Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

1 hour ago, Shaman said:

 

Welcome to 2018.

Αντί για ιπτάμενα αυτοκίνητα, έχουμε τύπους που πληρώνουν συνδρομή και αφιερώνουν τον ελεύθερό τους χρόνο για να παρακολουθούν άλλους να παίζουν games σε stream στο Twitch - και πληρώνουν και ακόμα πιο χοντρά ώστε να μπορούν να στέλνουν "Bits"/emotes στην παικτούρα.

 

 

Άστα να πάνε.

Εδώ υπάρχουν και οι άλλοι που πληρώνουν συνδρομητική τηλεόραση κάθε μήνα για να βλέπουν ποδόσφαιρο και μπάσκετ ενώ δίνουν και ένα σωρό λεφτά για εισιτήρια διαρκείας και αξεσουάρ της ομάδας που στηρίζουν.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, rip_noob said:

Άστα να πάνε.

Εδώ υπάρχουν και οι άλλοι που πληρώνουν συνδρομητική τηλεόραση κάθε μήνα για να βλέπουν ποδόσφαιρο και μπάσκετ ενώ δίνουν και ένα σωρό λεφτά για εισιτήρια διαρκείας και αξεσουάρ της ομάδας που στηρίζουν.

 

Κι εγώ στο ίδιο τσουβάλι τους βάζω, μη νομίζεις. 

Παρά το ότι είμαι της γενιάς που έζησε την εποχή που "gamers" ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να αφιερώσουν και το τελευταίο λεπτό του ελεύθερού τους χρόνου (ό,τι έμενε από το troubleshooting, τα ατελείωτα loading screens και την αλλαγή κασέτας/δισκέτας, that is) για να παίζουν οι ίδιοι video games, κι όχι να χαζεύουν άλλους να παίζουν.

 

Συγκριτικά, το να πληρώνεις (οι περισσότεροι από εμάς μία φορά, σε τιμή που θα αγοράζες ένα οποιοδήποτε παιχνίδι) για να βλέπεις demo/trailers, να παρακολουθείς το game development/evolution, και να κάνεις login στο universe να μπαίνεις να κοιτάζεις το σκάφος σου και να χοροπηδάς, μου φαίνεται λιγότερο περίεργο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αυτά, το crowdfunding ξεπέρασε πλέον τα $200 εκατομμύρια.

Μερικά ενδιαφέροντα που σταχυολόγησα από την πάρλα στο τελευταίο "Letter from the Chairman" είναι:

Quote

Lastly, with ship purchasing live in 3.3, we have a full game loop with basic progression, where you have a reason to haul cargo, take missions or mine

[...]
This year we are particularly excited by our Free Fly event where we are opening the opportunity to try out the 80 flyable ships and vehicles in game
[...]
I look at the technology we must complete to achieve the vision and realize we are nearer to the end than the start

Η αναφορά προόδου της τελευταίας φράσης δεν είναι και πολύ ενθαρρυντική :).

Αν προλάβω, ίσως το ξαναβάλω για να δω κανένα σκάφος στο free fly...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
8 minutes ago, Mesfigas1973 said:

τι συμαινει 72 months insurance ?

το γραφει στα διαστιμοπλοιακια στο info

 

όταν πρωτοξεκίνησε η ανάπτυξη του "παιχνιδιού"

όλα τα σκάφη είχαν lti (lifetime insurance)
στο παιχνίδι θα υπάρχουν ασφάλειες όπως στην ζωή
όσοι έχουν σκάφος με lifetime ακόμη και εαν το ανατινάξουν, θα ξαναέχουν το σκάφος τους δίχως να ξοδέψουν "χρήματα" (προφανώς στον εξοπλισμό που το ασφάλισες)
πλέον οι 72 μήνες είναι ακριβώς αυτό (δεν ξέρω αν οι 72 μήνες είναι "πραγματικοί μήνες" ή μήνες μέσα στο παιχνίδι, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα πλεον, ελπίζω κάποτε να βγει τίποτε απο το single player τουλάχιστον να παίξουμε λίγο)

 

edit/off topic
χθες είδα το x4: foundations... μου άρεσε
μάλλον θα το τσιμπίσω (βεβαια είναι περισσότερο στην λογική του elite :dangerous)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, shattered said:

 

όταν πρωτοξεκίνησε η ανάπτυξη του "παιχνιδιού"

όλα τα σκάφη είχαν lti (lifetime insurance)
στο παιχνίδι θα υπάρχουν ασφάλειες όπως στην ζωή
όσοι έχουν σκάφος με lifetime ακόμη και εαν το ανατινάξουν, θα ξαναέχουν το σκάφος τους δίχως να ξοδέψουν "χρήματα" (προφανώς στον εξοπλισμό που το ασφάλισες)
πλέον οι 72 μήνες είναι ακριβώς αυτό (δεν ξέρω αν οι 72 μήνες είναι "πραγματικοί μήνες" ή μήνες μέσα στο παιχνίδι, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα πλεον, ελπίζω κάποτε να βγει τίποτε απο το single player τουλάχιστον να παίξουμε λίγο)

 

edit/off topic
χθες είδα το x4: foundations... μου άρεσε
μάλλον θα το τσιμπίσω (βεβαια είναι περισσότερο στην λογική του elite :dangerous)

και εγω χθες το ειδα και θα το παρω το Χ4 αντι για σταρ σιτιζεν

παιζει πολυ bug απ΄οτι ειδα στο  stream του Down to earth Astronomy,

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mesfigas1973 said:

και εγω χθες το ειδα και θα το παρω το Χ4 αντι για σταρ σιτιζεν

παιζει πολυ bug απ΄οτι ειδα στο  stream του Down to earth Astronomy,

 

δεν έχει καμία σχέση το x4 με το star citizen

περά από τις ουσιαστικές διαφορές στο gamelplay,

το x4 είναι κανονικό παιχνίδι με full release και ας το πούμε bug free (οκ fixes θα γίνουν αλλά ένα 95% τουλάχιστον είναι πλήρως λειτουργικό)
το star citizen στην καλύτερη είναι late alpha (ρεαλιστικά θα το έλεγα early alpha και πολύ του είναι)

όσο και να θέλαμε το star citizen να ήταν τελειωμένο(και να το "απολαύσουμε"), απλά δεν το βλέπω να γίνεται στο σύντομο μέλλον (για πολλούς λόγους που δεν έχουν σημασία πλεον)

όπως και να έχει καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

"This is not fraud—Roberts really is working on a game—but it is incompetence and mismanagement on a galactic scale."

 

Short version:

https://www.gamesindustry.biz/articles/2019-05-03-star-citizen-development-reportedly-troubled-by-mishandled-money-micromanagement

 

Long version (το σχετικό Forbes report):

https://www.forbes.com/sites/mattperez/2019/05/01/exclusive-the-saga-of-star-citizen-a-video-game-that-raised-300-millionbut-may-never-be-ready-to-play/#10d41a1a5ac9

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ απορώ πάντως.. Βλέπω εκατοντάδες "κανάλια"  από streamers και χιλιάδες άτομα που τους παρακολουθούν να παίζουν το Star Citizen. Έχω αντέξει 5-10 λεπτά το περισσότερο.

Ένα βαρετό πράγμα, καθώς δεν υπάρχει πραγματικό content ή στόχος, κι όμως κάποιοι περνάνε ώρες ήδη μέσα σε αυτό.

Εγώ πάλι, όταν μπαίνω στο δικό μου λογαριασμό (όταν δεν κολλάει / crashάρει) πραγματικά δε βρίσκω κίνητρο να απογειωθώ να πάω να κάνω κάτι. Ούτε βέβαια το παιχνίδι σε καθοδηγεί-σπρώχνει για να κάνεις κάτι.

 

Δεν ξέρω αν εγώ το έχω πάρει με κακό μάτι, απλά γέρασα, αυτοί είναι τόσο "sold" με το παιχνίδι που κάνουν self-generate content/ενδιαφέρον, or whatever...

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Star-Citizen-Alpha-3.11-Update.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

Cloud Imperium released today Star Citizen Alpha 3.11: High Impact, and shared a new teaser trailer for Squadron 42.

 

Αριστοτεχνικό άρμεγμα της αγελάδας. Με αγάπη και proderm, μην τυχόν και ξυπνήσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αριστοτεχνικό άρμεγμα της αγελάδας. Με αγάπη και proderm, μην τυχόν και ξυπνήσει.

 

Μην είσαι κακεντρεχής. Αν είχα κάνει παιδί μόλις ξεκίνησαν να μαζεύουν λεφτά, ίσα που θα ξεκίναγε την Γ' Δημοτικού... ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει τόσο το NES classic όσο και το SNES classic, τα οποία τα έχω αφήσει Ελλάδα, βρίσκω το παρακάτω σχόλιο (από τα 2019 λινκ του σάμαν) πολύ σοφό: 

 

 

Quote

Star Citizen is not a game, it is an idea.

It is the idea that somewhere somebody is making a game that you will someday play to deliver you from all the evils that plague you today. I argue Star Citizen does not even need currently active players. It needs people who no longer have time to play games, but for some nostalgic reason buy into the idea that one day they might have time to play a game again and then it will be this game. Star Citizen is the perfect game for people who have too much work and too much family to afford a hobby. When they monetize, they get to dream for a moment that they will have a hobby in the future again and this time it is not just a thing they say, they put their money where their mouth is.

Other people have their midlife crisis too when they buy into something. But the selective advantage of Star Citizen is that it does not require to have time right here and now, like a sports car would. Star Citizen defers the dream to the future, $50 at a time.

And it is not just happening with Star Citizen, it happens all over with Microconsoles and WoW-Classic etc. Suddenly people will not shut up talking to you how they will play games again when Classic goes live, or Star Citizen comes out, or this or that franchise comes back. When put on the spot why they do not play 2h this very weekend with a couple of other people they already know, it is always "I do not have time". Sorry to say, but games do not need to change, you need to change, if you want time for a hobby that desperately.

For developers that means it is time to stop worrying about new IP and turn the old one into a religion for midlife crisis people.

 

Προσωπικά δεν έχω πάρει τίποτα μέσω crowdfunding, πλην μιας παπάτζας για το αυτοκίνητο που φυσικά ποτέ δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω!

Αγνοούσα και την ύπαρξη αυτού του παιχνιδιού, μέχρι σήμερα :p 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sotiris said:

Αγνοούσα και την ύπαρξη αυτού του παιχνιδιού, μέχρι σήμερα :p 

 

Tότε μας αδικείς. Έχω μιλήσει πολύ κολακευτικά για την ψυχαγωγία που έχω εισπράξει από το έπος της χρηματοδότησης του SC. Και όσο παρατείνεται η αναμονή, παρατείνεται και η διασκέδαση. Μπορεί τελικά να μην πάρουμε παιχνίδι, αλλά τουλάχιστον έχουμε την ικανοποίηση να παρακολουθούμε τη διεξαγωγή ενός απολαυστικού κοινωνικού πειράματος με τακτικές ενημερώσεις!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Squadron-42-Mark-Hamill.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

I'm pretty sure that most of you already saw that coming. Yesterday, Chris...

Βρε, δεν παίζονται οι άνθρωποι λέμε.

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
oNtLwYQghoRbwCmK7Nt5Wf-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

Time to see what $300 million worth of spaceships looks like.

Χα, λες και μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Troll mode off.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
oNtLwYQghoRbwCmK7Nt5Wf-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

Time to see what $300 million worth of spaceships looks like.

Χα, λες και μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Troll mode off.

Προωθητικη ενεργεια για να πουληθει κανα σκαφος να τσιμπισουν φραγκα. Τα εχουμε μαθει...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.