Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 17 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Παίρνει κάποιος από καμπίνα με VDSL_VECTORING/V.plus και να είναι σε απόσταση 400-500 μέτρα να μου πει τη θεωρητικά μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πιάσει;

Γνωρίζω ότι παίζουν ρόλο χίλιοι δύο παράγοντες, απλά θέλω να δω στο (πολύ) περίπου τι παίζει.

 

Τώρα πόσο attenuation σου γράφει το modem;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25, πράγμα που φανερώνει κάπως ότι ή δεν παίρνω από εκεί, ή το καλώδιο κάνει βόλτες. Αλλά ακόμα και βόλτες να έκανε το καλώδιο, δε μπορεί να φτάσει το χιλιόμετρο καθώς η μεγαλύτερη απόσταση που βγάζω δεν είναι πάνω από 600 μέτρα (όχι σε ευθεία). Δε ξέρω.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάλυψη VDSL, δεν υπάρχει τίποτα. Θέλω να δω αν αξίζει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα ή να αλλάξω σε πάροχο που δίνει ασύρματα ίντερνετ. Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο δύο χρόνια και αν θα θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πρέπει να το σπάσω, δηλαδή €€. Όπως επίσης χρειάζεται εξοπλισμός που κοστίζει αρκετά, ειδικά στις μεγαλύτερες ταχύτητες, συν ότι τα πακέτα του είναι αρκετά και δε ένα παραπάνω στις μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε αν σε ένα, ενάμιση χρόνο μπορώ να έχω από τη Wind >100Mbps θεωρώ πως αξίζει να κάνω λίγο υπομονή παραπάνω.

 

Θεωρητικά η καμπίνα θα μπει εντός του Q4 2020.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, UltraB said:

25, πράγμα που φανερώνει κάπως ότι ή δεν παίρνω από εκεί, ή το καλώδιο κάνει βόλτες. Αλλά ακόμα και βόλτες να έκανε το καλώδιο, δε μπορεί να φτάσει το χιλιόμετρο καθώς η μεγαλύτερη απόσταση που βγάζω δεν είναι πάνω από 600 μέτρα (όχι σε ευθεία). Δε ξέρω.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάλυψη VDSL, δεν υπάρχει τίποτα. Θέλω να δω αν αξίζει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα ή να αλλάξω σε πάροχο που δίνει ασύρματα ίντερνετ. Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο δύο χρόνια και αν θα θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πρέπει να το σπάσω, δηλαδή €€. Όπως επίσης χρειάζεται εξοπλισμός που κοστίζει αρκετά, ειδικά στις μεγαλύτερες ταχύτητες, συν ότι τα πακέτα του είναι αρκετά και δε ένα παραπάνω στις μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε αν σε ένα, ενάμιση χρόνο μπορώ να έχω από τη Wind >100Mbps θεωρώ πως αξίζει να κάνω λίγο υπομονή παραπάνω.

 

Θεωρητικά η καμπίνα θα μπει εντός του Q4 2020.

εδώ είμαστε. Πώς ξέρεις το θεωρητικά θα μπει, στο έχουν πει ανεπισήμως κάποιος έγκυρος ή απλώς το διακινούν ως πληροφορία στην περιοχή σου;
Γνώμη μου: Αν όντως μπει το 2020 (προσθέτεις κάποιους μήνες γιατί δεν την ενεργοποιούν αμέσως) μάλλον αξίζει να περιμένεις. Αν κρίνεις ότι το διάστημα θα πλησιάσει το 24μηνο + έχεις πραγματική δυνατότητα να πάρεις από σήμερα κάτι ουσιαστικά ταχύτερο από το υπάρχον, το ρουφάς και πας εκεί με προ-απόφαση ότι θα εξαντλήσεις το 24μηνο και βλέπεις.

Είναι σημαντικό να έχεις γνώση αν είναι δυνατόν, τι είδους καμπίνα έχουν προγραμματίσει να βάλουν (τι είδους πακέτα έχουν σκοπό να προσφέρουν εκεί) , VDSL με Vectoring ή κανονικό Fiber όπου τα πακέτα που θα προσφέρουν θα είναι ολοκληρωμένα FTTB.  στην πρώτη περίπτωση μάλλον σε συμφέρει να πας από σήμερα στο ασύρματο (με την προϋπόθεση ότι είναι αξιόπιστες οι υποσχέσεις του και δεν λένε παπάντζες, μην το θεωρείς δεδομένο) και βλέπεις στο 24μηνο τι έχει γίνει. Το πολύ πολύ να χάσεις κάποιους μήνες. Στην δεύτερη περίπτωση περίμενε και ψάχνε μπας και μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Το σίγουρο είναι ότι δεν σε συμφέρει να σπάσεις συμβόλαιο πριν την λήξη του γιατί έχουν λυσσάξει, έχουν προσαρμοστεί και τα κυνηγάνε αυτά πλέον. Οτιδήποτε κάνεις πρέπει να έχεις προαποφασίσει ότι σε δεσμεύει για 24μηνο (όπου πρέπει να σκέφτεσαι και το σκέλος της φωνής εκτός αν σου είναι εντελώς αδιαφορο το τηλέφωνο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

25, πράγμα που φανερώνει κάπως ότι ή δεν παίρνω από εκεί, ή το καλώδιο κάνει βόλτες. Αλλά ακόμα και βόλτες να έκανε το καλώδιο, δε μπορεί να φτάσει το χιλιόμετρο καθώς η μεγαλύτερη απόσταση που βγάζω δεν είναι πάνω από 600 μέτρα (όχι σε ευθεία). Δε ξέρω.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάλυψη VDSL, δεν υπάρχει τίποτα. Θέλω να δω αν αξίζει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα ή να αλλάξω σε πάροχο που δίνει ασύρματα ίντερνετ. Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο δύο χρόνια και αν θα θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πρέπει να το σπάσω, δηλαδή €€. Όπως επίσης χρειάζεται εξοπλισμός που κοστίζει αρκετά, ειδικά στις μεγαλύτερες ταχύτητες, συν ότι τα πακέτα του είναι αρκετά και δε ένα παραπάνω στις μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε αν σε ένα, ενάμιση χρόνο μπορώ να έχω από τη Wind >100Mbps θεωρώ πως αξίζει να κάνω λίγο υπομονή παραπάνω.

 

Θεωρητικά η καμπίνα θα μπει εντός του Q4 2020.

 

to 25att σημαινει χοντρικα 1800 μετρα απο το dslam (ειτε αυτο ειναι σε καμπινα, ειτε σε Α/Κ) και οχι απο το KAΦΑΟ, απο τη στιγμη που εχεις απλο adsl 99% παιρνεις απο Α/Κ.

 

στο κατανεμητη της πολυκατηκοιας ή/και στα κουτια στις κολωνες εαν εχεις εναεριο δικτυο ή/και στα κουτια που υπαρχουν επιτοιχεια ειναι γραμμενα πανω τους ενα νουμερο που ειτε ειναι ενα απλο τριψηφιο ειτε ειναι τυπου 12/205, το τριψηφιο μερος δηλωνει το καφαο που εισαι συνδεδεμενος. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να εχεις καφαο στη γωνια και να εισαι συδνεδεμενος με αλλο 500 μετρα μακρυα...

 

Στα 500 μετρα σε ιδανικες συνθηκες μπορεις να εχεις 50down.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

25, πράγμα που φανερώνει κάπως ότι ή δεν παίρνω από εκεί, ή το καλώδιο κάνει βόλτες. Αλλά ακόμα και βόλτες να έκανε το καλώδιο, δε μπορεί να φτάσει το χιλιόμετρο καθώς η μεγαλύτερη απόσταση που βγάζω δεν είναι πάνω από 600 μέτρα (όχι σε ευθεία). Δε ξέρω.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάλυψη VDSL, δεν υπάρχει τίποτα. Θέλω να δω αν αξίζει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα ή να αλλάξω σε πάροχο που δίνει ασύρματα ίντερνετ. Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο δύο χρόνια και αν θα θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πρέπει να το σπάσω, δηλαδή €€. Όπως επίσης χρειάζεται εξοπλισμός που κοστίζει αρκετά, ειδικά στις μεγαλύτερες ταχύτητες, συν ότι τα πακέτα του είναι αρκετά και δε ένα παραπάνω στις μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε αν σε ένα, ενάμιση χρόνο μπορώ να έχω από τη Wind >100Mbps θεωρώ πως αξίζει να κάνω λίγο υπομονή παραπάνω.

 

Θεωρητικά η καμπίνα θα μπει εντός του Q4 2020.

 

Όπως φαίνεται, αυτή τη στιγμή παίρνεις δίκτυο από το Α.Κ, οπότε το 25 attn δεν είναι παράλογο. Από την άλλη, αυτό μας δίνει μηδενική πληροφορία για το τί μπορείς να περιμένεις όταν ολοκληρωθεί η αναβάθμιση της καμπίνας σου. Επειδή το vectoring είναι αρκετά ευαίσθητο και οι παράμετοι πολλές, ρεαλιστικά κανείς δεν μπορεί να κάνει λεπτομερή εικασία για τα νούμερα που μπορείς να περιμένεις. Με σχετική ασφάλεια ας πούμε ~100Mbps.

Όταν με το καλό εγκατασταθούν οι καμπίνες της Wind, θα μπορείς να πάρεις VDSL και από τους άλλους παρόχους, αφού υποχρεωτικά θα τους παρέχει την υποδομή σε τιμές χονδρικής. Επομένως η επιλογή άλλο ενσύρματου παρόχου τώρα δεν είναι ιδιαίτερα περιοριστική.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το χρονοδιάγραμμα. Οι καμπίνες του Ηρακλείου έχουν πάρει ήδη 2 μεγάλες παρατάσεις, και τώρα πρέπει να πάνε όλα σωστά για να προλάβουν εντός του 2020 (εγκατάσταση καμπινών, ίνες, ενεργός εξοπλισμός, ηλεκτροδότηση, δοκιμές, παράδοση). Ξέρεις εάν είσαι μέσα σε αυτές που έχουν ήδη εγκριθεί από τον Δήμο οι εργασίες τους;

Για ασύρματα φαντάζομαι εννοείς την Sky. Είσαι σίγουρος για την διετία; Νόμιζα ότι δεν ήταν υποχρεωτική. Έχεις μιλήσει μαζί τους για χρονική δέσμευση, αλλά και για ποιό κόμβο βλέπεις και τί ταχύτητα εκτιμούν ότι μπορούν να σου δώσουν;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

εδώ είμαστε. Πώς ξέρεις το θεωρητικά θα μπει, στο έχουν πει ανεπισήμως κάποιος έγκυρος ή απλώς το διακινούν ως πληροφορία στην περιοχή σου;
Γνώμη μου: Αν όντως μπει το 2020 (προσθέτεις κάποιους μήνες γιατί δεν την ενεργοποιούν αμέσως) μάλλον αξίζει να περιμένεις. Αν κρίνεις ότι το διάστημα θα πλησιάσει το 24μηνο + έχεις πραγματική δυνατότητα να πάρεις από σήμερα κάτι ουσιαστικά ταχύτερο από το υπάρχον, το ρουφάς και πας εκεί με προ-απόφαση ότι θα εξαντλήσεις το 24μηνο και βλέπεις.

Είναι σημαντικό να έχεις γνώση αν είναι δυνατόν, τι είδους καμπίνα έχουν προγραμματίσει να βάλουν (τι είδους πακέτα έχουν σκοπό να προσφέρουν εκεί) , VDSL με Vectoring ή κανονικό Fiber όπου τα πακέτα που θα προσφέρουν θα είναι ολοκληρωμένα FTTB.  στην πρώτη περίπτωση μάλλον σε συμφέρει να πας από σήμερα στο ασύρματο (με την προϋπόθεση ότι είναι αξιόπιστες οι υποσχέσεις του και δεν λένε παπάντζες, μην το θεωρείς δεδομένο) και βλέπεις στο 24μηνο τι έχει γίνει. Το πολύ πολύ να χάσεις κάποιους μήνες. Στην δεύτερη περίπτωση περίμενε και ψάχνε μπας και μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Το σίγουρο είναι ότι δεν σε συμφέρει να σπάσεις συμβόλαιο πριν την λήξη του γιατί έχουν λυσσάξει, έχουν προσαρμοστεί και τα κυνηγάνε αυτά πλέον. Οτιδήποτε κάνεις πρέπει να έχεις προαποφασίσει ότι σε δεσμεύει για 24μηνο (όπου πρέπει να σκέφτεσαι και το σκέλος της φωνής εκτός αν σου είναι εντελώς αδιαφορο το τηλέφωνο)

Το θεωρητικά το έγραψα για το Q4 του 2020 που έχει προγραμματιστεί να μπει η καμπίνα, γιατί αποκλείεται (μακάρι αλλά αποκλείεται) να μπει τότε και έχει προγραμματιστεί να μπει, δυστυχώς, VDSL_VECTORING/V.plus εκτός και αν αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

to 25att σημαινει χοντρικα 1800 μετρα απο το dslam (ειτε αυτο ειναι σε καμπινα, ειτε σε Α/Κ) και οχι απο το KAΦΑΟ, απο τη στιγμη που εχεις απλο adsl 99% παιρνεις απο Α/Κ.

 

στο κατανεμητη της πολυκατηκοιας ή/και στα κουτια στις κολωνες εαν εχεις εναεριο δικτυο ή/και στα κουτια που υπαρχουν επιτοιχεια ειναι γραμμενα πανω τους ενα νουμερο που ειτε ειναι ενα απλο τριψηφιο ειτε ειναι τυπου 12/205, το τριψηφιο μερος δηλωνει το καφαο που εισαι συνδεδεμενος. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να εχεις καφαο στη γωνια και να εισαι συδνεδεμενος με αλλο 500 μετρα μακρυα...

 

Στα 500 μετρα σε ιδανικες συνθηκες μπορεις να εχεις 50down.

 

Στον κατανεμητή δείχνει το 405 που είναι 500 μέτρα περίπου από το σπίτι μου βάση της λογικής πορείας που μπορεί να έχει ακολουθήσει το καλώδιο. Από την άλλη έχω 25 Attention όμως. Εε τι στο καλό, πόσους κύκλους να κάνει το καλώδιο; Δε νομίζω ότι ισχύει πάντως γιατί θυμάμαι ότι ο τεχνικός μου είχε αναφέρει ότι παίρνω από Α/Κ. Δε ξέρω, έχει μπερδευτεί.

 

Στα 500 μέτρα το 50 down μου ακούγεται λίγο. Αν έχεις καλή γραμμή τα 50 τα έχεις με απλό VDSL και στα ~800 μέτρα απ ότι έχω ακούσει.

Βέβαια όλα αυτά είναι εικασίες. Κάθε γραμμή είναι διαφορετική, οπότε μόνο μια ιδέα στο πολύ περίπου μπορούν να σου δώσουν.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Όπως φαίνεται, αυτή τη στιγμή παίρνεις δίκτυο από το Α.Κ, οπότε το 25 attn δεν είναι παράλογο. Από την άλλη, αυτό μας δίνει μηδενική πληροφορία για το τί μπορείς να περιμένεις όταν ολοκληρωθεί η αναβάθμιση της καμπίνας σου. Επειδή το vectoring είναι αρκετά ευαίσθητο και οι παράμετοι πολλές, ρεαλιστικά κανείς δεν μπορεί να κάνει λεπτομερή εικασία για τα νούμερα που μπορείς να περιμένεις. Με σχετική ασφάλεια ας πούμε ~100Mbps.

Όταν με το καλό εγκατασταθούν οι καμπίνες της Wind, θα μπορείς να πάρεις VDSL και από τους άλλους παρόχους, αφού υποχρεωτικά θα τους παρέχει την υποδομή σε τιμές χονδρικής. Επομένως η επιλογή άλλο ενσύρματου παρόχου τώρα δεν είναι ιδιαίτερα περιοριστική.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το χρονοδιάγραμμα. Οι καμπίνες του Ηρακλείου έχουν πάρει ήδη 2 μεγάλες παρατάσεις, και τώρα πρέπει να πάνε όλα σωστά για να προλάβουν εντός του 2020 (εγκατάσταση καμπινών, ίνες, ενεργός εξοπλισμός, ηλεκτροδότηση, δοκιμές, παράδοση). Ξέρεις εάν είσαι μέσα σε αυτές που έχουν ήδη εγκριθεί από τον Δήμο οι εργασίες τους;

Για ασύρματα φαντάζομαι εννοείς την Sky. Είσαι σίγουρος για την διετία; Νόμιζα ότι δεν ήταν υποχρεωτική. Έχεις μιλήσει μαζί τους για χρονική δέσμευση, αλλά και για ποιό κόμβο βλέπεις και τί ταχύτητα εκτιμούν ότι μπορούν να σου δώσουν;

Και εγώ από Α/Κ ήξερα ότι παίρνω. Στον κατανεμητή πάντως όπως έγραψα και παραπάνω γράφει 405 και αν ψάξω βάση της διεύθυνσης μου στο Excel της COSMOTE πάλι την 405 βγάζει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.

 

Επίσης το γνωρίζω αυτό για τους άλλους παρόχους αλλά θεωρώ πως θα είναι καλύτερα στη Wind από άποψη support μιας και η καμπίνα θα είναι δική της, συν ότι είναι πιο φθηνή :p

 

Τώρα όσο αφορά το Ηράκλειο είναι άστα - βράστα. Για αυτό ανάφερα θεωρητικά το Q4 2020 γιατί είναι από τις τελευταίες αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν θα έχει εγκριθεί και τίποτα από το δήμο προς το παρόν. Πρέπει να το ψάξω αλλά η λογική αυτό λέει.

 

Ναι, στη Sky αναφέρομαι. Δεν είμαι σίγουρος για τη διετία, απλά μου το είχε αναφέρει φίλος που ενδιαφερόταν να βάλει. Λογικά θα έχω σίγουρα 50 καθώς έχω καθαρό πεδίο. Δεν ενδιαφέρομαι και για παραπάνω να σου πω την αλήθεια γιατί μετά πάει ακριβά αν αναλογιστεί κανείς και το κόστος του εξοπλισμού.

 

Γνωρίζω ότι δεν έχει τόσο νόημα η κουβέντα, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει μπει και η καμπίνα, απλά προσπαθώ να πάρω μια ιδέα μήπως με βοηθήσει στο τι να κάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω οτι εφοσον εχεις adsl τοτε ακομα και το 405 να ειναι vdsl2 καμπινα τοτε παλι παιρνεις απο το Α/Κ, μεσα στη καμπινα διπλα στο vdsl2 dslam υπαρχει και το κλασικο παλιο ΚΑΦΑΟ για οσους δεν βαζουν vdsl.

Το 50 στα 50μετρα εξαρταται απο το ποσους εχει η περιοχη και εαν υπαρχει vectoring ή οχι και τι profil Θα εισαι, με 35b  ειναι καλυτερα τα πραγματα απο το 17α.

 

Οσον αφορα τη Sky διαβαζοντας στο adslgr δε θα αφηνα με τιποτα τη σταθερη γραμμη για ασυρματη μονο, περα της τεραστιας διακυμανσης που εχουν οι επιδοσεις των ασυρματων εαν αφησεις το ζευγος σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μη το ξαναβρεις οταν το θελησεις.
Κατα την αποψη μου οι ασυρμετες συνδεσεις ειναι για συμπληρωμα οχι για κυριες.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Αυτα τα στατιστικα πως τα βλεπετε ?

1693161962_.thumb.png.c3e65b2560a424d19761a8454145b71c.png

 

vodafone/wind καμπινα, καλα νουμερα , fast path αλλα μαλλον με πολλα crc (με αναγωγη 33.000 crc/24h).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα εδώ στη γειτονιά θυμάμαι ότι είχαν βάλει την καμπίνα τέλη Νοεμβρίου. Μέσα Φεβρουαρίου περίπου ηλεκτροδοτήθηκε (άκουγα τους ανεμιστήρες) και τέλη Μαρτίου ή λίγο νωρίτερα (στο σύνολο κοντά 4 μήνες) έδινε διαθεσιμότητα τόση η WIND (δική της η καμπίνα) αλλά και η Cosmote.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Proteas said:

Αυτα τα στατιστικα πως τα βλεπετε ?

1693161962_.thumb.png.c3e65b2560a424d19761a8454145b71c.png

 

signal-to noise ratio αρκετά καλό  το upstream σχεδόν τέλειο,

100αρα δεν δεν σου προτείνω να βάλεις γιατί θα πάει από τα 21.5dΒ σε κάτω από 10dΒ και δεν θα είναι σταθερή η γραμμή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Στον κατανεμητή δείχνει το 405 που είναι 500 μέτρα περίπου από το σπίτι μου βάση της λογικής πορείας που μπορεί να έχει ακολουθήσει το καλώδιο

Δεν υπάρχει λογική πορεία που μπορεί να ακολουθήσει το καλώδιο. Εγώ είμαι 180μ από το ΑΚ αλλά το καλώδιο είναι 340μ. Go figure λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Και πολλη ping.. 60+ εκει που ειχα 45-50 με 5αρα γραμμη. Με βλεπω Inalan συντομα. Ευχαριστω.

Το ping είναι των ημερών, πολλοί απο όσους ξέρω που είναι σε άλλους παροχους η σε ΟΤΕ αλλά σε καμπίνα αλλού παροχου έχουν πρόβλημα ειδικά ώρες αιχμής,  εξαρτάται από το φόρτο της καμπίνας... όσοι είναι ΟΤΕ (παροχο ΟΤΕ αλλά και καμπίνα ΟΤΕ) δεν έχουν θέμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H καμπινα ειναι της Vodafone και εδωσαν γραμμες τον φεβρουαριο στην περιοχη μας, μακαρι να ειναι θεμα των ημερων γιατι

εχουν ερθει 3 φορες τεχνικοι για ελεγχο και τα βρηκαν ολα καλα, απο καμπινα σε πολυκατοικια και απο πολυκατοικια στο σπιτι.

Σκεφτηκα να αλλαξω το router τους το H300s αλλα θα περιμενω να δω πως θα παει εκτος καραντινας το θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Σου ξαναλεω οτι εφοσον εχεις adsl τοτε ακομα και το 405 να ειναι vdsl2 καμπινα τοτε παλι παιρνεις απο το Α/Κ, μεσα στη καμπινα διπλα στο vdsl2 dslam υπαρχει και το κλασικο παλιο ΚΑΦΑΟ για οσους δεν βαζουν vdsl.

Το 50 στα 50μετρα εξαρταται απο το ποσους εχει η περιοχη και εαν υπαρχει vectoring ή οχι και τι profil Θα εισαι, με 35b  ειναι καλυτερα τα πραγματα απο το 17α.

 

Οσον αφορα τη Sky διαβαζοντας στο adslgr δε θα αφηνα με τιποτα τη σταθερη γραμμη για ασυρματη μονο, περα της τεραστιας διακυμανσης που εχουν οι επιδοσεις των ασυρματων εαν αφησεις το ζευγος σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μη το ξαναβρεις οταν το θελησεις.
Κατα την αποψη μου οι ασυρμετες συνδεσεις ειναι για συμπληρωμα οχι για κυριες.

Δεν υπάρχει VDSL εδώ. Το γνωρίζω ότι παίρνω από Α/Κ γι αυτό με παραξενεύει το 405 που γράφει στον κατανεμητή και στο Excel της Cosmote. Βάση της απόστασης του ΚΑΦΑΟ δεν θα έπρεπε να έχω μικρότερο θόρυβο;

 

Να το κιόλας, το βρήκα: Google Maps

Μάλλον μπέρδεψα στην προηγούμενη σελίδα που έγραψα να αναβαθμιστεί η καμπίνα. Να τοποθετηθεί ήθελα να γράψω.

 

Ακριβώς γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι ακόμα παραπάνω. Παρόλο που αρκετοί γράφουν καλά λόγια κλπ, βλέπω συνέχεια αυξομειώσεις στις ταχύτητες, μεγάλα ping (έως ένα σημείο λογικό λόγο του ασύρματου) και το καταλαβαίνω έως ένα σημείο καθώς είναι νέα εταιρία και τώρα επεκτείνεται αλλά δεν επεκτείνεται μόνο το δίκτυο της αλλά και οι πελάτες. Τι θα  γίνει σε ένα χρόνο πχ από τώρα που θα τους μάθει ακόμα περισσότερος κόσμος;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Δεν υπάρχει VDSL εδώ. Το γνωρίζω ότι παίρνω από Α/Κ γι αυτό με παραξενεύει το 405 που γράφει στον κατανεμητή και στο Excel της Cosmote. Βάση της απόστασης του ΚΑΦΑΟ δεν θα έπρεπε να έχω μικρότερο θόρυβο;

 

Να το κιόλας, το βρήκα: Google Maps

Μάλλον μπέρδεψα στην προηγούμενη σελίδα που έγραψα να αναβαθμιστεί η καμπίνα. Να τοποθετηθεί ήθελα να γράψω.

Οχι βεβαια, στο ξαναειπα, το att μετραει απο το dslam μεχρι το router σου, τα καλαδια σου δε σταματανε στο ΚΑΦΑΟ 405, συνεχιζουν μεχρι το dslam στο A/K. Aκομα και τον 405 να ηταν VDSL καμπινα παλι (εκτος εξαιρεσεων) θα ειχες το ιδιο att μιας και στο μηχανημα της καμπινας συνδεονται μονο οσοι ειναι σε vdsl. Διπλα απο το dslam της καμπινας συνεχιζει να υπαρχει το παλιο καλο ΚΑΦΑΟ και ετσι οι υπολοιποι που εχουν adsl ή ο πάροχος τους δεν εχει υπογραψει συμφωνια με το κατοχο της καμπινας, συνεχιζουν τα καλωδια τους να πηγαινουν μεχρι το Α/Κ.
Το καφαο ειναι ενδιαμεσος σταθμος για ευκολοτερη διαχειρηση, δεν ειναι τερματικος εξοπλισμος.

 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ακριβώς γι αυτό το λόγο το σκέφτομαι ακόμα παραπάνω. Παρόλο που αρκετοί γράφουν καλά λόγια κλπ, βλέπω συνέχεια αυξομειώσεις στις ταχύτητες, μεγάλα ping (έως ένα σημείο λογικό λόγο του ασύρματου) και το καταλαβαίνω έως ένα σημείο καθώς είναι νέα εταιρία και τώρα επεκτείνεται αλλά δεν επεκτείνεται μόνο το δίκτυο της αλλά και οι πελάτες. Τι θα  γίνει σε ένα χρόνο πχ από τώρα που θα τους μάθει ακόμα περισσότερος κόσμος;

 

 

Και να μεγαλωσει η εταιρια ειναι η φυση των ασυρματων δικτυων τετοια που δε προκειται να διορθωθει πανω απο ενα βαθμο το latency ειδικα τις ωρες αιχμης.

Στα συρματα δικτυα η επικοινωνια ειναι half-duplex και μονο ενας client μπορει να επικοινωνει με τη κεραια καθε φορα.

To παιδι εδω τα λεει αναλυτικα και κατανοητα.

Εαν εχεις τα εξτρα χρηματα βαλε την σαν συμπληρωματικη για να αυξησεις τη ταχυτητα σου και κρατα τη σταθερη γραμμη σου για ασφαλεια.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το θεωρητικά το έγραψα για το Q4 του 2020 που έχει προγραμματιστεί να μπει η καμπίνα, γιατί αποκλείεται (μακάρι αλλά αποκλείεται) να μπει τότε και έχει προγραμματιστεί να μπει, δυστυχώς, VDSL_VECTORING/V.plus εκτός και αν αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Γιατι δυστυχως?

Link to comment
Share on other sites

DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type VDSL2(Vectoring)
Actual Rate(Up/Down) 10996/47048 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 34598/60952 kbps
Noise Margin(Up/Down) 25.3/9.2 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.8/10.6 dB
Output Power(Up/Down) 9.8/11.6 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 9/1819
Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 2/5900
FEC Errors(Up/Down) 41/6219
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 17 h 27 min 46 s
 
Έκανα τη μετάβαση στα 100mbps της nova.
Ο τεχνικός μού είπε πως, ενώ στον κατανεμητή, ο οποίος βρίσκεται πάνω από την εξωτερική πόρτα του σπιτιού, η ταχύτητα έρχεται στα 97mbps, μέσα στο σπίτι έχω 53. Διαπίστωσε ότι στην πρίζα υπάρχει ένα παραπάνω ζεύγος και έτσι δημιουργείται το πρόβλημα.
Έχω φωνάξει ηλεκτρολόγο να το δει. Θα αλλάξω την πρώτη τηλεφωνική πρίζα σε διπλή, δεν έχω voip (το τηλέφωνο είναι σε vdsl splitter στην πρίζα) και θα περάσω καλώδιο (cat5e;) από τον κατανεμητή μέχρι την πρώτη τηλεφωνική πρίζα.
Πώς βλέπετε τα στατιστικά της γραμμής;
Καλώδιο δεν μπορώ να περάσω, στο speedtest βλέπω 36-42mbps (ασύρματα) και σκεφτόμουν να πάρω κι ένα καλό ρούτερ, ώστε να καλύπτω ικανοποιητικά όλο το σπίτι (φαντάζομαι θα δουλεύει με το σάπιο της nova, αν με περάσουν σε voip).
Η καμπίνα του ΟΤΕ απέχει 10 μέτρα, αλλά δεν ξέρω αν παίρνω από αυτή ή από το κέντρο.
 
Έγινε επεξεργασία από acct
formatting
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DEADLAZARUS said:

από τον κατανεμητή μέχρι την πρώτη τηλεφωνική πρίζα

 

Εγώ αυτό το είχα κάνει ακόμη και από ADSL και είχα κερδίσει 4-5Mbps. Αν μπορείς βάλε καλώδιο χωρίς διακλαδώσεις και χωρίς ενώσεις. Έχω περάσει μάλιστα δύο παρόμοια, περίπου από την ίδια διαδρομή (σαν αναμονή) ώστε να έχω εναλλακτική αν συμβεί το οτιδήποτε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.