Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μόλις κάλεσα πάλι στο 13888.

Ήταν μιά πιό ενημερωμένη κυρία. Μου έκανε μέτρηση στη γραμμή και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή με την υποδομή που υπάρχει μπορώ να πάω μέχρι 30 με 2.5 upload. Μέχρι Πέμπτη-Παρασκευή θα παραλάβω το router και θα δω αν όντως θα πλησιάσω τα 30... Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή σε μιά με 2 μέρες, θα χάσω για λίγες ώρες το internet αλλά μετά θα επανέλθει και θα περιμένει το νέο router... :D

Επίσης για τους 6 πρώτους μήνες θα δίνω λιγότερα απ' ότι δίνω τώρα. Και μετά τους 6 μήνες θα πάω στα ίδια με αυτά που δίνω τώρα. Οπότε και λίγο πάνω από τα 18 που συγχρονίζω τώρα να ανέβω πιστεύω ότι αξίζει..

Δίνουν ένα router zte 931 που έχει και wifi. Ξέρει κανένας αν είναι καλό αυτό, ή θα το σπάσω;

:p

Link to comment
Share on other sites

Οποιος παρει εδω μεσα κυριως απο ΟΤΕ ας κανει μερικα test, κυριως ping σε gaming server|(π.χ Bazo).

Αναφερω διοτι οι πιλοτικες απο Cyta ειχαν +10-15ms κατα μεσο ορο με βασει τα οσα λενε στο adslgr forum οι χρηστες σε σχεση με ενα ADSL Fastpath OTE.

Link to comment
Share on other sites

zte 931 landed :)

img-20121127-123517-8012.jpg

Μεγειά και καλοδούλευτο!!!

Πες μας τι λέει το router; Εύκολο στις ρυθμίσεις; Από ασύρματο πως πάει; Κεραίες δεν έχει; Επίσης τι ταχύτητες σου είπαν οτι θα συγχρονίσεις και τι τελικά είδες;

Κάνε και ένα test με servers bf3 να ξέρουμε τι ping να περιμένουμε...

:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση θα ενημερώσω. μέρχι τότε δεν το έχω βάλει πάνω.

κεραίες οχι δεν έχει αλλά θα δούμε πως πάει και στο ασύρματο επειδή με ενδιαφέρει.

Ping μην περιμένεις διαφορετικά πράγματα απο adsl. Δεν έχει σχέση η ταχύτητα με το Ping.

Επίσης έχω την εντύπωση πως θα είναι ελαφρά ανεβασμένο αφου προς το παρών δεν δίνουν fast path σε vdsl.

Μπορείς να το συνδέσεις και πριν ενεργοποιηθεί η vdsl και να κάνεις δοκιμές. Λογικά θα συγχρονίζει όσο συγχρονίζει και το router που έχεις τώρα. θα κάνεις και τα τεστάκια σου με το wifi. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στο adslgr.com.

Δεν γνώριζα ότι δεν δίνουν fast path και ζήτησα να παραμείνω σε fast path όπως είμαι τώρα με την adsl2+.

H κυρία μάλλον δεν ήξερε και μου είπε ότι το σημειώνει για τους τεχνικούς και κράτησε και το κινητό μου...

Τί up και down line attenuation έχεις τώρα με adsl2+;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το συνδέσεις και πριν ενεργοποιηθεί η vdsl και να κάνεις δοκιμές. Λογικά θα συγχρονίζει όσο συγχρονίζει και το router που έχεις τώρα. θα κάνεις και τα τεστάκια σου με το wifi. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στο adslgr.com.

Δεν γνώριζα ότι δεν δίνουν fast path και ζήτησα να παραμείνω σε fast path όπως είμαι τώρα με την adsl2+.

H κυρία μάλλον δεν ήξερε και μου είπε ότι το σημειώνει για τους τεχνικούς και κράτησε και το κινητό μου...

Τί up και down line attenuation έχεις τώρα με adsl2+;

Κωστα θα το κάνω οταν ενεργοποιηθεί γιατι πραγματικά βαριέμαι να ξανασετάρω τον ftp.

Ναι ξέρω οτι παίζει και τώρα με την dsl.

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,5 / 8,5

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήθηκε μόλις το vdsl! Ενώ συγχρόνιζα στα 18 με 19 Mbps πάντα τώρα βλέπω 20.5 σταθερά...

Ανέβηκε λίγο το attenuation από 20db σε 21db και απο 10db σε 13db σε downstream και upstream αντίστοιχα...

Άντε να περιμένω τώρα μέχρι αύριο ή μεθάυριο να έρθει το router....

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Forthnet? τι πως που?????? :jump1: Έχω forthnet double play προπληρωμένο όμως... ελπιζω να μπορεσω να μεταβώ.!

μιλησα με forthnet και μου ειπαν οτι ΝΑΙ ειμαι μεσα στο VDSL (Dslam αλεξανδρας) ΑΛΛΑ επειδη απεχω 2,0 χλμ ΔΕΝ μπορω να παρω VDSL γιατι ΔΕΝ ΘΑ ΔΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ.

.....για τα ατομα που υποστηριζει η περιοχη τους αλλα και απεχουν το πολυ 800 μετρα απο το DSLAM.

μένω στα 12mbit και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.