Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Πρώτα φιλοζωική η κανένα petshop εκεί κοντά που ίσως ξέρει τι παίζει. Μετά στον δήμο. Αλλά πάλι αν δεν δεις ανταπόκριση, το κόστος είναι μικρό...σχετικά. 

Στον εδώ δήμο μου είπαν Μάρτη και αν, για πρόγραμμα στείρωσης. Μου είπαν ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας μπορεί να με πάρουν τηλέφωνο μπας και βρουν κάποια άλλη λύση. Οπότε μάλλον θα πρέπει να δω και φιλοζωικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Houston...,

 

Λοιπόν πρόβλημα.

 

Πέραν των τριών εντός, έχουμε και μια γατούλα αδέσποτη που την ταίαει σχεδόν όλη η πολυκατοικία.

 

Είναι στις μέρες της να γεννήσει. Την δικιά μου την αποθήκη που την είχα "στρώσει" με jumboσπιτακια για αυτήν τότε που έκανε πολύ κρύο, την πρόλαβε άλλη θυληκιά. Η οποιά γέννησε εδώ και 2 μέρες. Άρα η αποθήκη είναι ρεζερβε...

 

Η πρώτη γατούλα τώρα αν και την βλέπω συνεχώς εδώ, δεν ξέρω που κατοικοεδρεύει τις νύχτες. Πολλές φορές την βλέπω μέσα στη βροχή πχ να σουλατσαρει μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας και κοντά στα σκουπίδια όπου κάποιοι της αφήνουν και εκεί φαγητο.

 

Χθες της κατέβασα ένα κουτί με ένα χαλακι μέσα μήπως και την πέσει εκεί.Τιποτα. άφαντη πάλι το βράδυ. 

 

Το θέμα είναι οτι δεν έχει γύρω γύρω από μας καμία άλλη "τρύπα" στην οποία να μπορέσει να τρυπώσει για γέννα. Τουλάχιστον έτσι λέω εγώ σαν άνθρωπος... Σαν γάτα...δεν ξερω....

Άλλες δύο ίδιες πολυκατοικίες έχει σε απόσταση 100μετρων το πολύ. Δεν ξέρω αν την πέφτει προς τα εκεί. Πιλοτές αυλές υπόγεια κλπ δεν υπάρχουν. Χωράφια έχει τριγύρω. Την αποθήκη που μπήκε η άλλη εγώ την άφησα ανοιχτή επίτηδες.

 

Πώς θα την κάνω να γεννήσει κάπου "ζεστά"?

 

Επίσης γενικά με την περίοδο μετά την γεννα τι κάνουμε? Τα μικρά θέλουν κάποιου είδους ειδική φροντίδα από εμάς?

 

Η αποθήκη δεν ξέρω πως θα καταντήσει σε λίγες μέρες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορεις να κανεις είναι να της αφήνεις φαγητό κάπου κοντά στη κουτα στην αρχή, ελπίζοντας ότι θα πάει να φάει και θα μυρίσει την κουτα.

Την επόμενη μέρα να το πηγαίνεις λίγο πιο μακριά και ακόμα πιο μακριά από την κουτα. Καλό είναι να κρατήσεις σταθερή ώρα που βάζεις το φαγητό.

Αν το φαγητό είναι κοντά στην κουτα την ώρα που θα γεννάει, δε θα πάει στη κουτα να γεννήσει, γιατί το φαγητό θα μαζεύει άλλους "θηρευτές" κοντά στα μικρά της και δεν το θέλει. 

 

Για το μετά τη γέννα. Υπο κανονικές συνθήκες δεν πρέπει να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε ακουμπας τα μικρά, ούτε πλησιάζεις καθε δεκα λεπτά να δεις τι κάνουν, ούτε τίποτα τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να τα αγγίξεις, να μυρίσει κάτι ξένο πάνω τους και να τα αφήσει.

 

Αυτά στα λέω μιας και δεν ξέρεις την γάτα, άρα ούτε η γάτα σε ξέρει για να σου έχει εμπιστοσύνη.

Η μόνη περίπτωση να επέμβεις είναι αν δεις ότι κάποιο από τα μικρά έχει κάποιο πρόβλημα σοβαρό.

Αν πάλι κάποιο μικρό πεθάνει και η γάτα το αφήσει σε μία γωνιά μακριά από τα άλλα, αν και συνήθως αφήνουν το νεκρό και μεταφέρουν τα άλλα, μάζεψέ το.

Τέλος, μην φρίξεις αν την δεις να τρώει κάποιο μικρό. Δεν έχει τρελαθεί. Είναι σκληρό αλλά είναι η μητέρα φύση σε όλο της το μεγαλείο. Αν κάποιο πεθάνει και η μάνα έχει έλλειψη φαγητού, θα το φάει και για να πα΄ρει ενέργεια αλλά και για να μην αρχίσει η διαδικασία της σήψης και κάνει ζημιά στα άλλα μικρά.

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον γάτο-ανιβαλισμό υπό συνθήκες, το ξέρω και το έχω δει στο YouTube. Μου το είχε εξηγήσει η κόρη μου πριν καν ανακαλύψω την κρυφή μου αγάπη για αυτά τα τετράποδα.

 

Για την "δικιά" μου λοιπόν που δεν ξέρω τι κάνει τα βράδυα είδωμεν. Το φαγητό της είναι έξω από το κουτί. Το τρώει βέβαια αλλά μετά την κάνει για αλλού ή όπως ανέφερα την πέφτει στο πατάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας περιμένοντας κι άλλο κι άλλο κι άλλο φαΐ...

Πολλές φορές πριν την εγκυμοσύνη, με κρύο καιρό, πήγαινε και την έπεφτε μέσα σε κάτι ψηλά χόρτα. Με τις βροχές συνήθως καταντάει ... βρεμένη γάτα. Όλα είναι κάπου χωμένα, αυτή τίποτα...

Τελος πάντων.

 

Γι αυτή που είναι στην αποθήκη τώρα: Είναι μαζί με τα μικρά της (5), σε μια παρόμοια με αυτήν φωλιά την οποία είχαμε πάρει από jumbo. Πολύ στριμωγμα τα καημένα αλλά ίσως είναι καλύτερα στα ζεστά. Δεν την έχω δει εκτός φωλιάς καθόλου. Για αυτό έβαλα κροκέτες και νερό ακριβώς μπροστά της.

Επίσης σήμερα που κατέβηκα για check οι μυρωδιές από ...κακά. Με αυτό το θέμα τι κάνουμε? Να της βάλω αμμοδόχο κοντά;  Η αποθήκη είναι ανοιχτή για να βγει έξω να τα κανει. Δεν θέλω να συνηθίσει και να μας γεμίζει μετά με σουβενίρς συνέχεια.

 

Τα μικρά τι κάνουν με αυτό το θέμα; Που τα κάνουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα πανω τους κ τα καθαριζει η μαμα. Βασικα αν δεν τους γλιψει το πιπι τους πιπι δεν κανουν :p

 

Θα βγαινει πολυ βραδυ απο τη φωλια κ δε τη βλεπεις. Βαλε της αμμοδοχο δεν κανει κακο αλλα γενικα οτι τηα προσφερεις κανε το να σε βλεπει αλλα αφηνε το μακρια απο εκει που εχει τα μικρά. 

 

Καλη ανατροφή :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε.

Τρεις οι σπιτικές, δύο αδέσποτες μαμάδες, πέντε το πρώτο group νεοσυλλέκτων, άγνωστος αριθμός στο επερχόμενο 2ο group...

 

"Τι έκανες στην καραντίνα μπαμπά?"

"Ντάντευα γάτες"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα βγήκα στο μπαλκόνι να δω τι κάνει η φαμίλια. (Τελικά μετά από κοινή υπουργική απόφαση και λόγω καιρού αποφασίστηκε να φέρουμε την μαμά που γέννησε στα χόρτα, εν μέσω κρύου και βροχής, στο μπαλκόνι.)

 

Τα 5 γατάκια τώρα ειναι 4. Πουθενά το 5ο. Χθες όλα ήταν μια χαρά. Να το έφαγε; Έχουν μεγαλώσει ήδη από το Σάββατο και όσο και τέλεια εξοπλισμένη και εκπαιδευμένη δολοφόνος να είναι η κύρια, δεν μπορεί... Θα υπήρχε έστω ίχνος από αίμα κάπου. Ούτε στο μπαλκονι το οποίο ψαχτηκε εξονυχιστικά, ούτε πάνω στην ίδια ούτε στην φωλιά. Το μπαλκόνι είναι μικρό και με πλέγμα. Να το πετάξει κάτω αποκλείεται. Η αμμοδοχος είναι καθαρή από...ξένα αντικείμενα.

Φαγητό και νερό έχει άφθονο. Θέμα φόβου ή εξοικείωσης με μας δεν υπάρχει καθότι ήταν και είνα πολύ χαδιαρα με μας, αγκαλιές σκαρφάλωμα γουργουρητα πάνω μας κτλ.

 

Τι διάολο;  Μάικ Λαμάρ σε γάτα;

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Θα υπήρχε έστω ίχνος από αίμα κάπου.

Nop η καθαριότητα είναι το χαρακτηριστικό τους. Πόσο μάλλον όταν είναι με γατομωρά.

Πολύ πιθανόν αν η μπαλκονόπορτα όπως αναφέρει ο Γιαννης δεν άνοιξε, να πέθανε και να το έχει φάει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ανοίγει η πόρτα οταν δεν ειμαστε εμεις έξω. Μέσα δεν μπαίνει διότι είναι οι δικές μας.

 

Τι να πω...μα να μην εχει μεινει τίποτα;;;; Και μικρό όπως είπα δεν το λες. Ούτε κοκκαλάκι;;;

Κρίμα.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Snips έγραψε:

Οχι δεν ανοίγει η πόρτα οταν δεν ειμαστε εμεις έξω. Μέσα δεν μπαίνει διότι είναι οι δικές μας.

 

Τι να πω...μα να μην εχει μεινει τίποτα;;;; Και μικρό όπως είπα δεν το λες. Ούτε κοκκαλάκι;;;

Κρίμα.

Δεν......ποιο πιθανο ειναι απο νυχτοπουλι, η καποια αλλη γατα ααααν μπορει να σκαρφαλωσει....

μονο αν γεννηθει νεκρο κ τοτε ελαχιστες πιθανοτητες εχει να το κανει αυτο η μανα...οι γατοι μονο σκοτωνουν μωρα γατια....

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο το έχω δει με τα μάτια μου 2 φορές. Και το έκανε η συμπάθειά σου η ίδια που θήλασε τα γατάκια της μικρής.

Το ένα μάλιστα ήταν 4 ημερών όταν πέθανε...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουμε και έρχεται η επόμενη μέρα.

IMG_20200412_134243.thumb.jpg.ea41bbf2f9143ff97d249c1830334212.jpg

 

Με τις οικογένειες τι κάνουμε λοιπόν όταν ξεπεταχτουν τα μικρά? Η φωτό είναι προχθεσινή.Καμια σχέση. Είναι πολύ πιο μεγάλα τώρα και με ορθάνοιχτα μάτια.

 

Η μεν της αποθήκης δεν μπορεί να μείνει εκεί διότι θα αρχίσουμε τις παρεξηγήσεις κάποια στιγμή με τους λοιπούς ενοίκους, η δε μπαλκονάτη δεν μπορεί να μείνει εκεί για πάντα.

 

Τα αμολαμε κάτω? Και πού; Φύση υπάρχει τριγύρω άφθονη αλλά δυστυχώς και πολλά αυτοκίνητα. Δεν είναι η ταχύτητα το θέμα διότι είμαστε σε αδιέξοδο, αλλά τα άτιμα τα μικρά έχουν την τάση να κρύβονται μέσα στις μηχανές με άσχημες συνέπειες. Πολλά παρκαρισμένα τριγύρω.

 

Τα δίνουμε για υιοθεσία; Αυτές τις μέρες βέβαια ποιος θα ασχοληθεί; 

 

Να τα κρατήσω δεν υπάρχει περίπτωση βέβαια. 3 που έχουμε είναι ήδη πολλά εκ των οποίων ο ένας ο εικονιζόμενος κλασομπανιέρας, τον οποίο τον πήρε στο κυνήγι η μπαλκονάτη χθες, θα αρχίσει τα Xanax, αν αντιληφθεί ότι του κουβαλάμε ολόκληρο ασκέρι στην πλάτη του.

 

IMG_20200314_235923.thumb.jpg.ec0ca29db1f8b9bb8d825781f7ce6fd4.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι αυτό εδώ αλλά κατέληξα τελικά να μάθει να την κάνω μπάνιο :p 

https://www.pet4u.gr/cat-and-dog-foam.html

Επόμενο βήμα να συνηθίσει το σεσουαρ :hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.