Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Καλημέρα παίδες! 2 ερωτήσεις περί shipping.

1) Περιμένω ένα κινητό από banggood όπου έγινε shipped στις 25 Σεπτεμβρίου και ενώ πλήρωσα έξτρα μεταφορικά για να έρθει το πολύ μέσα σε 10 μέρες ακόμα δεν έχω νέα. Φυσιολογικό ή μήπως πρέπει να τους στείλω κάνα μήνυμα; και αν δεν έρθει τι ενέργειες μπορώ να κάνω για refund?

2) Επίσης περιμένω ακόμα ένα κινητό από minideal και σύμφωνα με το tracking number σήμερα έγινε "arrived at overseas". Πόσες μέρες συνήθως παίρνει για να φτάσει σπίτι από τη στιγμή που έφτασε στα εγχώρια;

Ευχαριστώ! :woot:

Για το 2) εμένα μου κάνει 2-3 μέρες σε στις 4-5 παραγγελίες που έχω κάνει. Όσο για το 1) δεν γνωρίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! 2 ερωτήσεις περί shipping.

1) Περιμένω ένα κινητό από banggood όπου έγινε shipped στις 25 Σεπτεμβρίου και ενώ πλήρωσα έξτρα μεταφορικά για να έρθει το πολύ μέσα σε 10 μέρες ακόμα δεν έχω νέα. Φυσιολογικό ή μήπως πρέπει να τους στείλω κάνα μήνυμα; και αν δεν έρθει τι ενέργειες μπορώ να κάνω για refund?

2) Επίσης περιμένω ακόμα ένα κινητό από minideal και σύμφωνα με το tracking number σήμερα έγινε "arrived at overseas". Πόσες μέρες συνήθως παίρνει για να φτάσει σπίτι από τη στιγμή που έφτασε στα εγχώρια;

Ευχαριστώ! :woot:

1. Από Κίνα δεν αξίζουν τα μεταφορικά που κοστίζουν περισσότερο. Κάνουν έτσι και αλλιώς αρκετές μέρες, και είναι πολύ μεγαλύτερος ο κίνδυνος του τελωνείου. Υποτίθεται θα έχεις κάποιο tracking number, τι γράφει εκεί;

2. overseas νομίζω δεν εννοείται απαραίτητα ότι έφτασε στη χώρα του τελικού προορισμού, αλλά ότι βγήκε εκτός κίνας... συνήθως κάνουν 1-2 στάσεις σε κεντρικά hubs.

Link to comment
Share on other sites

Απο κινα σε εμενα κανουν 2-3 βδομαδες.εχει τυχει 1 στις 10 να κανουν κ 4μιση.

4 κινητα απο το minideal (ξεχωριστες αγορες και ημερομηνιες) εκαναν 2μιση βδομαδες περιπου.

Αναφερομαι σε minideal απο κινα και οχι europe warehouse που εχουν με singpost.

Επισης τα εξτρα μεταφορικα δεν αξιζουν διοτι σου λεει αντι για 25 μερες πχ οτι το παιρνεις σε 15 και σαν κοστος ειναι 20 με 30 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 3 παραγγελίες, δύο από dealextreme και μια vickmall. Στα ΕΛΤΑ νομίζω ότι τους φακέλους τους ρίχνουν όπου να ναι. Το πακέτο από dealextreme αντί Χίο πήγε Κω πολύ εύκολα αν αναλογιστεί κάποιος ότι και ένα πεντάχρονο θα έβλεπε ότι οι δύο Τ.Κ. 82100 με 85300 δεν μοιάζουν καθόλου. Πήρα το ΕΛΤΑ τηλ και μου λένε ότι έγινε κατά λάθος και πήγε στην Κω......:slap: Για τους χρόνους αποστολής που παραθέτω παρακάτω δεν το σχολιάζω, το δέμα από vickmall που έφυγε νωρίτερα από το αεροδρόμιο μάλλον ταξιδεύει για Γαύδο....:hehe:

dealextreme:

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-10-2014 09:13 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-10-2014 22:45 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΩΣ - ΕΛΤΑ 20-10-2014 08:56 ΚΩΣ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΩΣ - ΕΛΤΑ 20-10-2014 12:50 ΚΩΣ - ΕΛΤΑ

vickmall:

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 06-10-2014 16:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-10-2014 10:03 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-10-2014 10:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα καθυστερούν τα πακέτα πουθενά αλλού.

Με αεροπλάνο σου τα στέλνουν δεν κάνει στάση για καφέ για να αργήσει να το φέρει :whistle2:

Μέχρι όμως στο αεροδρόμιο να ανοιχθούν οι σάκοι και να καταγραφούν τα πακέτα μπορούν να περάσουν μέχρι και 2 βδομάδες.

[MENTION=31307]l3ft3ris[/MENTION] είναι ΣΚ και τα παιδιά έχουν ρεπο για αυτό σου καθηστέρισε

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει The item is pre-advised;

Φίλος έχει παραγγείλει μέσω pandawill ένα κινητό και στο tracking number που του έστειλε ο πωλητής βγάζει αυτό το μήνυμα εδώ και 1,5 εβδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

κατα βαση σημαινει οτι ο αποστεολεας εχουν βγει τα χαρτια αποστολης αλλα το δεμα δεν εχει φτασει στο ταχυδρομιο ακομα.

βασικα αυτο που συμβαινει ειναι ο αποστελεας προπληρωνει καποια δεματα για μαζικη αποστολη σε καποια ταχυδρομικη υπηρεσια και οταν μαζεωει πολλα τα στελνει.

οταν εσυ κανεις μια αγορα αυτος εχει ηδη τα καρτελακια που καλανε στα δεματα, αντιστοιχει ενα καρτελακι με το δεμα σου και περιμενει να μαζεψει μερικα για να τα στειλει ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όντως υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις. Παραγγελίες από Αγγλία που ερχόντουσαν σε 1 εβδομάδα πλέον κοντεύουν τις 3. Από Κίνα και hong kong δε κάνουν περίπου 45 ημέρες. Αν επηρεάζεται από το κλείσιμο της πύλης που λέει ο φίλος, θα ταλαιπωρούμαστε για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπομονη guys... θα ερθουν καποτε... :-)  και εμενα 45 μερες μου εκανε κατι που αγορασα απο ebay και περιμενω και κατι αλλο που εγινε παραγγελια 27 Σεπ.

Τωρα που πλησιαζουν και οι γιορτες...αν κανετε παραγγελια τωρα... καλη ανοιξη :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.