Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Κάποια πρόστιμα για παράδειγμα:

• 100 ευρώ για ακαθαρσίες σε δημόσιους χώρους

• 300 ευρώ για την εγκατάλειψη τραυματισμένου ζώου μετά από τροχαίο

• 300 ευρώ για την παράληψη πιστοποιητικού ταυτοποίησης στον δήμο

• 1.000 ευρώ για την πώληση ζώου συντροφιάς κάτω των 2 μηνών

• 30.000 ευρώ για την κακοποίηση ζώων

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάλειψη τραυματισμένου ζώου έπρεπε να είναι μεγαλύτερο το πρόστιμο.

Το πιστοποιητικό ταυτοποίησης τι είναι? Η πώληση μικρού ζώου γιατί απαγορεύεται? Οι περισσότεροι μικρά δεν τα παίρνουν?

Τα 30k για την κακοποίηση είναι τόσο πολλά, που μάλλον δύσκολα θα επιβληθούν ποτέ... Ένα πιο λογικό πρόστιμο που θα επιβάλεται πιο εύκολα θα ήταν πολύ καλύτερο πιστεύω :)

Link to comment
Share on other sites

Περασα βολτα απο φιλοζωικη σημερα.

Ερωτευτηκα εναν κοπρο, τον πηρα και μια βολτα αλλα το αμορε κανει νερα γιατι ειναι 4μηνων.

Και μηπως βρουμε αλλο και μας αρεσει περισσοτερο κι τετοια.

Και μετα μου αναρωτιεστε γιατι μενουν στο ραφι...... :@

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ενδιαφέρονται και για τα ψυχολογικά των ζώων. Τα σκυλιά πχ απογαλακτίζονται στους 2 μήνες

To να απομακρύνεις ένα κουτάβι από την μάνα του , στους δύο μήνες δεν είναι και ότι καλύτερο και αρκετές φορές λειτουργεί αρνητικά προς το ζώο (ειδικά στους σκύλους)

Δυστυχώς αυτήν την τακτική την ακολουθούν καταστήματα τύπου petshop.

Και φυσικά πρέπει να μας απασχολούν τα ψυχολογικά των ζώων.

Πριν παραθέσουμε τις απόψεις μας καλό είναι να γνωρίζουμε και λίγο για τα κατοικίδια.

Ειναι απαράδεκτο να παίρνεις κουτάβι 7 ή κάτω από 7 εβδομάδων και στην Ελλάδα ειδικά τα διαθέτουν σε ηλικίες 4 ή 5 εβδομάδων!!

http://www.petcorner.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=51:2008-10-14-15-12-36&catid=23:2008-09-20-10-27-35&Itemid=12

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Τα 30k για την κακοποίηση είναι τόσο πολλά, που μάλλον δύσκολα θα επιβληθούν ποτέ... Ένα πιο λογικό πρόστιμο που θα επιβάλεται πιο εύκολα θα ήταν πολύ καλύτερο πιστεύω :)

Και λίγα είναι! Κανονικά πρέπει να τους επιβάλλεται και φυλάκιση.

Εκείνοι που θανατώνουν και κακοποιούν ζώα είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία μιας και δεν τους είναι δύσκολο να τα εφαρμόσουν και σε συμπολίτες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια κ ειπαμε για κακοποιηση, υποθεση που ειδα με τα ματακια μου

Ζωοφιλικος συλλογος δινει χορηγια σε εκτροφεα σκυλων για να παει σε διαγωνισμο εξωτερικου εκπροσωπωντας την ελλαδα.

Ηταν μια εκθεση κλπ, θεατες/ κριτες, στο κεντρο ο καθε διαγωνιζομενος με τον σκυλο του.

Δινει ο εκτροφεας μια εντολη στον σκυλο, ο σκυλος δεν εκτελει, και ο εκτροφεας τον χτυπαει.

Τσαντισμενη μια κριτης κανει παρατηρηση στον εκτροφεα.

Ο εκτροφεας τσαντιζεται, βγαζει εξω την μαλλαπερδα και ουρει προς το μερος της.

Γινεται χαμος κλπ μαθαινεται παντου.

Οταν επιστρεφει ο εκτροφεας παει σε συνεδριο του συλλογου.

Χαμος στο συνεδριο, ολοι απαιτουν να μαθουν για το συμβαν χωρις να ξερουν ποιος το εκανε.

Λεει ενα μελος του προεδρειου "μπλα μπλα το ψαχνουμε" χωρις να πει ονομα.

Πεταγεται ο εκτροφεας φωναζοντας " δεν εκανα τιποτα ειναι ψεμματα αισχος"

Κανει μηνυση ο εκτροφεας στο μελος του προεδρειου.

Και το δικαστηριο κρινει το μελος ενοχο...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Και λίγα είναι! Κανονικά πρέπει να τους επιβάλλεται και φυλάκιση.

Εκείνοι που θανατώνουν και κακοποιούν ζώα είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία μιας και δεν τους είναι δύσκολο να τα εφαρμόσουν και σε συμπολίτες μας.

Δεν διαφώνησα ότι πρέπει να υπάρχει ποινή. Είπα απλά ότι ένα δικαστήριο πολύ πιο δύσκολα θα εφαρμόσει μια ποινή 30k επειδή κάποιος κλώτσησε ένα ζώο, απ ότι αν ήταν ένα πιο λογικό ποσό. Το εγκατάλειψη ζώου μετά από ατύχημα δηλαδή γιατί έχει πρόστιμο μόνο 300 ευρώ? Δεν είναι χειρότερο? Επίσης το να μην έχει τσιπάκι ο σκύλος είναι το ίδιο άσχημο με το να τον αφήσεις να ψοφήσει? Τα πρόστιμα είναι λίγο ότι να 'ναι και δεν ακολουθούν τη σοβαρότητα των παραβάσεων...

Link to comment
Share on other sites

το εγκαταλειψη ζωου μετα απο ατυχημα μενα μου φαινεται λιγο παραλογο.

ναι οκ,να χτυπησω το ζωο επιτηδες,να μου κοψουν το κλ,αλλα αν μου πεταχτει το γατι κτλ απο κει και περα τι μπορω να κανω?η ειμαι στην εθνικη με 120 και το χτυπησω,τι κανω μετα?

μου εχουν τυχει και τα δυο και παρολο που τα λατρευω τα ζωα δε μου ερχοταν κατι στο μυαλο που να μπορουσα να κανω εκεινη τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

το εγκαταλειψη ζωου μετα απο ατυχημα μενα μου φαινεται λιγο παραλογο.

ναι οκ,να χτυπησω το ζωο επιτηδες,να μου κοψουν το κλ,αλλα αν μου πεταχτει το γατι κτλ απο κει και περα τι μπορω να κανω?η ειμαι στην εθνικη με 120 και το χτυπησω,τι κανω μετα?

μου εχουν τυχει και τα δυο και παρολο που τα λατρευω τα ζωα δε μου ερχοταν κατι στο μυαλο που να μπορουσα να κανω εκεινη τη στιγμη...

E, δεν σου λέμε να σταματήσεις στην Εθνική τρέχοντας με 120+ την ώρα και να προκαλέσεις περισσότερα δυστυχήματα με κόστος ανθρώπινες ζωές αλλά εάν δεις έναν σκύλο ή γάτα και ενώ μπορείς να το αποφύγεις εσύ το χτυπήσεις και μετά Αλέκος..ε..εκεί την θέλει την φυλάκα ο πισινός μας (δεν αναφέρομαι σε εσένα!!)

Έπρεπε να ήταν αυστηρότερες οι ποινές μιας και ανήκουμε στην πρώτη τριάδα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ στην κακομεταχείριση ζώων και μετά βρίζουμε Πακιστανούς κτλπε επειδή τα τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα αυτη την απαθεια του ελληνα που χτυπαει το ζωντανο και μετα συνεχιζει σα να μη συμβαινει τιποτα πρεπει να την τιμωρουν.

απλα ποιος θα κρινει εαν μπορουσε να γινει κατι η οχι?

ειναι λιγο στον αερα ετσι οπως το αναφερουν.τουλαχιστον ειναι μια αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το γινει ατυχημα και ειναι ακομα ζωντανο το μαζευεις και ψαχνεις κτηνιατρο.

Αν δεν ειναι πιστευω οτι ψαχνεις καποιον αρμοδιο που μαζευει τα νεκρα ζωα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.