Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Πάντως από την 100άρα και πάνω σταματάς να ανησυχείς για το bandwidth (για να μην πω για την 50άρα). Αλλάζει τόσο πολύ το επίπεδο της καθημερινότητας που δεν θα χρειαστεί ποτέ ξανά να μπεις στο router για να δεις που έχεις συγχρονίσει. Τουλάχιστον για εμένα η 200άρα είναι υπερ-πολυτέλεια (εκτός αν γίνει καμιά προσφορά αναβάθμισης όπως αναφέρεις).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκηνικό με το ftth μου θυμίζει τις αρχές που ήρθε η dsl εποχή 128/ 384/512 
Ενώ η τεχνολογία είχε πολύ περισσότερες δυνατότητες  ( άσχετα αν ο παλιός και σάπιος χαλκός στο δίκτυο δεν το επέτρεπε) πέρασαν χρόνια μέχρι να δούμε μεγάλες ταχύτητες που τότε μας φαινόταν αστρονομικές όπως και τώρα το 1Gbps

Είναι ακριβές οι τιμές ευτυχώς υπάρχει η επιδότηση και μειώνεται το κόστος, όταν γίνει διαθέσιμο το 1gbps θα ζητάνε 200 euro...?

Tο βασικότερο είναι ότι φέρνουν την γραμμή μέσα στο κτίριο με μηδενικό κόστος και την ανεβάζουν στο διαμέρισμα με κόστος 2 euro στην περίπτωση του οτε
 

Με έναν τεχνικό του οτε που συζητήσαμε  όταν πέρασε και μέτρησε σημείωσε στο κτίριο πως και από που να την φέρουν μέσα μου είπε ότι πολλοί δεν ανοίγουν στους τεχνικούς για να μπούνε μέσα στις πυλωτές-ισόγεια - κλιμακοστάσια κ.τ.λ να τους περάσουν την οριζόντια παροχή στο κτίριο ακόμα και αν δεν αγοράσουν γραμμή 

Όπως είπε τώρα είναι τζάμπα με μηδενικό κόστος λόγο επιδότησης από την EU αργότερα όταν θα το θέλουν θα πληρώσουν όλα τα έξοδα στους εργολάβους από τις εργασίες για τα σκαψίματα στο δρόμο μέχρι και τα υλικά όπως τις πλάκες πεζοδρομίου. και αυτά μόνο  για να μπει μέσα στο κτίριο η οριζόντια παροχή
Συν το κόστος στον εργολάβο που θα φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι που τώρα στοιχίζει στον οτε 2 euro λόγο επιδότησης

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deus said:

Tο βασικότερο είναι ότι φέρνουν την γραμμή μέσα στο κτίριο με μηδενικό κόστος και την ανεβάζουν στο διαμέρισμα με κόστος 2 euro στην περίπτωση του οτε
 

Με έναν τεχνικό του οτε που συζητήσαμε  όταν πέρασε και μέτρησε σημείωσε στο κτίριο πως και από που να την φέρουν μέσα μου είπε ότι πολλοί δεν ανοίγουν στους τεχνικούς για να μπούνε μέσα στις πυλωτές-ισόγεια - κλιμακοστάσια κ.τ.λ να τους περάσουν την οριζόντια παροχή στο κτίριο ακόμα και αν δεν αγοράσουν γραμμή 

Όπως είπε τώρα είναι τζάμπα με μηδενικό κόστος λόγο επιδότησης από την EU αργότερα όταν θα το θέλουν θα πληρώσουν όλα τα έξοδα στους εργολάβους από τις εργασίες για τα σκαψίματα στο δρόμο μέχρι και τα υλικά όπως τις πλάκες πεζοδρομίου. και αυτά μόνο  για να μπει μέσα στο κτίριο η οριζόντια παροχή
Συν το κόστος στον εργολάβο που θα φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι που τώρα στοιχίζει στον οτε 2 euro λόγο επιδότησης


Αυτό το σκέλος είναι πολύ ενδιαφέρον. Όταν λες την ανεβάζουν στο διαμέρισμα με 2 ευρώ; Από το ισόγειο που συνήθως βρίσκεται σε πολυκατοικίες το κεντρικό κουτί του ΟΤΕ, τραβάνε καλώδια (και πώς, στον τοίχο και τα βάζουν σε κανάλι όδευσης όλα τα διαμερίσματα; προσπαθούν με ατσαλίνες κλπ να τα τραβήξουν από εκεί που τώρα περνάει το παλιό χάλκινο; κάπως αλλιώς) μέχρι το διαμέρισμά σου; Τα καλώδια πληρώνονται έξτρα με το μέτρο ή εννοείς ότι περιλαμβάνονται στο 2ευρο; Η διαδικασία αυτή ισχύει και για περιοχή όπου δεν υπάρχει ακόμα FTTH, μπορούμε δλδ να το κάνουμε τώρα στην πολυκατοικία μου κι ας μην έχουμε σύνδεση ή πρέπει να συνδυάζεται με αγορά πακέτων FTTH; Υπάρχει υποχρεωτικός ελάχιστος αριθμών διαμερισμάτων που πρέπει να δεχθούν ή το κάνουν ακόμα κι αν το ζητήσει ένας μόνο; Απευθύνεσαι για όλα αυτά στον τοπικό ΟΤΕ ή κάπου αλλού; (αν έχεις λινκ θα με εξυπηρετούσε να μας το έδινες)
Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά ψάχνομαι με το θέμα των καλωδίων κι επειδή στην πολυκατοικία μου που είναι αρκετά παλιά η συντριπτική πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται, ψάχνω να βρω προκαταβολικά τι να τους πω πριν στείλω τον διαχειριστή να ρωτάει μόνος του στον ΟΤΕ, ώστε να δω πώς θα το χειριστώ για να πείσω όσο το δυνατόν περισσότερους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Deus έγραψε:

Το όλο σκηνικό με το ftth μου θυμίζει τις αρχές που ήρθε η dsl εποχή 128/ 384/512 
Ενώ η τεχνολογία είχε πολύ περισσότερες δυνατότητες  ( άσχετα αν ο παλιός και σάπιος χαλκός στο δίκτυο δεν το επέτρεπε) πέρασαν χρόνια μέχρι να δούμε μεγάλες ταχύτητες που τότε μας φαινόταν αστρονομικές όπως και τώρα το 1Gbps

Είναι ακριβές οι τιμές ευτυχώς υπάρχει η επιδότηση και μειώνεται το κόστος, όταν γίνει διαθέσιμο το 1gbps θα ζητάνε 200 euro...?

Tο βασικότερο είναι ότι φέρνουν την γραμμή μέσα στο κτίριο με μηδενικό κόστος και την ανεβάζουν στο διαμέρισμα με κόστος 2 euro στην περίπτωση του οτε
 

Με έναν τεχνικό του οτε που συζητήσαμε  όταν πέρασε και μέτρησε σημείωσε στο κτίριο πως και από που να την φέρουν μέσα μου είπε ότι πολλοί δεν ανοίγουν στους τεχνικούς για να μπούνε μέσα στις πυλωτές-ισόγεια - κλιμακοστάσια κ.τ.λ να τους περάσουν την οριζόντια παροχή στο κτίριο ακόμα και αν δεν αγοράσουν γραμμή 

Όπως είπε τώρα είναι τζάμπα με μηδενικό κόστος λόγο επιδότησης από την EU αργότερα όταν θα το θέλουν θα πληρώσουν όλα τα έξοδα στους εργολάβους από τις εργασίες για τα σκαψίματα στο δρόμο μέχρι και τα υλικά όπως τις πλάκες πεζοδρομίου. και αυτά μόνο  για να μπει μέσα στο κτίριο η οριζόντια παροχή
Συν το κόστος στον εργολάβο που θα φέρει την οπτική μέσα στο σπίτι που τώρα στοιχίζει στον οτε 2 euro λόγο επιδότησης

 

Το τελευταίο είναι σχετικό. Αυτός που επιδοτείται σίγουρα μέσω του sfbb.gr είναι ο καταναλωτής. Το κόστος της εργολαβίας για εγκατάσταση σε μία μεγάλη πολυκατοικία μπορεί να ξεπεράσει και τα 1000€, και από αυτά το μεγαλύτερο μέρος το επωμίζεται ο πάροχος.

Είναι όμως τηλεπικοινωνιακή υποδομή που ανήκει στον εκάστοτε πάροχο, και ελπίζει ότι θα την αποσβέσει στο μέλλον, όπως γινόταν στο παρελθόν και με το ιδιόκτητο δίκτυο χαλκού.

Όποιος έχει διαθεσιμότητα από sfbb.gr είναι εξαιρετικά συμφέρον να κάνει τη διαδικασία τώρα για το κτίριό του, ακόμη κι αν δεν σκοπεύει να αξιοποιήσει άμεσα την υποδομή. Στο μέλλον θα μπορεί να παραγγείλει FTTH και απλά να κουμπώσει στην έτοιμη αναμονή.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Αυτό το σκέλος είναι πολύ ενδιαφέρον. Όταν λες την ανεβάζουν στο διαμέρισμα με 2 ευρώ; Από το ισόγειο που συνήθως βρίσκεται σε πολυκατοικίες το κεντρικό κουτί του ΟΤΕ, τραβάνε καλώδια (και πώς, στον τοίχο και τα βάζουν σε κανάλι όδευσης όλα τα διαμερίσματα; προσπαθούν με ατσαλίνες κλπ να τα τραβήξουν από εκεί που τώρα περνάει το παλιό χάλκινο; κάπως αλλιώς) μέχρι το διαμέρισμά σου; Τα καλώδια πληρώνονται έξτρα με το μέτρο ή εννοείς ότι περιλαμβάνονται στο 2ευρο; Η διαδικασία αυτή ισχύει και για περιοχή όπου δεν υπάρχει ακόμα FTTH, μπορούμε δλδ να το κάνουμε τώρα στην πολυκατοικία μου κι ας μην έχουμε σύνδεση ή πρέπει να συνδυάζεται με αγορά πακέτων FTTH; Υπάρχει υποχρεωτικός ελάχιστος αριθμών διαμερισμάτων που πρέπει να δεχθούν ή το κάνουν ακόμα κι αν το ζητήσει ένας μόνο; Απευθύνεσαι για όλα αυτά στον τοπικό ΟΤΕ ή κάπου αλλού; (αν έχεις λινκ θα με εξυπηρετούσε να μας το έδινες)
Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά ψάχνομαι με το θέμα των καλωδίων κι επειδή στην πολυκατοικία μου που είναι αρκετά παλιά η συντριπτική πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται, ψάχνω να βρω προκαταβολικά τι να τους πω πριν στείλω τον διαχειριστή να ρωτάει μόνος του στον ΟΤΕ, ώστε να δω πώς θα το χειριστώ για να πείσω όσο το δυνατόν περισσότερους.

 

Πλέον όσων είπα παραπάνω:

Οι εργολαβίες των παρόχων γίνονται μόνο στις περιοχές που καλύπτουν με FTTH. Για να γίνουν εργασίες αρκεί να το ζητήσει μόνο ένας, αλλά χρειάζεται έγκριση από τον διαχειριστή του κτιρίου (πρακτικά συμφωνία της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών). Αν γίνει, γίνεται για ολόκληρο το κτίριο και εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητές του. Συνήθως μπαίνει η ίνα στον κεντρικό κατανεμητή και μετά τοποθετούνται μικρά κουτιά για διανομή ανά όροφο.

Το καλύτερο μέρος για να ξεκινήσεις είναι το sfbb.gr.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζω ήδη ότι στη σελίδα του προγράμματος η διεύθυνσή μου δεν είναι μέσα. Το πρόβλημά μου κατ΄αρχήν είναι να έχω εγώ μια ιδέα στο πολύ περίπου αλλά όχι εντελώς ανακριβή για το κόστος εργασιών (έστω και χωρίς τα μέτρα των καλωδίων). Επειδή οι περισσότεροι είναι αδια΄φοροι έως αρνητικοί, δεν θέλω να τους βάλω στην πρίζα για αλλαγές αν εκτιμώ ότι το κόστος είναι απαγορευτικό επειδή αυτό θα τους κάνει αρνητικούς ακόμα περισσότερο και δεν θα θέλουν να ακούσουν τίποτα για αλλαγή τηλ. καλωδίωσης έστω κι αν τα κόστη μελλοντικά γίνουν προσιτότερα. Κατασκευαστικά, το κτίριο είναι πολύ παλιό, 50 ετών+ με άθλια τηλεφωνική καλωδίωση κι από όσο καταλαβαίνω δεν θα είναι οικονομικά λογικό οποιαδήποτε νέα καλωδίωση να περάσει εσωτερικά σε τοίχους από όροφο σε όροφο. Αν από την άλλη αρχίσει και πηγαίνει ο καθένας μόνος του να τραβά καλώδια από το ισόγειο, μέσω φωταγωγών, μέχρι το διαμέρισμά του, στο τέλος οι τοίχοι της πολυκατοικίας εξωτερικά θα φαίνονται άθλια (που με τη σειρά του αυξάνει τις πιθανότητες για αντιδράσεις, καβγάδες κλπ). 
Είναι τρεις όροφοι+ισόγειο+κάτι υπόγεια (ημιπαράνομα ενδεχομένως), συνολικά περίπου 20 διαμερίσματα. Από αυτά στους οροφους είναι τα 11. Για να πάει καλώδιο σε καθένα από αυτά, συνηθίζεται να πηγαίνουν όλα μαζί σε ένα κανάλι και να διαχωρίζονται σε κάθε όροφο ή από το ισόγειο το καλώδιο για κάθε διαμέρισμα θα τραβά μία ανεξάρτητη διαδρομή; Εργασίες, υλικά όδευσης κλπ είναι δυνατόν να έχω κάποιο μπούσουλα κόστους πριν κινητοποιήσω τον διαχειριστή; Μιλάμε για ποσά τάξης 300-400€ ή για καταστάσεις τύπου 3000€;

Αν η παρούσα επιδότηση είναι αυτή του sfbb σίγουρα δεν καλύπτει το κτίριο. Αλλά και άνευ επιδότησης ή αν υπάρχει κάτι παραπλήσιο θα ήθελα να ξεκινήσω σιγά σιγά την διαδικασία αντικατάστασης κι εφόσον τελικά δεχθούν να προχωρήσουμε ή αλλιώς να δω αν και πώς μπορώ να προχωρήσω μόνος μου αγνοώντας τους (με το αρνητικό ότι μετά οποιοδήποτε καλώδιο βάλω θα είναι υποψήφιο για καταστροφή κάθε φορά που θα πρέπει να γίνει κάποια εργασία σε τοίχο/φωταγωγό/μπαλκόνια όπως τελικά περαστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζω ήδη ότι στη σελίδα του προγράμματος η διεύθυνσή μου δεν είναι μέσα. Το πρόβλημά μου κατ΄αρχήν είναι να έχω εγώ μια ιδέα στο πολύ περίπου αλλά όχι εντελώς ανακριβή για το κόστος εργασιών (έστω και χωρίς τα μέτρα των καλωδίων). Επειδή οι περισσότεροι είναι αδια΄φοροι έως αρνητικοί, δεν θέλω να τους βάλω στην πρίζα για αλλαγές αν εκτιμώ ότι το κόστος είναι απαγορευτικό επειδή αυτό θα τους κάνει αρνητικούς ακόμα περισσότερο και δεν θα θέλουν να ακούσουν τίποτα για αλλαγή τηλ. καλωδίωσης έστω κι αν τα κόστη μελλοντικά γίνουν προσιτότερα. Κατασκευαστικά, το κτίριο είναι πολύ παλιό, 50 ετών+ με άθλια τηλεφωνική καλωδίωση κι από όσο καταλαβαίνω δεν θα είναι οικονομικά λογικό οποιαδήποτε νέα καλωδίωση να περάσει εσωτερικά σε τοίχους από όροφο σε όροφο. Αν από την άλλη αρχίσει και πηγαίνει ο καθένας μόνος του να τραβά καλώδια από το ισόγειο, μέσω φωταγωγών, μέχρι το διαμέρισμά του, στο τέλος οι τοίχοι της πολυκατοικίας εξωτερικά θα φαίνονται άθλια (που με τη σειρά του αυξάνει τις πιθανότητες για αντιδράσεις, καβγάδες κλπ). 
Είναι τρεις όροφοι+ισόγειο+κάτι υπόγεια (ημιπαράνομα ενδεχομένως), συνολικά περίπου 20 διαμερίσματα. Από αυτά στους οροφους είναι τα 11. Για να πάει καλώδιο σε καθένα από αυτά, συνηθίζεται να πηγαίνουν όλα μαζί σε ένα κανάλι και να διαχωρίζονται σε κάθε όροφο ή από το ισόγειο το καλώδιο για κάθε διαμέρισμα θα τραβά μία ανεξάρτητη διαδρομή; Εργασίες, υλικά όδευσης κλπ είναι δυνατόν να έχω κάποιο μπούσουλα κόστους πριν κινητοποιήσω τον διαχειριστή; Μιλάμε για ποσά τάξης 300-400€ ή για καταστάσεις τύπου 3000€;

Αν η παρούσα επιδότηση είναι αυτή του sfbb σίγουρα δεν καλύπτει το κτίριο. Αλλά και άνευ επιδότησης ή αν υπάρχει κάτι παραπλήσιο θα ήθελα να ξεκινήσω σιγά σιγά την διαδικασία αντικατάστασης κι εφόσον τελικά δεχθούν να προχωρήσουμε ή αλλιώς να δω αν και πώς μπορώ να προχωρήσω μόνος μου αγνοώντας τους (με το αρνητικό ότι μετά οποιοδήποτε καλώδιο βάλω θα είναι υποψήφιο για καταστροφή κάθε φορά που θα πρέπει να γίνει κάποια εργασία σε τοίχο/φωταγωγό/μπαλκόνια όπως τελικά περαστεί.

Εάν δεν έχεις απόλυτη βεβαιότητα ότι κάποιος πάροοχος φέρνει FTTB/FTTH στην περιοχή σου, δεν ξεκινάς για κανέναν λόγο εγκατάσταση οπτικών ινών στο κτίριο.

Εάν έρθει κάποιος πάροχος, τα συνεργεία είναι πλέον αρκετά έμπειρα και οι τεχνικές λύσεις που προτείνουν είναι αισθητικά και τεχνικά άρτιες. Υπάρχει υπεύθυνος μηχανικός και οι εργασίες γίνονται σε συμφωνία με τον διαχειριστή. Κάποιες φορές περνάνε εξωτερικά κανάλια, κάποιες φορές εσωτερικά στο κλιμακοστάσιο, κλπ.

 

Εάν η υπάρχουσα καλωδίωση χαλκού είναι προβληματική (πχ στον κατανεμητή του κτιρίου κλειδώνεις σε σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα απ' ότι στο διαμέρισμα) τότε έχει νόημα να αντικαταστήσεις το δικό σου καλώδιο, ακόμη κι αν δεν θέλουν να ασχοληθούν οι άλλοι. Είναι η μόνη εργασία που περνάει από το χέρι σου και έχει νόημα να κυνηγήσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 15 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Παίδες καλησπέρα..Έχω VDSL 50 με upload 5 και download 48.5 είναι καλή ταχύτητα για stream???Δοκίμασα να κάνω stream με το streamlabs αλλα κολλάει..

 

Εξαρταται τι bitrate εχεις βαλει στο upload για stream.

Με 5 upload, μια καλη τιμη ειναι 3500 εαν παιζεις online games και θες αξιοπρεπες ping, μεγιστο 4000.

Φυσικα παιζει ρολο και τι encoder(η264/nvenc) εχεις βαλει καθως και η αναλυση που κανεις stream. Πρακτικα με 3500bitrate για fps παιχνιδια εισαι οριακα για 720p/60, παιχνιδια τυπου dota κανει και για 900p/60.


Για "σιγουρες" απαντησεις πρεπει να ξερουμε το setup σου.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

 

Εξαρταται τι bitrate εχεις βαλει στο upload για stream.

Με 5 upload, μια καλη τιμη ειναι 3500 εαν παιζεις online games και θες αξιοπρεπες ping, μεγιστο 4000.

Φυσικα παιζει ρολο και τι encoder(η264/nvenc) εχεις βαλει καθως και η αναλυση που κανεις stream. Πρακτικα με 3500bitrate για fps παιχνιδια εισαι οριακα για 720p/60, παιχνιδια τυπου dota κανει και για 900p/60.


Για "σιγουρες" απαντησεις πρεπει να ξερουμε το setup σου.

Το setup μου ειναι στην υπογραφή μου...

Τα παιχνίδια που θέλω να κάνω stream ειναι το COD,RS6,PES 

Encoder εχω το nvenc τις nvidia..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Το setup μου ειναι στην υπογραφή μου...

Τα παιχνίδια που θέλω να κάνω stream ειναι το COD,RS6,PES 

Encoder εχω το nvenc τις nvidia..

Είμαι από κινητό και δε φαίνεται... 

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε 3500bitrate 720/60, βάλε frame cap στα παιχνίδια ώστε να μη χρησιμοποιούν πάνω από το 90% της κάρτας και δοκίμασε. Μετά ανάλογα το πρόβλημα που έχεις πχ skiped frames, stutter, κλπ βλέπουμε. 

πριν 2 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Για single.player games το ιδανικό για 720/60 πόσο είναι;

Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο και εξαρτάται από τον encoder. Το h264 σε medium και κατω δίνει εμφανώς καλύτερο αποτέλεσμα από nvenc στο ίδιο bitrate. Σε fast είναι ίσως λίγο καλύτερο σε γρήγορες σκηνές, σε very fast είναι τα ίδια χάλια. 

Για καλή ποιότητα με nvenc για γρήγορα παιχνιδια άσχετα εάν είναι multi η single σε 720 θες πάνω από 4500. Επίσης παίζουν ρόλο και τα γραφικά του παιχνιδιού, παιχνίδια με πολλά meshes θέλουν μεγαλύτερο bitrate. Κλπ κλπ κλπ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 7:23 PM, alexcrx said:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο 1000 χρονια ενεργοποιηθηκε το κουτιιιιιιιιιιι

συνδεση 100αρα vdsl wind με 35 ευρα το μηνα.....................

η φορθεντ μου ζηταγε λεφτα μεχρι και για ρουτερ..........

αντε γεια λοιπον και παμε wind............

θα γραψω στα ποσα θα ειναι οταν με συνδεσουν.....

θα συνεχισω απο εκει που σταματησα και θα πω οτι η νοβα θελει να με χρεωσει 200 ευρω επειδη το συμβολαιο ληγει στις 16/1/2020

δηλαδη για 1 μηνα θελουν 200

και ρωταω εγω τωρα..........

η ανανεωση ειχε γινει τηλεφωνικα χωρις να δω εγω ποτε συμβολαιο στα χερια μου.......ισχυει κατι τετοιο????????

πρεπει να πληρωσω για να φυγω?????????

τι μπορω να κανω?????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

θα συνεχισω απο εκει που σταματησα και θα πω οτι η νοβα θελει να με χρεωσει 200 ευρω επειδη το συμβολαιο ληγει στις 16/1/2020

δηλαδη για 1 μηνα θελουν 200

και ρωταω εγω τωρα..........

η ανανεωση ειχε γινει τηλεφωνικα χωρις να δω εγω ποτε συμβολαιο στα χερια μου.......ισχυει κατι τετοιο????????

πρεπει να πληρωσω για να φυγω?????????

τι μπορω να κανω?????

ευχαριστω

Εάν είχες ανανεώσει τηλεφωνικά, κανονικά ισχύουν οι όροι του προηγούμενου συμβολαίου που ανανενώθηκε. Κάπου εκεί πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας απόσβεσης, που αναφέρεται πόσα χρήματα οφείλεις για πρόωρη διακοπή του συμβολαίου. Πάντως τα 200€ για 1 μήνα μου φαίνονται πολλά.

Παρ' όλα αυτά, κατά την ανανέωση του συμβολαίου, ο πάροχος οφείλει να σε έχει ενημερώσει πλήρως για όλες τις οικονομικές παραμέτρους της σύμβασης (άρα και το κόστος πρόωρης διακοπής). Επίσης είναι υποχρεωμένοι να αποδείξουν την συμφωνία σου σε αυτές (πχ με ηχογραφημένη κλήση, ή υπογεγραμμένο συμβόλαιο).


Θα σου πρότεινα να ζητήσεις απόδειξη ότι έχεις συμφωνήσει στους όρους βάσει των οποίων ζητούν τα 200€, και εφόσον δεν την παρέχουν να προσφύγεις σε Συνήγορο του Καταναλωτή και ΕΕΤΤ. Να ξέρεις ότι δεν είναι γρήγορη διαδικασία, ακόμη και να δικαιωθείς, θα χρειαστούν κάποιοι μήνες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μεχρι και εκει υπαρχει bullying.........

καλη φαση

μολις πηγα να φυγω με πηραν τηλ και απο την μια μου κανουν προταση για να μεινω αλλα απο την αλλη εμαθα οτι αμα φυγω την μαμισα.......200 ευρα γιατι λεει δεν ειναι κλιμακωτο........

στην ερωτηση μου γιατι καθε φορα που μου λεγατε οτι σου κανουμε δωρο το ταδε(καναλια ή χρονο ομιλιας)μου αλλαζατε και το συμβολαιο??????η απαντηση ηταν οτι εμεις σας το λεμε οτι κανουμε ανανεωση του συμβολαιου.......

αυτα

θα περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο μου και μετα τα λεμε(αν και με ψηνει να την κανω τωρα στα καπακια αλλα βγαινουν δυσκολα τα 200 για να τα καψω ετσι)

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πέρασα πρόσφατα από μετάβαση Vodafone σε Wind, έχουν κάνει το εξής. Από κάποιο μήνα και έπειτα, δεν πάει αναλογικά αλλά υπάρχει σταθερή χρέωση, είτε φύγεις 30 μέρες πριν είτε 1 μέρα. Στη Vodafone ήθελαν 120€. Ζήτησα από τη Wind να ενεργοποιήσει τη γραμμή μία μέρα αφού τελειώσει το συμβόλαιο της Vodafone. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και νομίζω γίνεται αυτοματοποιημένα. Δεν θα σε ξαναπάρουν τηλέφωνο δλδ. Μάλιστα το συμβόλαιο της Wind θα έχει την ημερομηνία που θα ενεργοποιήσεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, trib said:

Επειδή το πέρασα πρόσφατα από μετάβαση Vodafone σε Wind, έχουν κάνει το εξής. Από κάποιο μήνα και έπειτα, δεν πάει αναλογικά αλλά υπάρχει σταθερή χρέωση, είτε φύγεις 30 μέρες πριν είτε 1 μέρα. Στη Vodafone ήθελαν 120€. Ζήτησα από τη Wind να ενεργοποιήσει τη γραμμή μία μέρα αφού τελειώσει το συμβόλαιο της Vodafone. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και νομίζω γίνεται αυτοματοποιημένα. Δεν θα σε ξαναπάρουν τηλέφωνο δλδ. Μάλιστα το συμβόλαιο της Wind θα έχει την ημερομηνία που θα ενεργοποιήσεις. 

αυτο θα κανω και εγω.........

Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια ρε μαγκες..........

vdsl του χρονου δηλαδη ??????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Αυτές τις ρυθμίσεις εχω

 

 

 

Καλυτερα κανε νεο θεμα και στειλε μου pm με το Link καθως ειναι ασχετο με το παρον θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, alexcrx said:

αυτο θα κανω και εγω.

στις σωστές επισημάνσεις των παιδιών παραπάνω, να προσθέσω κάτι κι εγώ μη τυχόν βοηθήσει. Το παράδειγμα που δίνω είναι άσχετο με το θέμα σου αλλά στο γράφω υποθέτοντας ότι οι νοοτροπίες είναι ίδιες.
Από την προηγούμενη Δευτέρα κόπηκε το ίντερνετ. Τους ενημέρωσα σχεδόν αμέσως. Μίλησα με κάποιους στην τεχνική υποστήριξη. Κατά το απόγευμα της Δευτέρας -κι ενώ ήδη μου είχαν πει κάποιες «ανώδυνες» ανακρίβειες (του τύπου «κλείσε και θα σου τηλεφωνήσουμε -δεν θέλω να κλείσω και να περιμένω ξανά Χ λεπτά αναμονής -μην ανησυχείς, δεν θα μας πάρεις εσύ, σε λίγο θα σου τηλεφωνήσουμε εμείς -δεν τηλεφώνησε ποτέ, άλλη αναμονή, πάλι τα ίδια, θα σου τηλεφωνήσουμε, όχι δεν κλείνω γιατί και πριν μου το είπατε αυτό και δεν... οπότε θα περιμένω στη γραμμή, μην ανησυχείς σε λίγο θα σου τηλεφωνήσουμε, δλδ σε πόσο λίγο;, σε 5-10 λεπτά το αργότερο μην ανησυχείς, επίσης δεν τηλεφώνησαν ποτέ)- κάποιος μου απάντησε ότι είναι «βλάβη ΟΤΕ» και θα το παραπέμψουν στον ΟΤΕ. 

Την επόμενη μέρα δεν είχε γίνει τίποτα, άλλα τηλεφωνήματα από εμένα κλπ. Την Πέμπτη σε ένα από όλα τα τηλεφωνήματα και στις διαμαρτυρίες μου κάποιος μου είπε ότι η βλάβη έχει δηλωθεί στον ΟΤΕ από την Τρίτη (εγώ είχα τηλεφωνήσει Δευτέρα) και ότι ο ΟΤΕ οφείλει να επισκευάσει εντός 4 εργάσιμων (ή να ανακοινώσει αν δεν γίνεται να επισκευάσει). Ένας άλλος μου διευκρίνισε περαιτέρω ότι ο ΟΤΕ οφείλει να τους ενημερώσει εντός μίας εργάσιμης για το πότε θα επιχειρήσει την επισκευή (να δώσει ημερομηνία επισκευής) και ότι αυτή η ημερομηνία δεν μπορεί να είναι πάνω από 3 εργάσιμες (έτσι υπολόγισε μπακαλίστικα ο πρώτος τις 4 ημέρες που μου είπε). Τι σημασία έχει αν το υπολογίζουν 1+3 ή 4 αφού βγαίνει το ίδιο τελικό αποτέλεσμα. Έχει την σημασία ότι κατά τις δηλώσεις κάποιου από όλους που μίλησα, όταν αυτοί ενημερωθούν από τον ΟΤΕ, στέλνουν SMS σε μένα με την ενημέρωση. Κι επειδή είχαμε φτάσει Παρασκευή και δεν είχε γίνει το παραμικρό ούτε είχα την παραμικρή ενημέρωση, παρά τις διαβεβαιώσεις για τηλέφωνα εκ μέρους τους, μηνύματα στο κινητό κλπ, σε κάποια φάση τους είπα -δεν θυμάμαι πώς το διατύπωσα- «κοίτα εδώ είτε με κοροϊδεύεις όταν μου λέτε για ενημέρωση με SMS καθώς δεν έχω λάβει τίποτα είτε αν όντως προηγείται η ενημέρωση κι έχουν άλλες 3 εργάσιμες μέχρι την επισκευή, είμαι ήδη πέμπτη ημέρα χωρίς ίντερνετ, αν ενημερώσουν την Δευτέρα και προσθέσουν άλλες 3 εργάσιμες θα φτάσω να έχω συμπληρώσει τουλάχιστον 8-9 εργάσιμες/10 συνολικά οπότε ξεπερνάμε κατά πολύ το όριο των 4 ημερών που μου λέτε.» Κάπου εκεί τα έστριψαν πάλι, «ναι στέλνουμε SMS αλλά καμιά φορά δεν στέλνουμε ή δεν μας στέλνει ο ΟΤΕ κι απλώς πάει κι επισκευάζει». 

Φτάνουμε στην χθεσινή Δευτέρα. Έχω μυριστεί εντωμεταξύ ότι οι του ΟΤΕ δεν επισκευάζουν τέτοιου είδους θέματα εκτός ωραρίου, δλδ όχι Σ/Κ και όχι μετά τις 3-4μμ. Αναλογιζόμενος ότι λογικά βγάζουν ένα ημερήσιο πρόγραμμα και αρχίζουν τις διαδρομές/επισκευές κι ότι λογικά γνωρίζουν από το πρωί, έστω στο περίπου, αν μία συγκεκριμένη επισκευή είναι στο ημερήσιο πρόγραμμά τους, τηλεφωνώ στην Φόρθνετ νωρίς το πρωί, για δύο λόγους: α) μπας και τους ξεκουνήσει λίγο το τηλεφώνημα και προσπαθήσουν να κάνουν την επισκευή εκείνη τη μέρα και β) για να τους πω -και να υπάρχουν ηχογραφημένα- τα ακόλουθα: «πέραν των άλλων που σας έχω πει όλες αυτές τις ημέρες, θα ήθελα να σας ενημερώσω και θέλω αυτό να το γράψετε κι εσείς που με ακούτε στην καρτέλα μου ότι σε περίπτωση που δεν έχει επισκευαστεί ούτε σήμερα, σκοπεύω να ζητήσω επίσημο αντίγραφο  όλων των ηχογραφημένων συνομιλιών μας αυτής της περιόδου για να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να εξετάσω τυχόν άλλες νομικές ενέργειες που έχω στη διάθεσή μου.» Διευκρίνισα στην κυρία με την οποία μιλούσα, ότι δεν έχω το παραμικρό μαζί της ή με την εξυπηρέτηση εκ μέρους της ούτε προσωπικά με κάποιον άλλο υπάλληλο έχω όμως αγανακτήσει με την εταιρεία, η σύμβασή μου είναι με την εταιρεία κι όχι ατομικά με υπαλλήλους (ώστε να μη μου λένε «εγώ κύριε αυτή την στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο» -ΟΚ σας καταλαβαίνω αλλά αν δε μπορεί ο υπάλληλος τότε βρες μου να μιλήσω με κάποιον που μπορεί και εγώ απευθύνομαι στην εταιρεία). Τέλος την παρακάλεσα να με ενημερώσει με ποιον τρόπο θα αιτηθώ τις ηχογραφημένες συνομιλίες (άλλο γέλιο εκεί, «θα στείλετε ένα ιμέιλ στην τάδε διεύθυνση», -Έχετε καταλάβει ότι δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ, για ποιο ιμέιλ μου λέτε; Είτε θα το αιτηθώ τηλεφωνικά είτε θα μου υποδείξετε κάποιο γραφείο να υποβάλλω εκεί την αίτηση γραπτώς).
Στο τέλος της είπα ότι δεν ελπίζω ότι εκείνη μπορεί να κάνει κάτι για να επισπεύσει την επισκευή, αλλά της τα λέω γιατί θέλω να τα καταγράψει στην καρτέλα. Είπα επίσης ότι εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα σήμερα (χθες) κι ότι δεν είναι το ζόρι μου πώς να κάνω καταγγελίες αλλά θα τις κάνω από αύριο (σήμερα).

Δευτέρα μεσημέρι κατά τις 3μμ η γραμμή λειτουργούσε κανονικά.

1. Δεν νομίζω ότι η επικοινωνία που σου έβαλα παραπάνω έπαιξε τον παραμικρό ρόλο για την επισκευή. Δεν είναι δλδ ότι «φοβήθηκαν» κι επιτάχυναν. Απλώς ήταν η τελευταία μέρα -με τους δικούς τους υπολογισμούς, όχι τους δικούς μου- κι έτυχε να φτιαχτεί. 

2. Για ο,τιδήποτε σου λένε ότι το έχεις κάνει τηλεφωνικά, θα ζητήσεις αντίγραφο των ηχογραφήσεων. Δεν χρειάζεται καν να τους ανακοινώσεις για ποιον ακριβώς λόγο το ζητάς. Αν ρωτήσουν γιατί, θα απαντήσεις «για να δω κι εγώ τι ακριβώς έχει ειπωθεί και για κάθε νόμιμη χρήση». Περιττό να σου πω ότι σε καμία συνομιλία μαζί τους δεν θα βρίσεις, δεν θα μιλήσεις με αγένεια αλλά και δεν θα δείχνεις αχρείαστη υποχωρητικότητα (ε καλά τότε δεν θα φύγω κλπ). Θα διαμαρτύρεσαι για την χρέωση των 200 και θα επιμένεις «θέλω αντίγραφο των ηχογραφημένων συνομιλιών».
Αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι θα λειτουργήσει κι ότι θα σε ξεχάσουν μαζί με το 200ευρω. Μπορεί να μην πετύχεις απολύτως τίποτα και στο τέλος να ακολουθήσεις έναν από τους δρόμους που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω. Δεν χάνεις όμως και κάτι να το δοκιμάσεις ελπίζοντας ότι θα ξεγράψουν το 200ευρω.

Καλή τύχη

ΥΓ παρεμπιπτόντως όλες αυτές τις ημέρες μίλησα και με αρκετούς κοσμοτέδες μπας και χρειαζόταν να πάρω άλλη γραμμή. Δεν μπορώ να συγκρίνω τεχνική επάρκεια (στη φόρθνετ μιλούσα κυρίως με τεχνική υποστήριξη, στην κοσμοτέ με πωλήσεις) αλλά στο αρχικό στάδιο των τηλεφωνημάτων, μέχρι να καταφέρεις να μιλήσεις με άνθρωπο, η κοσμοτέ είναι χειρότερη.

 




 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε για φαπες παντος ρε μαγκες..............

η wind εστειλε το αιτημα στην forthnet αφου περασαν 14 μερες(για να μην μπορει να πει οχι)

τωρα αυτο που μπορω να κανω ειναι να μεινω στην forthnet και να βγαλει ακρη αυτη με καταγγελια(ή κατι τετοιο μου ειπαν)

η wind δεν μπορει να καθυστερησει την ενεργοποιηση της γραμμης λεει(το ακουσαμε και αυτο) οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι οταν γινει on-line να τους  ακυρωσω και να δωσω 80 ευρω...........

θελω να τους πω τα καλαντα αλλα με δικο μου τροπο.............???????

τι να πω ρε φιλε καταρα εφαγα απο την adsl......μου λεει αλλαγες θες ε????παρτην τωρα στον μπιπ.........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.