Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εδώ στην Καλλιθέα, έχει η Wind σε μεγάλο μέρος της καμπίνες, αλλά εδώ που μένω και έως και 3 τετράγωνα παραπέρα (κάποια ακτίνα σε όσους βρίσκονται γύρω από τον ΟΤΕ γενικώς), δεν έχει τίποτα, και είμαι με μία γιαλαντζί 50ρα , κλειδώνω στα 39.5 πλέον (από τότε που πήρα το Speedport plus όλως τυχαίως) και δεν υπάρχει καμιά ελπίδα για κάτι άλλο. 30 νούμερα παραπάνω στον ίδιο δρόμο, έχουν 200ρα...

Στο ιδιο καζανι ειμαστε, και εγω τελευταιο ΚΑΦΑΟ και μετα αρχιζουν οι καμπινες. Εγω πλεον σε default εχω 44-45 αλλα ευτχως με το asus παιζω με τη γραμμη και κλειδωνω παλι στα 50. Το καλο ειναι οτι ο δρομος και το οικημα ειναι μεσα στο προγραμμα για FTTH, μαλλιστα μπορω να βγαλω και κουπονι, το κακο ειναι οτι ακομα δε κουνιεται γρι για σκαψιμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Στο ιδιο καζανι ειμαστε, και εγω τελευταιο ΚΑΦΑΟ και μετα αρχιζουν οι καμπινες. Εγω πλεον σε default εχω 44-45 αλλα ευτχως με το asus παιζω με τη γραμμη και κλειδωνω παλι στα 50.

Σε ότι αφορά το κλείδωμα, λέω να πάρω Fritz (όταν ξαναβγεί προσφορά στο amazon.it) που παίζει απευθείας voIP, χωρίς πολλά πολλά (έχει ΟΤΕ profile).

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Το καλο ειναι οτι ο δρομος και το οικημα ειναι μεσα στο προγραμμα για FTTH,, το κακο ειναι οτι ακομα δε κουνιεται γρι για σκαψιμο...

Εύχομαι να σκάψουν αργά η γρήγορα (γρήγορα κατά προτίμηση :hehe: )

Σε μένα δεν είναι στο πλάνο :( 

Παράθεση

μαλλιστα μπορω να βγαλω και κουπονι

Τι είναι αυτό το κουπόνι, δεν ξέρω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε ότι αφορά το κλείδωμα, λέω να πάρω Fritz (όταν ξαναβγεί προσφορά στο amazon.it) που παίζει απευθείας voIP, χωρίς πολλά πολλά (έχει ΟΤΕ profile).

 

Εύχομαι να σκάψουν αργά η γρήγορα (γρήγορα κατά προτίμηση :hehe: )

Σε μένα δεν είναι στο πλάνο :( 

Τι είναι αυτό το κουπόνι, δεν ξέρω! 

Το κουπόνι χρειάζεται για την επιδότηση της δράσης FTTB/FTTH μέσω του sfbb.gr

Με αυτό, ο πάροχος παίρνει και πιστώνει την επιδότηση, με αποτέλεσμα το κανονικό Fiber να κοστίζει περίπου όσο τα ψεύτικα Fiber (όπως έχουν βαφτίσει τα πακέτα VDSL).

Μου φαίνεται περίεργο πάντως που μπορεί να βγάλει κουπόνι, ενώ δεν έχουν φτάσει ακόμη στο δρόμο του. Διαθεσιμότητα κουπονιού, κανονικά σημαίνει ότι μπορούν να ξεκινήσουν εργασίες στο σπίτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

4 Ιουλίου κάνω αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ από wind για 50Mbps + τηλέφωνο.  Ακόμα δεν έχω παραλάβει ούτε τον εξοπλισμό και σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου λέει οτι η αίτηση μου βρίσκεται σε αρχικό στάδιο για την δημιουργία νέου βρόγχου ή κάτι τέτοιο.  Απαντάω ότι το κάτω διαμέρισμα από μένα έχει wind 100αρα και δίπλα μου ΟΤΕ 50αρα. Με 2-3 άτομα που έχω μιλήσει δεν έχουν απάντηση και σε ένα κατάστημα Γερμανός που ρώτησα τυχαία ο υπάλληλος μου πρότεινε να ακυρώσω την αίτηση και να την ξανακάνω. Μου κάνει εντύπωση ότι και στο 13888 μου είπαν ότι έπρεπε να είχε γίνει η αλλαγή και δεν ξέρουν το λόγο καθυστέρησης. Περιοχή δάφνη.

Τετοια ακουω και φοβαμαι οτι οταν μετακομισω θα πιάσω διμηνο για να εχω ιντερνετ που εμενα θα ειναι και νεα γραμμή....

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε ότι αφορά το κλείδωμα, λέω να πάρω Fritz (όταν ξαναβγεί προσφορά στο amazon.it) που παίζει απευθείας voIP, χωρίς πολλά πολλά (έχει ΟΤΕ profile).

 

Μπορεις με το fritz να πειραξεις το snr ?

πριν 16 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Μου φαίνεται περίεργο πάντως που μπορεί να βγάλει κουπόνι, ενώ δεν έχουν φτάσει ακόμη στο δρόμο του. Διαθεσιμότητα κουπονιού, κανονικά σημαίνει ότι μπορούν να ξεκινήσουν εργασίες στο σπίτι.

 

Οι εργασιες ηταν να ειχαν τελειωσει το Μαρτιο του 19 :p Πηραν αναβολη για το Μαρτιο του 20 και το βλεπω να γινονται το Μαρτιο του φεξε μου.
Το κουπονι βγαινει αμεσως μολις οι παροχοι δωσουν στην ΕΕΤΤ το πλανο της δρομολογησης των οπτικων ινων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε τι να το κανεις το fritz ? Παρε ενα Asus με mediatek (αυτα με τα broadcom δεν αλλαζουν snr) και βαλε πισω του ειτε με ppoe ειτε με double nat το speedport για τηλεφωνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πειράξω το SNR? Ποτέ δεν το έχω κάνει, και δεν ξέρω αν θα το κάνω ever :p 
Το speedport μπορεί να δουλέψει όπως λες; Γενικά πάνω από 100€ για Router δεν δίνω και αυτά είναι καραμάξ. Με ενδιαφέρει να είναι λίγο πιο σταθερό, όχι να κάνω internet cafe το σπίτι :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές διαφορές στην ταχύτητα ή σταθερότητα DSL δεν θα δει κανείς μεταξύ των επωνύμων/αξιόπιστων ρούτερ.

Ακόμη και τα Speedport είναι αξιοπρεπή ως modems. Αυτό που θα πάρει κάποιος με το after market είναι συνήθως ισχυρότερο routing και οπωσδήποτε περισσότερα features. Ενδεικτικά QoS, WiFi 5, τηλεφωνικό κέντρο, κ.α. Ειδικά τα fritz έχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν έτοιμο προφίλ για ΟΤΕ και δεν χρειάζεσαι 2 συσκευές για το VoIP.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιατί να πειράξω το SNR? Ποτέ δεν το έχω κάνει, και δεν ξέρω αν θα το κάνω ever :p 
 

 

Μα ειπες η στοιχομυθια ηταν

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο ιδιο καζανι ειμαστε, και εγω τελευταιο ΚΑΦΑΟ και μετα αρχιζουν οι καμπινες. Εγω πλεον σε default εχω 44-45 αλλα ευτχως με το asus παιζω με τη γραμμη και κλειδωνω παλι στα 50.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε ότι αφορά το κλείδωμα, λέω να πάρω Fritz

 

οποτε θεωρησα οτι θες το fritz για να κλειδωνεις καλυτερα....

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το speedport μπορεί να δουλέψει όπως λες; Γενικά πάνω από 100€ για Router δεν δίνω και αυτά είναι καραμάξ. Με ενδιαφέρει να είναι λίγο πιο σταθερό, όχι να κάνω internet cafe το σπίτι :bleh:

οπως θες μπορεις να δουλεψεις το speedport το οποιοδηποτε speedport.

πχ για μια περιοδο ειχα το plus σε bridge για συγχρονισμο (τοτε που το crosstalk ηταν ελαχιστο), το n17u για τη ppoe κληση και το entry 2i (για τη τηλεφωνια) αναλογα με τα κεφια ειτε επισης με ppoe κληση μεσω του asus ειτε μεσω του plus (παλι αναλογα τα κεφτια) ειτε με double nat πανω στο asus.

τωρα λογω οτι πλεον λογω crosstalk το plus δε κλειδωνει πανω απο 45, εχω το n17u για συγχρονισμο και ιντερνετ και το entry2i/plus (αναλογα τα κεφτια) πισω του ειτε με ppoe ειτε με double nat παλι αναλογα τα κεφια :p

OEO!

Οτι ειπε ο @minast αν στον ote μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε voip router γουσταρεις εαν δε θες να εχεις 2 συσκευες, και απλα ζητας κωδικους τηλεφωνιας απο τον οτε.

 

Ξεχασα, στο παραπανω setup προσθεσε 2 ακομα asus routers που μοιραζουν ασυρματη συνδεση επισης με double nat πανω στο n17u, βολευει πολυ αυτος ο τροπος σε packet priority και bandwidth magement.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

οποτε θεωρησα οτι θες το fritz για να κλειδωνεις καλυτερα....

 

Αυτό ακριβώς. Το έχει ο Αλέξανδρος παραπάνω και επιβεβαιώνει για κλειδώματα αλλά και για γενικότερη εμπειρία με αυτό :) 

Τα SNR κλπ λέω πως δεν με ενδιαφέρουν. Όλα τα παραπάνω είναι πολύ πιο...εξειδικευμένα για μένα. Θέλω ρούτερ να κουμπώσει και να παίξει. Ήδη χρησιμοποιώ 2 συσκευές γιατί το WiFi του Plus μου τρώει τη μπαταρία σαν νεράκι (δεν έχει εντοπιστεί το πρόβλημα και δεν θα διορθωθεί ποτέ από ότι φαίνεται) και έβαλα ένα tecnicolor (lolen) για WiFi. 

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Ξεχασα, στο παραπανω setup προσθεσε 2 ακομα asus routers που μοιραζουν ασυρματη συνδεση επισης με double nat πανω στο n17u, βολευει πολυ αυτος ο τροπος σε packet priority και bandwidth magement.

Ότι είπα παραπάνω. Θέλω ΜΙΑ συσκευή, σε ένα σπίτι 60τμ είμαι, δεν έχω χώρο για παραπάνω πράγματα, και το 2ο ρούτερ είναι σε σημείο που βόλεψε κατά τύχη. Δεν πρόκειται αν πάρω κάτι να το πάρω και να έχω 2 συσκευές again. No way. 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί τα Asus να είναι καλύτερα κλπ, αλλά αυτά που υποστηρίζουν voip είναι ακριβά. 

 

Για αυτό περιμένω να ξαναπέσει το fritz!box 7530 αν θυμάμαι καλά το μοντέλο, για να προχωρήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

90€ στο Ιταλικό (100 με μεταφορικά). Το Γερμανικό δεν παίζει με voIP, το έχω διαβάσει κάπου παραδίπλα. Θέλει το international.

Ναι το είδα το international έχει 132Ε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@panoc μπορείς να ζητήσεις τους κωδικούς για την τηλεφωνία, το θεμα ειναι οτι θα σου βγαλουν την πίστη μέχρι να σου τους δώσουν. Εδώ εμενα τους κωδικούς για τον ιντερνετ τους επαιρνα επι μια εβδομάδα καθημερινα για να μου τους δώσουν (τι τους θελετε κύριε, το speedport τους παιρνει αυτόματα). Συν οτι η γραμμή ειναι στο ονομα της αδερφής μου, λόγω του οτι δουλευει στον Γερμανό, οποτε ηθελα να μιλησουν με τον κατοχο της γραμμής, να τους μιλησει, να με παρει πίσω, να την ξαναπάρω και να γίνεται ολοκληρος μύλος.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τους κωδικούς του ίντερνετ πάντως, τους ζητάς από το my cosmote και στους στέλνει σε mail σε μισό λεπτό.

 

Μου έρχονταν, αλλά ηταν λάθος. Δεν ξερω γιατι. Μετα απο 6 μερες καταφερα να παρω τους σωστους κωδικούς. Για την τηλεφωνιοα δεν ασχολήθηκα, μιας και το Draytek που εχω δεν ειναι VoIP οποτε έβαλα το speedport απο πισω. Φίλος πάντως που αγορασε VoIP ρουτερ του κανανε κομπλες για τους κωδικους της τηλεφωνίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.