Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Μόλις έκανα ενα  speedtest  στο  speedtest.org  που μου είπε κάποιος φίλος και   εβγαλε  τα παρακάτω αποτελέσματα

image.png.594e46a7ff9d8db0933083d632f296ce.png

όμως   εκεί που  πήγαινα εγώ  στο speedtest.gr   μου εβγαζε  πάντα μικρότερα αποτελέσματα 

image.thumb.png.8265f4ecb26b1899a48384db9c43e129.png

 

Ποιό ειναι το  αληθινό;   Διότι αν είναι τι πρώτο  τότε   τα πραγματα ειναι κάπως  υποφερτά. Αν ειναι όμως το δεύτερο δεν βλέπω γιατί η Vodafone  λέει ότι μου έβαλε  100 αρα  γραμμή .    Πολύ μπέρδεμα .

Link to comment
Share on other sites

τηλέφωνο από που δίνεις (τα τηλέφωνα οι συσκευές είναι συνδεδεμένα πάνω στο router το ZTE ?)

αν δεν έχει VOIP χλωμό βέβαια πασάρουν το επόμενο μοντέλο

 

επίσης για speedtest χρησιμοποιούμε το παρακάτω

share-logo.png
WWW.SPEEDTEST.NET

Test your Internet connection bandwidth to locations around the world with this interactive broadband speed test from Ookla

 

και τέλος αυτά που αναγράφει το ρούτερ είναι πιο έμπιστα !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο και να δεις την μέγιστη ταχύτητα που θα πιάσει.

Πχ κατέβασε κάποιο από τα τελευταία εδώ: 

SPEEDTEST.FTP.OTENET.GR

 

Δεν χρειάζεται να περιμένεις να κατέβει όλο το αρχείο, απλά βλέπεις την ταχύτητα που θα τερματίσει η σύνδεση σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, spyridoyla said:

Στο speedtest που μου πρότεινες  εβγαλε αυτό εδω

image.thumb.png.f13d81d1ead975e6a20f750d22de0fb5.png

 

επίσης εδώ μπορείς να αλλάξεις server και να επιλέξεις τα conections αν θα είναι (vectoring η single

image.thumb.png.9267b0850fcd3ba290ede1f81bae0ea0.png

 

 

αλλά όπως έβαλε και ο @UltraB βάλε να κατεβάσεις το 1gb αρχείο και δες πόσο τερματίζει

 

image.png.eccfa7bd542aa19fab10aad7aecb3115.png

 

και ακύρωσέ το  δεν χρειάζεται να κατέβει

 

αναλύοντας λίγο τις πληροφορίες του ρούτερ σου

για αρχή δεν είσαι στην κοντινότερη καμπίνα είσαι αρκετά μακρυά

δεύτερον τη συνδεσμολογία έχει γίνει (υπάρχει κάποιο φιλτράκι) υπάρχει voip δηλαδή η τηλεφωνική συσκευή είναι συνδεδεμένη πάνω στο moder-router ZTE  ?

 

image.thumb.png.dfcc6a4378961373b90465ada692384b.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παρακάνουμε; ?

Το modem κλειδώνει στα 85+ Mbps και όλα τα speedtest που έχει ήδη κάνει είναι τα αναμενόμενα.

 

Μεγειά την κατοστάρα και να την χαίρεσαι. Πιθανόν να υπάρχουν μικροβελτιώσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά στην θέση σου ούτε το νέο modem/router θα έβαζα, ούτε θα το έψαχνα περισσότερο. Αν κάποια στιγμή θελήσεις να μαστορέψεις λίγο και να ξεζουμίσεις και το τελευταίο Mbps, μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο σε χωριστό θέμα...

Παρεμπιπτόντως, ένα άλλο speedtest που μπορείς εύκολα να θυμάσαι είναι και το fast.com, του Netflix.

 

edit ρε συ @ARMAGEDDON οι καμπίνες δεν είναι a la carte να συνδέεσαι σε όποια θέλεις. Σε μία μόνο τερματίζει το καλώδιό σου, και μόνο σε αυτή μπορείς να συνδεθείς. Οι εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά μετριώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, minast said:

Μήπως το παρακάνουμε; ?

Το modem κλειδώνει στα 85+ Mbps και όλα τα speedtest που έχει ήδη κάνει είναι τα αναμενόμενα.

 

Μεγειά την κατοστάρα και να την χαίρεσαι. Πιθανόν να υπάρχουν μικροβελτιώσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά στην θέση σου ούτε το νέο modem/router θα έβαζα, ούτε θα το έψαχνα περισσότερο. Αν κάποια στιγμή θελήσεις να μαστορέψεις λίγο και να ξεζουμίσεις και το τελευταίο Mbps, μπορούμε να το συζητήσουμε περισσότερο σε χωριστό θέμα...

Παρεμπιπτόντως, ένα άλλο speedtest που μπορείς εύκολα να θυμάσαι είναι και το fast.com, του Netflix.

 

Ευχαριστώ,  ρωτάω απλά  γιατί φοβάμαι ότι λένε  100 αρα αλλα  δίνουν   λιγότερο και αυτό ανέκαθεν με ενοχλούσε. Πάντα φουσκώνουν αυτά που δίνουν μερικές φορές μάλιστα   με το παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

edit ρε συ @ARMAGEDDON οι καμπίνες δεν είναι a la carte να συνδέεσαι σε όποια θέλεις. Σε μία μόνο τερματίζει το καλώδιό σου, και μόνο σε αυτή μπορείς να συνδεθείς. Οι εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά μετριώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού...

 

όχι ακριβώς , όπου θέλεις πας διότι είναι στους κατανεμητές το μοίρασμα !
απλά για ευκολία τα έχουν όπως τα έχουν

στο χωριό μου κάτω στην Λακωνία με είχαν στο καφάο του διπλανού χωριού μιας και ήταν από τα πρώτα τηλέφωνα .
και μετά από κάποιες καταστάσεις που συνέβησαν έκαψαν με τις ελιές το καλώδιο του τηλεφώνου κλπ μεγάλη ιστορία , τράβηξα και ένα 24άρι ώστε να με φέρουν στην καμπίνα που πλέον έχει το χωριό μου, οπότε πως από το δίπλα χωριό με έφεραν στο δικό μου ? άπλωσαν καλούμπα όχι απλά έκοψαν το καλώδιο στο κατανεμητή να με περάσει από άλλο δίαυλο (να φτάσει στο καφάο του χωριού μου και από εκεί μετά σε εμένα) δεν βάλαμε νέα καλώδια

επίσης θέλουν κάποια στιγμή να γίνουν ψηφιακοί οι κατανεμητές !

 

 

επίσης spyridoula η γραμμή σου είναι οκ και όπως είπε ο minimast αν θέλεις να ξεζουμίσεις και το τελευταίο mbs εδώ είμαστε
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα.  Δεν  ήξερα που να ρωτήσω για να βγάλω άκρη. Το καλο είναι ότι  με αυτή τη συζήτηση  έμαθα  και κάποια  πραγματάκια. Οι τεχνικοί στις εταιρίες με μπερδεύουν περισσότερο όταν παίρνω  τηλεφωνο  και ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω όπως αυτό εδώ με την ταχύτητα. Μάλλον δεν  φταίνε αυτοί αλλα  η δικιά μου άγνοια. Πάντως  η τηλεόραση παει σφαίρα όπως και  ο υπολογιστης και το κινητό, απλα δεν ήξερα αν επαιρνα αυτό που πλήρωσα ή κάτι  λιγότερο. Να είστε καλά όλοι σας για τη βοήθεια.

 

Σας έχω πρήξει σήμερα  αλλά έχω μια τελευταία ερώτηση.  Το  ΖΤΕ  που έχω  (h367n)  ή το  H300s  που θα μου στείλουν ειναι καλύτερο;   Ψάχνω στο ιντερνετ και  δεν μπορω να βρω πληροφορίες  ούτε  συγκρίσεις. 

Επίσης armageddon  τώρα είδα ότι εγραψες  ότι δεν με έχουν βάλει στο  κοντινότερο κιβώτιο  κάτι. ...  Εχει γίνει λάθος ;   Να τους πάρω τηλέφωνο ; 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Σας έχω πρήξει σήμερα  αλλά έχω μια τελευταία ερώτηση.  Το  ΖΤΕ  που έχω  (h367n)  ή το  H300s  που θα μου στείλουν ειναι καλύτερο;   Ψάχνω στο ιντερνετ και  δεν μπορω να βρω πληροφορίες  ούτε  συγκρίσεις. 

Επίσης armageddon  τώρα είδα ότι εγραψες  ότι δεν με έχουν βάλει στο  κοντινότερο κιβώτιο  κάτι. ...  Εχει γίνει λάθος ;   Να τους πάρω τηλέφωνο ; 

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει λίγη γκρίνια για το H300S, γι΄ αυτό σου πρότεινα να κρατήσεις το υπάρχον. Με το H300S ίσως έβλεπες 1-2 Mbps πιο ψηλό κλείδωμα, αλλά πρακτικά δεν θα κέρδιζες κάτι., ενώ αναφέρονται και διάφορα προβληματάκια για αυτό. Επαναλαμβάνω πάντως ότι είναι πλήρως εναλλάξιμα, μπορείς να βγάλεις το ένα, να βάλεις το άλλο και να κάνεις ό,τι δοκιμή θέλεις.

Όπως λέει το σοφό ρητό όμως: Αν δουλεύει, μην το πειράζεις ?.

 

Για την καμπίνα, σκέψου ότι το πολύζευγο καλώδιο που φεύγει από το σπίτι σου περνάει είτε υπόγεια είτε εναέρια και μετά από κάποια ενδιάμεσα κουτιά καταλήγει σε μία συγκεκριμένη καμπίνα. Ο μοναδικός αριθμός βρόχου που αντιστοιχεί στη γραμμή σου είναι "παντρεμένος" με αυτή την καμπίνα. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις έλλειψης γραμμών, καλωδιακής βλάβης, ή προφανούς προβλήματος καλωδίωσης όπως αυτής που περιέγραψε ο @ARMAGEDDON μπορεί να καταλήξει σε άλλη καμπίνα, και απαιτεί εργολαβία εκ μέρους του ΟΤΕ και επικαιροποίηση των στοιχείων της γραμμής στην πλευρά τους. Ακόμη και να το ζητήσεις, είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί - είναι τόσο ασυνήθιστο που δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με minast κι ειδικά με τον βασικό νόμο του σύμπαντος, αν δουλεύει μην το πειράζεις.
Όταν σου στείλουν το Η300S, ακόμα κι αν δεν το χρησιμοποιήσεις να το κρατήσεις. Μην το στείλεις πίσω ούτε να χάσεις το κουτί του. Αυτό, επειδή σε περίπτωση που μελλοντικά παρουσιαστεί ζήτημα μπορεί να χρειαστεί και διευκολύνει να το έχεις πρόχειρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή από ΟΤΕ σε wind. Η παπαρολογία του οτε δεν έχει όρια, μετά το τέλος της σύμβασης 2 χρόνων με ταχύτητα 50/5 κόστος 35 ευρώ ανά μήνα, ήθελε τώρα 40 με τις ίδιες απολαβές. Η wind πρόσφερε με το ίδιο κόστος χρημάτων την διπλάσια ταχύτητα. 

 

http://9452503237.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος spyridoyla έγραψε:

 

Ευχαριστώ,  ρωτάω απλά  γιατί φοβάμαι ότι λένε  100 αρα αλλα  δίνουν   λιγότερο και αυτό ανέκαθεν με ενοχλούσε. Πάντα φουσκώνουν αυτά που δίνουν μερικές φορές μάλιστα   με το παραπάνω. 

Τοσο πιανεις εκει που εισαι, αλλοι ειναι κοντα στην καμπινα και αλλοι μακρια

Παντως αυτο το λιγο που χανεις δεν ειναι τραγικο

πριν 3 ώρες, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Σας έχω πρήξει σήμερα  αλλά έχω μια τελευταία ερώτηση.  Το  ΖΤΕ  που έχω  (h367n)  ή το  H300s  που θα μου στείλουν ειναι καλύτερο;   Ψάχνω στο ιντερνετ και  δεν μπορω να βρω πληροφορίες  ούτε  συγκρίσεις.

Κρατα αυτο που εχεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα  είχαμε μια μικρή διακοπή ρεύματος  μερικών λεπτών.  Και μετά που ήρθε το ρεύμα   περίμενα περίπου ενα  10 λεπτο μεχρι να ερθει το ιντερνετ διοτι το ρουτερ αναβόσβηνε και αναβόσβηνε και αναβόσβηνε ατελείωτες φορές . Όμως παρατήρησα ότι όταν ήρθε ήταν πιο γρήγορο!

Επιανα μεγαλύτερες ταχύτητες

  image.png.249c46cd3bf02377f49f71b84cea88fd.png

χθες με το ζόρι  περνούσε τα  7 και τωρα φτάνει στα  9.5 .

Λέτε να άλλαξε  διότι έκανε σα να λεμε επανεκκίκηση το ρουτερ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Πάντως σήμερα  είχαμε μια μικρή διακοπή ρεύματος  μερικών λεπτών.  Και μετά που ήρθε το ρεύμα   περίμενα περίπου ενα  10 λεπτο μεχρι να ερθει το ιντερνετ διοτι το ρουτερ αναβόσβηνε και αναβόσβηνε και αναβόσβηνε ατελείωτες φορές . Όμως παρατήρησα ότι όταν ήρθε ήταν πιο γρήγορο!

Επιανα μεγαλύτερες ταχύτητες

  image.png.249c46cd3bf02377f49f71b84cea88fd.png

χθες με το ζόρι  περνούσε τα  7 και τωρα φτάνει στα  9.5 .

Λέτε να άλλαξε  διότι έκανε σα να λεμε επανεκκίκηση το ρουτερ; 

 

Στα ποσα εχει κλειδώσει τώρα το ρουτερ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Στα ίδια  οπως  χθες   87500  περιπου γράφει.

Αλλά και χθες  τόσα  έλεγε αλλά  κατέβαζα με  7,  ενώ  σημερα με  9,5

Καλα εισαι παντως για τα στατιστικά της γραμμής σου. Ο επομενος ελεγχος που μπορεις να κανεις ειναι να δεις στα ποσα κλειδωνεις στον κατενεμητή της πολυκατοικιας σου, για να τσεκάρεις την εσωτερική σου καλωδίωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wesker said:

Καλα εισαι παντως για τα στατιστικά της γραμμής σου. Ο επομενος ελεγχος που μπορεις να κανεις ειναι να δεις στα ποσα κλειδωνεις στον κατενεμητή της πολυκατοικιας σου, για να τσεκάρεις την εσωτερική σου καλωδίωση.

Δε μενω σε πολυκατοικία. Πρέπει να καλέσω τεχνικό για την καλωδίωση που αναφέρεις; 

Από μια βόλτα που έκανα σήμερα το πρωι , βρήκα το κουτι του οτε  σε μια μικρή πλατεια στη  γειτονιά μου. Είναι περίπου στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. Μακριά είναι ή κοντά δεν  ξέρω. Πάντως αλλο κουτί δεν βρήκα πιο κοντά στο σπίτι μου.

Νομίζω, όμως,  ότι  ειμαι ικανοποιημένη από την ταχύτητα. 

Τηλεόραση πολύ γρήγορη, τηλέφωνο  επίσης και υπολογιστής. Αφού πληρώνω για 100 και έχω 80 από αυτα που  διαβασα  εδω μεσα  πρεπει να ειμαι ικανοποιημένη.

Το πολύ πολύ αν το άλλο ρουτερ ειναι στα ιδια να τηλεφωνήσω στη vodafone να  τους πω την ταχύτητα που έχω επειδη μου ειχαν πει οτι θα πιανω  95 περιπου.

Αν και μάλλον  δεν χρειάζεται.

Δε χρειάζεται πλεονεξία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Δε μενω σε πολυκατοικία. Πρέπει να καλέσω τεχνικό για την καλωδίωση που αναφέρεις; 

Από μια βόλτα που έκανα σήμερα το πρωι , βρήκα το κουτι του οτε  σε μια μικρή πλατεια στη  γειτονιά μου. Είναι περίπου στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. Μακριά είναι ή κοντά δεν  ξέρω. Πάντως αλλο κουτί δεν βρήκα πιο κοντά στο σπίτι μου.

Νομίζω, όμως,  ότι  ειμαι ικανοποιημένη από την ταχύτητα. 

Τηλεόραση πολύ γρήγορη, τηλέφωνο  επίσης και υπολογιστής. Αφού πληρώνω για 100 και έχω 80 από αυτα που  διαβασα  εδω μεσα  πρεπει να ειμαι ικανοποιημένη.

Το πολύ πολύ αν το άλλο ρουτερ ειναι στα ιδια να τηλεφωνήσω στη vodafone να  τους πω την ταχύτητα που έχω επειδη μου ειχαν πει οτι θα πιανω  95 περιπου.

Αν και μάλλον  δεν χρειάζεται.

Δε χρειάζεται πλεονεξία.

Στα 200μ ειναι το κουτι πηγαινοντας με τα ποδια σου σωστά; Το καλώδιο ομως μπορει να κανει μεγαλύτερη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wesker said:

Στα 200μ ειναι το κουτι πηγαινοντας με τα ποδια σου σωστά; Το καλώδιο ομως μπορει να κανει μεγαλύτερη διαδρομή.

Δεν μπορώ να ξερω.  Ο δρόμος δεν εχει στροφές  ούτε   διασταυρώσεις μέχρι το κουτί. Μάλιστα αν δεν υπήρχε μια τέντα από ένα  διπλανο σπίτι  θα το έβλεμα απο την βεράντα μου το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.