Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος akilleas έγραψε:

Παιδιά μου ανέβασαν και εμένα τον συγχρονισμό με Vodafone.
Από 49998 πήγε 54999.

Ξέρουμε για πιο λόγο το κάνουνε αυτό;;;

Για να καλύψουν τυχόν απώλειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

98 έδειξε το όργανο στον κατανεμητη. Άνοιξα κουτί στο κλιμακοστασιο στην είσοδο του σπιτιού μου και είδα ματιση. Συνέδεσα εκεί το router και κλείδωσε σε 89. Άρα γινεται της ποπης εντός του σπιτιού. Με τις υγείες μου... 

 

Καλημέρα είπαμε;;; 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

98 έδειξε το όργανο στον κατανεμητη. Άνοιξα κουτί στο κλιμακοστασιο στην είσοδο του σπιτιού μου και είδα ματιση. Συνέδεσα εκεί το router και κλείδωσε σε 89. Άρα γινεται της ποπης εντός του σπιτιού. Με τις υγείες μου... 

 

Καλημέρα είπαμε;;; 

Δες το με εναν ηλεκτρολόγο να περασεις καλώδιο απο το διαμέρισμα στον κατανεμητή. Μπορεις και μονος σου, δεν ειναι ιδιαιτερα δύσκολο, θελει ομως πολλή υπομμονή, που εγω δεν την ειχα.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

98 έδειξε το όργανο στον κατανεμητη. Άνοιξα κουτί στο κλιμακοστασιο στην είσοδο του σπιτιού μου και είδα ματιση. Συνέδεσα εκεί το router και κλείδωσε σε 89. Άρα γινεται της ποπης εντός του σπιτιού. Με τις υγείες μου... 

 

Καλημέρα είπαμε;;; 

Αν την κάνεις τη δουλειά πιο νωρίς από μένα (βλέπω ότι έχουμε παρόμοια προβλήματα), δώσε info (εφόσον μπορείς βέβαια), ώστε να ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι να προσέξω.

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

Δες το με εναν ηλεκτρολόγο να περασεις καλώδιο απο το διαμέρισμα στον κατανεμητή. Μπορεις και μονος σου, δεν ειναι ιδιαιτερα δύσκολο, θελει ομως πολλή υπομμονή, που εγω δεν την ειχα.

Μόνο το καλώδιο από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα πρέπει να αλλάξεις ή ο ηλεκτρολόγος ελέγχει και τις υπόλοιπες πρίζες/καλώδια;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα καμία 10αριά κουτιά μέσα στο σπίτι. Από όσο φαίνεται η πρίζα του σαλονιού ειναι τελευταία και της κρεβατοκάμαρας πρώτη. Παίζει να υπάρχουν και κουτιά πίσω από από ντουλάπες και ντουλάπια κουζίνας. Οπότε η λύση της αντικατάστασης καλωδίου χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες σωληνώσεις απορρίπτεται.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέξω καλώδιο στην πιλοτή κάπου 10 μέτρα , να ανέβω απο φωταγωγό άλλα 12 μέτρα, να περπατήσω στην ταράτσα κάπου 20 μέτρα να κατέβω από τη σωλήνα ρεύματος του ηλιακού (δεν χρησιμοποιείται) να βγω στο πατάρι και από εκεί με 2 τρύπες σε σημεία που δεν ενοχλούν, μέσα από μία ντουλάπα να βγω στο σημείο που βρίσκεται όλος ο δικτυακός μου εξοπλισμός. Συνολικά λοιπόν η διαδρομή θα είναι της τάξης των 50 μέτρων.

 

Ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο για αυτή τη δουλειά; PET 2x0.6 κατάλληλο για υπόγεια χρήση; Κάποιου είδους UTP? Στα σημεία που θα οδεύσει στην ταράτσα και θα το βαράει ο ήλιος θα μπει σε σπιράλ με αντοχή στην ακτινοβολία UV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Άνοιξα καμία 10αριά κουτιά μέσα στο σπίτι. Από όσο φαίνεται η πρίζα του σαλονιού ειναι τελευταία και της κρεβατοκάμαρας πρώτη. Παίζει να υπάρχουν και κουτιά πίσω από από ντουλάπες και ντουλάπια κουζίνας. Οπότε η λύση της αντικατάστασης καλωδίου χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες σωληνώσεις απορρίπτεται.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέξω καλώδιο στην πιλοτή κάπου 10 μέτρα , να ανέβω απο φωταγωγό άλλα 12 μέτρα, να περπατήσω στην ταράτσα κάπου 20 μέτρα να κατέβω από τη σωλήνα ρεύματος του ηλιακού (δεν χρησιμοποιείται) να βγω στο πατάρι και από εκεί με 2 τρύπες σε σημεία που δεν ενοχλούν, μέσα από μία ντουλάπα να βγω στο σημείο που βρίσκεται όλος ο δικτυακός μου εξοπλισμός. Συνολικά λοιπόν η διαδρομή θα είναι της τάξης των 50 μέτρων.

 

Ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο για αυτή τη δουλειά; PET 2x0.6 κατάλληλο για υπόγεια χρήση; Κάποιου είδους UTP? Στα σημεία που θα οδεύσει στην ταράτσα και θα το βαράει ο ήλιος θα μπει σε σπιράλ με αντοχή στην ακτινοβολία UV.

Με UTP 6 θα εισαι ΟΚ. Eμένα ευτυχως ηταν πιο ευκολη η δουλεια μιας και η πριζα στο σαλονι ηταν η πρωτη που ερχοταν απο κατω, οποτε ο ηλεκτρολογος ανοιξε μονο τα κουτια στο κλιμακοστασιο και με μια ατσαλινα περασε το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Άνοιξα καμία 10αριά κουτιά μέσα στο σπίτι. Από όσο φαίνεται η πρίζα του σαλονιού ειναι τελευταία και της κρεβατοκάμαρας πρώτη.

Εισαι σιγουρος?

Συνηθως τα καλωδια τα βαζουν απ'την εισοδο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αν την κάνεις τη δουλειά πιο νωρίς από μένα (βλέπω ότι έχουμε παρόμοια προβλήματα), δώσε info (εφόσον μπορείς βέβαια), ώστε να ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι να προσέξω.

 

Μόνο το καλώδιο από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα πρέπει να αλλάξεις ή ο ηλεκτρολόγος ελέγχει και τις υπόλοιπες πρίζες/καλώδια;

Η βαριά δουλειά ειναι να αλλαχτει το καλώδιο απο την πρωτη πριζα στον κατανεμητή. Μετα το να αλλάξεις και τις εσωτερικές καλωδιώσεις ειναι ευκολο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GriGaS said:

Άρα γινεται της ποπης εντός του σπιτιού. Με τις υγείες μου... 

όχι Γ. Είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία που είναι σε σένα γιατί θα το διορθώσεις χωρίς να μπλέκεις με άλλους. Ταλαιπωρία αλλά τουλάχιστον θα έχεις σίγουρο αποτέλεσμα στο τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

Άνοιξα καμία 10αριά κουτιά μέσα στο σπίτι. Από όσο φαίνεται η πρίζα του σαλονιού ειναι τελευταία και της κρεβατοκάμαρας πρώτη. Παίζει να υπάρχουν και κουτιά πίσω από από ντουλάπες και ντουλάπια κουζίνας. Οπότε η λύση της αντικατάστασης καλωδίου χρησιμοποιώντας τις υπάρχουσες σωληνώσεις απορρίπτεται.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να τρέξω καλώδιο στην πιλοτή κάπου 10 μέτρα , να ανέβω απο φωταγωγό άλλα 12 μέτρα, να περπατήσω στην ταράτσα κάπου 20 μέτρα να κατέβω από τη σωλήνα ρεύματος του ηλιακού (δεν χρησιμοποιείται) να βγω στο πατάρι και από εκεί με 2 τρύπες σε σημεία που δεν ενοχλούν, μέσα από μία ντουλάπα να βγω στο σημείο που βρίσκεται όλος ο δικτυακός μου εξοπλισμός. Συνολικά λοιπόν η διαδρομή θα είναι της τάξης των 50 μέτρων.

 

Ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο για αυτή τη δουλειά; PET 2x0.6 κατάλληλο για υπόγεια χρήση; Κάποιου είδους UTP? Στα σημεία που θα οδεύσει στην ταράτσα και θα το βαράει ο ήλιος θα μπει σε σπιράλ με αντοχή στην ακτινοβολία UV.

 

Ηλεκτρικά είσαι εντάξει και με τηλεφωνικό 2x0.6 (ή 2x2x0.6 για καβάτζα, μια και κάνεις τον κόπο) και με UTP (cat6 είναι μια χαρά).

Το UTP κερδίζει λίγο στις ψηλές συχνότητες (δεν το εκμεταλλεύεται πλήρως το VDSL), το τηλεφωνικό στην διατομή, και το μήκος σου δεν είναι αμελητέο.

Μετρήσιμη διαφορά μεταξύ τους δεν αναμένεται να δεις.

Και στις δύο περιπτώσεις, το PET είναι προτιμότερο, μια και θα είναι σε εξωτερικό χώρο, παρά το σπιράλ.

 

Από τις υπάρχουσες σωληνώσεις θεωρείς ότι δεν θα καταφέρεις ούτε κάτι τέτοιο:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/5/2020 at 5:55 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Aναβαθμίστηκα σήμερα από 24/1 σε 100/10 Nova - Forthnet.

 

Τα αποτελέσματα προς το παρόν όσον αφορά το download τραγικά

 

Screenshot_2020-05-29 ZXHN H267N V1 0.png

 

Δηλώθηκε βλάβη και ελπίζω το πρόβλημα να είναι πριν τον κατανεμητή... Η 24άρα πριν συγχρόνιζε στα 19 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Μπας και καταλαβαίνει κάποιος τι παίζεται;;;

 

vdsl.PNG

 

Κάτι κάναμε με το νέο καλώδιο. Προφανώς και δεν ασχολούμαι με το γιατί δεν πιάνω παραπάνω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.