Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

ναι φαίνεται μπερδεμένο, η πολυκατοικία είναι οροφοδιαμερίσματα οπότε σε κάθε όροφο ότι εγκατάσταση γίνει θα αφορά ένα διαμέρισμα και στην ουσία η οπτική θα φτάσει  2-3 μέτρα μακρυά από τις εισόδους τον διαμερισμάτων ίσως και ποιο κοντά

Spoiler

Από όσο γνωρίζω σύνολο από τα 5 διαμερίσματα οι 3 θα βάλουμε δεν γνωρίζω αν οι άλλοι έκαναν αίτηση πάντως σίγουρα ήμουν ο πρώτος γιατί έκανα την μέρα που έδωσε διαθεσιμότητα, στο κατάστημα δεν γινόταν αίτηση έβλεπαν τη διαθεσιμότητα αλλά δεν είχε ανοίξει το σύστημα για να καταχωρήσουν αίτηση 

Τηλεφωνικά χρειάστηκε να είμαι στην γραμμή για σχεδόν 1.5 ώρα μέχρι να μπορέσει να τη προχωρήσει και να επιβεβαιωθεί δεν υπήρχε άλλη αίτηση ακόμα από την περιοχή
Από ότι θυμάμαι ο υπάλληλος μου εξήγησε ότι επικοινωνούσε αρχικά με κάποιο τεχνικό τμήμα να επιβεβαιώσει τη διαθεσιμότητα και μετά με κάποιους υπεύθυνους για το σύστημα ώστε να το ανοίξουν για να μπορέσει να καταχωρήσει την αίτηση


Οπτική θα τραβήξουν μέσα στο σπίτι εννοείτε μου εξήγησε και αναλυτικά όλη τη διαδικασία αν και διαβάζοντας λίγο πολύ τη γνώριζα,  δεν μου ανέφερε κάτι για κάποια extra χρέωση μικρό το κακό αν υπάρξει απλά δεν μου το ανέφερε

Για το κουπόνι θα δείξει έκανα αίτηση τηλεφωνικά έδωσα τον κωδικό και το δέχτηκαν το βρήκαν στο σύστημα ελπίζω αν λήξει να ισχύει μιας και η αίτηση έγινε εμπρόθεσμα πάντως κάποιο έντυπο δεν μου έστειλαν με email η ταχυδρομείο.
μακάρι να πάρει και άλλη παράταση να προλάβουν να επωφεληθούν περισσότεροι, από ότι έιχα διαβάσει το ποσό της επιδότησης δεν έχει εξαντληθεί

Πιστεύω ότι το σημείο εισόδου θα βολέψει ίσως χρειαστεί να το τραβήξει και λίγο, το playroom θα αδειάσει θα γίνει δωμάτιο για τα μωρά και το γραφείο μαζί με όλα τα παρελκόμενα θα πάρει πόδι για το καθιστικό τώρα με την οπτική θα τα μετακομίσω μερικούς μήνες νωρίτερα
εδώ στο δωμάτιο που είμαι τώρα σίγουρα θα χρειαζόταν μεταφορά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deus said:

Για το κουπόνι θα δείξει έκανα αίτηση τηλεφωνικά έδωσα τον κωδικό και το δέχτηκαν το βρήκαν στο σύστημα ελπίζω αν λήξει να ισχύει μιας και η αίτηση έγινε εμπρόθεσμα πάντως κάποιο έντυπο δεν μου έστειλαν με email η ταχυδρομείο.

λογικά δεν θα έχεις θέμα, δε νομίζω να έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο ξεπεσμού για να πουν σε αυτό το ζήτημα εν ψυχρώ ψέμματα. Επειδή οι προθεσμίες αν δεν έχουν παραταθεί είναι σφιχτές, επειδή δεν είναι να εμπιστεύεται κανείς τα προφορικά των πωλητών των τηλεφωνικών, διευκρίνισέ το ρητά. «από πότε θα αρχίσω να λαμβάνω λογαριασμό; (θα απαντήσουν ότι δεν ξέρουν ημερομηνία αλλά θα σου πουν π.χ. Χ μέρες μετά την σύνδεση και ενεργοποίηση της γραμμής) «ωραία κι αν οι εργασίες για την σύνδεση ολοκληρωθούν μέσα στον Απρίλιο τι θα γίνει με το κουπόνι της επιδότησης;». Ρητά.

Το κουπόνι είναι ξεχωριστό σκέλος από το συμβόλαιο που υπογράφεις. Μπορεί να το τυπώσει οποιοσδήποτε το δικαιούται αρχίζοντας από την σελίδα sfbb.gr. Βάζεις διεύθυνση, ταχυδρομικό κωδικό ώστε να δει το σύστημα αν το δικαιούσαι κι αν ναι συνεχίζει αυτόματα τη διαδικασία από εκείνη τη σελίδα, σου ζητά έγκριση να χρησιμοποιηθούν οι κωδικοί του TAXIS και στο τέλος το εκτυπώνεις εσύ. Το ότι το εκτύπωσες και το ότι εγκρίθηκε δεν σημαίνει ότι θα λάβεις τα χρήματα της επιδότησης βρέξει χιονίσει. (κάνα 150άρι νομίζω είναι συνολικά). Για να πέσει το χρήμα (το οποίο δεν στο δίνουν απευθείας ως μετρητά αλλά το καταβάλουν εκείνοι στον πάροχο) δεν αρκεί να το έχεις εκτυπώσει. Πρέπει και να το χρησιμοποιήσεις εντός της προθεσμίας αλλιώς ακυρώνεται. Χρησιμοποίηση = πας και το δίνεις όταν υπογράψεις το συμβόλαιο κι είναι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός

Αν για παράδειγμα εγώ εκτυπώσω και μετά για οποιονδήποτε λόγο δεν γίνει η σύνδεση με οπτική ίνα (ας πούμε γιατί ανακαλύπτουν στην πορεία ότι τεχνικά δε γίνεται να φτιάξουν το καλώδιο στο κτίριο μου) εντός της προθεσμίας, τότε δεν θα πάρω τα 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενεργοποιήθηκα και γω την περασμένη βδομάδα ftth με sfbb, τσέκαρε οτι όντως εχουν περάσει το κουπόνι σου στο σύστημα κάνοντας Login στο sfbb, κάτω-κάτω έχει ενα πεδίο που λέει " στοιχεία παραγγελίας" και πατώντας εκει σου δείχνει ολα τα στοιχεία, τιμές κλπ κλπ όταν το εχουν καταχωρήσει στο σύστημα...

 

Κατα τ'αλλα αρκετά γρήγορη η διαδικασία σε μένα (Καισαριανή), πήρε 2 μήνες ακριβώς, παίζω 103 down/10.2 up 

 

Το μόνο που δεν παλεύεται είναι το άθλιο router που δίνει η vodafone και δεν μπορείς να αλλάξεις αν θες να έχεις voip (αν και βλέπω σε γειτονικό forum οτι μάλλον βρέθηκε τρόπος για να παίρνεις τους κωδικούς!)

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 1:54 PM, and64 said:

Επειδή ενεργοποιήθηκα και γω την περασμένη βδομάδα ftth με sfbb, τσέκαρε οτι όντως εχουν περάσει το κουπόνι σου στο σύστημα κάνοντας Login στο sfbb, κάτω-κάτω έχει ενα πεδίο που λέει " στοιχεία παραγγελίας" και πατώντας εκει σου δείχνει ολα τα στοιχεία, τιμές κλπ κλπ όταν το εχουν καταχωρήσει στο σύστημα...

 

Κατα τ'αλλα αρκετά γρήγορη η διαδικασία σε μένα (Καισαριανή), πήρε 2 μήνες ακριβώς, παίζω 103 down/10.2 up 

 

Το μόνο που δεν παλεύεται είναι το άθλιο router που δίνει η vodafone και δεν μπορείς να αλλάξεις αν θες να έχεις voip (αν και βλέπω σε γειτονικό forum οτι μάλλον βρέθηκε τρόπος για να παίρνεις τους κωδικούς!)


Ακόμα δεν φαίνεται κάποια παραγγελία  μήπως θυμάσαι πότε εμφανίστηκε στο σύστημα? μέχρι στιγμής μόνο αίτηση έχω κάνει και περιμένω τηλέφωνο από τον εργολάβο για να κλείσουμε ραντεβού να έρθει να δει τον χώρo

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deus said:


Ακόμα δεν φαίνεται κάποια παραγγελία  μήπως θυμάσαι πότε εμφανίστηκε στο σύστημα? μέχρι στιγμής μόνο αίτηση έχω κάνει και περιμένω τηλέφωνο από τον εργολάβο για να κλείσουμε ραντεβού να έρθει να δει τον χώρo

 

Είσαι σε πρώιμο στάδιο ακόμα! Το κουπόνι παραδόθηκε και καταχωρήθηκε την επόμενη μέρα που συνδέθηκα και τρέχανε ολα internet + τηλεφωνία, αφού φυσικά ειχαν τελειώσει ολες οι εγκαταστάσεις, πολυκατοικίας και διαμερίσματος και πήρα ont + router ;)

 

Μέχρι τότε δεν το έπαιρνε η  voda για να το καταχωρήσει καν.

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρουμε ο ΟΤΕ τι ρουτεράκια δίνει τώρα για VDSL

έχω το speedport w 724v

 

edit

επίσης κάποια βλακεία έχουν κάνει από το Σαββατο και το νετ είναι ότι να νε με Packet losses κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

παίδες ξέρουμε ο ΟΤΕ τι ρουτεράκια δίνει τώρα για VDSL

έχω το speedport w 724v

 

edit

επίσης κάποια βλακεία έχουν κάνει από το Σαββατο και το νετ είναι ότι να νε με Packet losses κλπ

 

Speedport plus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Σε <100 Mbps δίνουν και Speedport Entry 2i.

nope, παντου οπου μπορουν δινουν το plus, μονο εαν εχουν τοπικα αποθεμα του 2i δινουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoc έγραψε:

nope, παντου οπου μπορουν δινουν το plus, μονο εαν εχουν τοπικα αποθεμα του 2i δινουν αυτο.

 

Δίνουν όμως... Το είπα για να μην θεωρεί σίγουρο το Plus. Σε μία νέα σύνδεση στο Ηράκλειο πριν μια εβδομάδα, μια χαρά έδωσαν Entry 2i.

Σε 100 και πάνω, είναι σίγουρο το Plus. Στις μικρότερες, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να πάω στο plus από αυτό που έχω τώρα ?

 

Μόνο και μόνο για το 1Gbs Lan ;

 

 

Απλά έχει ξεκινήσει να δείχνουν οι WiFi συσκευές τα κινητά να δείχνουν this WiFi has no internet connection

 

Παρένθεση το δίκτυο που έχω φτιάξει πάει κάπως έτσι

Router OTE 724 --> switch (που μοιράζει μέσω 1gbs interface σε διάφορες συσκευές) --> switch (με 1gbs interface) και WiFi (με διαφορετικό όνομα WiFi )

Το γράφω πολύ απλά, όλα περνούν IP από το router του OTE μέσω DHCP server

 

Αλλά το δείχνει και στα δύο wifi

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος slalom έγραψε:

Το 724 δεν εχει gigabit?

ενεργοποιήθηκε μετά από κάποιο Update. έχει κανονικά η διαφορά με το plus είναι μόνο στο wifi Και ότι το plus πάει μέχρι 200

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να με πάλι μετά από επικοινωνία με έναν καλό τεχνικό (τεχνικοί ενωμένοι ποτέ χαμένοι), άλλαξα το 724 με το Plus

724

Screenshot_61.thumb.jpg.d973021536a2aa5d95d17e69ee72dbd9.jpg

 

plus

Screenshot_6.thumb.jpg.c275dabe3681bd9e3f59827123bdec9a.jpg

 

προς το παρών δίνω σημασία στο SNR down όπου από ~13db πήγαμε στα ~17db αρκετά καλά μπορώ να πω, διπλασιασμός του σήματος ως προς τον θόρυβο

τώρα για τα errors θα το δω στην πορεία να παραμείνει ανοιχτό κανα 24αρο να δω τι θα μαζέψει και με το νέο ρουτερ αν βγάλουμε τους φραγμούς μπορεί να πιάσει έως 140Mbs. τον παρακάλεσα να έρθει να βάλουμε οπτική αλλά δεν είναι η περιοχή μου στο sfbb ? .

 

επίσης είναι αρκετά ποιο σφαιράτο στο μενού από το 724

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε η αναβάθμιση από Vodafone σε 100αρα γραμμή από 50Μbs που ήμουν πριν. 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Netgear D7000 από το οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για κάποιο λόγο, το τηλέφωνο είναι νεκρό όμως.

H τηλεφωνία πλέον είναι voip?

Μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το H-300s που μου έχουν στείλει, με ένα Fritz 7530/7590 θα μπορέσω να έχω και τηλέφωνο ή το modem/router που στείλανε είναι μονόδρομος?

 

Και εδώ τα χαρακτηριστικά της γραμμής.

1.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος knight_77 έγραψε:

Μόλις έγινε η αναβάθμιση από Vodafone σε 100αρα γραμμή από 50Μbs που ήμουν πριν. 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα Netgear D7000 από το οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για κάποιο λόγο, το τηλέφωνο είναι νεκρό όμως.

H τηλεφωνία πλέον είναι voip?

Μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το H-300s που μου έχουν στείλει, με ένα Fritz 7530/7590 θα μπορέσω να έχω και τηλέφωνο ή το modem/router που στείλανε είναι μονόδρομος?

 

Και εδώ τα χαρακτηριστικά της γραμμής.

1.JPG

 

Σχεδόν σίγουρα σου το άλλαξαν σε VoIP.

Επειδή μέχρι τώρα η Vodafone δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας σε οικιακούς πελάτες, και επειδή το Fritz έχει προφίλ για αυτόματη ρύθμιση μόνο με Cosmote, δυστυχώς χρειάζεσαι και το δικό τους modem/router. Μπορείς βέβαια να κουμπώσεις πάνω του το D7000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.