Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Επιμενω οτι το προβλημα το εχει το EMS, κ στην αποστολη κ στην ληψη εχω προβληματα.

Τα cοurier δουλευουν κανονικα.

Και εγώ. Το 70 μέρες + και ο φορτιστής δεν έχει έρθει ακόμα. Έχει χάρη που έχω ξανά αγοράσει από τον συγκεκριμένο πωλητη

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειχα προβλημα απο Κινα..και ποτε με ΕΛΤΑ

Δυστυχως οτι εχω παρει απο Κινα μεσα στο Σεπτεμβριο (απο αρχες ως το τελος του μηνα) δεν το εχω παραλαβει. Ξανατονιζω οτι απο Hong Kong ολα ερχονται γρηγορα

Η διεκδικηση των χρηματων για το ebay ειναι 45 μερες.

Για την επομενη περιοδο θα επικεντρωθω σε αγορες απο HK γιατι αλλιως δε θα παραλαβω ποτε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησουμε επισημα το ebay μηπως ξερουν τι παιζει?

Επιμενω οτι το προβλημα το εχει το EMS, κ στην αποστολη κ στην ληψη εχω προβληματα.

Τα cοurier δουλευουν κανονικα.

Αρα κολλανε στα ΕΛΤΑ τα δεματα απο Κινα?

Μου φαινεται ασχημο να ζητησω refund αμα το χει στειλει ο αλλος και ξερω οτι παιζει κολλημα στα ΕΛΤΑ, αλλα συνολικα αυτα που εχω παραγγειλει απο κινα ειναι κοντα 15ε, 2-3ε σε καθε πωλητη...

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για τοσο μικρο ποσο ναι, μη το κανεις θεμα κατα την γνωμη μου.

Εχω την αισθηση οτι λογο απεργιων στα ΕΛΤΑ(χθες ανεφερα μονο το EMS, αλλα εννοουσα τον συνδιασμο τους) το μπαχαλο εγινε χαος.

Το EMS tracking τι λεει? Που ειναι το δεμα?

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα περιπου 2 μηνες τωρα.

απο οτι διαβαζω το προβλημα ειναι στα κινεζικα ταχυδρομεια. γινεται ενα κογκρέσο αυτες τις μερες και εχουν αυξησει τα μετρα τους τελευταιους 2 μηνες.

μερικα κινεζικα καταστηματα εχουν βγαλει ανακοινώσεις για καθυστερήσεις εως και 40 επιπλεων μερες.

απο οτι λενε ειναι τοσο αυστηρα τα μετρα που σε αρκετα αεροδρομια δεν επιτρεπουν καθολου συσκευες με usb βυσμα.:confused:

*Update on 15 Oct.2012*Shipping delay due to increased custom inspection

Due 18th National Congress of the Communist Party of China, all shipping are delayed

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ είχα θέμα με αυτό. Σε μεγάλες πολυκατοικίες δε ξέρεις τι γίνεται . Για ρωτήστε το ταχυδρόμο σας ...

Εγω που παραλαμβανω σε ταχ. θυριδα εχω το ιδιο θεμα με μιση ντουζινα πραγματα. Ειτε καποιος τσιμπαει αβερτα πακετα απο κινα στο τελωνειο της ελλαδας (πιθανο, αλλα ταυτοχρονα απιθανο) ειτε εχουν θεμα τα κινεζικα τελωνεια (καθολου απιθανο)

Ας ελπιζουμε να εξομαλυνθει η κατασταση συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παλευεται αλλο η κατασταση, δεν ερχεται τιποτα. Εστειλα ενα mail στο ebay να δω τι θα μου απαντησουν. Εντομεταξυ οι κινεζοι πωλητες πρεπει να το ξερουν το προβλημα και να κανουν τις παπιες, γιατι σε πολλα πραγματα απο αυτα που αγορασα αλλαζουν την δημοπρασια και αλλαζουν και την τοποθεσια με αλλες περιοχες της κινας.

Link to comment
Share on other sites

με βαση το παραπανω σχολιο

Πωλητης ο οποιος αναφερει οτι βρισκεται Αερικα (καλιφορνια), τον πιστευουμε κταρχην ΄΄η ειναι Κινα και το παιζει αμερικανος?

και κατα δευτερον, απο Αμερικη ποσο καιρο κανουν να ερθουν τα πραγματα

εχει κανεις εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να παραλάβω από βδομάδα κάποια (2 πράγματα).

Παραγγελίες που έγιναν 29/9 και 28/10 έχουν έρθει. Επίσης μου ήρθε χτες κατι που παράγγειλα 10/11!!

Γενικά στις παραγγελίες που έχω κάνει τους τελευταίους μήνες είχα μέσο όρο παραλαβής 2 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

απο Αμερική έρχονται πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με Κίνα.

αν απο Κίνα χρειάζεται 1 μήνα τότε απο Αμερική θα χρειαστεί μια βδομαδα το πολύ.

για απλό ταχυδρομείο μιλάμε, ε?

ναι, μιλαω παντα για standard international shipping, οποτε φανταζομαι και για τους αμερικανους θα ειναι ταχυδρομειο

θα τα παραγγειλω απο αμερικα αν ειναι και αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

εριξα μια παραγγελια, απο manafont.com

ειναι registered airmail. το εστειλαν με singpost.com

στο μεταξυ το tracking number, βγαζει not found και μου τα μασανε οτι αργει λιγο να ενημερωθει κτλ..

μαλλον εχουν μπλοκαρει τα παντα και δεν μπορουν να φυγουν τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.