Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μην απογοητεύεσαι όσο είναι δυνατόν. Το 200ευρω για 1 μήνα φαντάζει πολύ, στο εξήγησε ο minast πιο πάνω. Αν η αγορά σου από wind έγινε τηλεφωνικά και δεν έχεις υπογράψει χαρτί με το χέρι σου, έλεγξε μη τυχόν είσαι ακόμα εντός περιθωρίου για υπαναχώρηση από αγορά εξ' αποστάσεως (μάλλον το έχεις χάσει αυτό το όριο αλλά τσέκαρέ το). Πάρε ένα τηλέφωνο σε Γενική Γραμματεία Καταναλωτή μήπως σου υποδείξουν κάτι που μας διαφεύγει. Πόσα χρόνια ήσουν στην φόρθνετ; Αν ήσουν αρκετά, νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα να ανανεώνουν για δεσμευτικό χρονικό διάστημα στο διηνεκές αλλά μετά την πρώτη ή τη δεύτερη ανανέωση το συμβόλαιο μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Αορίσοτυ χρόνου = συνήθως φεύγεις όποτε θες, μπορεί να κάνω και λάθος.

Το εντελώς ακραίο σενάριο είναι να τους αρνηθείς κάθε πληρωμή τέτοιου τύπου και να τους αφήσεις να κινηθούν νομικά εκείνοι αν θέλουν. Σε τέτοιο όμως ενδεχόμενο πρόσεχε δύο σημεία:
α) έτσι κι αλλιώς θα ζητήσεις με τον όποιο τρόπο προβλέπεται, την απόδειξη που σου εξήγησε ο minast.

5 hours ago, minast said:

Επίσης είναι υποχρεωμένοι να αποδείξουν την συμφωνία σου σε αυτές (πχ με ηχογραφημένη κλήση, ή υπογεγραμμένο συμβόλαιο).


Δηλαδή ακόμα κι αν αποφασίσεις να μην πληρώσεις τίποτα και να τους αφήσεις να σε κυνηγήσουν, δεν θα το κάνεις αγνοώντας τους εντελώς αλλά θα ζητήσεις οπωσδήποτε να σου δώσουν (όχι στο μιλητό, θα στα δώσουν έτσι ώστε να τα έχεις εσύ στα χέρια σου) την σύμβαση που ισχυρίζονται ότι έχεις υπογράψει με την υπογραφή σου ή τον όποιο άλλο τρόπο ισχυρίζονται ότι είχες συμφωνήσει.

β) αφήνοντας τους να σε κυνηγάνε, έχεις μεν το μικρό πλεονέκτημα ότι μπορεί να μην το προχωρήσουν αλλά σε περίπτωση που δεν πιάσει η τακτική σου και όντως το συνεχίσουν παίρνεις τον κίνδυνο να χάσεις μελλοντικά και να επιβαρυνθείς και με δικαστικά έξοδα κλπ. Κρίνεις εσύ αν αξίζει αυτό το ρίσκο ή όχι.

Και κάτι τελευταίο: αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις στην φορθνετ, τότε με το που λήξει το τωρινό σου συμβόλαιο θα τους ζητήσεις ρητά το νέο να μην είναι διετής δεσμευτική ανανέωση αλλά να μπορείς να φύγεις ό,τι ώρα θες χωρίς επιβάρυνση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, salde said:

Πόσα χρόνια ήσουν στην φόρθνετ; Αν ήσουν αρκετά, νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα να ανανεώνουν για δεσμευτικό χρονικό διάστημα στο διηνεκές αλλά μετά την πρώτη ή τη δεύτερη ανανέωση το συμβόλαιο μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Αορίσοτυ χρόνου = συνήθως φεύγεις όποτε θες, μπορεί να κάνω και λάθος.

ειμαι απο το 2013...........αλλα δεν βγαζω ακρη με τους καλους ανθρωπους...................πρεπει να ζητησω τις ηχογραφησεις αλλα και παλι δε νομιζω να βγαλω ακρη...........

το θεμα ειναι οτι εγω δεν καταλαβα οτι αλλαξαν το συμβολαιο μετα την ανανεωση,δηλαδη 2 χρονια μετα το 2013..........μου ελεγαν παρε δωρο αυτο για να μεινεις αλλα 2 χρονια,στην ουσια ομως εκαναν αλλο συμβολαιο καθε φορα..........

τι να πω???????

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα συμβόλαια έκλειναν τηλεφωνικά οφείλουν να έχουν διαθέσιμες τις συνομιλίες. Σε άλλη περίπτωση δεν θα μπορούν και αυτοί να βγάλουν άκρη νομικά, καθότι θα έχεις δικαίωμα να επικαλεστείς το «ψιλό» των γραμμάτων σε αντιδιαστολή με τα όσα είχατε συμφωνήσει τηλεφωνικά. Στο τέλος η φάση θα καταλήξει ο λόγος τους ενάντια στον δικό σου αλλά με το σκεπτικό ότι αυτοί ωφελούνται περισσότερο από εσένα μπαίνει στην μέση και η λογική του «δόλου». Σε πολλά εισαγωγικά ο δόλος για να μην μπερδευόμαστε με την νομική του έννοια...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για 100αρα νόβα σε νέα γραμμή.

Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ(μάλλον) και δήλωσε αδυναμία εύρεσης της οικίας.

Σε ερώτηση γιατί δεν μας πήρε ένα τηλέφωνο, η απάντηση ήταν ότι δεν είναι υποχρεωμένοι.

Εν έτη, σχεδον 2020, ο ΟΤΕ δεν παίρνει τηλ......ο ΟΤΕ....δεν παίρνει τηλ.........................

.............................

...........

.......

...

  • Like 2
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ξαφνικά ακούγεται ένας βρόγχος από την συσκευή και δεν με ακούνε όταν μιλάω.

Άλλαξα φίλτρα & καλώδια και ακόμα έχω θέμα.

VDSL 50 και περιμένω απάντηση από τον ΟΤΕ (τον έχω προσεγγίσει με όλα τα μέσα)

Έχετε καμία ιδεά τι μπορεί να παίζει για να το τσεκάρω; 

Link to comment
Share on other sites

τραλαλα τραλαλα θα μας παρουν τα...........βρακια????????μυαλα??????????

κανουμε τα παντα για να πιασουμε πελατη.............

ετσι μου ερχεται να πω και στους 2(wind,forthnet) ακυρο και να παω οτε???

η χωρα της τρελας εχουμε γινει.........

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις ανανέωση τηλεφωνικά δεν κάνεις με τιμές καταλόγου και έχεις κάποια προνόμια (τιμής ή παραπάνω παροχών)
εξού και η χρονική δέσμευση.
Όλα καλά και λογικά

Την ώρα της ηχογράφησης για την σύμβαση για το 24μηνο αυτό σου είπε το ποσό του πέναλτι πρόωρης διακοπής?
Αν όχι,  ο όρος αυτός ίσως να μην μπορεί να ισχύει (νομικός θα το πει με σιγουρια) γιατί δεν έχει καθοριστεί το ύψος της ποινής, κάτι που πάντα συμφωνείται μαζί με το συμβόλαιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο συμβολαιο που εκανα το 2013(forthnet) το αλλαξανε και δε το πηρα χαμπαρι.............τοτε ηταν κλιμακουμενο το ποσο για την μη τηρηση συμβολαιου................αλλα τραβα βγαλε ακρη........

απο την αλλη η wind ενω υπογραψα στις 7 του μηνα δε με αφηνε να κανω υπαναχωρηση(ενω ειμαι μεσα στις 14 μερες).................

γενικα πρεπει να προσεχεις και το παραμικρο γιατι μετα.............τρεχα γυρευε.......

απλα το να βαλω vdsl εγινε τελικα αρχαια τραγωδια..........μου εχουν σπασει λιγο τα μπιπ για ενα απλο πραγμα...............

δηλαδη παλι καλα που δεν ηταν τιποτα σοβαρο,θα ειχα φαει και ξυλο ????????

 

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι εντός των 14 ημερών, δεν έχεις υπογράψει τίποτα σε κατάστημ με το χέρι σου κι όλα έγιναν τηλεφωνικά, εφόσον δλδ έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης αναιτιολόγητα (δλδ δεν χρειάζεται καν να πεις τον λόγο της υπαναχώρησης), δεν νομίζω να μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Απλώς σε κάθε τηλεφωνική επικοινωνία να λες σαφώς ότι υπαναχωρείς από τη σύμβαση και να τους λες ότι δεν πρόκειται να πληρώσεις το παραμικρό. Αν για κάποιον λόγο δεν έχεις χάσει το δικαίωμα αυτό, αυτή είναι η πιο σίγουρη οδός για να γλυτώσεις και κάθε χρέωση από νόβα:
-Μένεις μέχρι 16 του μηνός σε νόβα, οπότε λήγει το συμβόλαιό σου (ακόμα κι αν δεχθούμε ότι ήταν δεσμευτικό και δεν έχουν κάνει παπάντζες με τις ανανεώσεις).
- Τους ενημερώνεις ότι δεν σκοπεύεις να ανανεώσεις (νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις κάποιες μέρες πριν την επίσημη λήξη, έλεγξε πόσες μέρες και υπολόγισε πότε πρέπει να τους πεις το αργότερο ώστε να μην χάσεις αυτή την προθεσμία)
- Ψάχνεις με την ησυχία σου κι αποφασίζεις τι θες να κάνεις (μην ελπίζεις ότι κάποιος από τους 4 είναι καλύτερος σε συμπεριφορές)
- Λίγες ημέρες πριν σου κόψουν την σύνδεση κι ενώ έχεις ήδη ενημερώσει την νόβα ότι με την λήξη δεν επιθυμείς ανανέωση, πας σε όποιον έχεις αποφασίσει/διαπραγματευτεί και κάνεις αίτηση φορητότητας αν δεν θες να χάσεις τον αριθμό σου. Αν δεν σε ενδιαφέρει ο αριθμός μπορείς και εντελώς νέο αριθμό.

Από την νόβα ούτως ή άλλως ζητάς τις ηχογραφημένες συνομιλίες (μπορεί να μην χρειαστεί καν να τις πάρεις τελικά αλλά να τις έχεις ζητήσει καλού κακού)
Από την wind επίσης ζητάς τις ηχογραφημένες εκτός αν έχει ήδη λήξει το πρόβλημα με αυτόυς (δεν μας το εξηγείς έτσι όπως το γράφεις «δεν με άφηνε», δλδ τώρα που συζητάμε εδώ έχει λήξει το πρόβλημα; )

Σιγά μην είχες φάει και ξύλο, δε φτάνει που κάνουν το ένα αίσχος πίσω απ' τ' άλλο, δεν θα ζητήσουν και τον λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

(δεν μας το εξηγείς έτσι όπως το γράφεις «δεν με άφηνε», δλδ τώρα που συζητάμε εδώ έχει λήξει το πρόβλημα; )

εχεις δικιο αδερφε μου,τα γραφω λιγακι γτπ.................

λοιπον η φαση ξεκιναει με εμενα να πηγαινω σε καταστημα νοβα να πληρωσω λογαριασμο.............

μου λενε πως με 2 ευρω παραπανω τον μηνα θα εχω και το ποδοσφαιρο.......τους λεω οτι στα @@ μου το ποδοσφαιρο εγω θελω vdsl(η wind εχει βαλει καφαο απο τις αρχες του 2018).

μου λενε κατσε να δουμε μηπως και...........

και εκει μου λενε οτι τελικα ειμαστε κομπλε............

το προβλημα ηταν ομως οτι η τιμη που μου εδειναν ηταν εξωφρενικη...........

47 ευρω για 50αρα και 50 ευρω για 100αρα............20 ευρω για ρουτερ και 25 ευρω για ενεργοποιηση γραμης

λεω καλα ρε πλακα μου κανετε??????????θα παω wind με 35 ευρω και αντε γεια χαρα..........θα εχανα καποια προνομια(απεριοριστα κινητα και τιβι)αλλα θα ειχα επιτελους σωστο internet......

μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ειχα στο μυαλο μου οτι θα φαω προστιμο διακοππης 215 ευρω..............ειχα μεινει στα δεδομενα του 2013 που ηταν κλιμακωτο το προστημο...........

λεω θα δωσω τιποτα ψιλα και μια χαρα................

2 του μηνα περνω τηλ την wind για την προσφορα που ειχε στα 35 ευρω 100αρα με δωρεαν ρουτερ και τελη ενεργοποιησης.........

στελνουν τα χαρτια στην κουριερ αλλα λογο δουλειας υπογραφω στις 7 του μηνα...............

αφου περασαν αρκετες μερες με περνουν απο forthnet και αρχιζουν το γλυψιμο + την απηλη οτι αμα φυγεις τωρα 215 ευρω για μη τηρηση συμβολαιου............

ψαχνω να βρω το συμβολαιο που ειχα απο 2013 και δε το βρισκω..........λεω τωρα αντε βγαλε ακρη..................

μιλαω με wind να κανουν καθυστερηση στο συμβολαιο λογο ποινης που θα φαω και μου λενε δεν μπορεις τωρα............

λεω ρε φιλε τι φαση παιζει????????

μιλαω με forthnet και μου κανουν μια πιο καλη προσφορα και λεω οκ........θα μεινω σε εσας αλλα τι κανω με την wind????????

αμα φυγω απο wind θελουν 80 ευρω........

μου λενε γιατι δεν μπορεις να φυγεις αφου δεν εχουν περασει οι 14 μερες.................

τωρα εχω κανει αιτηση για υπαναχωρηση στην wind και περιμενω νεα για να δω αν θα πληρωσω και τι θα πληρωσω.........

παλι μπερδεμενα πρεπει να τα εχω γραψει..........δε το εχω με τον γραπτο λογο............

την συγνωμη μου για το κειμενο που ειναι ετσι οπως ειναι και μεγαλο σαν σεντονι........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις αποφασίσει να μείνεις σε νόβα, η wind μάλλον είναι το ευκολότερο ζήτημα. «Αγορά εξ αποστάσεως». Πάρε τηλ σε Συνήγορο καταναλωτή, αποκλειστικά περί Wind να επιβεβαιώσεις.
Από περιέργεια: πόσο στο κατέβασε η Νόβα από τα αρχικά 47/50+20+25;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, salde said:

εφόσον έχεις αποφασίσει να μείνεις σε νόβα, η wind μάλλον είναι το ευκολότερο ζήτημα. «Αγορά εξ αποστάσεως». Πάρε τηλ σε Συνήγορο καταναλωτή, αποκλειστικά περί Wind να επιβεβαιώσεις.
Από περιέργεια: πόσο στο κατέβασε η Νόβα από τα αρχικά 47/50+20+25;

στα 34,90 ευρω το μηνα με κινητα απεριοριστα και 100αρα

θα τους δωσω 25 για την ενεργοποιηση της γραμμη(τελικα αυτα δε τα γλυτωνω),δωρεαν τελικα το ρουτερ και θα μου παρουν πισω το νοβα σινεμα(ετσι κι αλλιως θελω να βαλω νετφλιξ)

αυτο με τα κινητα το εκανα εντονο γιατι ενας φιλος που εβαλε γουιντ και εκανε ο πατερας του 2 ωρες παραπανω σε κινητα τον χρεωσαν +100 ευρω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις κάνει αίτηση (ελπίζω γραπτή και με αντίγραφο) για υπαναχώρηση και είσαι μέσα στις μέρες που πρέπει δεν θα πρέπει να πληρώσεις... Ακόμα και να σου ζητήσουν ...

Όπως είπαν και τα παιδιά συνήγορος του καταναλωτή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον δεν ειναι θέμα ιντερνετ το πρόβλημα αλλά κάτι παίζει με το streamlabs Που δεν το εχω βρει...Αν κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να βοηθήσει ας μ στείλει ενα μνμ...?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Τελικά μάλλον δεν ειναι θέμα ιντερνετ το πρόβλημα αλλά κάτι παίζει με το streamlabs Που δεν το εχω βρει...Αν κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να βοηθήσει ας μ στείλει ενα μνμ...?

Άνοιξε νέο θέμα και περιέγραψε αναλυτικά το πρόβλημα να βοηθήσουμε, εδώ δεν είναι το κατάλληλο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 46 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Screenshot_5.thumb.jpg.46504d873ca07b973af00ac5deef684c.jpg

με 27 ευρω το μηνα και απεριοριστα κινητα

Κάτσε, 27 ευρώ για 100άρα και απεριόριστα σταθερά+κινητά;

Φοβερή τιμή, Άλεξ, δεν το συζητώ.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Κάτσε, 27 ευρώ για 100άρα και απεριόριστα σταθερά+κινητά;

ναι 100αρα με σταθερα και κινητα απεριοριστα στα 26.70 κατι τετοιο..........

και απ'οτι βλεπω ειναι στα 110 το down και στα 11 το up(μακαρι να το αφησουν ετσι).......

καποιος που να ξερει θελω να μου πει γιατι λεει στο output power -5.1??????δεν επρεπε να ειναι θετικο το νουμερο????

και γιατι στο data path το up ειναι fast αλλα το down ειναι interleaved?????

δεν επρεπε να ειναι και τα 2 σε fast????

ασχετο και καλυτερο ενεργοποιηθηκε σημερα που ειναι τα γενεθλια μου ????????

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

ναι 100αρα με σταθερα και κινητα απεριοριστα στα 26.70 κατι τετοιο..........

και απ'οτι βλεπω ειναι στα 110 το down και στα 11 το up(μακαρι να το αφησουν ετσι).......

καποιος που να ξερει θελω να μου πει γιατι λεει στο output power -5.1??????δεν επρεπε να ειναι θετικο το νουμερο????

και γιατι στο data path το up ειναι fast αλλα το down ειναι interleaved?????

δεν επρεπε να ειναι και τα 2 σε fast????

ασχετο και καλυτερο ενεργοποιηθηκε σημερα που ειναι τα γενεθλια μου ????????

Χρόνια πολλά και καλορίζικη ;)

Τα dBm είναι ως προς 1mW. Τα αρνητικά είναι λιγότερο, τα θετικά περισσότερο. Εν γένει χαμηλό output power σημαίνει καλή γραμμή, χαμηλό crosstalk, κλπ.

Βεβαίως αυτό το καταλαβαίνεις και από πολύ καλά νούμερα attenuation και noise margin, και τελικά το attainable rate.

Το interleaved στο κατέβασμα είναι συνηθισμένο στις VDSL, μην σε προβληματίζει. Ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις χαμηλή καθυστέρηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, minast said:

Χρόνια πολλά και καλορίζικη ;)

Τα dBm είναι ως προς 1mW. Τα αρνητικά είναι λιγότερο, τα θετικά περισσότερο. Εν γένει χαμηλό output power σημαίνει καλή γραμμή, χαμηλό crosstalk, κλπ.

Βεβαίως αυτό το καταλαβαίνεις και από πολύ καλά νούμερα attenuation και noise margin, και τελικά το attainable rate.

Το interleaved στο κατέβασμα είναι συνηθισμένο στις VDSL, μην σε προβληματίζει. Ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις χαμηλή καθυστέρηση.

σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.........

ειδες την φωτο που εβαλα????γιατι ειναι αρνητικο μονο στο up?????στο down ειναι θετικο........

δηλαδη εχει καλα stats η γραμμη μου????????

να χαρω?????

το fast το λεω για το gaming.............

ευχαριστω για την απαντηση σου...

@minast λες γι'αυτο να ειναι στα 110 και στα 11??????ή θα το χαμηλωσουν μετα????????ή απλα ετσι δειχνει αλλα δε τα πιανει???

παλι καλα που δεν εχω αποριες ??????????

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.