Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Που να τον βρει καρκίνος, κτήνος:

Καρκίνος; Θεραπεύεται... Εγώ λέω κόψιμο χέρια πόδια και δεν τον αφήνεις να πεθάνει...

btw, εδώ τα μωρά μου. Ο Ράμα είναι 2 μηνών και η Φερ 5. Ευτυχώς τα πάνε καλά. Ο σπόρος την κυνηγάει, αλλά δεν έχει καμία ελπίδα να την πιάσει φυσικά, αφού εκείνη εκτοξεύεται σαν ελατήριο.

attachment.php?attachmentid=56217&stc=1&d=1367565151

post-173-1416077335,3937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο παλαιος πως δεχτηκε τον νεο ?

Η κοπελα μου εχει ενα γκριφον φοοοοοοοουλ κομπλεξικο.

Παμε σπιτι της με τον μικρο επι ΔΥΟ ωρες, ΔΥΟ ωρες ασταματητα γαβγισμα.

Ο μικρος βεβαια ΑΤΑΡΑΧΟΣ και δεν του δινει καμμια σημασια. :p

Ευχομαι να τα χαρεις οσο περισσοτερο γινεται Γιωργο !

Link to comment
Share on other sites

Ο παλαιος πως δεχτηκε τον νεο ?

Με αρκετό διάβασμα και τύχη. Θέλει να τα αφήσεις να γνωριστούν με επίβλεψη. Να κόψεις εν τη γενέσει οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά. Θέλει επίσης, ίσο καταμερισμό όλων (χάδια, βόλτες, προσοχή, παρατηρήσεις, χρόνο, κλπ) για να μην έχεις ζήλιες. Βοηθάει βέβαια ότι είναι και τα δύο κουτάβια.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας σε κάτι. Ο μικρός ήρθε στο σπίτι πριν 10 μέρες. Η πρώτη του νύχτα στο σπίτι, όπως σε κάθε κουτάβι που είναι περίπου δύο μηνών είναι δύσκολη. Έκλαιγε και η γυναίκα μου για να τον ηρεμήσει του επέτρεψε να έρθει στο δωμάτιο δίπλα μας να κοιμηθεί. Κακώς, αλλά έγινε.

Το επόμενο πρωί, το πήγαμε στον εκπαιδευτή του για μία πρώτη γνωριμία. Μας σύστησε να τον έχουμε περιορισμένο (δεμένο, σε κάποιο κλουβί για σκύλους, σε χώρο μέσα στο σπίτι δικό του). Αυτό λοιπόν και κάναμε όταν επιστρέψαμε. Έχουμε ένα μεγάλο μπάνιο που ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί (μόλις μετακομίσαμε) κι έτσι δεν είχε και κάτι να μασήσει (έπιπλα, κλπ). Του βάλαμε νερό, τροφή, παιχνίδια, πετσέτα, μαξιλάρι και τον αφήσαμε εκεί, ενώ εμείς κάναμε κανονικά τις δουλειές μας. Η πόρτα ήταν ανοικτή και κάποιο εμπόδιο για να μη μπορεί να βγει, αλλά να μας βλέπει. Άρχισε λοιπόν να κλαίει και δε σταματούσε για κανένα λόγο. Εμείς προσπαθούσαμε να τον αγνοούμε ώστε να μη συνδυάσει το "κλαίω για να έρθουν". Αυτό όμως συνεχίστηκε για 18 ώρες, μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί. Φυσικά μείναμε ξάγρυπνοι, όπως και οι γείτονες...

Οι επόμενες ημέρες ήταν πιό ήρεμες. Παρατηρήσαμε ότι αν αφήναμε ανοικτό το φως στο διάδρομο ηρεμούσε κάπως. Επίσης όταν δεν έκλαιγε, έμπαινα μέσα και έπαιζα λίγο μαζί του, ή καθάριζα το χώρο του αν είχε λερώσει. Παρόλα αυτά, κατά τις 5 το πρωί αρχίζει να κλαίει και δε σταματάει παρά μόνο αν πάμε να τον χαϊδέψουμε, όπου και πάλι αφού φύγουμε, αρχίζει πάλι.

Από την Τετάρτη 1/5, έχει δικό του χώρο στην αυλή, ένα κλουβί 3x3, με το σπιτάκι του. Εκεί, κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι γενικά ήρεμος, αλλά και πάλι, στις 5 το πρωί, κάθε μέρα, αρχίζει και κλαίει. Θέλω να τον αγνοήσω, αλλά ήδη μας έχουν κάνει παρατήρηση από τη γειτονιά και δε θέλω να δημιουργώ προβλήματα, αφού μόλις μετακομίσαμε.

Φυσικά έχω κάνει όλα τα απαραίτητα για να είναι άνετα, όπως νερό, φαΐ, κουβέρτα, μαξιλάρι, παιχνίδια, πάνα (την αλλάζω μόλις τη λερώσει 2-3 φορές), λίγο φως για να μην είναι τελείως σκοτάδι. Επίσης, φροντίζω να τον κουράσω πριν πέσει για ύπνο. Παρόλα αυτά, δε λέει να σταματήσει. Σήμερα, σηκώθηκα και χτύπησα δυνατά τα κάγκελα 1-2 φορές. Μπήκε μέσα στο σπίτι του με ένα παράπονο στα μάτια. Βγήκε 2-3 φορές έξω δοκιμάζοντας να κλάψει, αλλά με το που πήγαινα προς το μέρος του, έμπαινε πάλι μέσα.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δε μου έχει τύχει με άλλα κουτάβια στο παρελθόν και σίγουρα δε θέλω να το φοβίσω, αφού προορίζεται και για φύλακας. Αλλά εκτός του ότι είναι εξαντλητικό και εκνευριστικό για εμάς να ξυπνάμε κάθε μέρα στις 5, φοβάμαι και την απερίσκεπτη αντίδραση κανενός γείτονα μην πάει και τον βλάψει για να ηρεμήσει.

Καμιά συμβουλή...; :...:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας σε κάτι. Ο μικρός ήρθε στο σπίτι πριν 10 μέρες. Η πρώτη του νύχτα στο σπίτι, όπως σε κάθε κουτάβι που είναι περίπου δύο μηνών είναι δύσκολη. Έκλαιγε και η γυναίκα μου για να τον ηρεμήσει του επέτρεψε να έρθει στο δωμάτιο δίπλα μας να κοιμηθεί. Κακώς, αλλά έγινε.

Το επόμενο πρωί, το πήγαμε στον εκπαιδευτή του για μία πρώτη γνωριμία. Μας σύστησε να τον έχουμε περιορισμένο (δεμένο, σε κάποιο κλουβί για σκύλους, σε χώρο μέσα στο σπίτι δικό του). Αυτό λοιπόν και κάναμε όταν επιστρέψαμε. Έχουμε ένα μεγάλο μπάνιο που ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί (μόλις μετακομίσαμε) κι έτσι δεν είχε και κάτι να μασήσει (έπιπλα, κλπ). Του βάλαμε νερό, τροφή, παιχνίδια, πετσέτα, μαξιλάρι και τον αφήσαμε εκεί, ενώ εμείς κάναμε κανονικά τις δουλειές μας. Η πόρτα ήταν ανοικτή και κάποιο εμπόδιο για να μη μπορεί να βγει, αλλά να μας βλέπει. Άρχισε λοιπόν να κλαίει και δε σταματούσε για κανένα λόγο. Εμείς προσπαθούσαμε να τον αγνοούμε ώστε να μη συνδυάσει το "κλαίω για να έρθουν". Αυτό όμως συνεχίστηκε για 18 ώρες, μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί. Φυσικά μείναμε ξάγρυπνοι, όπως και οι γείτονες...

Οι επόμενες ημέρες ήταν πιό ήρεμες. Παρατηρήσαμε ότι αν αφήναμε ανοικτό το φως στο διάδρομο ηρεμούσε κάπως. Επίσης όταν δεν έκλαιγε, έμπαινα μέσα και έπαιζα λίγο μαζί του, ή καθάριζα το χώρο του αν είχε λερώσει. Παρόλα αυτά, κατά τις 5 το πρωί αρχίζει να κλαίει και δε σταματάει παρά μόνο αν πάμε να τον χαϊδέψουμε, όπου και πάλι αφού φύγουμε, αρχίζει πάλι.

Από την Τετάρτη 1/5, έχει δικό του χώρο στην αυλή, ένα κλουβί 3x3, με το σπιτάκι του. Εκεί, κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι γενικά ήρεμος, αλλά και πάλι, στις 5 το πρωί, κάθε μέρα, αρχίζει και κλαίει. Θέλω να τον αγνοήσω, αλλά ήδη μας έχουν κάνει παρατήρηση από τη γειτονιά και δε θέλω να δημιουργώ προβλήματα, αφού μόλις μετακομίσαμε.

Φυσικά έχω κάνει όλα τα απαραίτητα για να είναι άνετα, όπως νερό, φαΐ, κουβέρτα, μαξιλάρι, παιχνίδια, πάνα (την αλλάζω μόλις τη λερώσει 2-3 φορές), λίγο φως για να μην είναι τελείως σκοτάδι. Επίσης, φροντίζω να τον κουράσω πριν πέσει για ύπνο. Παρόλα αυτά, δε λέει να σταματήσει. Σήμερα, σηκώθηκα και χτύπησα δυνατά τα κάγκελα 1-2 φορές. Μπήκε μέσα στο σπίτι του με ένα παράπονο στα μάτια. Βγήκε 2-3 φορές έξω δοκιμάζοντας να κλάψει, αλλά με το που πήγαινα προς το μέρος του, έμπαινε πάλι μέσα.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δε μου έχει τύχει με άλλα κουτάβια στο παρελθόν και σίγουρα δε θέλω να το φοβίσω, αφού προορίζεται και για φύλακας. Αλλά εκτός του ότι είναι εξαντλητικό και εκνευριστικό για εμάς να ξυπνάμε κάθε μέρα στις 5, φοβάμαι και την απερίσκεπτη αντίδραση κανενός γείτονα μην πάει και τον βλάψει για να ηρεμήσει.

Καμιά συμβουλή...; :...:

Μία πολύ καλή κίνηση είναι να δώσεις ένα δικό σου ρούχο, έτσι θα έχει την δική σου μυρωδιά κατά την διάρκεια της απουσίας σου, επίσης και να μην σου φανεί παράξενο μπορείς να βάλεις και ένα ρολόι αναλογικό κάτω από το μαξιλάρι του, το οποίο μιμείται τους χτύπους της καρδιάς (κατά έναν τρόπο).

Επίσης πρέπει να ασχολείσαι και αρκετή ώρα μαζί του γιατί ως κουτάβι θέλει την αμέριστη προσοχή σου, εάν δεν έχεις χρόνο τότε θα πρέπει να βρεις.

Σχετικά με τους γείτονες σου...απαράδεκτο και μόνο οι παρατηρήσεις τους και προσωπικά θα τις αγνοούσα παντελώς με ένα as* finger στην μάπα τους.

Για δες και το link αυτό:

http://www.doberman.gr/arthra/kanones.html

http://www.dbg.gr/themes2.php?id=40&cat=%CA%EF%F5%F4%DC%E2%E9%E1

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους γείτονες σου...απαράδεκτο και μόνο οι παρατηρήσεις τους και προσωπικά θα τις αγνοούσα παντελώς με ένα as* finger στην μάπα τους.

Απαράδεκτοι είναι κι αυτοί που τα σκοτώνουν. Θέλω να το προλάβω όμως, όχι να κατηγορώ αυτόν που το έκανε. Το θέμα είναι ότι αυτούς δεν τους ενδιαφέρει η εκπαίδευσή του. "Κοιμήσου αγκαλιά αν είναι να μην κλαίει" θα μπορούσαν να σου πουν. Ο ένας μάλιστα δουλεύει νύχτα κι έρχεται σπίτι κατά τις 4. Μόλις πέσει, αρχίζει ο μικρός... Τι να του πω...;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους γείτονες σου...απαράδεκτο και μόνο οι παρατηρήσεις τους και προσωπικά θα τις αγνοούσα παντελώς με ένα as* finger στην μάπα τους.

Είσαι σοβαρός; δεν μπόρεσαν να κοιμηθούν και δε θα μιλήσουν κιόλας;

Γιώργο η καλύτερη αρχή είναι η μπλούζα που θα του δώσετε. Μου κάνει εντύπωση που δεν σας το πρότεινε ο εκπαιδευτής. Επίσης, λογικά δεν πρέπει, αλλά, μήπως πεινάει εκείνη την ώρα που αρχίζει το κλάμα (στις 5);

Η άλλη κοιμάται κανονικά; είναι σε άλλο χώρο από το λυκόσκυλο;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η καλύτερη αρχή είναι η μπλούζα που θα του δώσετε. Μου κάνει εντύπωση που δεν σας το πρότεινε ο εκπαιδευτής. Επίσης, λογικά δεν πρέπει, αλλά, μήπως πεινάει εκείνη την ώρα που αρχίζει το κλάμα (στις 5);

Όχι, είναι γεμάτο το πιάτο του και το νερό του. Επίσης κάποιες φορές είχε λερώσει. Τον καθάρισα, αλλά συνέχισε, όπως και άρχισε να κλαίει ενώ ήταν καθαρός. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα παρέας. Φυσικά ιατρικά τον έχω ελέγξει και δεν έχει κάτι που να τον ενοχλεί.

Η άλλη κοιμάται κανονικά; είναι σε άλλο χώρο από το λυκόσκυλο;

Όταν τον είχα μέσα, μπορούσε να τη δει, αλλά και τότε έκλαιγε. Μάλιστα κάποιες φορές, άρχιζε κι εκείνη... Τώρα, μέχρι να τελειώσει το δικό της κλουβί, αυτή είναι μέσα κι αυτός έξω. Η μικρή, κλαίει στις 7:29 κάθε μέρα. 7:30 είναι το ξυπνητήρι και μόλις σηκωθώ, τη βγάζω έξω για να κάνει την ανάγκη της. Πλέον δεν κάνει τίποτα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σοβαρός; δεν μπόρεσαν να κοιμηθούν και δε θα μιλήσουν κιόλας;

Γιώργο η καλύτερη αρχή είναι η μπλούζα που θα του δώσετε. Μου κάνει εντύπωση που δεν σας το πρότεινε ο εκπαιδευτής. Επίσης, λογικά δεν πρέπει, αλλά, μήπως πεινάει εκείνη την ώρα που αρχίζει το κλάμα (στις 5);

Η άλλη κοιμάται κανονικά; είναι σε άλλο χώρο από το λυκόσκυλο;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Σοβαρότατος μάλιστα, επίσης και μόνο που ο Wizard φοβάται ότι ίσως να του κάνουν και κακό...όχι μόνο finger αλλά fist.

Να κατανοήσουν και οι γείτονες ότι υπάρχει νέο μέλος στην οικογένεια του γείτονα τους και να δείξουν κατανόηση / υπομονή.

Δυστυχώς οι εκπαιδευτές, οι περισσότεροι είναι άσχετοι και ημιμαθείς.

Μία φορά πήρα εκπαιδευτή για το ένα από τα bulldοg μου και πήγε και έβαλε ΠΝΙΧΤΗ στο σκυλί!

Το πως με μάζεψε η σύζυγος μου για να μην τον τσουβαλιάσω...ακόμη το συζητάμε που πήγε να μείνει το σκυλί στα χέρια του.

Δοκίμασε με την μπλούζα που σου είπα και βάλε και το ρολόι μιας και μιμείται αποτελεσματικά τους χτύπους της καρδιάς της μητέρας του.

Εάν δεν ηρεμήσει έτσι, τότε συνέχισε να τον αγνοείς μιας και το κάνει επίτηδες για να του δώσεις προσοχή.

Δεν μπορείς να κάνει κάτι διαφορετικό.

Μην του δίνεις φαγητό , εάν δεν πεινάει φυσικά αλλά δώσε του ένα μπισκότο σκύλου ή κάποια λιχουδιά για κουτάβια.

Όχι όμως συνέχεια γιατί τότε θα συνδυάσει το κλάμα όχι μόνο με την προσοχή σου αλλά και με λιχουδιά, οπότε την έκατσες:bye:

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως συνέχεια γιατί τότε θα συνδυάσει το κλάμα όχι μόνο με την προσοχή σου αλλά και με λιχουδιά, οπότε την έκατσες:bye:

Προφανώς. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θέλω να βγαίνω έξω να τον ηρεμώ, για να μην το συνδυάσει με το "κλαίω κι έρχονται" και μετά άντε να το αλλάξεις.

Ψαξου σε κανα φορουμ για ζωακια για ιδεες.

Ψάχτηκα. Οι περισσότεροι όμως, βάζουν την αγάπη τους πάνω από τη σωστή συμπεριφορά. Τα σχόλια ήταν "ποιός μ@κας εκπαιδευτής τα είπε αυτά", κλπ. Ο εκπαιδευτής που έχω είναι από τους κορυφαίους και δε χρειάζομαι την έγκριση του οποιουδήποτε γράφει σε ένα forum. Ξέρετε πως είναι αυτά. Απλά ρωτάω για εναλλακτικές, μήπως και ξεπεράσω αυτό το στάδιο πιό ανώδυνα για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θέλω να βγαίνω έξω να τον ηρεμώ, για να μην το συνδυάσει με το "κλαίω κι έρχονται" και μετά άντε να το αλλάξεις.

Ψάχτηκα. Οι περισσότεροι όμως, βάζουν την αγάπη τους πάνω από τη σωστή συμπεριφορά. Τα σχόλια ήταν "ποιός μ@κας εκπαιδευτής τα είπε αυτά", κλπ. Ο εκπαιδευτής που έχω είναι από τους κορυφαίους και δε χρειάζομαι την έγκριση του οποιουδήποτε γράφει σε ένα forum. Ξέρετε πως είναι αυτά. Απλά ρωτάω για εναλλακτικές, μήπως και ξεπεράσω αυτό το στάδιο πιό ανώδυνα για όλους.

Δοκίμασε με την μπλούζα σου και με το ρολόι, είναι συμβουλή που ακολούθησα από κορυφαίο κτηνίατρο και στα δύο μου σκυλιά και έγιναν Παναγίτσες σε δύο ημέρες.

Εκπαιδευτές καλοί υπάρχουν αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός μας χεριού, μία (γυναίκα κιόλας) μου έλυσε το ΧΡΟΝΙΟ και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα επιθετικότητας που είχε από γεννησιμιού το female bulldog μου, μέσα σε μία εβδομάδα...

KUDOS!

Το τι μακακίες γράφουν στα διάφορα φιλόζωα forum , δεν υπάρχει όριο.

Εδώ μία του έδινε σοκολατίτσες Lacta για να ηρεμεί...:-O

Link to comment
Share on other sites

Εκπαιδευτές καλοί υπάρχουν αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός μας χεριού, μία (γυναίκα κιόλας) μου έλυσε το ΧΡΟΝΙΟ και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ πρόβλημα επιθετικότητας που είχε από γεννησιμιού το female bulldog μου, μέσα σε μία εβδομάδα...

Ο συγκεκριμένος είναι πολύ γνωστός, αλλά είναι επίσης γνωστός και για την αυστηρότητά του (όχι σκληρότητα) με τα ζώα. Τα αποτελέσματα όμως είναι προφανή. Επίσης βολεύει πάρα πολύ, γιατί είναι 10' απόσταση από εμάς κι έτσι δεν ταλαιπωρούμε τα ζώα στην πορεία μας προς τα εκεί και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ο μικρος ψαχνει ΕΣΑΣ και θελει παρεα ΕΣΑΣ.

Το να του δωσεις καποια μπλουζα σου μπορει να μειωσει λιγακι το προβλημα.

Εκπαιδευτης που σου λεει 60ημερων να τον εχεις δεμενο δεν ξερω κατα ποσο "καλος" μπορει να ειναι.

ΠΡΟΣΕΞΕ! οχι αν ειναι αποτελεσματικος! αν ειναι καλος....

Βεβαια εγω το βλεπω πιο συναισθηματικα κι ειμαι κατα του να ειναι δεμενο το σκυλι.

Η δικη μου αποψη (καθαρα εμπειρικη) θα ηταν την 1η τουλαχιστον εβδομαδα ο σκυλος να ειναι μαζι σας, κοντα σας.

Του λειπει η μανα του και ειναι φυσιολογικο να κλαει.

Ειναι μια ψυχοφθορα μεταβατικη περιοδος, υπομονη και κουραγιο !

ΕΔΙΤ, οταν σε μας τη 1η βδομαδα εκλαιγε ο μικρος καθε δυο ωρες ημουν ορθιος μεσ'τη νυχτα. (ηταν μολις 30ημερων οταν τον πηραμε)

Οχι οταν εκλαιγε αλλα αφου σταματουσε για 3-4 λεπτα πηγαινα στη κουζινα, σαν να μην συμβαινει τιποτα και τοτε ερχοταν σε μενα.

Βεβαια ο Τεδ κοιμαται στη κρεβατοκαμαρα μαζι μας και τωρα πλεον με ξυπναει κατα τις 8 γιατι θελει να παιξει η ζηταει να βγει στη βεραντα να κανει τη αναγκη του.

Έγινε επεξεργασία από o polonos
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ο μικρος ψαχνει ΕΣΑΣ και θελει παρεα ΕΣΑΣ.

Το να του δωσεις καποια μπλουζα σου μπορει να μειωσει λιγακι το προβλημα.

Εκπαιδευτης που σου λεει 60ημερων να τον εχεις δεμενο δεν ξερω κατα ποσο "καλος" μπορει να ειναι.

ΠΡΟΣΕΞΕ! οχι αν ειναι αποτελεσματικος! αν ειναι καλος....

Βεβαια εγω το βλεπω πιο συναισθηματικα κι ειμαι κατα του να ειναι δεμενο το σκυλι.

Δεμένη είναι η μικρή προσωρινά, μέχρι να τελειώσει το δικό της κλουβί. Αυτή δεν παραπονιέται καθόλου. Αυτός, δεν είναι δεμένος, είναι απλά στο χώρο του. Ο εκπαιδευτής πάντως, δε με νοιάζει να είναι "καλός" με το ζώο μου. Θέλω να είναι αυστηρός. Με την καλοσύνη, δε θα αρνηθεί τη φόλα.

Η δικη μου αποψη (καθαρα εμπειρικη) θα ηταν την 1η τουλαχιστον εβδομαδα ο σκυλος να ειναι μαζι σας, κοντα σας.

Του λειπει η μανα του και ειναι φυσιολογικο να κλαει.

Ειναι μια ψυχοφθορα μεταβατικη περιοδος, υπομονη και κουραγιο !

Το περίεργο είναι, ότι δεν κλαίει τη μέρα που λείπουμε. Δεν κλαίει όταν είναι μέσα και εμείς μπροστά του και ασχολούμαστε με κάτι άλλο. Δεν κλαίει στις 2 τη νύχτα. Κλαίει στις 5. Κάθε μέρα. Το να είναι κοντά μας όλη την ώρα, ούτε αυτό είναι σωστό. Μαθαίνει έτσι και μετά θα είναι χειρότερα να τον απομακρύνεις.

ΕΔΙΤ, οταν σε μας τη 1η βδομαδα εκλαιγε ο μικρος καθε δυο ωρες ημουν ορθιος μεσ'τη νυχτα. (ηταν μολις 30ημερων οταν τον πηραμε)

Οχι οταν εκλαιγε αλλα αφου σταματουσε για 3-4 λεπτα πηγαινα στη κουζινα, σαν να μην συμβαινει τιποτα και τοτε ερχοταν σε μενα.

30 ημερών κακώς σας τον έδωσαν... Μέχρι 50-60 πίνει ακόμα γάλα... Όπως και να έχει κι εγώ το ίδιο κάνω. Βγαίνω μια βόλτα έξω, να με δει ότι είμαι εκεί και δεν τον έχουμε παρατήσει, να μας αισθανθεί δίπλα του. Αλλά μόλις πάμε για ύπνο, αρχίζει πάλι, ίσως και αμέσως.

Βεβαια ο Τεδ κοιμαται στη κρεβατοκαμαρα μαζι μας

Αυτό για εμένα απαγορεύεται... Για 1002 λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Δεμένη είναι η μικρή προσωρινά, μέχρι να τελειώσει το δικό της κλουβί. Αυτή δεν παραπονιέται καθόλου. Αυτός, δεν είναι δεμένος, είναι απλά στο χώρο του. Ο εκπαιδευτής πάντως, δε με νοιάζει να είναι "καλός" με το ζώο μου. Θέλω να είναι αυστηρός. Με την καλοσύνη, δε θα αρνηθεί τη φόλα.

Το περίεργο είναι, ότι δεν κλαίει τη μέρα που λείπουμε. Δεν κλαίει όταν είναι μέσα και εμείς μπροστά του και ασχολούμαστε με κάτι άλλο. Δεν κλαίει στις 2 τη νύχτα. Κλαίει στις 5. Κάθε μέρα. Το να είναι κοντά μας όλη την ώρα, ούτε αυτό είναι σωστό. Μαθαίνει έτσι και μετά θα είναι χειρότερα να τον απομακρύνεις.

30 ημερών κακώς σας τον έδωσαν... Μέχρι 50-60 πίνει ακόμα γάλα... Όπως και να έχει κι εγώ το ίδιο κάνω. Βγαίνω μια βόλτα έξω, να με δει ότι είμαι εκεί και δεν τον έχουμε παρατήσει, να μας αισθανθεί δίπλα του. Αλλά μόλις πάμε για ύπνο, αρχίζει πάλι, ίσως και αμέσως.

Αυτό για εμένα απαγορεύεται... Για 1002 λόγους...

30 ημερών είναι σχεδόν εγκληματικό να απομακρύνεις κουτάβι από την φαμίλια του...απόλυτα σωστός.

Όπως και η κρεβατοκάμαρα επίσης!

Εγώ πάσχισα να ξεκόψω τα δύο μου bulldogs να τα σταματήσω να κοιμάται ο ένας στα πόδια μας και η άλλη ανάμεσα σε εμένα και την σύζυγο μου (κυριολεκτικά όμως).

Είναι θέμα επιβολής και συναίσθηση της αγέλης.

Έτσι λειτουργούν στην φύση και έτσι πρέπει να λειτουργούν και στο σπίτι.

Να δείτε πλάκα που είχε πως προσπαθούσαν να επιβληθούν στον 13 μηνών γιό μου...πολύ γέλιο αλλά ευτυχώς αρχίζουν και καταλαβαίνουν who is the real boss.:hug:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατος μάλιστα, επίσης και μόνο που ο Wizard φοβάται ότι ίσως να του κάνουν και κακό...όχι μόνο finger αλλά fist.

Να κατανοήσουν και οι γείτονες ότι υπάρχει νέο μέλος στην οικογένεια του γείτονα τους και να δείξουν κατανόηση / υπομονή.

Οι γείτονες δεν είναι υποχρεωμένοι να κατανοήσουν τίποτα. Εσύ είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι τους νόμους της χώρας. Ο νομοθέτης έχει φροντίσει για τις ώρες κοινής ησυχίας.

Όσο για τα finger και fist, μπορεί να έχουν πέραση στα παιδάκια του δημοτικού, δυστυχώς όμως οι λίγο μεγαλύτεροι σου τραβάνε μια μήνυση και τρέχεις. Άσε που μπορεί να είναι πιο μάγκες από σένα και να τις μαγκώσεις

Link to comment
Share on other sites

Οι γείτονες δεν είναι υποχρεωμένοι να κατανοήσουν τίποτα. Εσύ είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι τους νόμους της χώρας. Ο νομοθέτης έχει φροντίσει για τις ώρες κοινής ησυχίας.

Όσο για τα finger και fist, μπορεί να έχουν πέραση στα παιδάκια του δημοτικού, δυστυχώς όμως οι λίγο μεγαλύτεροι σου τραβάνε μια μήνυση και τρέχεις. Άσε που μπορεί να είναι πιο μάγκες από σένα και να τις μαγκώσεις

Οι νόμοι της χώρας δεν εσωκλείουν ενδόμυχες και κεκαλυμμένες απειλές προς κάθε οικόσιτο ζώο συντροφιάς.

Είναι σκύλος και δεν υπάρχει νόμος ο οποίος να απειλεί με απομάκρυνση του κατοικιδίου σου , επειδή αλυχτάει.

Ναι , κανονικότατα fist & finger στον κάθε συμπολίτη , ο οποίος απειλεί με κάθε τρόπο εσένα αλλά και το κατοικίδιο σου.

Μάγκες υπάρχουν πολλοί αλλά ακόμα περισσότεροι είναι οι τρελοί.

Προσωπικά δεν ανέχομαι κανέναν να με απειλεί με έμμεσο ή άμεσο τρόπο ούτε εμένα , ούτε το κατοικίδιο μου (ΦΥΣΙΚΑ δεν έχω κάνει κίνηση παρενόχλησης στον γείτονα μου με τα σκυλιά μου, δεν ψάχνομαι να τις φάω , ούτε να με τρέχουν σε δικαστήρια)

Το δέχεσαι , δεν το δέχεσαι δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Εκείνο που έκανα σε γείτονα μου, ήταν να του σπάσω την μύτη, επειδή κόμπαζε που έπνιξε τα νεογέννητα αδέσποτα γατάκια της γειτονιάς.

Μαγκιά??

Για εσένα ναι αλλά εγώ το ονομάζω δικαιοσύνη και το λιγότερο παράνομο πράγμα που θα μπορούσα να του κάνω.

Να μάθει ο Νεο-'Ελληνας την υπομονή και να αποκτήσει γνώση για τα κατοικίδια και όχι να είμαστε 2η σε κακομεταχείριση ζώων σε όλην την Ευρώπη

Υ.Γ. Είμαι 33 και δεν συνηθίζω να συναναστρέφομαι με παιδιά Δημοτικού αλλά με συνομήλικους μου.

Υ.Γ 2 Εάν τις μαγκώσω καλώς να τις μαγκώσω, την δική μου φάτσα θα στραπατσάρω, μην νομίζεις ότι δεν έχω γνώση

Υ.Γ3 Το θέμα είναι να ηρεμήσει ο σκύλος του Wizard, τις παρατηρήσεις μου τις έκαναν στο Δημοτικό, δεν θέλω άλλες και δεν τις υπολογίζω κιόλας πλέον

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Να μάθει ο Νεο-'Ελληνας την υπομονή και να αποκτήσει γνώση για τα κατοικίδια και όχι να είμαστε 2η σε κακομεταχείριση ζώων σε όλην την Ευρώπη

Επειδή είμαι από το ταμπλετ και βαριέμαι να πιάσω ένα ένα τα απίθανα που λες (από την παρατήρηση που ανέφερε ο wizard εσύ κατάλαβες απειλή...) να πάμε εδώ... Στην Ελβετία, που τα σκυλιά επιτρέπονται σε σούπερ μάρκετ και εστιατόρια -προφανώς με συνοδεία-, λέει ο κώδικας, που τηρείται ευλαβικά χωρίς middle fingers και λοιπές ψευτομαγκιές, "an owner is obligated to abstain from all excessive emissions affecting the property of the neighbors". (ZGB 684). Όπου property θεωρείται η ησυχία και η ξεκούραση.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.