Jump to content


Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

  • 1 month later...
On 10/11/2020 at 12:14 AM, pnick said:

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που έχω στην γειτονιά, όχι με τα αδέσποτα, αλλά με αυτούς που τα ταΐζουν ό,που βρούν. 

 

Εδώ και πολύ καιρό περνούν σχεδόν καθημερινά έξω από το σπίτι δύο "συμπολίτες" μας, σε ώρες ήσυχες γενικά (ή πολύ πρωί, ή πολύ βράδυ), και αδειάζουν τροφές για τις αδέσποτες γάτες ό,που βρούν. Κάποιες φορές βρήκα κροκέτες έξω ακριβώς από την αυλόπορτα του σπιτιού. Συνήθως, πετούν την τροφή απέναντι από το σπίτι, όπου βρίσκεται δημοτικό σχολείο. Τους έχω παρακολουθήσει πολλές φορές χωρίς να πω τίποτα. Όμως έχω σοβαρό πρόβλημα, γιατί το σπίτι μας έχει μια μικρή αυλή με χώμα σε 2-3 σημεία, και οι γάτες τις γειτονιάς που μαζεύονται για να φάνε από τους "φιλόζωους" αυτούς, κάνουν την ανάγκη τους στην αυλή μας. Τα παιδιά δεν έχουν πλέον σημείο να παίξουν από τις ακαθαρσίες, που δεν προλαβαίνουμε να μαζεύουμε συνέχεια. Περιττό να πω τί γίνεται όταν βρέχει. Δεν μπορεί να σταθεί άνθρωπος από την μυρωδιά...

 

Εν τω μεταξύ, έχουμε και εμείς μια γάτα στην αυλή μας από νεογέννητη, και το πρόβλημα επιτείνεται, γιατί τραβάει τις αδέσποτες και η τροφή που της βάζουμε.

 

Απόψε δεν άντεξα, και έκανα παρατήρηση στον έναν από αυτούς που περνούν. Του εξήγησα ότι δεν είναι σωστό ούτε υπεύθυνο να πετάει τροφή όπου βρεί, και ότι αν θέλει πραγματικά να βοηθήσει τα αδέσποτα της δικής μας γειτονιάς, καλό θα ήταν να αναλάβει όλο το "πακέτο", δηλαδή να μαζεύει και αυτά που βγάζουν, και όχι μόνο να μεριμνά για αυτά που βάζουν στο στόμα... Να τα πάρει, λοιπόν, αν θέλει στο σπίτι του, χωρίς να επιβαρύνει από πλευράς υγιεινής άλλες γειτονιές. Το τί μου είπε, φυσικά, το φαντάζεστε. Ότι τί κακό κάνει, και πρώτη φορά ακούει για τέτοιους κανόνες, και αυτά πρέπει να τα βοηθήσουμε κ.λπ.

 

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα για το θέμα των αδέσποτων. Θα παραθέσω αυτά που ισχύουν με βάση τον τελευταίο σχετικό νόμο και κάποιες διορθώσεις που έχουν γίνει. Έχω κάνει bold και έχω υπογραμμίσει τα σημεία κλειδιά κατά την γνώμη μου:

 

 

  Reveal hidden contents

 

Αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν, η ιστορία έχει ως εξής με βάση τον Νόμο: 

1. Είναι ευθύνη του Δήμου να περισυλλέγει τα αδέσποτα ζώα σε συνεργασία με τις φιλοζωικές κάθε περιοχής

2. Αφού τα συλλέξει η αρμόδια υπηρεσία, πρέπει να στειρώνονται, να αποθεραπεύονται αν έχουν ασθένειες και να καταγράφονται. Αν πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή είναι επικίνδυνα κ.λπ. γίνεται ευθανασία 

3. Εφόσον τα ζώα είναι υγιή και στειρωμένα, μπορούν να επανέλθουν στο περιβάλλον με ευθύνη του Δήμου, αφού ο Δήμος λάβει υπόψη πόσα ζώα υπάρχουν στην συγκεκριμένη περιοχή και μεριμνήσουν με τις φιλοζωικές για σημεία παροχής τροφής και νερού αν είναι εφικτό

4. Μπορεί ένα φιλόζωος πολίτης να δίνει τροφή και νερό στα ζώα αυτά που επανέρχονται, εφόσον τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής

5. Δεν μπορούν να επανέρχονται αδέσποτα ζώα έξω από σχολεία, αθλητικά κέντρα κ.λπ.

 

Συνεπώς, αν έχω καταλάβει καλά τον σχετικό νόμο, όλη η κατάσταση έξω από το σπίτι μου είναι προβληματική, πολύ περισσότερο επειδή υπάρχει και σχολείο και καθημερινά περνούν εκατοντάδες παιδιά δημοτικού. Ο νόμος, αν τον διάβασα σωστά (και παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει αν σφάλλω), επιτρέπει να ταΐζονται αδέσποτα, εφόσον όμως έχουν περάσει την διαδικασία περισυλλογής και στείρωσης και έχουν επανέλθει με ευθύνη του Δήμου σε συγκεκριμένες περιοχές. Συνεπώς, αυτό που διατείνονται μερικοί ότι μπορεί κάποιος να ταΐζει αδέσποτα οπουδήποτε και οποτεδήποτε δεν ισχύει. Δυστυχώς, βλέπω ότι και φιλοζωικές εταιρείες στις ιστοσελίδες τους εστιάζουν πονηρά στο σημείο του νόμου, που λέει ότι δεν απαγορεύεται το τάισμα κ.λπ. χωρίς να επεξηγούν όλα τα υπόλοιπα, τα οποία έχουν λογική. 

 

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί κάνουν αυτό που νομίζουν σωστό χωρίς να λογαριάζουν τίποτα. Ίσως αισθάνονται και ήρωες που ταΐζουν αδέσποτα εδώ και εκεί. Αυτό είναι ανευθυνότητα και όχι πραγματική αγάπη για τα ζώα αυτά. Αν τα αγαπάς θα μεριμνήσεις για όλο το πακέτο, τάισμα, στείρωση, καθαρισμό του χώρου από περισσεύματα τροφών και ακαθαρσίες κ.λπ. Τί να την κάνω την φιλοζωία σου αν την κάνεις εις βάρος της υγείας άλλων συνανθρώπων σου; Εγώ κάνω 2 φορές τον χρόνο απεντόμωση στο σπίτι και σχεδόν καθημερινά καθαρίζουμε τα περιττώματα των ζώων που ταΐζει ο εν λόγω κύριος... Στην γειτονιά κάποιοι έκαναν αναφορά για ποντίκια τελευταία. Τυχαίο; 

 

Και για να προλάβω κάποιους που ίσως στραβώσουν με όσα διάβασαν παραπάνω, αγαπώ τα ζώα και τα σέβομαι από παιδί. Έχω σώσει μάλιστα με κίνδυνο δικό μου, ζώα από δύσκολες καταστάσεις. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 3 σκυλιά και πάνω από 20 γάτες. Συνεπώς, κηρύγματα περί φιλοζωίας και κορεκτίλες δεν θα δεχθώ. Απλά, έχω μάθει να είμαι υπεύθυνος και να μην ενοχλώ κανέναν όταν μεγαλώνω και προσέχω ένα ζώο. Και δίνω προτεραιότητα στον συνάνθρωπο και όχι στο ζώο. Σε αυτό είμαι ξεκάθαρος. Να βράσω την φιλοζωία αυτών που αφήνουν τον σκύλο τους να κάνει την ανάγκη του στο πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι μου, και απλά στην καλύτερη περίπτωση, βάζουν μια χαρτοπετσέτα ή ένα μαντηλάκι από πάνω για να μας προειδοποιήσουν για την "νάρκη", για να μην τα πατήσουμε, και αφήνουν σε εμάς την βρώμικη δουλειά, που θα αναγκαστούμε να την κάνουμε γιατί δεν μπορείς αλλιώς να πατήσεις έξω από το σπίτι από τις βρωμιές. Έλεος πια με τον κάθε ανεύθυνο και εγωκεντρικό δήθεν φιλόζωο... Και κάτι ακόμα που με κάνει να συγχίζομαι, είναι που φέρνει ο άλλος το πίτμπουλ έξω από το σχολείο που περιμένουμε τα παιδιά, χωρίς φίμωτρο. Προχθές έφερε και άλλος γονιός σκυλί και πήγαν να αρπαχτούν με το ροτβάιλερ με δεκάδες παιδιά γύρω-γύρω... Πάνε καλά οι άνθρωποι, ήθελα νά'ξερα; 

 

ΑΝ κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή συμβουλή να μου δώσει για την συνέχεια, παρακαλώ να το κάνει. Ο άνθρωπος που ανέφερα πιό πάνω θα ξαναπεράσει και του έχω τον Νόμο έτοιμο, τυπωμένο, να τον πάρει να τον μελετήσει, μπας και καταλάβει τί πρέπει να κάνει. Δεν έχω πολλές ελπίδες για να είμαι ειλικρινής. Και για αυτό τον πήγα με το μαλακό, μπας και τον ρίξω στο φιλότιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Πιθανόν από Δευτέρα να απευθυνθώ στον Δήμο, αλλά και εκεί βαστώ μικρό καλάθι. Πήρα παλιότερα τηλέφωνο, άφησα στοιχεία να με πάρουν και ποτέ δεν με κάλεσαν... 

 

 

Aν δεν εβγαλες ακρη, ρωτα εδω. Απαντανε νομικοι και κρατανε σοβαρο επιπεδο (κοινως πεφτει κλοτσα/ban αμεσα σε τρολ/ασχετους)
 

WWW.FACEBOOK.COM

ANIMALAW Εθελοντές Δικηγόροι και Νομικοί Υπέρ των Ζώων Συμβουλεύουν hat 10.285 Mitglieder. Ομάδα απο Εθελοντές Δικηγόρους Υπέρ των Ζώων που αναλαμβάνουν η έχουν πείρα σε...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 5:56 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

odisseas2k.thumb.jpg.bbb95439a0dc5a0f5742dbdca9b17cfe.jpg

 

Γεράσαμε κυρ. Στέφανε....

Ειδες η σοφη φυση τι γλυκουλικα τα κανει ,οταν ειναι μικρα [για να τα  μαζεψεις χωρις δευτερες σκεψεις] κ τι καφροι βγαινουν μετα?:hehe:

Εκ πειρας ,τα καλυτερα γατια  μεγαλωνοντας , ειναι αυτα που σα μικρα ειναι ψιλοαδιαφορα κ ποιο ανεξαρτητα απ τ υπολοιπα αδερφια τους....οσο ποιο γλυκουλια δειχνουν μικρα τοσο ποιο ''μπελας'' ειναι μεγαλα!:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η αδέσποτη που φροντίζουμε και το χειμώνα κοιμίζουμε στο κλιμακοστάσιο για να μη κρυώνει, άρχισε πριν 3-4 μέρες να θέλει να μπαίνει μέσα στο σπίτι και να αράζει, να κοιμάται. Τη βάζουμε, τί να κάνουμε; :hehe: Πάει κάτω από το τραπέζι στο χαλί και κάθεται.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 4
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tommybertsen said:

Καιρό είχα να ανεβάσω την Νεφέλη

Να μερικές

 

Σκατόφατσα: 

  Hide contents

IMG_20210112_214907.jpg

Κάλεσμα για παιχνίδι:

  Hide contents

IMG_20210112_214826.jpg

 

 

 

#τιναφτορε (νεφελοσέπσιον):

  Hide contents

IMG_20210112_215018.jpg

Η κρυουλιάρα:

  Hide contents

IMG_20210108_200611.jpg

:) 

 

IMG_20210112_214910.jpg

 

Κούκλα είναι! Λιώωωωωνωωωω ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^_^ είναι η άτιμη ❤️  Thanx :D 

 

Προσφάτως εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια αρθριτικών (δεν είναι μεγάλη, 7 είναι, αλλά δεν ξέρουμε τι κουβαλά απο τη μαμά της και οκ, είναι 27 κιλά). Της δίναμε εκείνο το μεγάλο χάπι που έπαιρνε μετά χαράς - we joint λέγεται (πρώτη φορά έτρωγε χάπι έτσι απλά - η @Olianna έσκαγε γιατί το έτρωγε μόνο όταν της το έδινα εγώ :hehe: ).

Κάτι έκανε, αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε με λάδι κάνναβης.

Άλλο σκυλί παιδιά.

Η δόση (1 σταγόνα το πρωί και 1 το βράδυ), είναι προσαρμοσμένη βάσει του ιστορικού υγείας του σκύλου και γενικά για τα κιλά της κλπ. 

Μετά από περίπου 20 μέρες χρήσης:

Σταμάτησε να κουτσαίνει, εντελώς όμως, και της ήρθε ξανά τρελή όρεξη για παιχνίδια, σαν κουτάβι μηνών κάνει.

Το τρίχωμά της έγινε λείο, fluffy σχετικά και έπαψε να μαδάει σαν τρελή. Βγάζει νορμάλ τρίχα και το καταλαβαίνω από το ότι αφήνω το σπίτι 3 μέρες χωρίς σκούπα, και δεν βγάζω παρά μόνο ελάχιστη όταν σκουπίζω. Πριν ήταν κόλαση το πράμα.

Επίσης, έπαψε να μυρίζει "σκυλίλα". Μια σκυλομυρωδιά την είχε, πλέον αυτή δεν υπάρχει ή την αντιλαμβάνομαι πάρα πολύ δύσκολα. 

Δεν ξέρω τι φάση με το λαδάκι αυτό, αλλά αν μπορείτε να το δώσετε και το δεχτεί ο σκύλος (εμένα γλείφεται κιόλας), είναι φανταστικό. Συμβουλευτείτε κτηνίατρο, αν και οι περισσότεροι δεν είναι δεκτικοί με αυτό (δεν θέλω να πω κακία :p ).

14€ αλλά έχει περίπου 200 σταγόνες, τα βγάζει τα λεφτά του.

@AlexanderK τσέκαρε, μπορεί να σε ενδιαφέρει ;) 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

^_^ είναι η άτιμη ❤️  Thanx :D 

 

Προσφάτως εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια αρθριτικών (δεν είναι μεγάλη, 7 είναι, αλλά δεν ξέρουμε τι κουβαλά απο τη μαμά της και οκ, είναι 27 κιλά). Της δίναμε εκείνο το μεγάλο χάπι που έπαιρνε μετά χαράς - we joint λέγεται (πρώτη φορά έτρωγε χάπι έτσι απλά - η @Olianna έσκαγε γιατί το έτρωγε μόνο όταν της το έδινα εγώ :hehe: ).

Κάτι έκανε, αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε με λάδι κάνναβης.

Άλλο σκυλί παιδιά.

Η δόση (1 σταγόνα το πρωί και 1 το βράδυ), είναι προσαρμοσμένη βάσει του ιστορικού υγείας του σκύλου και γενικά για τα κιλά της κλπ. 

Μετά από περίπου 20 μέρες χρήσης:

Σταμάτησε να κουτσαίνει, εντελώς όμως, και της ήρθε ξανά τρελή όρεξη για παιχνίδια, σαν κουτάβι μηνών κάνει.

Το τρίχωμά της έγινε λείο, fluffy σχετικά και έπαψε να μαδάει σαν τρελή. Βγάζει νορμάλ τρίχα και το καταλαβαίνω από το ότι αφήνω το σπίτι 3 μέρες χωρίς σκούπα, και δεν βγάζω παρά μόνο ελάχιστη όταν σκουπίζω. Πριν ήταν κόλαση το πράμα.

Επίσης, έπαψε να μυρίζει "σκυλίλα". Μια σκυλομυρωδιά την είχε, πλέον αυτή δεν υπάρχει ή την αντιλαμβάνομαι πάρα πολύ δύσκολα. 

Δεν ξέρω τι φάση με το λαδάκι αυτό, αλλά αν μπορείτε να το δώσετε και το δεχτεί ο σκύλος (εμένα γλείφεται κιόλας), είναι φανταστικό. Συμβουλευτείτε κτηνίατρο, αν και οι περισσότεροι δεν είναι δεκτικοί με αυτό (δεν θέλω να πω κακία :p ).

14€ αλλά έχει περίπου 200 σταγόνες, τα βγάζει τα λεφτά του.

@AlexanderK τσέκαρε, μπορεί να σε ενδιαφέρει ;) 

 

Ενδιαφέρον, αν και ευτυχώς ο Άρης στα 4,5 χρόνια του δεν έχει παρουσιάσει κάτι μέχρι στιγμής εκτός από ευαίσθησια στο πεπτικό σύστημα, που είναι γνώρισμα όλων των μικρόσωμων.

Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο πάντως στην επόμενη επίσκεψη.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος paxman έγραψε:

 

Ενδιαφέρον, αν και ευτυχώς ο Άρης στα 4,5 χρόνια του δεν έχει παρουσιάσει κάτι μέχρι στιγμής εκτός από ευαίσθησια στο πεπτικό σύστημα, που είναι γνώρισμα όλων των μικρόσωμων.

Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο πάντως στην επόμενη επίσκεψη.

 

Είναι μικρός για αρθριτικά :) Ρώτησε τον κτηνίατρο. Εμείς ρωτήσαμε αλλά επειδή δεν ήξερε, συμβουλευτήκαμε μία κοπέλα που κάνει ακριβώς αυτό, ψάχνει τέτοιες φάσεις και αυτή ήταν που μας "έβαλε" να ρωτήσουμε την κτηνίατρο in the first place. 

Δεν ξέρω αν κάνει κάτι για το πεπτικό, αλλά μιας και το πήραμε το ρίσκο, δικαιωθήκαμε σε ότι αφορά τα αρθριτικά (και τα άλλα ήταν bonus που πραγματικά δεν περιμέναμε).

Καλά τελείως δεν γίνεται φυσικά (μιας και μιλάμε για πρώτη φάση αρθριτικών), αλλά μιας και το προϊόν είναι φυτικό, δεν της προκαλεί κανένα απολύτως πρόβλημα (πλέον το παίρνουμε 1 μήνα συνολικά - στις 20 μέρες διαπίστωσα όλα τα παραπάνω). 

Να σημειώσω ότι της δίνουμε κροκέτα grain free της BRIT (είναι κτηνιατρική). :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

^_^ είναι η άτιμη ❤️  Thanx :D 

 

Προσφάτως εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια αρθριτικών (δεν είναι μεγάλη, 7 είναι, αλλά δεν ξέρουμε τι κουβαλά απο τη μαμά της και οκ, είναι 27 κιλά). Της δίναμε εκείνο το μεγάλο χάπι που έπαιρνε μετά χαράς - we joint λέγεται (πρώτη φορά έτρωγε χάπι έτσι απλά - η @Olianna έσκαγε γιατί το έτρωγε μόνο όταν της το έδινα εγώ :hehe: ).

Κάτι έκανε, αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε με λάδι κάνναβης.

Άλλο σκυλί παιδιά.

Η δόση (1 σταγόνα το πρωί και 1 το βράδυ), είναι προσαρμοσμένη βάσει του ιστορικού υγείας του σκύλου και γενικά για τα κιλά της κλπ. 

Μετά από περίπου 20 μέρες χρήσης:

Σταμάτησε να κουτσαίνει, εντελώς όμως, και της ήρθε ξανά τρελή όρεξη για παιχνίδια, σαν κουτάβι μηνών κάνει.

Το τρίχωμά της έγινε λείο, fluffy σχετικά και έπαψε να μαδάει σαν τρελή. Βγάζει νορμάλ τρίχα και το καταλαβαίνω από το ότι αφήνω το σπίτι 3 μέρες χωρίς σκούπα, και δεν βγάζω παρά μόνο ελάχιστη όταν σκουπίζω. Πριν ήταν κόλαση το πράμα.

Επίσης, έπαψε να μυρίζει "σκυλίλα". Μια σκυλομυρωδιά την είχε, πλέον αυτή δεν υπάρχει ή την αντιλαμβάνομαι πάρα πολύ δύσκολα. 

Δεν ξέρω τι φάση με το λαδάκι αυτό, αλλά αν μπορείτε να το δώσετε και το δεχτεί ο σκύλος (εμένα γλείφεται κιόλας), είναι φανταστικό. Συμβουλευτείτε κτηνίατρο, αν και οι περισσότεροι δεν είναι δεκτικοί με αυτό (δεν θέλω να πω κακία :p ).

14€ αλλά έχει περίπου 200 σταγόνες, τα βγάζει τα λεφτά του.

@AlexanderK τσέκαρε, μπορεί να σε ενδιαφέρει ;) 

Χρυσόστομε το έχουμε ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες. από Νοέμβριο είχαμε θέματα...

IMG_20201204_100832.thumb.jpg.14babf145d086890cdad99c0af342d6b.jpg

 

Είναι 10 χρόνων και στην βόλτα καγκουρό.

Πολύ στεναχώρια και κλάμα.

Πήγαμε γιατρό λέει μάλλον αρθριτικά.

Προσοχή σε σκάλες, όχι καναπέδες και γενικά ήπια άσκηση.

Να του κάνουμε μέθη για να βγάλουμε ακτίνες να δούμε τη ζημιά έχει. Να σημειώσω πριν 2 χρόνια σε νάρκωση για καθαρισμών δοντιών μετά είχαμε θέμα να τον ξυπνήσουμε.

Δεν ήθελα να τον ταλαιπωρήσω άλλο. 

Μου λέει ξεκίνα με βιταμίνες να δούμε πως θα αντιδράσει.

Μου έδωσε canosan.

Τι τις έπινε τι όχι το ίδιο. Καμία βελτίωση.

Προς το τέλος δεκεμβρίου πήγα σε ένα petshop που ψώνιζα πριν μετακομίσω και η τύπισσα ήταν πολύ της εναλλακτικής.

Είχε ένα μινι pitbull 15 χρονών. Μου λέει πριν 3 χρόνια τα πίσω πόδια δεν κουνιόνταν καν από αρθριτικά. Είχαν μπλεχτεί μεταξύ τους και την έδενα με μία ζώνη στην μέση για να την βγάλω βόλτα. Με λάδι κάναβης μου λέει είχε βελτίωση.

Το σκυλάκι το είδα δεν είχε κανένα θέμα και περπατούσε μια χαρά.

Πήρα και εγώ λάδι κάναβης της beephar. Μου είπε 1 σταγόνα ανά 5 κιλά. Του ξεκίνησα πριν κανένα μήνα αλλά δεν είδα τρομερή βελτίωση.

Η τρομερή βελτίωση ήρθε με το wejoint+ με κολαγόνο. Είναι 10 ημέρες που το δίνω και κυριολεκτικά έχει μεταμορφωθεί. Ενέργεια, δεν κουτσαίνει, και...του έχουν βγει σεξουαλικές ορμές. Πάει και ορμάει στην μικρή που έχω που είναι στειρωμένη.

Τι να πω...

Το είπα στο γιατρό ότι με το wejoint+ έχουμε μεγάλη βελτίωση και μου είπε το συνεχίζω μέχρι να πιάσει καλοκαίρι.

Μπορεί να είναι και ο συνδυασμός...Τι να πω...

Εγώ χαίρομαι που έχει βελτίωση και είναι χαρούμενος. Στις σκάλες όμως συνεχίζω να τον ανεβάζω εγώ και οι καναπέδες απαγορευμένοι.

Σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες.

Θα μιλήσουμε να τα πούμε

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς συνδυαστικά το δίναμε, στην αρχή, και μετά το λαδάκι μόνο του, εμείς δίνουμε CIBDOL λαδάκι, αυτό που λες νομίζω θα παίρναμε αλλά διαλέξαμε το CIBDOL. Δεν πάει ακριβώς σταγόνα ανά 5 κιλά σε αυτό που πήραμε, είναι 27 κιλά η Νεφ και παίρνει μία σταγόνα. Σαν ρίγανη μυρίζει το λαδάκι και το παίρνει μετά χαράς.

Ο Νταλαράκος σου είναι κι αυτός σε αυτά που βγάζουν αρθριτικά, πάντα βγάζουν τέτοια θέματα.

Τα ίδια έλεγε και σε μας η κτηνίατρος (καναπέδες και σκάλες) αλλά αποδείχτηκε πως κάποια εναλλακτική μας βοήθησε περισσότερο και τώρα, μιας και εδώ που είμαστε δεν έχει ασανσέρ, οι σκάλες είναι μονόδρομος.. Όταν κούτσαινε την παίρναμε αγκαλιά την καημένη, δύσκολο αυτό σε τόσο μεγάλο σκυλί.

Ωστόσο πλέον, καθημερινά, είναι όλο χαρές! ^_^ 

Θα τα πούμε Άλεξ, χαίρομαι που τα παιδιά σου είναι καλά :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.