Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

  • 1 month later...

Σε νέα σύνδεση Cosmote 50άρα (στα χαρτιά  :tongueout:  ) , με το που τέσταρε ο τεχνικός πριν φύγει , μου είπε οτι κλειδώνει στα 42 mbit.

Έκανα τις ρυθμίσεις μου (2.4GHz + 5GHz) , band steering ενεργοποιημένο και άλλαξα μόνο κωδικούς.

 

Είναι φυσικώς αδύνατο να δοκιμάσω lan cable αλλά στο pc μέσω wifi , στο speedtest , βλέπω σταθερά κολλημένα τα 34mbit download , 4.5 mbit upload.

 

Το ίδιο ακριβώς και στο κινητό.

 

παραθέτω το System Information , κάτι δεν μου κάθεται σωστά

 
DSL downstream
39704 kBit/s
DSL upstream
5494 kBit/s
System uptime
1 days, 13 hours, 27 minutes, 19 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
52
FEC errors
0
SNR (Down/Up)
11.0 / 14.9 dB
Attenuation (Down/Up)
18.0 / 16.5 dB
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Σε νέα σύνδεση Cosmote 50άρα (στα χαρτιά  :tongueout:  ) , με το που τέσταρε ο τεχνικός πριν φύγει , μου είπε οτι κλειδώνει στα 42 mbit.

Έκανα τις ρυθμίσεις μου (2.4GHz + 5GHz) , band steering ενεργοποιημένο και άλλαξα μόνο κωδικούς.

 

Είναι φυσικώς αδύνατο να δοκιμάσω lan cable αλλά στο pc μέσω wifi , στο speedtest , βλέπω σταθερά κολλημένα τα 34mbit download , 4.5 mbit upload.

 

Το ίδιο ακριβώς και στο κινητό.

 

παραθέτω το System Information , κάτι δεν μου κάθεται σωστά

 
DSL downstream
39704 kBit/s
DSL upstream
5494 kBit/s
System uptime
1 days, 13 hours, 27 minutes, 19 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
52
FEC errors
0
SNR (Down/Up)
11.0 / 14.9 dB
Attenuation (Down/Up)
18.0 / 16.5 dB
 

 

Μια χαρά είναι η γραμμή σου, το κλείδωμα δεν έχει σημαντική διαφορά από το νούμερο που σου είπε.

Για το speedtest, μάλλον λόγω WiFi βλέπεις χαμηλότερα νούμερα.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος, γιατί ενώ έχω 50ρα, έχω τα εξής αποτελέσματα (τα οποία αποτυπώνονται και στους αριθμούς όταν κατεβάζω είτε torrents είτε από clients).

 

image.png

 

Έχω δει μέχρι 6.5Mb/sec download ταχύτητες, και μέχρι 630Kb/sec upload. 

 

Υποθέτω ότι είμαι απευθείας στο ΚΑΦΑΟ το οποίο είναι μαξ 50 μέτρα από το σπίτι. 

Δε με χαλάει κιόλας :p 

 

Actual Rate(Up/Down) 5503/54998 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 30372/80947 kbps

 

Το ρούτερ είναι το entry 2i (είχα το plus το οποίο είχε προβλήματα στο συγχρονισμό (1 στις 5 συγχρόνιζε και ο τεχνικός μου έβαλε το entry γιατί 2 plus έκαναν το ίδιο). Ωστόσο με το plus, το attainable ήταν 30/99, δεν ξέρω γιατί, δεν υποτίθεται πως και το entry είναι ~100 ; Τι άλλαξε; 

Επίσης, έχει νόημα να ζητήσω να με γυρίσουν σε fastpath? (είμαι interleaved).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

Πως; τελείωσε το συμβόλαιο και νέα προσφορά ; απείλησες για φυγή ; Εμένα τόσο ειναι η 50αρα...εσύ πλήρωνες 26?

 

το ίδιο έκανα και εγώ πριν ~6 μήνες με Vodafone.. upgrade se 100αρα με 2 ευρώ παραπάνω απλά έδινα 28 και πήγα στα 30. δεν έληγε το συμβόλαιο απλά μίλησα για το κινήτο και ρώτησα για 100άρα και μου δώσανε αυτή τη προσφορά

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα με ενοχλούν τα 2 μέτρα 5 σταθμά για τους πελάτες ... αν είσαι χρόνια πελάτης δεν δείχνουν να σε υπολογίζουν - προσέχουν σε σχέση με τους γυρολόγους στις διάφορες εταιρίες των παρόχων... 28 ευρώ ο ένας την 100αρα, 32€, ο άλλος 35 ο τρίτος... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sstav said:

Πως; τελείωσε το συμβόλαιο και νέα προσφορά ; απείλησες για φυγή ; Εμένα τόσο ειναι η 50αρα...εσύ πλήρωνες 26?

Όχι δεν απείλησα. Γενικά είχα για χρόνια cyta και το Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά με γύρισαν επίσημα σε vodafone με ανανέωση συμβολαίου στην ίδια τιμή (26.6)
Από τότε με σπάμαραν ανά καιρούς τηλέφωνα με προσφορές για IPTV και τους έλεγα δεν με ενδιαφέρει, θέλω προσφορά για 100αρα και δεν μου έδιναν.
Ε πριν μια βδομάδα μου έδωσαν. Στην ουσία είχα ακόμα 1+ χρόνο στο συμβόλαιο αλλά με πήραν αυτοί για ανανέωση και αναβάθμιση σε 100.

 

7 minutes ago, slalom said:

Χανεις κατι ψιλα, επρεπε να εχεις περιπου 109999

Θα ζήσω ?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

εμένα με ενοχλούν τα 2 μέτρα 5 σταθμά για τους πελάτες ... αν είσαι χρόνια πελάτης δεν δείχνουν να σε υπολογίζουν - προσέχουν σε σχέση με τους γυρολόγους στις διάφορες εταιρίες των παρόχων... 28 ευρώ ο ένας την 100αρα, 32€, ο άλλος 35 ο τρίτος... 

 

συμφωνώ 100%.. εγώ πλέον είμαι σε ένα καλό σημείο κοστολογικά και είμαι χρόνια πελάτης της Vodafone (10+ χρόνια στο δικό μου κινητό, τα τελευταία 5 μαζί με σταθερό και άλλο 1 κινητό της γυναίκας μου). γενικά δε μπορώ να μπω στη διαδικασία του να αλλάζω εταιρείες κάθε λίγο και λιγάκι, ειδικά όταν αυτά που έχω δουλεύουν και με καλύπτουνε. Στο παρελθόν έχω τσακωθεί και γκρινιάξει αρκετά. τώρα για σταθερό, internet 100αρα και 2 κινητά με full data (νομίζω περίπου 20Gb shared εχουμε στις 2 γραμμές) δίνω κάτι λιγότερο απο 90 euro τον μήνα. ακούω και λίγο καλύτερες τιμές αλλά και πολύ χειρότερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

εμένα με ενοχλούν τα 2 μέτρα 5 σταθμά για τους πελάτες ... αν είσαι χρόνια πελάτης δεν δείχνουν να σε υπολογίζουν - προσέχουν σε σχέση με τους γυρολόγους στις διάφορες εταιρίες των παρόχων... 28 ευρώ ο ένας την 100αρα, 32€, ο άλλος 35 ο τρίτος... 

Εμενα παντως καθε φορα μου κανουν καλυτερη προσφορα και εχω πιο φτηνη 100ρα απο το φιλο

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά ...πρέπει πρώτα να σκάσει αίτηση αλλαγής παρόχου... την άλλη φορά με έλεγαν για να βάλω και τηλεοπτικό πακέτο..."δεν ειναι τίποτα 5 ευρώ παραπάνω" και τους απάντησα "εφόσον δεν ειναι τίποτα για εσάς , μπορείτε να το κάνετε δώρο στο υπάρχον πακέτο..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα μία επιπόλαιη αναβάθμιση σε οπτική ίνα σε τοπικό πάροχο (η cosmote δεν έχει ακόμα σε εμάς).
Έχω την εντύπωση ότι έχω αποσυνδέσεις (πριν ήμουν με κεραία και ασύρματο ίντερνετ και ήμουν καλά). Δεν ξέρω αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στο καινούριο router που μου έβαλαν ή στην γραμμή.

Πληρώνω 19 ευρώ μόνο για ίντερνετ (δεν υπάρχει σταθερό) και χωρίς δέσμευση συμβολαίου.

Σύνδεση 30/30 που την κλείδωσαν στα 35/35
Πριν: Ping 35-95ms (ανάλογα τον καιρό πήγαινε) αλλά σταθερά 33 download 35 upload  (με τέρμα δυνατή καταιγίδα και αέρα πέφταμε στο μισό σε ταχύτητες, με απλή συννεφιά βροχή μέναμε σταθερά στα ονομαστικά)
Τώρα:
Screenshot_38.thumb.png.9a20dd8238ab3366a81bf688a9a5d07b.png
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω περισσότερο την γραμμή;
Αναφορικά το παιδί που έκανε την σύνδεση μου είπε ότι η γραμμή μπορεί να κλειδώσει μέχρι στα 950Mbps/950Mbps όπως δοκίμασε κατά την εγκατάσταση.
Το καλώδιο έρχεται κατευθείαν από το κουτί που μπήκε στην πολυκατοικία στο ρούτερ με εξωτερικό καλώδιο.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Χθες έκανα μία επιπόλαιη αναβάθμιση σε οπτική ίνα σε τοπικό πάροχο (η cosmote δεν έχει ακόμα σε εμάς).
Έχω την εντύπωση ότι έχω αποσυνδέσεις (πριν ήμουν με κεραία και ασύρματο ίντερνετ και ήμουν καλά). Δεν ξέρω αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στο καινούριο router που μου έβαλαν ή στην γραμμή.

Πληρώνω 19 ευρώ μόνο για ίντερνετ (δεν υπάρχει σταθερό) και χωρίς δέσμευση συμβολαίου.

Σύνδεση 30/30 που την κλείδωσαν στα 35/35
Πριν: Ping 35-95ms (ανάλογα τον καιρό πήγαινε) αλλά σταθερά 33 download 35 upload  (με τέρμα δυνατή καταιγίδα και αέρα πέφταμε στο μισό σε ταχύτητες, με απλή συννεφιά βροχή μέναμε σταθερά στα ονομαστικά)
Τώρα:
Screenshot_38.thumb.png.9a20dd8238ab3366a81bf688a9a5d07b.png
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω περισσότερο την γραμμή;
Αναφορικά το παιδί που έκανε την σύνδεση μου είπε ότι η γραμμή μπορεί να κλειδώσει μέχρι στα 950Mbps/950Mbps όπως δοκίμασε κατά την εγκατάσταση.
Το καλώδιο έρχεται κατευθείαν από το κουτί που μπήκε στην πολυκατοικία στο ρούτερ με εξωτερικό καλώδιο.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

Περίεργο να το επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα. Μηπως το καλώδιο κρεμμετε ελευθερα και "παίζει";

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.