Jump to content
jdrogas

Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)

Recommended Posts

5 hours ago, ckbond said:

Δυστυχώς και εγώ σε παραπλήσια θέση είμαι, έχω μαζέψει ένα γατάκι που ήταν άρρωστο, έκανε 1 χειρουργείο τώρα είναι με φαρμακευτική αγωγή και εννοείτε ούτε που μας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι θα βγει ξανά έξω, δυστυχώς όμως δεν τα πάει καλά με το άλλο που έχουμε, κάθε φορά που θα βρεθούν κοντά μαλώνουν και έτσι αναγκαζόμαστε να το έχουμε κλειστό σε ένα δωμάτιο.

Ψάχνω μπας και του βρω σπίτι αλλά ακόμα δεν είχαμε καμία τύχη... (Εννοείτε ότι χρειαστεί μέχρι να γίνει καλά θα το πληρώσουμε εμείς...)

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι η ανθρωποτητα ειναι για τον..........εκτος απο μερικες εξαιρεσεις.....................

πηρα τηλ σε φιλοζωικη και μου ειπαν οτι δεν ασχολουνται με γατες....μονο με σκυλους.......................

λες και τα γατακια δεν εχουν ψυχη...............................

το γατακι το εχω μεσα σε κουτα αρκετες ωρες γιατι ειμαι το λιγοτερο 10-11 ωρες στην δουλεια................

μα κανενας ρε φιλε δεν ξερει καποιον που να θελει ενα γατακι?????????

1 hour ago, alexcrx said:

μα κανενας ρε φιλε δεν ξερει καποιον που να θελει ενα γατακι?????????

το κακό που έχουν αυτά είναι ότι οι άνθρωποι που θέλουν και μπορούν συνήθως βοηθούν ήδη και φτάνουν στο όριό τους. Είναι τρομερά πιεσμένη η κατάσταση με τα αδέσποτα. Θεωρητικά υπεύθυνοι είναι οι δήμοι, αν δεν γνωρίζει κάποιο μέλος εδώ (η karmen που τα είχε ψάξει αν θυμάμαι απουσιάζει, πρέπει να περιμένεις να επιστρέψει να σου πει τι ξέρει) ίσως η φιλοζωική να ήξερε τουλάχιστον να σε κατευθύνει πώς να το χειριστείς.

Στο πρόβλημα με την απόρριψη από την άλλη γάτα, ίσως έχει καμιά ιδέα ο @Snipsπου είχε προσφάτως ανάλογο πρόβλημα αν θυμάμαι. Τότε του είχε προτείνει κάτι η karmen (να απομακρύνει το μικρό λίγο πιο πέρα, σε χώρο που δεν αισθάνεται ως δικό της η άλλη γάτα, κάτι τέτοιο, και να το φροντίζει προσωρινά εκεί). Δεν τα θυμάμαι καλά για να σε καθοδηγήσω καλύτερα.

Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να σε καθοδηγήσει κάποιος γνωστός σου κτηνίατρος, πώς μπορείς να το χειριστείς προσωρινά.

• Like 1

Αυτή τη στιγμή είμαστε με 6 γάτες. 3 είναι τα μικρά που μας έμειναν τελικά από τα γεννητουρια εις διπλούν της καραντινοεποχης.

Πάντως είναι δύσκολο να έχεις τόσες γάτες σε σπίτι. Το συνεχές ξεσκατωμα και τα ξυπνήματα το βράδυ από τη φασαρία στο παιχνίδι τους ή επειδή τους ήρθε να κολοτριφτουν στην πλάτη σου είναι δυο πολλοί σοβαροί λόγοι. Λογικά θα γίνουν... απολύσεις προσεχώς. Ψάχνουμε...

Δυστυχώς θέλει ξεχωριστό χώρο στην αρχή. Ο μεγάλος ο δικός μας δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ τις προηγούμενες δύο τις είχε συνηθίσει σε μια δυο εβδομάδες το πολύ, αυτά τα μικρά δεν λέει να τα συνηθίσει. Ίσως του ήρθαν πολλά μαζεμένα. Επιθετικός δεν είναι ευτυχώς. Όπως είπα παλιά είναι κλασομπανιέρας και φεύγει μόλις αρχίσουν τα μικρά να αλωνιζουν. Απλά ρίχνει τα γνωστά γατίσια γαμωσταυρίδια  συνέχεια.😁.

Όσον αφορά τις υιοθεσίες και των έχω απογοητευτεί. Στειρωσαμε με δικά μας λεφτά τις 2 αδέσποτες που γέννησαν. 150 και τις δύο. 

Φιλοζωική που ασχολείται μόνο με σκύλους πρώτη φορά ακούω. Προφανώς επειδή οι γάτες είναι αυτόνομες, θεωρούν ότι δεν έχουν ανάγκη. Δεν πειράζει που οι δρόμοι έχουν γεμίσει με πατημένα γατάκια....

Είναι ωραίο θέαμα μάλλον και δεν επιδέχεται λύσης.

Οι δήμοι δυστυχώς περα βρέχει. Και είναι και πολλοί κτηνιατρικοι σύλλογοι που αντιδρούν στις μαζικές στειρώσεις. Δεν ξέρω αν είναι το οικονομικό ή κάτι άλλο.

Πάντως προχθές έγινε κάτι πολύ ωραίο εδώ.

Στο petshop που πάω, είχε ο ιδιοκτήτης εδώ και κάνα μήνα μια σκυλίτσα την οποία την παράτησαν τυφλή. Δεν είχε μέλλον η καημένη, αλλά ξαφνικά από το πουθενά βρέθηκε ένα ζευγάρι που την υιοθέτησε. Δεν είδε ούτε ρατσα, ούτε τρίχωμα, ούτε σκέφτηκαν τις δυσκολίες. Μπράβο τους.

• Like 2

βαζω μια φωτο του Δουκα...............

IMG_20200701_194459.thumb.jpg.5c278e46b24ee52eb3e4fad8618f8a3e.jpg

Σας παρακαλω θελουμε σπιτι...............