Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Την αφορμη την πηρα απο το αβαταρ του RootX και φυσικα απο την αγαπη μου για τα ζωα.Τι ρολο παιζουν στη ζωη σας?Εχετε κανενα ζωακι?.Αν ναι ποσταρετετε και φωτο.Ιστοριες και μυστηριες φασεις που σας εχουν τυχει με τα ζωα?Βοηθεια που μπορουμε να δωσουμε?

Εγω εχω τρελλα με τα ζωα το ιδιο εχει παρει και η κορη μου και η γυναικα μου.Κατα καιρους εχουν περασει απο το σπιτι μου διαφορων ειδων πουλακια(τα οποια η γυναικα μου δεν μπορει να τα βλεπει μεσα σε κλουβι και τα αφηνει ελευθερα),περιστερια ,καναρινια,παραδεισια,κουνελια,γατακια,σκυλακια,χελωνα,χελωνακια,κουνελια,βατραχος,μια κουκουβαγια η οποια περνουσε πετωντας απο το ενα μερος του δρομου στο αλλο και χτυπησε σε ενα φορτηγακι που οδηγουσα εκεινη τη στιγμη και την πηρα σπιτι για μερικες μερες μεχρι που την ξαναφησαμε στο φυσικο της περιβαλλον,σπουργιτακια χτυπημενα που τους εχουν παραστει οι πρωτες βοηθειες και μετα αφεθηκαν ελευθερα και αλλα πολλα.

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν καμια δεκαρια γατακια διαφορων ειδων τα οποια ειναι στην πεθερα μου σε κτημα 4 στρεμματα,στη μητερα μου υπαρχει ενας 13χρονος σιαμεζος γατος ονοματι johny (εχει το δικο μου ονομα)κι εγω σπιτι εχω ενα λυκακι καναδεζικο ονοματι LEON που το πηρα απο ενα φιλο 15 ημερων και ειναι τωρα 9 μηνων και 37 κιλα.Να και μερικες φωτο.Εδω 6 μηνων.

Εδω 8 μηνων

Εδω η πρωτη του μερα στο σπιτι μας μολις 15 ημερων

Κι αλλη μια

Εδω 50 ημερων

Εδω 40 ημερων

post-870-1416071162,135_thumb.jpg

post-870-1416071162,2098_thumb.jpg

post-870-1416071162,2173_thumb.jpg

post-870-1416071162,2331_thumb.jpg

post-870-1416071162,2453_thumb.jpg

post-870-1416071162,3068_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το λυκάκι σου!

Εγώ έχω ένα ημίαιμο σέτερ-κόκερ, που βαδίζει αισίως στα δέκα του χρόνια. Και εδώ και είκοσι μέρες και ένα γατάκι θηλυκό. Το βρήκε η δικιά μου, για την ακρίβεια ο σκύλος σε μία βόλτα του, και το έφερε σπίτι. Είκοσι ημερών ήτανε, όπως είπε ο ντόκτορ, και σοβαρά άρρωστο στα μάτια - καταδικασμένο αν δεν το μαζεύμαε. Το πλακώσαμε στις αντιβιώσεις και τώρα είναι μια χαρά. Αγρίμι σκέτο. Έχει τρομερό γέλιο με το σκυλί, το οποίο δεν το γουστάρει καθόλου. Δεν του τσαμπουκαλεύεται ακριβώς, απλά το σιχαίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θέμα...Οσο για το σκύλο πανεμορφος,καποια στιγμη θα στειλω και γω τα ζωάκια μου,η αγαπημένη μου παντος ειναι μια σιαμ 9 ετων η οποια με ακουει σα να ειναι σκυλι...:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν δουλεύει το σκάνερ να σας βάλω φωτό , αλλά αυτή τη στιγμή έχω 7 κουτάβια 5 μηνών . Εχουν εκπληκτικά ονόματα όπως Ποντίκι , Αηδόνι , Αστάρτη , Νέμο , Γουρούνι-Πειρατής (αυτός έχει δύο) , Μωρίς Σεβαλιέ , Φλάφυ-Φλαπαφλούπας . Ο τελευταίος κολυμπάει μεγάλες αποστάσεις , λέω να τον στείλω στους Ολυμπιακούς . Ολα τους είναι κοπριτάκια από μάνα αδέσποτη που τα γέννησε και τα άφησε στον κήπο μου .

Εχω μόνο μία γάτα τώρα , η Λουνέτ-Λουλού-Λουλούδι (3 ονόματα) . Είναι μαύρη 12 χρονών και την έχω σαν μωρό . Δυστυχώς το πιό αγαπημένο ζώο που είχα ποτέ πέθανε πέρισυ και μου ράγισε την καρδιά . Ηταν ένας κατάμαυρος γατούλης , σαν πάνθηρας , ο Μινκ-Λατρεμένος . Πάντα είχα Σιαμέζες , τις λατρεύω .

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαι τόσο αναποφάσιστη με τα ονόματα ! Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί όποτε βρίσκω χτυπημένο ζώο πρέπει να το μαζεύω !

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πάμπολες γάτες , σκύλοι , χάμστερ , μάινα , παπαγαλάκια , πουλάκια διαφόρων ειδών , ψαράκια σε γυάλες και ενυδρείο , ένα φοβερό κουνέλι ο Πάτροκλος , χαμστεράκια και μία νυχτερίδα .

Μάλλον είμαι ολίγον υπερβολική με τα ζώα !

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

Οι οδηγοί στο δρόμο! :hehe:

Και δίνω παράδειγμα:

Νεοελληνάρας φεύγει από την ουρά των 30 αυτοκινήτων για να περάσει το φανάρι και να μη περιμένει. Αντιδράσεις των υπόλοιπων οδηγών:

1) Κοίτα ένα ζώο

2) Που πας βρεε ζώωωον!

Αρχική απάντηση από kallileo

Τα αδερφια μετρανε?????

χαχαχαχαχαχαχα

Πέρα από τη πλάκα έχω ένα κοπράκι που μάλλον έχει βγει από συνουσία δαλματικού και pointer. To περίεργο με αυτό το σκυλάκι (Ρομέο τον λέω :D) είναι ότι όταν ήταν 1.5 χρονών μας είχε φύγει από το μαγαζί και τον είχαμε χάσει :( Το χειμώνα όμως οι γονείς μου είχαν πάει μια βόλτα στην Πάρνηθα και μέσα από τα δεντράκια ξεπροβάλλει ο σκυλάκος κι αγγαλιάζει τον πατέρα μου. 2.5 χρόνια μετά αυτό...! Απίθανο ε;

Ο σκυλούλης τώρα είναι μια χαρά, ζωή να χει ο φούστης δεν σταματάει να γαυγίζει σε οτιδήποτε κινείται...

Φωτογραφία από τον Ρομέο το απόγευμα. Επίσης έχω στην αυλή καμιά 15αριά γατάκια που τα ταίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ώραίο thread, είχα παλαιότερα ζώα, συγκεκριμένα ένα ζευγάρι παπαγαλάκια, ( 10 είχα πάρει και ψοφούσαν το ένα μετά το άλλο :( ) Μετά αγόρασα ένα καναρίνι, το οποίο επειδή είχε κ@υλες για να μη πάθει μελανχωλία, του πήρα το θυληκό, άρχισαν να γεννάνε σε κάποια φάση, βγήκαν 3 υγειέστατα πουλάκια.. Απο τα οποία κράτησα το 1, αφού μετακόμισα σε άλλη πόλη, δε ξέρω τι έγινε ψόφισαν ΟΛΑ:confused: Μετά έφτιαξα ένα ενυνδρείο με διάφορα ψαράκια μέσα, παράξενα είδη κλπ. Όταν όμως άρχισα να ασχολούμε με τους Η/Υ εντονότερα, τα παράτησα και ψόφισαν και αυτά.

Μεγάλη υπόθεση η φροντίδα των ζώων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα χαιρομαι που σας αρεσε το thread ομως δεν εχω καιρο τωρα γιατι ηρθε το ΕΡΓΑΛΕΙΟ Ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ PENTIUM 3.4 NORTHWOOD και οπως καταλαβαινετε πρεπει να τον βαλω επανω δεν αντεχω αλλο θα τα πουμε αργοτερα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 13:19]

Εδω κ 3 μηνες εχω ενα ενυδρειο με ενα μικρό πιράνχας μεσα. Ειναι γυρω στα 12-14 εκατοστα, αλλα δεν θα μεγαλωσει αλλο. Ειναι λεει ειδική ποικιλία !

Mη βάλεις άλλα ψάρια μέσα. 1 φίλος μου είχε βάλει 1 πιράνχας με κάτι καρχαρίες 40-50cm και τους έφαγε τα πτερύγια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ζωάκια σας είναι άψογα!!!Και εμένα έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά ζωάκια.Δύο κουνέλια,ο Τριστιάνος και η Ιζόλδη,ο Μπουλντόζας,ένα μικρό μπουλντογκ-κοπριτέξ (σορι κοπρίτη!!),η Μινού και η Μιλού(κανίς-γκριφόν και γκριφόν),ο Ταμτάκος και η Σούζι (κεραμιδόγατες),5 χρυσόψαρα,ο Ευγένιος το χελωνάκι και ένα παπαγαλάκι...

Link to comment
Share on other sites

bull cat, η στραβοκανα γατα, μια απο τις διαφορες που κατοικοεδρευουν στην αυλη μου, γατα γεματη ενεργεια, η οποια οταν δεν κλαιγεται και δεν τριβεται για φαγητο, κοιμαται. ατιμο πλασμα και κακομαθημενο, λατρευει τις μισανοικτες πορτες και θα εισελθει χωρις ενδοιασμο, ακομα και απο το παραθυρο. ξερει ομως οτι κανει μλκια εκεινη τη στιγμη, και μια φωνη φτανει για να φυγει. εκτος απο τον τελευταιο καιρο που την πεφτει συστηματικα στο χαλακι εξω απο την πορτα μου, θα μπει μεσα με καθε ευκαιρια για να αραξει, διεκδικοντας το σπιτι στα ισια.

post-9-1416071167,6744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mου ειπαν να μην βαλω ουτε καν 2ο πιρανχας μεσα. Θα αλληλοσφαχτουν! Αλλα το λυπαμαι μονο του γ@μωτο....

Περιμενω πως κ πως να περασει κανα 10 ημερο ακομα, ωστε την ωρα που θα αλλαξω ολο το νερο, να του πεταξω κανα χρυσοψαρο μεσα. Να νοιωσει λιγο θηρευτης βρε παιδι μου....:devil:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ προφανώς είναι σε γερατειά, ρυτίδες, ξερή μύτη, αδύνατος και άσπρα μούσια, σε πληροφορώ ότι αν είσαι fan των boxer ήταν πολύ high class και δεν άφηνε θηλυκιά γάτα στο ίσιωμα, αν βρω καμιά που είναι πιο νέος θα postάρω :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.