Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Χθεσινη βολτα στη παρνηθα

Κούκλος :)

Πέτα αυτή την αηδία και βάλε του κανονικό λουρί. Στην αρχή πάντα δεμένο και όταν κάνει κάτι που δε θέλεις, τραβάς λίγο απότομα και του λες "ΜΗ". Αντίστοιχα όταν κάνει αυτό που θέλεις, του λες πολλά "Μπράβο".

Το λουρί δεν είναι μόνο για εκπαίδευση, αλλά και για την προστασία του, αφού τρώνε ότι βρούνε και μπορεί να μην έχει φόλες, αλλά μπορεί να φάει ακαθαρσίες και δε γνωρίζεις την υγεία του ζώου που τις έκανε.

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ, πολύ μελαγχολικά μάτια έχει.. κούκλος κατά τα άλλα

Ναι ρε π00στη μου, τον βλεπεις στις φωτο και σου σφιγγει τη καρδια ναουμ.

Απο κοντα ειναι τελειως διαφορετικος, ρωτα και τον [MENTION=9387]victor[/MENTION] :p

Κούκλος :)

Πέτα αυτή την αηδία και βάλε του κανονικό λουρί. Στην αρχή πάντα δεμένο και όταν κάνει κάτι που δε θέλεις, τραβάς λίγο απότομα και του λες "ΜΗ". Αντίστοιχα όταν κάνει αυτό που θέλεις, του λες πολλά "Μπράβο".

Το λουρί δεν είναι μόνο για εκπαίδευση, αλλά και για την προστασία του, αφού τρώνε ότι βρούνε και μπορεί να μην έχει φόλες, αλλά μπορεί να φάει ακαθαρσίες και δε γνωρίζεις την υγεία του ζώου που τις έκανε.

Περιμενουμε να μεγαλωσει λιγο ακομα για να του παρουμε σαμαρια τσι προκοπης.

Θα του παρουμε και εκπαιδευτικο λουρι (αυτο που λεγαμε στο τηλ)

Στη παρνηθα τον ειχα αφησει εντελως ελευθερο για να το χαρει, μονο οταν μπηκαμε στο δασος τον ειχα απο κοντα.

Τον προσεχαμε παρα πολυ και οταν εφευγε το πολυ 5μ μακρια μας μαζευοταν μονος του.

Βεβαια εκει επιβραβευση χαδια κλπ.

Αν δεν παρει το ΟΚ απο μας τοτε δεν παιρνει τπτ απο κατω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρει το ΟΚ απο μας τοτε δεν παιρνει τπτ απο κατω.

Ok, αλλά δεν είναι μόνο το να φάει. Κι από μυρωδιές μπορεί να κολλήσει, ρώτα το γιατρό σου :)

Θέλει προσοχή, μην τον αφήνεις να μυρίζει τίποτα πάνω από 3-5". Αν κολλήσει κάπου, κάλεσέ τον ή τράβα τον με το λουρί.

Link to comment
Share on other sites

^^ "μην αφηνεις το σκυλο να μυριζει";

καλο..!!!!

Κώστα, υπάρχουν ασθένειες που κολλάνε από τη μύτη. Ρώτησέ το. Άλλωστε δεν είπα να μην τον αφήνει να μυρίζει, αλλά να μην του επιτρέπει να μυρίζει το ίδιο πράγμα για αρκετή ώρα. 3, 5 δευτερόλεπτα και μετά τον τραβάς. Είναι υπέρ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

3, 5 δευτερόλεπτα και μετά τον τραβάς. Είναι υπέρ αρκετά.

υπερ-αρκετα μπορει να ειναι για σενα...

για τον σκυλο, που ειναι ο κυριαρχος τροπος του να γνωρισει τον κοσμο δεν το ξερεις αν ειναι...

θα ηθελα παντως να σε δω να το κοβεις αυτο το "ελαττωμα" σε σκυλια φερμας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

υπερ-αρκετα μπορει να ειναι για σενα...

για τον σκυλο, που ειναι ο κυριαρχος τροπος του να γνωρισει τον κοσμο δεν το ξερεις αν ειναι...

θα ηθελα παντως να σε δω να το κοβεις αυτο το "ελαττωμα" σε σκυλια φερμας

Δεν είναι ελάττωμα και δεν το κόβεις. Μιλάμε για τη βόλτα. Στο δάσος ας κάνει ότι θέλει. Στον κήπο σου το ίδιο. Τον προσέχεις σε μέρη που συχνάζουν άλλα σκυλιά, ειδικά αδέσποτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] Άκουσε με να σε πω αγόρι μου! 1ον πιο εύκολα μπορείς να κολλήσεις εσύ τον σκύλο παρα οποιοδιποτε αδεσποτο.. Η οτιδιποτε άλλο πράγμα.. Ο σκύλος απο την στιγμη που είναι εμβολιασμενος και μιλάω για τα ενεσιμα δεν προκειτε να κολλήσει τίποτα σοβαρό το οποίο να τον σκοτώσει.. (Υπαρχουν και οι ακραίες περιπτωσεις δεν λέω) για αυτό μην δωσεις καμια απάντηση **η φιλη μου η Τζένη είχε τον σκύλο της βόλτα και γλυφτικανε με ενα αδέσποτο και την επόμενη μέρα πέθανε!**

2ον υπαρχουν και αλλά 2 ειδών εμβόλια όρος και χάπια τα οποία είναι Μόνο για παράσιτα εσωτερικά εξωτερικά..

Και απο την στιγμη που τα κανεις, σκουλικια να φάνε και να κανουν αυγά μέσα στο στομάχι του θα τα χεσουν παει και τελειωσε..

Επίσης όταν τρώνε σκατά η ότι ποτέ άλλο.. Γλυφουν τοίχους εεεχμ τι άλλο τρώνε χόρτα σημαίνει οτι δεν έχουν βιταμίνες το οτι δεν έχουν βιταμίνες τι σημαίνει? Οτι όταν είναι μικρά αναπτύσσονται πολύ γρήγορα και ο οργανισμός απορροφάει τα παντα όλα η όταν είναι μεγαλα η και μικρά η τρωφη δεν είναι ουτε αρκετή ούτε και σωστη για αυτό χρειάζονται παντα βιταμίνες στο χρονο για 3 μήνες διαρκεια.. Με ενα μήνα διακοπή (καλά συμβουλευτείτε τον κτηνιατρο σας) και η τροφή και οτι περνετε να είναι τα ΤΟΠ εγώ προσωπικά κοιταγα μέχρι και τα φάρμακα που μου δινανε.. Και (ένταξη εμένα είναι η άποψη μου αυτή) όπως εγώ τρώω και επιλέγω την καλύτερη μπριζολα έτσι ο σκύλος μου θα τρώει την καλύτερη τροφή όσα λεφτά και αν κανει..

Μετα εγώ ποτε δεν καθησα με εναν κτηνιατρο παντα πήγαιναν σε διαφορετικούς και ζηταγα απόψεις αλλά παντα είχα εναν για τα check up.

Παντα όταν μου δινανε κάτι για τον σκύλο το κοιταγα και το εψαχνα είτε σε γιατρούς ειτε στο ίντερνετ.

Και ηταν μερικά GTP και του έλεγα αυτό που μου έδωσες παρτο εσύ! Όχι είναι καλό! Αι ... Σε αλλον ..

Επισης εκεί που θέλει την περισσότερη δουλεια το οπιοδιποτε σκυλί είναι η εκπαίδευση..

Αρχικα πρωτα περνούμε κανονικό λουρί και όχι παπαριες! Η μάνα όταν τα πιάνει για τον οποιοδιποτε λογο τα πιάνει απο τον λαιμο!

Τα διαφορετικά όπως έχει ο φίλος απο πανω τα βάζεις αμα θες να τραβαξουν κάνα καρό η να κουβαλισουν τίποτα ξύλα για να μυραζεις τα βάρος.

Λουρί απο την πρωτη μέρα όσον μηνών και να ειναι! Τώρα αμα δεν θες να τον βαρενει (που δεν τον βαρενει του περνεις ελαφρύ υπάρχουν 10000δες ειδών λουριά)

Επίσης ποτεεεε μα ποτεεεε δεν αφήνεις ενα σκυλί ελεύθερο δεν πα να σε στα βουνά και να είσαι εσύ το σκυλί και οι πέτρες! Ποτε δεν τον αφήνεις ελεύθερο..!

Για μένα προσωπικά ελεύθερο αφήνεις ενα σκυλί όταν η εκπεδευση έχει φτασει σε τέτοιο σημείο που εκτελεί τις εντολές με νοήματα.. Που ουτε και τοτε αλλά οκ.. Μονο στον δικο σου χώρο το αφήνεις ελευθερο..

Όσοι θέλετε να τα εκπαίδευσετε μονοι σας καντε το αλλά να τον πάτε και εναν εκπαιδευτή ξέρει 5 πραγματα παραπανω!

Χρειάζεται σε οποιοδιποτε σκυλί.. Μην ακούσω το δικο μου είναι bishon και το κρατάω μονο σπίτι.. ΟΧΙ θα το πας! Ναι δεν θα κανει εκπαίδευση διάσωσης η όσφρησης αλλά θα μαθει 5 πραγματα που είναι βασικα και χρειάζονται! Δεν ξέρεις πια είναι αυτά? Θα σου πει αυτός τα έχουν χωρισμένα και αναλυτικα!

Επίσης ποτε δεν βαραμε τα σκυλιά και από το χαιρι του αφεντικού παίρνουν μονο χαδια!

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

@sfirculitu σωστος, μονο μια επεμβαση "να μην αφηνουμε ελευθερο"

Απο προσωπικη εμπειρια και μονο την εχω ελευθερη απο (40 ημερων) αλλες φορες δεμενη και με οδηγο τουλαχιστον 4 μετρα,

τωρα οσον αφορα στο δασος ας το αφησουν ελευθερο δεν υπαρχει προβλημα, οσο ειναι μικρο πρεπει να εξασκηθει και

να μαθει τα φυτα τα δεντρα κτλπ δεν ειναι κατι κακο, αρκει να γινεται και παραλληλα η εκπαιδευση αυτο ειναι το σημαντικο.

επειτα μετα παμε αναλογα την Ρατσα, που διαφερουν το ενα πανω στο αλλο.

και επειδη εχω περασει με πολλα σκυλια σε εκπαιδευση και πορεια, ομολογω πως τα Λαμπραντορ ειναι απο τις ποιο πανεξυπνες ρατσες,

στην εκπαιδευση ειναι πανευκολοι και δεν προκειται να την κοπανησουν σε σχεση με λυκοσκυλα που εχω οχι μονο με σπανε τα νευρα

αλλα δυσκολευονται στην εκπαιδευση και την κοπανανε απο κει που δεν το περιμενεις, το καλο ειναι οτι ορμανε οποιον δεν συμπαθω :hehe:

υποψην εχω και Λαμπραντορ για να μην παρεξηγηθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια πόσοι μαζεύετε τα σκ@τ@ τους από εκεί που τα κάνουν? Γιατί τα δάση οι δασικοί και τα μονοπάτια δεν είναι τουαλέτες...

Ρωτάω γιατί στην περιοχή που βγαίνω για προπόνηση με το ποδήλατο ή για περπάτημα το φαινόμενο πλέον έχει ξεπεράσει κάθε όριο :angry:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια πόσοι μαζεύετε τα σκ@τ@ τους από εκεί που τα κάνουν? Γιατί τα δάση οι δασικοί και τα μονοπάτια δεν είναι τουαλέτες...

Ρωτάω γιατί στην περιοχή που βγαίνω για προπόνηση με το ποδήλατο ή για περπάτημα το φαινόμενο πλέον έχει ξεπεράσει κάθε όριο :angry:

Το έκανα κάθε φορά και είχα και Αγίου Βερνάρδου ~80 κιλών... Με φτυαράκι σπαστό του στρατού πηγαίναμε βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι μαθημένη. Πάντα καλού κακού κρατάω σακούλα μαζί μου, γιατί περνάω από πεζοδρόμια/δρόμους, αλλά ο τελικός προορισμός είναι κάτι χωράφια που δε πατάει άνθρωπος.

Εκεί, θα βρει κάποιο θάμνο - κάτι, θα κάνει τις κλασσικές 5-6 σβούρες της, και μετά κάνει τη δουλειά της.

BTW, τους τελευταίους 2 μήνες έχω παραγγείλει κάμποσο πράμα από το pet4u.gr, οι τύποι έχουν και καλές τιμές και τα στέλνουν γρήγορα. Μιλάμε για next day delivery (ΑΘήνα όμως) τις 2 φορές και την άλλη τη 2ρη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Για το θέμα των ασθενειών μέσω όσφρησης, το γνωρίζω από 4 γιατρούς, 1 εκπαιδευτή και 3 βιβλία. Επίσης το σκυλί, όταν υπακούει ΠΑΝΤΑ (και όχι αν δεν έχει κάτι άλλο να του αποσπάει την προσοχή), το αφήνεις ελεύθερο για πολλούς λόγους. Σε όλα τα υπόλοιπα, με βρίσκεις σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Έχω έναν σκύλο επανιέλ μπρετόν που τελευταία δεν είναι και πολύ καλή η εικόνα του ( αραιωμένο τρίχωμα, περίεργο το δέρμα ειδικά γυρω απο τα μάτια και δυσκολία στην κίνηση και αλλά). Είναι γυρω 12 χρονών οπότε μεχρι κάποιο βαθμό φανταζόμουν οτι μπορεί να είναι απλα επειδή γερνάει. 'Ομως έψαξα στο ίνερνετ και έιδα ότι πολλά από τα συμπτώματα που έχει ταιριάζουν με αυτά του καλαζάρ. (επίσης σκνίπες υπάρχουν στην περιοχή οπότε δεν αποκλείεται) Οπότε θα γίνουν εξετάσεις..

Ξέρει κάποιος τι ακολουθεί αν βγούν θετικές? αντιμετωπίζεται? και αν ναί με τι διαδικασία? έχω διαβάσει διαφορα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει και απο πόσο παλιά είναι τα δημοσιεύματα που βρίσκω και πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε..

ευχαριστώ για όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.