Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, έχω ένα αδεσποτάκι 1.5 χρονών και από μικρή τρέφεται με Purina cat chow kitten και μετά Purina cat chow sterilized .
Τελευταία κάνει αραιά και που εμετό ( στεγνό σε μορφή κοπράνων αλλά ανοιχτό χρώμα και άοσμα ).
Βγαίνει μόνο στο μπαλκόνι 3ου ορόφου οπότε δεν έχει επαφή με τη φύση(πέρα από τις γλάστρες και τα περβάζια) ή με άλλα ζώα.

Η ενέργεια της κλασικά στο φουλ , τρέχει πέρα δώθε σαν παλαβή και με κυνηγάει.

Ο κτηνίατρος την πρώτη φορά που του το είπα μου λέει ότι άμα έχει ενέργεια και τρώει κανονικά και πάει τουαλέτα κανονικά να μην με ανησυχεί ο εμετός και πως είναι επειδή τρώει λαίμαργα.

Θα ξαναπάω γιατί τώρα έχει κάνει δυο μέρες συνεχόμενα.

Σκέφτομαι όμως μήπως είναι η τροφή μιας και για να είναι από τις φτηνές κάποιος λόγος θα υπάρχει.
Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη? Σκεφτόμουν είτε για Applaws που είναι και grain free είτε για Equilibrio.

 

Obligatory cat tax

 

IMG_20190107_135148.jpg

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Cat tax
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτην την σειρα. Ειναι η κλινικη διατροφη της Royal Canin


https://www.petworld.gr/veterinary-care-neutered-yong-female-1500g?search=Neutered+Young+female

 

Εγω τους δινω αστηρα 3 φορες την ημερα, τα γραμμαρια που πρεπει. 0800 / 1400 / 2000

 

 

Α, και η αλλαγη σταδιακα. Βαλε λιγο απο την νεα με την παλια και καθε μερα αλλαζε τις αναλογιες ωστε σε 4-5 μερες να εισαι μονο με την νεα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο Ψύλλος.
 

Ο Ψύλλος είχε την ατυχία να έχει αφεντικά και όχι οικογένεια.
Δε του φορούσαν οδηγό για να μη καταπιέζεται. Δε τον πήγαιναν βόλτα, παρά μόνο, έβγαινε και αλήτευε μόνος του.
Ο Ψύλλος αγαπούσε τον μπαμπά μου ειδικά και μετά εμένα και τη μαμά μου, περισσότερο από τα αφεντικά του.
Βλέπεις, σε εμάς είχε φαγητό, λιχουδιές, χάδια και αγκαλιές.
Ερχόταν στην αυλή μας και μας περίμενε. Και όταν του λέγαμε να πάει σπίτι του, έβαζε το μουσουδάκι του κάτω και έφευγε διστακτικά.
Στη φωτογραφία που ανεβάζω, ο Ψύλλος έτρεχε πίσω από το αμάξι φίλου για 5-6 τετράγωνα, ώσπου στα φανάρια μας έφτασε και πήδηξε μέσα στο αυτοκίνητο από το παράθυρο.
Κάθισε στην αγκαλιά μου καθ όλη τη διάρκεια του καφέ και μετά πάλι στην αγκαλιά μου για την επιστροφή στη γειτονιά.
Τον Ψύλλο τον είχα πάει στο γιατρό γιατί είχα δει κάτι δερματικά που δε μου άρεσαν και είχα ανησυχήσει μήπως κολλήσει και τα άλλα δύο σκυλιά που έχουμε.
Διάγνωση Καλα αζάρ. Αλλά δε τον είχαν δει που είχε μείνει μισός. Δεν είχαν προσέξει οτι έλειπε το 30% του τριχώματός του. Τον πήγα εγώ!
Έπειτα, μάθαμε οτι ένα αδέσποτο τον κυνήγησε και του έσπασε τη σπονδυλική στα δύο. Δε πρόλαβε να μπει στην αυλή του...
Δε τον κοίμισαν όμως.. Τον άφησαν παράλυτο, περιμένοντας το καροτσάκι του. Και κάπου εκεί αναθάρρησα. Λέω, έστω και τώρα, θα τον φροντίσουν.
Αλλά όχι... Το καροτσάκι μπήκε λίγες φορές και μετά απλά έσερνε το σωματάκι του. Κυρίως για να φύγει από εκεί και να πάει στον πατέρα μου στην αυλή μας.
 

Ο Ψύλλος, λοιπόν, ήταν... Δεν είναι πλέον... Σήμερα με ενημέρωσαν οι γονείς μου οτι έφυγε πριν τα Χριστούγεννα.
Πως και γιατί δε το ξέρω και δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να το μάθω. Περίπου 6 χρονών σκυλάκι. Η προσωποποίηση της χαράς και της ζωής, έφυγε....

Το ποστ λοιπόν αυτό είναι για να τον αποχαιρετήσω έστω και μετά από 2 μήνες.
Καλό ταξίδι, αγοράκι μου.... Θα ξεκουραστείς τώρα.. Και θα τρέχεις.. και θα χοροπηδάς... και θα βρεις μεγάλη παρέα εκεί πάνω...

Υ.Γ. συγγνώμη για τη μούρη μου, αλλά δεν είχα άλλη φωτογραφία που να είναι μόνος του..
53588186_10216586576489818_349282034889261056_n.thumb.jpg.283e1965bb36ea810694c5333602de80.jpg

  • Like 3
  • Sad 12
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ενημερωση για το θεμα Λαμπη και Κατερινας.

Τα δυο γατια ηταν μαζι σχεδον 3 βδομαδες. Στις εξετασεις η Κατερινα δυστυχως βγηκε θετικη στη λευχαιμία. 

Η λευχαιμια στις γατες ειναι ενας ιος που μεταφέρεται μονο απο γατα σε γατα και οχι απο γατα σε σκυλο ή γατα σε ανθρωπο. Ο τροπος μετάδοσης ειναι το σάλιο (αν μοιράζονται ιδιο φαγητο, γλυφει ο ενας τον αλλον ή ιδιο νερο), η πάλη και ο τραυματισμός δλδ, οποτε αμεσα μεσω αιματος ή η καθετη μεταδοση απο τη γέννα. Δυστυχως ή ο μπαμπας της κατερινας ή η μαμα ειχε λευχαιμια. Μιας κ τα αλλα σεναρια αποκλειονται. Ειχε γεννηθει μεσα στο σπιτι της φιλης μου.

 

Το αποτέλεσμα. Γρηγορα γρηγορα και χωρις συναισθηματισμό τα δυο γατια χωριστηκαν. Η κατερινα πηγε ισογειο κ ο Λαμπης απομονωμένος για 2 εβδομαδες. Στις 15 μερες τον πηγα για εξετασεις και ευτυχως, παρολο που μοιράζονταν το ιδιο νερο δεν κολλησε. Τον πηγα λοιπον για διπλο εμβολιο λευχαιμιας αλλα δεν εγινε... ειχε αποκτησει μυκητα απο αγχος/στρες. Το ονομα αυτου τριχοφαγος. Καραφλιασε ο κακομοιρης σε 3 σημεια. Οποτε εμβολιο κ θεραπεια για τον μυκητα και το εμβολιο λευχαιμιας εμεινε πισω.

 

Να πω οτι δεν ειχα ιδεα για τη λευχαιμια στις γατες. Αν το ηξερα θα του ειχα κανει 1000000 εμβολια. Η πλακα ειναι οτι σκεφτόμουν να πιασω καποιο γατακι απο τα πολλα αδεσποτα που εχουμε εδω για να εχει παρεα και η λευχαιμία δεν ειναι σπάνια ειδικα στα αδεσποτα.

Παιδες Δυστυχώς οσο καλη διαθεση κ να εχουμε υπαρχουν τοσα που δεν γνωριζουμε κ δεν μας ενημερωμουν αυτοι που πρεπει, που ειναι να τρομαζεις. Χαιρομαι που με την αλλαγη σπιτιου εχω βρει σοβαρους και πολυ ενημερωμενους κτηνιάτρους. 

 

Η κατερινα θα ακολουθει μια θεραπεια εφορου ζωής κ ο Λαμπης θα περιμενει για το εμβολιο για να ερθουν κ παλι σε επαφη. :)

 

Σε πιο ευχάριστα νεα. Η κατερινα μετα τον καθαρισμο δοντιων τρωει ξηρα τροφη. Περασε δυσκολη μερα αλλα συνηλθε. Τρωει λιχουδιες, τρωει ξηρα και ναιιιιιιιιι παρολο που ειναι περσικη και αριστοκρατισα παιζει σαν γατακι ;)

 

20190210_201741_1.gif

 

 

 

20190305_000338.gif

  • Like 5
  • Agree 1
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκες κι εσυ στα εξοδα για τα καλά.. Αλλα τι να τα κανεις τα γλυκουλια.. ?

Κοστιζουν παραπάνω απο τους ανθρωπους οι εξετασεις τους και τα απροσμενα, αλλα καμια φορά σου προσφέρουν τοσα παραπάνω..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει στο 10000% αυτο που λες. Αν βγαλω τη σουμα τον τελευταιο μηνα θα κλαψουν μανούλες,  αλλα τι να κανω. 

Μπηκα στο χορό κ θα χορέψω. Πραγματικα ομως οι στιγμες που χαρίζουν ειναι ανεκτίμητες :)

 

 

[Font_size_tinyyyy] Η π0ρνη η Κατερίνα με κανει οτι θελει... Θηλυκο παιδι μου τι να πεις!!![/Font_size_tinyyy]

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το ιδιο πραγμα ειχα ρωτησει τον γιατρο, γιατι διαβαζα διαφορα στο ιντερνετ για τον ιο.

Μου ειπε τα εξης. Ο Λαμπης θα υποβληθει σε διπλο εμβολιο με διαφορα μιας εβδομαδας. Μετα που θα κανει και το δεύτερο θα περιμένουμε 10 μερες και μετα θα μπορουν να ειναι μαζι. Και δεν θα πρεπει να παραλειψω ουτε μερα απο τις ημερομηνιες επαναληψης. Καλυτερα νωριτερα παρα αργοτερα.

Η Κατερινα παιρνει καθε μερα ιντερφερονη και θα παιρνει εφορου ζωης. Σε μερικες μερες θα κανει μια πιο εξειδικευμένη εξεταση για να δούμε τι παιζει ακριβως με τον FeLV.

 

Εχω να το λεω παντως. Ενα ψυχικο εκανα και εχω κανει το κτηνιατρείο σπιτι, Ομονοια-Συνταγμα...

Υπομονη ομως και θα περασουν ολα :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα για λευχαιμία... Λυπήθηκα που έπρεπε να τα χωρίσεις, αλλά αφού είναι κάτι πρόσκαιρο όλα καλά...:D:D:D

 

Επειδή έχω κάνει διαφόρων ειδών εξετάσεις και στα μέσα αλλά και στα έξω αλλά δεν μου έχουν αναφέρει τίποτε θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είναι εξειδικευμένη εξέταση ή θα μπορούσε να είχε εμφανιστεί από μια αιματολογική ας πούμε...???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αιμα παίρνουν αλλά είναι εξειδικευμένη, δεν βγαίνει δηλαδή με την απλή γενική αίματος.

Το κόστος είναι κάπου 30ευρώ αλλά έχε υπόψιν σου ότι είναι άλλες δύο εξετάσεις

 

Αν ειναι να κάνεις κάνε κ για τις 3 

FIV/ανοσοανεπάρκεια

FeLV/Λευχαιμία

FIP/Περιτονίτιδα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

 

και εμάς ο γάτος μας είναι θετικός σε περιτονίτιδα και το πιθανότερο είναι ότι το τσίμπησε από τη μαμά του καθώς το μαζέψαμε πολύ μικρό και σε κακή κατάσταση και το βρήκαμε στις πρώτες εξετάσεις που κάναμε.. στα άλλα ήταν αρνητικός και κάναμε και το εμβόλιο για τη λευχαιμία οπότε από αυτό τουλάχιστον είμαστε οκ..

το θετικό είναι ότι δε νοσεί ουσιαστικά από τη περιτονίτιδα αλλά είναι φορέας και μας είπε ο γιατρός ότι πρέπει να τον παρακολουθούμε γιατί μπορεί να περνάει διάφορες φάσεις και να νοσήσει ή να χειροτερέψει.

εμάς τελευταία έβγαλε και μια σοβαρή τροφική αλεργία (το καταλάβαμε αφού τον αφήσαμε 4 μέρες στον γιατρό για καλλιέργεια και μπόλικες εξετάσεις) και μπορεί να φάει μόνο gastrintestinal της Royal Canin χωρίς να κάνει διάρροια.. σιγά σιγά θα τον περάσουμε σε άλλες τροφές να δούμε πως θα πάει γιατί δε βγαίνει ο λογαριασμός ? 

 

γενικά έχουν πολύ τρέξιμό και έξοδα αλλά τι να κάνεις ψυχούλες είναι και όντως σου χαρίζουν τρομερές στιγμές  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, karmen1983 said:

Αιμα παίρνουν αλλά είναι εξειδικευμένη, δεν βγαίνει δηλαδή με την απλή γενική αίματος.

Το κόστος είναι κάπου 30ευρώ αλλά έχε υπόψιν σου ότι είναι άλλες δύο εξετάσεις

 

Αν ειναι να κάνεις κάνε κ για τις 3 

FIV/ανοσοανεπάρκεια

FeLV/Λευχαιμία

FIP/Περιτονίτιδα 

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ... :T:

 

Αυτό που δεν ρώτησα είναι, πως το καταλάβατε, έχει κάποιες ενδείξεις ή απλά το πήγατε για εξετάσεις...???

Όπως και να έχει στην επόμενη επίσκεψη θα ζητήσω να κάνουν τις εξετάσεις που ανέφερες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε κανενα σύμπτωμα. Απλα επειδη δεν βρηκα το βιβλιάριο στο σπίτι της φιλης και δεν ηθελα να αρχισω να ανοίγω συρταρια κλπ καναμε γενικο τσεκ απ και ενημερωθηκε το νεο βιβλιαριο υγειας. 

Καλα αποτελεσματα σας ευχομαι. Εμεις ρεμβαζουμε :)

 

20190307_091231.jpg

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

To site αυτό το γνωρίζετε? http://catfooddb.com/

Έχει reviews και ανάλυση των συστατικών των τροφών για σχεδόν όλες τις τροφές που παίζουν.
Μου κάνει εντύπωση πως μάρκες σαν την Royal Canin και την Hills σκοράρουν τόσο χαμηλά για τα χρήματα που κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.