας βολτα κτλ ενα ζωο ηρεμεις και ξεχνας τα προβληματα σου.

Τωρα βεβαια για το θεμα θλιψης ειναι το ιδιο συμφωνω...Αλλα τα ζωα σιγουρα ειναι πιο αγαπησιαρικα γιατι αν πχ πεταξεις ενα ξεροκομματο σε ενα σκυλο θα σε αγαπαει για παντα μονο και μονο γι'αυτο...Δεν βαζει ποτε τον ευατο του πανω απο σενα(το αφεντικο του).

Εγω παντως προτιμω τα γατια γιατι εχουν και καποιες απαιτησεις παραπανω, πλησιαζουν δηλαδη κατα τη γνωμη μου πιο πολυ την ανθρωπινη φυση. Θελουν καποιο χρονο για τον εαυατο τους και μπορει ενω ολα ειναι καλα να κανεις μια λαθος κινηση και να σε τιμωρισει αμεσα για αυτο. Γουστα ειναι αυτα...παντως ολα τα ζωα ειναι καλα, και ειναι καλο για ολους τους ανθρωπους να υιοθετησουν ενα. Ακομα και ενα ψαρακι σε γυαλα να εχει καποιος, γινεται πιο υπευθυνος μονο και μονο για αυτο.Πρεπει να το ταισει, να του αλλαξει το νερο κτλ..

Αυτα....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Manu_Dhthen1 [Σήμερα, στις 14:32]

Ελληνιδα ειναι αποδεδειγμενο οτι τα ζωα ηρεμουν τους ανθρωπους και επιστημονικα,εννοω οτι χαιδευοντας, βγαζοντας βολτα κτλ ενα ζωο ηρεμεις και ξεχνας τα προβληματα σου.

Τωρα βεβαια για το θεμα θλιψης ειναι το ιδιο συμφωνω...Αλλα τα ζωα σιγουρα ειναι πιο αγαπησιαρικα γιατι αν πχ πεταξεις ενα ξεροκομματο σε ενα σκυλο θα σε αγαπαει για παντα μονο και μονο γι'αυτο...Δεν βαζει ποτε τον ευατο του πανω απο σενα(το αφεντικο του).

Εγω παντως προτιμω τα γατια γιατι εχουν και καποιες απαιτησεις παραπανω, πλησιαζουν δηλαδη κατα τη γνωμη μου πιο πολυ την ανθρωπινη φυση. Θελουν καποιο χρονο για τον εαυατο τους και μπορει ενω ολα ειναι καλα να κανεις μια λαθος κινηση και να σε τιμωρισει αμεσα για αυτο. Γουστα ειναι αυτα...παντως ολα τα ζωα ειναι καλα, και ειναι καλο για ολους τους ανθρωπους να υιοθετησουν ενα. Ακομα και ενα ψαρακι σε γυαλα να εχει καποιος, γινεται πιο υπευθυνος μονο και μονο για αυτο.Πρεπει να το ταισει, να του αλλαξει το νερο κτλ..

Αυτα....:D

Ο σκύλος δεν σε θεωρεί αφεντικό του, αλλά αρχηγό της αγέλης. Θα σε αμφισβητήσει έμπρακτα ένας σκύλος με ένστικτο, όταν διαπιστώσει ότι είσαι «λίγος».

Ο άνθρωπος έφτασε μέχρι σήμερα γιατί είναι αγελαίο ζώο και σε αυτό πλησιάζει το σκύλο περισσότερο.

Μονόχνοτοι, μοναχικοί και ατομιστές όπως τα αιλουροειδή κατάντησαν οι άνθρωποι στις μοντέρνες κοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι σε βλεπει αρχηγο της αγελης σαν γενικη ιδεα, αλλα τα σκυλια που θα υπακουσουν στο ενστικτο και οχι με το γνωστο δουλοπρεπες στυλ ειναι ελαχιστα...Εξαλου οι ανθρωποι θελουν ενα σκυλι να τους υπακουει,μακαρι να ηταν τα σκυλια οπως λες..θα μου αρεσαν πιο πολυ.

Οσο για τους ανθρωπους κατι παρομοιο ισχυει, αλλα με ποιο μεγαλη αναλογια σε αυτους που ακολουθουν το ενστικτο και ζουνε οπως θελουν και οχι οπως "πρεπει". Και το να εισαι μοναχικος δεν εχει καμια σχεση με το να εισαι μονοχνοτος η ατομιστης...και σιγουρα οι πολλοι προοδευουν αλλα βασιζομενοι στις ιδεες που ειχε ο ενας σε μια στιγμη εμπνευσης. Παντως ειναι αλλος κοσμος οι γατες...Παντα οι ανθρωποι ειχαν μια περιεργη ιδεα για αυτες..Μεχρι και να τις λατρεψουν φτασαν,αλλα και να τις καινε σαν ενσαρκωση του σατανα...Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να εχεις ζωα στο σπιτι!!Με τα αδεσποτα τι κανεις;;;;;Εγω παντος απο τοτε που εγραψα για τα αδεσποτα εκθεση στις πανελ/νιες και πειρα τον μ@πουλο(φετινο θεμα Β'λυκειου) δεν εχω αφησει αδεσποτο για αδεσποτο!!οπου παω βαραω γατες σκυλια .....:devil: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.