Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Δεν μπορώ να ξερω.  Ο δρόμος δεν εχει στροφές  ούτε   διασταυρώσεις μέχρι το κουτί. Μάλιστα αν δεν υπήρχε μια τέντα από ένα  διπλανο σπίτι  θα το έβλεμα απο την βεράντα μου το κουτί.

Πιθανοτατα το καλώδιο του κουτιου κανει μεγαλύτερη διαδρομη. Κι εμενα το κουτι ειναι στα 100μ αλλά το καλωδιο του ειναι στα 200. Πιθανοτατα η πτωση της ταχυτητας να ευθυνεται και φθαρμενη εσωτερικη καλωδιωση.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

, βρήκα το κουτι του οτε  σε μια μικρή πλατεια στη  γειτονιά μου. Είναι περίπου στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. Μακριά είναι ή κοντά δεν  ξέρω. Πάντως αλλο κουτί δεν βρήκα πιο κοντά στο σπίτι μου......

όταν λές κουτι εννοεις σαν αυτό της φωτογραφίας (<<καμπίνα>> ) ? ...γιατι νομίζω ότι η απόσταση από αυτή εχει σημασία

416356811_.jpg.3112022fdd4778005c2db9dd9877c45c.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος spyridoyla έγραψε:

Δε μενω σε πολυκατοικία. Πρέπει να καλέσω τεχνικό για την καλωδίωση που αναφέρεις; 

Από μια βόλτα που έκανα σήμερα το πρωι , βρήκα το κουτι του οτε  σε μια μικρή πλατεια στη  γειτονιά μου. Είναι περίπου στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. Μακριά είναι ή κοντά δεν  ξέρω. Πάντως αλλο κουτί δεν βρήκα πιο κοντά στο σπίτι μου.

Νομίζω, όμως,  ότι  ειμαι ικανοποιημένη από την ταχύτητα. 

Τηλεόραση πολύ γρήγορη, τηλέφωνο  επίσης και υπολογιστής. Αφού πληρώνω για 100 και έχω 80 από αυτα που  διαβασα  εδω μεσα  πρεπει να ειμαι ικανοποιημένη.

Το πολύ πολύ αν το άλλο ρουτερ ειναι στα ιδια να τηλεφωνήσω στη vodafone να  τους πω την ταχύτητα που έχω επειδη μου ειχαν πει οτι θα πιανω  95 περιπου.

Αν και μάλλον  δεν χρειάζεται.

Δε χρειάζεται πλεονεξία.

Κατι "ευκολο" που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις στην πρωτη πριζα το router χωρις διακλαδωσεις μεσα στο σπιτι

 

ή να βαλεις μια διπλη πριζα στην εισοδο του σπιτιου

 

1234696290_vDSLTelephony.thumb.png.e7b054774d2abd396bc7273aea2c50ad.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, slalom said:

Κατι "ευκολο" που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις στην πρωτη πριζα το router χωρις διακλαδωσεις μεσα στο σπιτι

 

ή να βαλεις μια διπλη πριζα στην εισοδο του σπιτιου

 

1234696290_vDSLTelephony.thumb.png.e7b054774d2abd396bc7273aea2c50ad.png

 

Νομίζω ότι  και οι 2 γραμμές τηλεφώνου (η κανονική γραμμή που είχα από παλιά στον ΟΤΕ και εναν αριθμό ακόμη που μου έδωσαν στην vodafone)  βγαίνουν  από το ρούτερ. Δηλαδή, το δεύτερο σχήμα μάλλον;   

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δύο διαφορετικές τηλεφωνικές γραμμές; Με δυο διαφορετικούς αριθμούς, λειτουργούν και τα δύο; Στο σπίτι σου μέσα ή ακριβώς έξω σε κάνα τοίχο ή κρεμασμένο σε καμιά κολώνα ή σε κάνα εξωτερικό τοίχο διπλανού σπιτιού δεν υπάρχει κανένα κουτί που να μεσολαβεί ανάμεσα στην καμπίνα του ΟΤΕ στην πλατεία και το ρούτερ σου;

Πρέπει ο πάροχός σου να μετρήσει επιτόπου, με όργανο, στο τελευταίο σημείο αρμοδιότητας ΟΤΕ/παρόχου, το σημείο από όπου κατανέμονται οι γραμμές στα γειτονικά σπίτια. Αν και σου επαναλμβάνουμε, το 87 με το 95 δεν αξίζει μεγάλη βαβούρα. Αν μπορεί να γίνει η βελτίωση με κάτι μικρό, καλώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, salde said:

έχεις δύο διαφορετικές τηλεφωνικές γραμμές; Με δυο διαφορετικούς αριθμούς, λειτουργούν και τα δύο; Στο σπίτι σου μέσα ή ακριβώς έξω σε κάνα τοίχο ή κρεμασμένο σε καμιά κολώνα ή σε κάνα εξωτερικό τοίχο διπλανού σπιτιού δεν υπάρχει κανένα κουτί που να μεσολαβεί ανάμεσα στην καμπίνα του ΟΤΕ στην πλατεία και το ρούτερ σου;

Πρέπει ο πάροχός σου να μετρήσει επιτόπου, με όργανο, στο τελευταίο σημείο αρμοδιότητας ΟΤΕ/παρόχου, το σημείο από όπου κατανέμονται οι γραμμές στα γειτονικά σπίτια. Αν και σου επαναλμβάνουμε, το 87 με το 95 δεν αξίζει μεγάλη βαβούρα. Αν μπορεί να γίνει η βελτίωση με κάτι μικρό, καλώς.

 

Ναι .. οταν πρωτοέβαλα vodafone (hol  ήταν τότε)  μου έδωσαν  και δεύτερη γραμμή  "δώρο"  που ξεκινάει από  2313 αντί για  2310. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα  δουλεύουν και οι 2 γραμμές.   

Για  κουτί να μεσολαβεί δεν  ξέρω. Και για το άλλο κιβώτιο δεν  ειμαι σίγουρη ότι είναι το δικό μου απλά  ειναι το μόνο  που εχω  δει σε απόσταση  δύο ή τριών οικοδομικών  τετραγώνων από το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aναβαθμίστηκα σήμερα από 24/1 σε 100/10 Nova - Forthnet.

 

Τα αποτελέσματα προς το παρόν όσον αφορά το download τραγικά

 

Screenshot_2020-05-29 ZXHN H267N V1 0.png

 

Δηλώθηκε βλάβη και ελπίζω το πρόβλημα να είναι πριν τον κατανεμητή... Η 24άρα πριν συγχρόνιζε στα 19 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Μπας και καταλαβαίνει κάποιος τι παίζεται;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα μέτρα είσαι από την καμπίνα, σου είπαν (ή έστω σε ποια είσαι);

Αν όχι μπορώ να σου βρω σε ποια είσαι αν θες.

 

Έγινε μέτρηση από τον τεχνικό στη καμπίνα, στο βρόχο του σπιτιού κλπ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Aναβαθμίστηκα σήμερα από 24/1 σε 100/10 Nova - Forthnet.

 

Τα αποτελέσματα προς το παρόν όσον αφορά το download τραγικά

 

Screenshot_2020-05-29 ZXHN H267N V1 0.png

 

Δηλώθηκε βλάβη και ελπίζω το πρόβλημα να είναι πριν τον κατανεμητή... Η 24άρα πριν συγχρόνιζε στα 19 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Μπας και καταλαβαίνει κάποιος τι παίζεται;;;

 

Λογικά με forthnet και προφίλ 17a παίρνεις απευθείας από ΑΚ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Όπως είπε και ο Ultras, καλό είναι να γίνουν μετρήσεις από τεχνικό, για να έχεις εικόνα πού (εάν?) υπάρχει πρόβλημα. Γνωρίζεις άλλους σε κοντινά σπίτια να παίρνουν πραγματικά 100; Ρωτάω, γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην μπορείς να πάρεις περισσότερο από τα 55 που βλέπουμε. Ήδη τα λάθη σου δεν είναι λίγα, αν πέσει κι άλλο το SNR για να κλειδώσεις παραπάνω, μάλλον θα γίνει χειρότερη παρά καλύτερη η γραμμή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:
CRC Errors(Up/Down) 37/3
FEC Errors(Up/Down) 0/4500
 
σε μιαμιση ωρα
 

@DEADLAZARUS βλέπω είχες το ίδιο πρόβλημα... τελικά φτιάχτηκε με αλλαγή καλωδίου;

Είχα τρεχάματα με τη δουλειά και θα κανονίσω να έρθει ο ηλεκτρολόγος από εβδομάδα.

Ο τεχνικός πάντως, όταν ήρθε, ανέφερε ότι, μέχρι το κουτί πάνω από την είσοδο του σπιτιού μου, έχω 97mbps.

Μέχρι την πρώτη πρίζα, όμως, πέφτει η ταχύτητα στα 53.

Θα περάσω καινούργιο καλώδιο από το κουτί στην πρίζα και θα αλλάξω την πρίζα σε διπλή.

Επίσης, παίρνω και εγώ από Α/Κ, αν και έχω καμπίνα του ΟΤΕ στα 10 μέτρα από την οικία μου.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AlexanderK said:

για να βοηθήσω στο ερώτημα....

image.thumb.png.4877e24a0be5d38ac743305ec2a276e1.png

 

?

Ωραίος! στην 50 άρα που είχα μέχρι πρόσφατα δεν ίσχυε κλείδωνε 49999

τώρα με 100 ftth δεν μπορώ να δω τι παίζει λόγο wan το μόνο που βλέπω είναι η ρύθμιση που έχει κάνει η κοσμοτέ για τη wan και ότι σε speedtest πατάει ακριβώς την ονομαστική  

 

6FP55Ue.jpg


lugHkiL.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Deus έγραψε:

?

Ωραίος! στην 50 άρα που είχα μέχρι πρόσφατα δεν ίσχυε κλείδωνε 49999

τώρα με 100 ftth δεν μπορώ να δω τι παίζει λόγο wan το μόνο που βλέπω είναι η ρύθμιση που έχει κάνει η κοσμοτέ για τη wan και ότι σε speedtest πατάει ακριβώς την ονομαστική  

 

6FP55Ue.jpg


 

 

To ftth ειναι οπτικη ινα και στην οπτικη ειναι δεν υπαρχει κλειδωμα οπως το ξερουμε στις dsl, αναμεσα σε σενα και στο κομβο εχεις παντα τη ταχυτητα που εχει δηλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.