Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Εγώ αυτό το είχα κάνει ακόμη και από ADSL και είχα κερδίσει 4-5Mbps. Αν μπορείς βάλε καλώδιο χωρίς διακλαδώσεις και χωρίς ενώσεις. Έχω περάσει μάλιστα δύο παρόμοια, περίπου από την ίδια διαδρομή (σαν αναμονή) ώστε να έχω εναλλακτική αν συμβεί το οτιδήποτε. 

Δεν είναι μεγάλη η απόσταση, οπότε θα το περάσω όσο πιο ευθεία γίνεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Proteas said:

Και πολλη ping.. 60+ εκει που ειχα 45-50 με 5αρα γραμμη. Με βλεπω Inalan συντομα. Ευχαριστω.

Ναι να πας. Πήγα κι εγώ λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η ιστορία με την καραντίνα κλπ. 250/250 με 28€ +2€ το νούμερο στην modulus. Όταν θα γεμίσει παραπάνω κόσμο λένε θα το γυρίσουν στο κανονικό 200/200, αλλά προς το παρόν το αφήνουν λίγο πιο ελεύθερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Γιατι δυστυχως?

 

Για αρχή, αποφάσισαν να μην προχωρήσουν (ακόμα?) σε G.Fast, που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για κάποιες από αυτές τις καμπίνες. Οι πιο αισιόδοξοι μπορεί να έλπιζαν και σε FTTH ;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Και να μεγαλωσει η εταιρια ειναι η φυση των ασυρματων δικτυων τετοια που δε προκειται να διορθωθει πανω απο ενα βαθμο το latency ειδικα τις ωρες αιχμης.

Στα συρματα δικτυα η επικοινωνια ειναι half-duplex και μονο ενας client μπορει να επικοινωνει με τη κεραια καθε φορα.

To παιδι εδω τα λεει αναλυτικα και κατανοητα.

Εαν εχεις τα εξτρα χρηματα βαλε την σαν συμπληρωματικη για να αυξησεις τη ταχυτητα σου και κρατα τη σταθερη γραμμη σου για ασφαλεια.

Γι αυτό γράφω τι θα συμβεί όταν έρθουν περισσότεροι χρήστες. Αν δεν προσθέσουν νέους κόμβους και ειδικά λόγο του half duplex το πρόβλημα θα γίνει ακόμα μεγαλύτερο. Οπότε αν τώρα έχουν τόσες διακυμάνσεις κλπ τι θα γίνει σε ένα - δύο χρόνια πχ; 

 

Είναι νεοσύστατη εταιρία όμως και απ ότι φαίνεται δεν επαναπαύονται, συνέχεια τρέχουν, οπότε αυτό δίνει αρκετές ελπίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Γι αυτό γράφω τι θα συμβεί όταν έρθουν περισσότεροι χρήστες. Αν δεν προσθέσουν νέους κόμβους και ειδικά λόγο του half duplex το πρόβλημα θα γίνει ακόμα μεγαλύτερο. Οπότε αν τώρα έχουν τόσες διακυμάνσεις κλπ τι θα γίνει σε ένα - δύο χρόνια πχ; 

 

Είναι νεοσύστατη εταιρία όμως και απ ότι φαίνεται δεν επαναπαύονται, συνέχεια τρέχουν, οπότε αυτό δίνει αρκετές ελπίδες.

 

οτι και να κανουν, οσο και να θελουν, το ασυρματο ειναι ασυρματο. Μονο σε περιτπωση 1 χρηστη ανα κεραια θα μπορεις να το θεωρησεις αξιοπιστο τουλαχτο ως προς το λινκ μεταξυ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, slalom said:

Γιατι δυστυχως?

επειδή εν έτει 2020/2021,  με καθυστέρηση 600 ετών, ακόμα παιδεύονται με χαλκό σε κάποιο τμήμα. Κι όπου βάζουν νέα εγκατάσταση τέτοιου τύπου μετά δεν πάνε σε 3 μήνες να ξηλώσουν και να βάλουν παντού οπτικές. από άκρη σε άκρη. Που σημαίνει ότι για κάποια χρόνια αυτό θα είναι το καλύτερο που ελπίζεις (εξαιρώντας καταστάσεις επαγγελματικές με μισθωμένες γραμμές και τέτοια) μέχρι να αποφασίσουν ότι έκαναν απόσβεση κι είναι καιρός να περάσουν σε ταχύτερες καταστάσεις.

Έκαναν έγκλημα στα τέλη της δεκαετίας του 90, όταν ιδιωτικοποίησαν τον ΟΤΕ χωρίς να σπάσουν την εταιρεία κρατώντας το σκέλος του δικτύου δημόσιο (είναι σχεδόν φυσικό μονοπώλιο) παρά τον άφησαν ως κύριο πάροχο. Φυσικά αυτός που έχει πορτοφόλι, δεν έχει κίνητρο να σκάβει πέραν του ρυθμού που τον βολεύει, οι υπόλοιποι έχουν κίνητρο αλλά δεν έχουν πορτοφόλι κι η χώρα δεν σηκώνει οικονομικά πολλά σκαψίματα για να εμφανιστεί ανταγωνιστής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Για αρχή, αποφάσισαν να μην προχωρήσουν (ακόμα?) σε G.Fast, που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για κάποιες από αυτές τις καμπίνες. Οι πιο αισιόδοξοι μπορεί να έλπιζαν και σε FTTH ;).

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

επειδή εν έτει 2020/2021,  με καθυστέρηση 600 ετών, ακόμα παιδεύονται με χαλκό σε κάποιο τμήμα. Κι όπου βάζουν νέα εγκατάσταση τέτοιου τύπου μετά δεν πάνε σε 3 μήνες να ξηλώσουν και να βάλουν παντού οπτικές. από άκρη σε άκρη. Που σημαίνει ότι για κάποια χρόνια αυτό θα είναι το καλύτερο που ελπίζεις (εξαιρώντας καταστάσεις επαγγελματικές με μισθωμένες γραμμές και τέτοια) μέχρι να αποφασίσουν ότι έκαναν απόσβεση κι είναι καιρός να περάσουν σε ταχύτερες καταστάσεις.

Έκαναν έγκλημα στα τέλη της δεκαετίας του 90, όταν ιδιωτικοποίησαν τον ΟΤΕ χωρίς να σπάσουν την εταιρεία κρατώντας το σκέλος του δικτύου δημόσιο (είναι σχεδόν φυσικό μονοπώλιο) παρά τον άφησαν ως κύριο πάροχο. Φυσικά αυτός που έχει πορτοφόλι, δεν έχει κίνητρο να σκάβει πέραν του ρυθμού που τον βολεύει, οι υπόλοιποι έχουν κίνητρο αλλά δεν έχουν πορτοφόλι κι η χώρα δεν σηκώνει οικονομικά πολλά σκαψίματα για να εμφανιστεί ανταγωνιστής.

Αμα δε σας αρεσουν τα πακετα της οπτικης πατε σε μισθωμενα

 

Το 95% του πληθυσμου, τους καλυπτει

Και FTTH να βαλεις τις ιδιες παροχες θα εχεις σε προγραμματα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Αμα δε σας αρεσουν τα πακετα της οπτικης πατε σε μισθωμενα

 

Το 95% του πληθυσμου, τους καλυπτει

Και FTTH να βαλεις τις ιδιες παροχες θα εχεις σε προγραμματα 

 

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την παραίνεση...

Και μισθωμένα έχουμε (που κι εκεί τα 100Mbps είναι ακόμη λογικό σημείο κόστους/απόδοσης), και σκέτα ADSL από A/K έχουμε. Δεν είναι παράλογο όμως να θεωρούμε προτιμότερο το FTTH ή ακόμη και το G.Fast. Η διαφορά από το FTTC / Vectoring είναι ότι τα πρώτα έχουν άμεσα δυνατότητα μελλοντικής παροχής ακόμη μεγαλύτερων ταχυτήτων, χωρίς να απαιτείται νέα αναβάθμιση υλικού. Προφανώς και θα χαρούμε όταν με το καλό ολοκληρωθούν τα έργα που τρέχουν, αλλά δεν είναι παράλογο που είπε "δυστυχώς" - ακόμη κι αν καλύπτουν το 99% του πληθυσμού, δεν είναι όλα ίδια...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, minast said:

ακόμη κι αν καλύπτουν το 99% του πληθυσμού, δεν είναι όλα ίδια...

πέρα από αυτό, αν ο ισχυρισμός «τους καλύπτει» υπονοεί ότι το 95% του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε 100άρα ταχύτητα download, ανεξαρτήτως είδους, δεν ισχύει ούτε με σφαίρες. Αν εννοεί ότι κάποιοι «δεν χρειάζονται» κι αρκούνται σε 10άρια,8άρια, παρακάτω (πληρώνοντας φυσικά για 24άρι το οποίο δεν βλέπουν ούτε στ' όνειρο τους) τέτοιου είδους λογική έχει διαψευστεί κατ' επανάληψη, ενίοτε με βαρύγδουπο τρόπο, σε όλη την διαδρομή των υπολογιστών. Από τον καιρό των mainframes. Δεν είναι ούτε τρεις δεκαετίες που «ο περισσότερος κόσμος δεν χρειάζεται internet, τι να το κάνει».

Ο Ultra έχει πρόσθετο λόγο να πανηγυρίζει: μάλλον ανήκει στην προνομιούχο κατηγορία περιοχών που η κοντινή καμπίνα δεν έχει πάει καν στον ΟΤΕ αλλά θα τα έχει άλλος. Join the club, θα περάσουμε ωραία.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

πέρα από αυτό, αν ο ισχυρισμός «τους καλύπτει» υπονοεί ότι το 95% του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε 100άρα ταχύτητα download, ανεξαρτήτως είδους, δεν ισχύει ούτε με σφαίρες. Αν εννοεί ότι κάποιοι «δεν χρειάζονται» κι αρκούνται σε 10άρια,8άρια, παρακάτω (πληρώνοντας φυσικά για 24άρι το οποίο δεν βλέπουν ούτε στ' όνειρο τους) τέτοιου είδους λογική έχει διαψευστεί κατ' επανάληψη, ενίοτε με βαρύγδουπο τρόπο, σε όλη την διαδρομή των υπολογιστών. Από τον καιρό των mainframes. Δεν είναι ούτε τρεις δεκαετίες που «ο περισσότερος κόσμος δεν χρειάζεται internet, τι να το κάνει».

Ο Ultra έχει πρόσθετο λόγο να πανηγυρίζει: μάλλον ανήκει στην προνομιούχο κατηγορία περιοχών που η κοντινή καμπίνα δεν έχει πάει καν στον ΟΤΕ αλλά θα τα έχει άλλος. Join the club, θα περάσουμε ωραία.

 

Εγώ το εξέλαβα απλά ότι το 95% όσων έχουν πρόσβαση σε 100 Mbps δεν χρειάζονται τώρα κάτι καλύτερο, στο οποίο συμφωνώ.

Απλά όπως ανέλυσα και χωρίς το απλουστευτικό κλισέ, ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

πέρα από αυτό, αν ο ισχυρισμός «τους καλύπτει» υπονοεί ότι το 95% του πληθυσμού έχει πρόσβαση σε 100άρα ταχύτητα download, ανεξαρτήτως είδους, δεν ισχύει ούτε με σφαίρες. Αν εννοεί ότι κάποιοι «δεν χρειάζονται» κι αρκούνται σε 10άρια,8άρια, παρακάτω (πληρώνοντας φυσικά για 24άρι το οποίο δεν βλέπουν ούτε στ' όνειρο τους) τέτοιου είδους λογική έχει διαψευστεί κατ' επανάληψη, ενίοτε με βαρύγδουπο τρόπο, σε όλη την διαδρομή των υπολογιστών. Από τον καιρό των mainframes. Δεν είναι ούτε τρεις δεκαετίες που «ο περισσότερος κόσμος δεν χρειάζεται internet, τι να το κάνει».

Δεν καταλαβαινω γιατι κανεις υποθεσεις, αναφερομαι παντα στις οπτικες, ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Η διαφορά από το FTTC / Vectoring είναι ότι τα πρώτα έχουν άμεσα δυνατότητα μελλοντικής παροχής ακόμη μεγαλύτερων ταχυτήτων, χωρίς να απαιτείται νέα αναβάθμιση υλικού. Προφανώς και θα χαρούμε όταν με το καλό ολοκληρωθούν τα έργα που τρέχουν, αλλά δεν είναι παράλογο που είπε "δυστυχώς" - ακόμη κι αν καλύπτουν το 99% του πληθυσμού, δεν είναι όλα ίδια...

Που θα μοιραζεσαι την οπτικη ινα με την πολυκατοικια ή την γειτονια

 

Για μενα το προβλημα των προγραμματων ειναι η ασυμμετρια, θα προτιμουσα ενα 100/50 απο ενα 300/30

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη το εξής κουφό σήμερα.

Έχω ΟΤΕ, 50/5

Είμαι από ΑΚ οπότε συγχρονιζω στα περίπου 42 Download. 

 Πάντα θα έχω ένα UL speed περί τα 500κατι στο Μαξ του.

Έχω ένα τορρεντ που σήμερα έπιασε 650+ upload . Και ένα άλλο ήταν περίπου στα 40-50 οπότε μαζί έφταναν τα 700. 

Θεωρητικά πάντα, αν τερματίσουν τα 5μβπς θα έχω πιάσει τα 625kb/s upload. 

Αυτό το νούμερο δεν το έχω ξαναδεί να φανταστείτε.. Και το πρόσεξα επειδή το ίντερνετ ήταν σαν να είχε πέσει. Δεν φόρτωνε τπτ. Και άλλες φορές το UL μπουκωνει τη γραμμή αλλά δεν έχει ξανασυμβεί να μην μπορεί να φορτώσει τίποτα και συνεχόμενα. 

Τι μπορεί να παίχτηκε; 

Να σημειώσω πως , από το κινητό δούλευε το Spotify και έμπαινε στα site από το browser. Δεν δούλευε το Viber όμως. 

Δεν δοκιμασα να κατεβάσω ακόμη κάτι, μήπως έχουν κάνει κάτι στη γραμμή. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω, αλλά τα στατιστικά στο ρούτερ είναι τα ίδια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μου συνέβη το εξής κουφό σήμερα.

Έχω ΟΤΕ, 50/5

Είμαι από ΑΚ οπότε συγχρονιζω στα περίπου 42 Download. 

 Πάντα θα έχω ένα UL speed περί τα 500κατι στο Μαξ του.

Έχω ένα τορρεντ που σήμερα έπιασε 650+ upload . Και ένα άλλο ήταν περίπου στα 40-50 οπότε μαζί έφταναν τα 700. 

Θεωρητικά πάντα, αν τερματίσουν τα 5μβπς θα έχω πιάσει τα 625kb/s upload. 

Αυτό το νούμερο δεν το έχω ξαναδεί να φανταστείτε.. Και το πρόσεξα επειδή το ίντερνετ ήταν σαν να είχε πέσει. Δεν φόρτωνε τπτ. Και άλλες φορές το UL μπουκωνει τη γραμμή αλλά δεν έχει ξανασυμβεί να μην μπορεί να φορτώσει τίποτα και συνεχόμενα. 

Τι μπορεί να παίχτηκε; 

Να σημειώσω πως , από το κινητό δούλευε το Spotify και έμπαινε στα site από το browser. Δεν δούλευε το Viber όμως. 

Δεν δοκιμασα να κατεβάσω ακόμη κάτι, μήπως έχουν κάνει κάτι στη γραμμή. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω, αλλά τα στατιστικά στο ρούτερ είναι τα ίδια 

 

Τα παραπάνω δεν αρκούν για σίγουρο συμπέρασμα, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν κάνει κάτι στη γραμμή. Το πιο πιθανό είναι ότι "μπούκωσε" το upload σου. Το Speedport σου δεν είναι και το καλύτερο σε συνθήκες συμφόρησης, ούτε μπορείς να χτίσεις κάποιο σοβαρό QoS πάνω του.

Φαντάζομαι ότι εάν έβαζες κάποιο όριο upload στα Torrents ότι θα συμπεριφέρονταν καλύτερα οι υπόλοιπες υπηρεσίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα όριο στο upload. Σε ένα συγκεκριμένο τόρρεντ ήταν. 

Έχει τερματίσει αρκετές φορές, αλλά μέχρι τα 550κάτι το πολύ και ποτέ δεν είχε τέτοια συμπεριφορά. Καταλαβαίνω πως μπουκώνει όταν το upload τερματίζει (με το download δεν μπουκώνει τόσο), αλλά αυτό δεν ήταν απλά μπούκωμα, ήταν σαν να δούλευε μόνο για το torrent, κυριολεκτικά. 

Anyway, είχα την απορία απλά :) 

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2020 at 5:38 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έβαλα όριο στο upload. Σε ένα συγκεκριμένο τόρρεντ ήταν. 

Έχει τερματίσει αρκετές φορές, αλλά μέχρι τα 550κάτι το πολύ και ποτέ δεν είχε τέτοια συμπεριφορά. Καταλαβαίνω πως μπουκώνει όταν το upload τερματίζει (με το download δεν μπουκώνει τόσο), αλλά αυτό δεν ήταν απλά μπούκωμα, ήταν σαν να δούλευε μόνο για το torrent, κυριολεκτικά. 

Anyway, είχα την απορία απλά :) 

στις πρώτες ημέρες που είχα το pfsense και ψαχνόμουν...χωρίς να φτιάξω καθόλου traffic shaper βάζω 2 torrent και δεν δούλευε τίποτα σε καμία συσκευή σε όλο το σπίτι (γραμμή 200-20)

όταν κατάλαβα το θέμα που ήταν ίδιο με το δικό σου και έφτιαξα λίγο traffic shaper με queues όλα καλά. 

δες μήπως το speedport έχει κάποια ρύθμιση αν και δύσκολο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι αντίστοιχα "κουλά" βλέπω και εγώ στο Download. Έχω 100άρα και μερικές φόρες όταν κάνει update το Uplay ή το Epic Store, βλέπω κάτι download του τύπου 18MB/s. Που προφανώς δεν γίνεται. Οπότε θεωρώ ότι στην αρχή που ξεκινά το download, καθυστερεί λίγο προτού μου δείξει το "progress bar" οπότε για να "προλάβει" ας πούμε να συγχρονιστεί η progress bar με το πραγματικό download, βγάζει αυτά τα νούμερα για δικαιολογήσει την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνωμη παιδιά  .. δεν ξερω αν πρέπει να   ρωτήσω  εδώ ... αλλα ειμαι καινούργια ακόμη και δεν γνωρίζω  τα κατατόπια.

Λοιπόν, εχω μια απορία.

 

Πήρα μια προσφορά που εκανε  η  vodafone και μου εδωσε  100mpbs.  Εγώ στο  σπίτι μου  εχω ενα  ρουτερ  ZTE  (και ZXHN Η367Ν  λέει  όταν   γραφω 192.168.2.1 και παω να συνδεθω).  Αυτό το ρουτερ  το εχω από το 2016  που ειχα βαλει  24mbps.  Τωρα με την αναβάθμιση  η  vodafone θελει να μου  δώσει  λέει αλλο  ρουτερ .. σε μηνυμα που μου εστειλαν  λεει  H300S θα ειναι το νεο μου ρουτερ. Αυτη τη στιγμη με το παλιο  πιάνω ταχύτητα στο  speedtest που μου ειπαν να κανω    περιπου 60.

Η ερωτησή μου ειναι ... 

    με το H300s θα αυξηθει αυτη η ταχύτητα και θα φτάσει 100  ή θα με βαλουν σε μπελαδες να πληρωνω  και μαστορα να το συνδεσει κλπ

    Πιανω  60   λογω  του παλιου εξοπλισμού  δλδ ή  τόσα   ειναι  οκ ;   

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Συγγνωμη παιδιά  .. δεν ξερω αν πρέπει να   ρωτήσω  εδώ ... αλλα ειμαι καινούργια ακόμη και δεν γνωρίζω  τα κατατόπια.

Λοιπόν, εχω μια απορία.

 

Πήρα μια προσφορά που εκανε  η  vodafone και μου εδωσε  100mpbs.  Εγώ στο  σπίτι μου  εχω ενα  ρουτερ  ZTE  (και ZXHN Η367Ν  λέει  όταν   γραφω 192.168.2.1 και παω να συνδεθω).  Αυτό το ρουτερ  το εχω από το 2016  που ειχα βαλει  24mbps.  Τωρα με την αναβάθμιση  η  vodafone θελει να μου  δώσει  λέει αλλο  ρουτερ .. σε μηνυμα που μου εστειλαν  λεει  H300S θα ειναι το νεο μου ρουτερ. Αυτη τη στιγμη με το παλιο  πιάνω ταχύτητα στο  speedtest που μου ειπαν να κανω    περιπου 60.

Η ερωτησή μου ειναι ... 

    με το H300s θα αυξηθει αυτη η ταχύτητα και θα φτάσει 100  ή θα με βαλουν σε μπελαδες να πληρωνω  και μαστορα να το συνδεσει κλπ

    Πιανω  60   λογω  του παλιου εξοπλισμού  δλδ ή  τόσα   ειναι  οκ ;   

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Το Η367Ν υποστηρίζει και vectoring, επομένως από πλευράς διαμόρφωσης σήματος δεν έχεις να περιμένεις ιδιαίτερη αναβάθμιση.

Εάν θέλεις, ανέβασε τις σελίδα με τις πληροφορίες κλειδώματος του router για να έχουμε περισσότερα δεδομένα.

Το τηλέφωνο λειτουργεί;

Με σχετική ασφάλεια, μάλλον δεν θα δεις μεγάλη διαφορά βάζοντας το νέο modem/router που θα σου στείλουν.

Πάντως δεν χρειάζεσαι μάστορα για να το συνδέσεις, έχουν ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία. Εάν συνεχίζεις να έχεις διακλαδώσεις στα τηλεφωνικά καλώδια για να χρησιμοποιείς τηλέφωνο σε διάφορες πρίζες, μπορείς να κερδίσεις μερικά Mbps φτιάχνοντας την καλωδίωση του σπιτιού σου (ούτε αυτό χρειάζεται μάστορα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, minast said:

 

Το Η367Ν υποστηρίζει και vectoring, επομένως από πλευράς διαμόρφωσης σήματος δεν έχεις να περιμένεις ιδιαίτερη αναβάθμιση.

Εάν θέλεις, ανέβασε τις σελίδα με τις πληροφορίες κλειδώματος του router για να έχουμε περισσότερα δεδομένα.

Το τηλέφωνο λειτουργεί;

Με σχετική ασφάλεια, μάλλον δεν θα δεις μεγάλη διαφορά βάζοντας το νέο modem/router που θα σου στείλουν.

Πάντως δεν χρειάζεσαι μάστορα για να το συνδέσεις, έχουν ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία. Εάν συνεχίζεις να έχεις διακλαδώσεις στα τηλεφωνικά καλώδια για να χρησιμοποιείς τηλέφωνο σε διάφορες πρίζες, μπορείς να κερδίσεις μερικά Mbps φτιάχνοντας την καλωδίωση του σπιτιού σου (ούτε αυτό χρειάζεται μάστορα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου).

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Εχω και  τηλέφωνο που συνδέτεαι στο ρουτερ.

Τώρα  αν ειναι όπως μου τα λες γιατι  λενε οτι πουλανε  100αρα γραμη που θα πιάνει  κατ' ελαχιστον   95  κι εγω έχω μονο  60 ;

Τα ίδα  γινόταν και με  την παλιά σύνδεση  υποτιθεται ηταν  24 αρα και  επαινα  10

Αρχείο κλειδώματςοι μήπως είναι αυυτό εδώ ...  δεν  ξέρω που αλλού να  κοτάξω

image.thumb.png.2e42e4edb27946d1b7039cbe8dce4bdb.png

 

Λέει  87600   αυτή είναι η ταχύτητα  που  θα πρέπει να πιάνω μάλλον;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.