Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

15 minutes ago, slalom said:

Γιατι ειναι κακο, τι σε μπερδευει?

 

Ελπιζω να τρολάρεις... :)
εχω 3 περιπτώσεις που δεν ήθελαν να πανε σε cosmote fiber 200αρι γιατι δεν θέλουν μερεμέτια σπίτι τους... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Γιατι ειναι κακο, τι σε μπερδευει?

Η καμπίνα που δίνει VDSL είναι τόσο fiber όσο και το Αστικό Κέντρο. Και εκεί οπτική καταλήγει.

Fiber θα έπρεπε να ονομάζουν τα μόνο FTTH/FTTB, τα VDSL δεν υπήρχε λόγος να τα ξαναβαφτίσουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

κατηγόρησε κάποιος εσένα ?

 

πριν 8 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Ελπιζω να τρολάρεις... :)

Οχι πως θιχτηκα, κουβεντα κανουμε

 

πριν 8 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Η καμπίνα που δίνει VDSL είναι τόσο fiber όσο και το Αστικό Κέντρο. Και εκεί οπτική καταλήγει.

Fiber θα έπρεπε να ονομάζουν τα μόνο FTTH/FTTB, τα VDSL δεν υπήρχε λόγος να τα ξαναβαφτίσουν.

Μπορει να προσπαθησαν να βαφτισουν το vectoring που ενεργοποιηθηκε αργοτερα και εδωσε μεγαλυτερες ταχυτητες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος άλλα συμβατά router με Wind VDSL; Μου έστειλαν το Technicolor TG788 v3 στο οποίο βρήκα τρόπο ώστε να μου φέρνει στατιστικά της γραμμής στο interface (με default δεν δείχνει τίποτα). Αλλά δεν νιώθω άνετα να το πειράξω αφού δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Οι οδηγίες σε ένα άλλο forum το κάνουν και φαίνεται εύκολο, αλλά υπάρχουν μειονεκτήματα αν προχωρήσω στα βήματα που προτείνουν μεσω SSH;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Γνωρίζει κάποιος άλλα συμβατά router με Wind VDSL; Μου έστειλαν το Technicolor TG788 v3 στο οποίο βρήκα τρόπο ώστε να μου φέρνει στατιστικά της γραμμής στο interface (με default δεν δείχνει τίποτα). Αλλά δεν νιώθω άνετα να το πειράξω αφού δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Οι οδηγίες σε ένα άλλο forum το κάνουν και φαίνεται εύκολο, αλλά υπάρχουν μειονεκτήματα αν προχωρήσω στα βήματα που προτείνουν μεσω SSH;

Ολα τα ρουτερ ειναι συμβατά. Εγώ έχω πάρει για Cosmote το Draytek Vigor2760n.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος VDSL από τη WIND; Διαβάζω πως ακόμη κι όταν βάζεις σωστούς κωδικούς/username/password, το δικό σου router (όχι αυτό που στέλνει η WIND) δεν συνδέεται στο Internet. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να κάνουν κάτι. Τι είναι αυτό το κάτι; Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Έχει κάποιος VDSL από τη WIND; Διαβάζω πως ακόμη κι όταν βάζεις σωστούς κωδικούς/username/password, το δικό σου router (όχι αυτό που στέλνει η WIND) δεν συνδέεται στο Internet. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να κάνουν κάτι. Τι είναι αυτό το κάτι; Γνωρίζει κάποιος;

Πρώτη φορα το ακουω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, trib said:

Έχει κάποιος VDSL από τη WIND; Διαβάζω πως ακόμη κι όταν βάζεις σωστούς κωδικούς/username/password, το δικό σου router (όχι αυτό που στέλνει η WIND) δεν συνδέεται στο Internet. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να κάνουν κάτι. Τι είναι αυτό το κάτι; Γνωρίζει κάποιος;

έχω αλλάξει απο της WIND σε ένα TP-Link χωρίς τηλέφωνα χωρίς προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Έχει κάποιος VDSL από τη WIND; Διαβάζω πως ακόμη κι όταν βάζεις σωστούς κωδικούς/username/password, το δικό σου router (όχι αυτό που στέλνει η WIND) δεν συνδέεται στο Internet. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να κάνουν κάτι. Τι είναι αυτό το κάτι; Γνωρίζει κάποιος;

μια χαρά παίζει εκτός και αν έχεις voip Πάνω του

 

και μια από το γραφείο :p

Capture.PNG

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dellman said:

μια χαρά παίζει εκτός και αν έχεις voip Πάνω του

9 minutes ago, wesker said:

Πρώτη φορα το ακουω.

 

9 minutes ago, tassoss said:

έχω αλλάξει απο της WIND σε ένα TP-Link χωρίς τηλέφωνα χωρίς προβλήματα.

 

Θα ενημερώσω λίαν συντόμως διότι διάβαζα σε άλλο forum ότι έβαζαν σωστό κωδικό (τον αριθμό τηλεφώνου) αλλά δεν συνδεόταν. Και έπειτα από παρακάλια και 10 τηλέφωνα, κάτι έκαναν από το δευτεροβάθμιο (έτσι το διάβασα έτσι το γράφω) τμήμα υποστήριξης και voila. 

Link to comment
Share on other sites

vdsl Forthnet 80 ευρώ έναντι

60 για το ρουτερ και 20 για την σύνδεση,παρόλο που είμαι ήδη πελάτης τους

έπειτα 5 ευρώ ο μήνας επιπλέον

 

 

Να το πάρω ή να κοιτάξω και αλλού;

μου φαίνονται πολλά τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος noname2 έγραψε:

vdsl Forthnet 80 ευρώ έναντι

60 για το ρουτερ και 20 για την σύνδεση,παρόλο που είμαι ήδη πελάτης τους

έπειτα 5 ευρώ ο μήνας επιπλέον

 

 

Να το πάρω ή να κοιτάξω και αλλού;

μου φαίνονται πολλά τα λεφτά

Δηλαδή ποσο θα βγαινει ο μηνας;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος noname2 έγραψε:

 

έχω ήδη τηλεόραση/τηλέφωνο και adsl internet στη νοβα με 27 ευρω

αν το κανω vdsl θα πληρώσω 80 ευρώ απαξ και μετά 31 το μηνα

Καλα ειναι νομιζω. Εγω στον ΟΤΕ για 50αρι VDSL πληρώνω 45 τον μηνα. Με ADSL στα ποσα συγρονιζεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος noname2 έγραψε:

 

 

Qdr6Exb.png

Θα δεις μεγαλη διαφορα με το ADSL. ΓΙα εμενα αξιζει καθε ευρω που δίνω. Πλεον με netflix, συνδρομιτικές τηλεορασεις μεσω internet, HD κλπ το ADSL ειναι πολύ λίγο.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

Εγω στον ΟΤΕ για 50αρι VDSL πληρώνω 45 τον μηνα.

What do you mean 45? Με ΟΤΕ tv? Γιατί είναι λίγο...πολύ, τα 45. 37.5€ έδινα στα 2 πρώτα χρόνια, με ανανέωση δίνω 35 (θα μπορούσα και 32 αλλά δεν έκανα τα...απαιτούμενα :p )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.