Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 18:34]

Mία φώτο από το τι έκανε το καλαζαρ στον δικό μου.... ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά...

:cry: :cry: :cry: :cry: ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, τώρα είναι όπως στη φώτο? ΘΥΡΙΟ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.... ΤΙ ΚΑΛΑΖΑΡ ΚΑΙ ΑΗΔΙΕΣ :jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 18:11]

Το κάθε ψάρι θέλει μεγαλύτερο ή και μικρότερο χώρο? δηλαδή 3 ψάρια σε αυτό το ενυδρείο το θέτεις σαν νορμάλ? γιατι εγώ είχα 15 ψάρια διαφόρων ειδών.:o

ΑΡΙΘΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ (FISH LOAD): Γενικός κανόνας: Για κάθε 4 λίτρα νερού μπορείτε να υπολογίσετε ένα ψάρι με μήκος 3 εκατοστά. Αν στο ενυδρείο υπάρχουν βράχοι και άλλα διακοσμητικά στοιχεία τότε αυτός ο κανόνας πρέπει να εφαρμόζεται στον πραγματικό όγκο νερού και ισχύει για ψάρια με τελικό μήκος μέχρι 4 εκατοστά. Μεγαλύτερα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερο όγκο νερού για κάθε εκατοστό μήκους. Αυτός ο υπολογισμός εφαρμόζεται μόνο για ψάρια που ζουν σε κοινότητες. Επιθετικά ψάρια, με έντονο το αίσθημα της «ιδιοκτησίας» χρειάζονται δυσανάλογα μεγάλους όγκους νερού για κάθε εκατοστό μήκους. Ένα ενυδρείο 500 λίτρων δεν μπορεί να φιλοξενήσει περισσότερα από 15 Melanochromis αν και τα συγκεκριμένα ψάρια είναι σχετικά μικρά. Για τέτοια ψάρια θα πρέπει να υπολογίζετε κατ ελάχιστον 2 λίτρα ανά εκατοστό μήκους. Δηλαδή, ένα Melanochromis auratus μήκους 12 εκατοστών δεν θα πρέπει να έχει στην διάθεσή του λιγότερα από 25 λίτρα νερού τα οποία δεν θα τα μοιράζεται με άλλα ψάρια. Για ορισμένα ψάρια θαλασσινού ενυδρείου (π.χ. Pterois volitants, triggers κ.λ.π.), μπορεί να χρειαστεί να υπολογίσετε ακόμη και 10 λίτρα ανά εκατοστό μήκους.

Για περισσότερα η σελίδα του Τάκη : http://tsamis.aaquaria.com/

Link to comment
Share on other sites

gates1%2Ejpg

ασε μας ρε αφεντικο να κοιμηθουμε, συλβεστρος+Ιολη+Μητσος

tzilnta%2Ejpg

Τζιλντα, ντρεπεται συνηθως...

athos1%2Ejpg

Αθως ο ωραιος

arapis%2Ejpg

Αραπης ο βαρυς με την μανα του την Μαυρουκα

Αυτα ειναι τα ζωακια μου στο πατρικο μου στη Χαλκιδικη

Link to comment
Share on other sites

Να και ο Σωτήρης μου

Απίστευτα χαδιάρης , πολύ ευαίσθητος , παρά πολύ καλόψυχο , ήσυχος και μαμακιας ο μ@λ@κας

Είναι και γκαντέμης ο βλάκας , 2 φορές ερωτεύτηκε πολύ αλλά μια έτυχε στην κουλιανου και την άλλη στην Angelina και φυσικά δεν έφτανε . ειδικά τώρα με την τελευταία 6 ώρες την είχε από πίσω και τελικά τίποτα λόγου ύψος και μετά του έμεινε συνήθεια στον αέρα για κάτι ώρες lol

post-391-1416071189,4957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.