Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Έχω ένα προβληματάκι με την κοσμοτέ τις τελευταίες ημέρες. Για 3 μέρες το ίντερνετ ερχόταν αραιά και που για κάνα 10λεπτο. 5-6 ώρες ήταν down. Πρόβλημα ευρύτερο, είπαν. Σήμερα κατάφερα επικοινωνία με τεχνικό τους, ο οποίος είπε ότι είναι "της γειτονιάς". Κάτι μου λέει ότι κάποιος έκανε πατατιά στο ΚΑΦΑΟ και αργούν να την μαζέψουν και απλά επηρεάζεται το τετράγωνο.  Όλως τυχαίως έχω εδώ και 13-14 ώρες uptime. Δεν έχει επιδιορθωθεί το πρόβλημα όμως σύμφωνα με τα sites αλλά και την εφαρμογή της κοσμοτε. 

Λαμβάνω το εξής στον έλεγχο για τεχνικό θέμα

Spoiler

image.png

Δείτε εδώ Stats σε 14 ώρες uptime 

Spoiler

image.png

απορώ πως η γραμμή μένει up. Είχα δει το πρωί ένα βαν του ΟΤΕ να περνάει αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να έκανε. 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι κατά βάθος που δεν είμαι μόνος αν και με wind και ξέρω το πρόβλημα.Τρώω 1 αποσύνδεση τη μέρα αλλά η ταχύτητα καλή για 50άρα. Ήθελα να ήξερα αν είχαμε δουλειά εξαρτημένη 100% απο μια σταθερή σύνδεση πχ τηλεφωνητές απο το σπίτι,ποιός θα μας αποζημίωνε το χρόνο που θα ήμασταν χωρίς δίκτυο.

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου'ρθε μήνυμα πως αποκαταστάθηκε η βλάβη (η οποια προφανώς και δεν θα μάθουμε τι ήταν). 

Γενικά πόσο uptime έχεις και έχεις τόσα errors?

7 hours ago, edward said:

. Ήθελα να ήξερα αν είχαμε δουλειά εξαρτημένη 100% απο μια σταθερή σύνδεση πχ τηλεφωνητές απο το σπίτι,ποιός θα μας αποζημίωνε το χρόνο που θα ήμασταν χωρίς δίκτυο.

Αν τους πεις αυτό θα σου πουν "πάρτε δωρεάν gigabytes". Στον ΟΤΕ αυτό λένε. Αλλά αν δεν έχεις κινητό κοσμοτέ σου λένε "πάρτε κάτι άλλο" (δεν θέλω να πω τι :hehe: ). 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω ένα προβληματάκι με την κοσμοτέ τις τελευταίες ημέρες. Για 3 μέρες το ίντερνετ ερχόταν αραιά και που για κάνα 10λεπτο. 5-6 ώρες ήταν down. Πρόβλημα ευρύτερο, είπαν. Σήμερα κατάφερα επικοινωνία με τεχνικό τους, ο οποίος είπε ότι είναι "της γειτονιάς". Κάτι μου λέει ότι κάποιος έκανε πατατιά στο ΚΑΦΑΟ και αργούν να την μαζέψουν και απλά επηρεάζεται το τετράγωνο.  Όλως τυχαίως έχω εδώ και 13-14 ώρες uptime. Δεν έχει επιδιορθωθεί το πρόβλημα όμως σύμφωνα με τα sites αλλά και την εφαρμογή της κοσμοτε. 

Λαμβάνω το εξής στον έλεγχο για τεχνικό θέμα

  Hide contents

image.png

Δείτε εδώ Stats σε 14 ώρες uptime 

  Hide contents

image.png

απορώ πως η γραμμή μένει up. Είχα δει το πρωί ένα βαν του ΟΤΕ να περνάει αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να έκανε. 

 

Εαν δε σε ενδιαφερει το χαμηλο ping μπες απενεργοποιησε το G.INP απο το ρουτερ και κοιτα πως παει η γραμμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμένα μου'ρθε μήνυμα πως αποκαταστάθηκε η βλάβη (η οποια προφανώς και δεν θα μάθουμε τι ήταν). 

Γενικά πόσο uptime έχεις και έχεις τόσα errors?

Αν τους πεις αυτό θα σου πουν "πάρτε δωρεάν gigabytes". Στον ΟΤΕ αυτό λένε. Αλλά αν δεν έχεις κινητό κοσμοτέ σου λένε "πάρτε κάτι άλλο" (δεν θέλω να πω τι :hehe: ). 

Σήμερα μια αποσύνδεση και κάνει 5 λεπτά να μπεί πάλι.Άλλες φορές έχω δει και 3 αποσυνδέσεις.Στον ΟΤΕ πληρώνω το τηλέφωνο της γιαγιάς στο χωριό 30 ευρώ το μήνα χωρίς να κάνει τηλέφωνα.Ξέρω,αυτά παίρνουμε τόσα χρόνια.?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να πω και εγώ με την σειρά ξανά ότι στο παρελθόν είχα πρόβλημα με το ρουτερ της Vodafone μου έστειλαν καινούριο μονδδδελο μειώθηκαν η διακοπές στο ίντερνετ ευχάριστο. Τώρα αγόρασα ένα ρουτερ συγκεκριμένα το Asus ac55u. Γνωρίζονατας ότι δεν μπορώ να συνδέσω σταθερό τηλέφωνο επάνω. Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να συνδέσω ως access point το καινούριο για να έχω ίντερνετ και της Vodafone μόνο για σταθερό;; Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος; ελπιζω να τα καταφέρω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/10/2021 at 12:23 ΜΜ, το μέλος Stavros Apo έγραψε:

Να πω και εγώ με την σειρά ξανά ότι στο παρελθόν είχα πρόβλημα με το ρουτερ της Vodafone μου έστειλαν καινούριο μονδδδελο μειώθηκαν η διακοπές στο ίντερνετ ευχάριστο. Τώρα αγόρασα ένα ρουτερ συγκεκριμένα το Asus ac55u. Γνωρίζονατας ότι δεν μπορώ να συνδέσω σταθερό τηλέφωνο επάνω. Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να συνδέσω ως access point το καινούριο για να έχω ίντερνετ και της Vodafone μόνο για σταθερό;; Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος; ελπιζω να τα καταφέρω

ψαξε για αυτο Grandstream HT801 VoIP Gateway

 

Έγινε επεξεργασία από pkout
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2021 at 4:05 PM, pkout said:

ψαξε για αυτο Grandstream HT801 VoIP Gateway

 

Προσοχημε αυτα .... μην μεινει καμια πορτα ανοιχτη και υπερχρεωσει τον λογαριασμο...κανουν επιθεσεις.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και οχι ακριβως vdsl.

To λοιπον, εκανα μια συνδεση cosmote gigamax unlimited (τα παντα ολα unlimited) στα 42Ε (απο 65 λεει.... στο σιτε), εβγαλα και μια 2η sim για data +3Ε το μηνα.

Πηρα ενα MikroTik Chateau LTE12 το οποιο μπηκε σε IP65 ηλεκτρολογικο κουτι στη ταρατσα (ταρατσα πρωτου οροφου). Η κεραιες ειναισ τα 300μ αλλα μηδεν οπτικη επαφη καθοτι γυρω γυρω εχουμε 6οροφες.

Ευτυχως και ειχα προνοησει και εχω περασμενα και στη ταρατσα 2 :p ethernet καλωδια.

Αν και σημερα ριχνει καρεκλες, δε μπορουσα να περιμενω και εκατσα και στη βροχη και το εστησα προχειρα.

Πρωτες εντυπωσεις :

firefox_823_11-12-21_AYWy.png.533899a2608e6ce642790015c8e7fabd.png

 

 

ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗ 50ΑΡΑ VDSL !!!!

6-7MB/s αντι για 600KB !!!! OLE!!!

 

Στο κατεβασμα ειδα και 110-120mbps οταν σταματησε η βροχη, θα δειξει πως θα σταθεροποιηθει σε καλυτερο καιρο γιατι τωρα με τοση βροχη δε βλεπεις τα απεναντι μπαλκονια. Σε real επιδοσεις αυτη τη στιγμη κατεβαζω το RDR2 απο steam με 8,5-10,5ΜΒ/s, θα ηθελα κατι παραπανω αλλα και παλι ειναι σχεδον διπλασιο απο τη vdsl που πια εχει πεσει στα 45-46000kbps.

Το ping φυσικα ειναι πιο πανω απο οτι η σταθερη, αλλα κλαιν μαιν :p οταν θελω να παιξω το γυριζω στη vdsl.

 

Θα το ξαναπω, το upload ειναι ολα τα λεφτα...

 

Αυτα!

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μολις επεσε παραγγελια για omni εξωτερικη κεραια μπας και βελτιωσουμε τη ληψη, θα ενημερωσω απο βδομαδα που θα ερθει.

 

Ξεχασα να πω, οτι στο ιδιο σημειο ενα Α52 5G πανει 350down/80up αλλα το μαμημενο το 5G mikrotik εχει 600+Ευρω :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγο που σταματησε να βρεχει με single connection κιολας :

firefox_828_12-12-21_GrR0.png.c2fd48d276d5691dd6ecc37e416b8370.png

 

πραγματικο κατεβασμα 17-18ΜΒ/s

 

εχει να γινει πανικος μολις ερθει η εξωτερικη κεραια :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

πριν απο λιγο που σταματησε να βρεχει με single connection κιολας :

firefox_828_12-12-21_GrR0.png.c2fd48d276d5691dd6ecc37e416b8370.png

 

πραγματικο κατεβασμα 17-18ΜΒ/s

 

εχει να γινει πανικος μολις ερθει η εξωτερικη κεραια :p

Εδώ μιλάμε για VDSL κύριε 😛

[spoiler]Καλορίζικα[/spoiler]

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, panoc said:

Αν και οχι ακριβως vdsl.

To λοιπον, εκανα μια συνδεση cosmote gigamax unlimited (τα παντα ολα unlimited) στα 42Ε (απο 65 λεει.... στο σιτε), εβγαλα και μια 2η sim για data +3Ε το μηνα.

Πηρα ενα MikroTik Chateau LTE12 το οποιο μπηκε σε IP65 ηλεκτρολογικο κουτι στη ταρατσα (ταρατσα πρωτου οροφου). Η κεραιες ειναισ τα 300μ αλλα μηδεν οπτικη επαφη καθοτι γυρω γυρω εχουμε 6οροφες.

Ευτυχως και ειχα προνοησει και εχω περασμενα και στη ταρατσα 2 :p ethernet καλωδια.

Αν και σημερα ριχνει καρεκλες, δε μπορουσα να περιμενω και εκατσα και στη βροχη και το εστησα προχειρα.

Πρωτες εντυπωσεις :

firefox_823_11-12-21_AYWy.png.533899a2608e6ce642790015c8e7fabd.png

 

 

ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗ 50ΑΡΑ VDSL !!!!

6-7MB/s αντι για 600KB !!!! OLE!!!

 

Στο κατεβασμα ειδα και 110-120mbps οταν σταματησε η βροχη, θα δειξει πως θα σταθεροποιηθει σε καλυτερο καιρο γιατι τωρα με τοση βροχη δε βλεπεις τα απεναντι μπαλκονια. Σε real επιδοσεις αυτη τη στιγμη κατεβαζω το RDR2 απο steam με 8,5-10,5ΜΒ/s, θα ηθελα κατι παραπανω αλλα και παλι ειναι σχεδον διπλασιο απο τη vdsl που πια εχει πεσει στα 45-46000kbps.

Το ping φυσικα ειναι πιο πανω απο οτι η σταθερη, αλλα κλαιν μαιν :p οταν θελω να παιξω το γυριζω στη vdsl.

 

Θα το ξαναπω, το upload ειναι ολα τα λεφτα...

 

Αυτα!

 

 

Δεν κοβουν ταχυτητα απο μια καταναλωση και μετα?

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 7:59 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

Μολις επεσε παραγγελια για omni εξωτερικη κεραια μπας και βελτιωσουμε τη ληψη, θα ενημερωσω απο βδομαδα που θα ερθει.

 

Ξεχασα να πω, οτι στο ιδιο σημειο ενα Α52 5G πανει 350down/80up αλλα το μαμημενο το 5G mikrotik εχει 600+Ευρω :p

Update

ηρθε η εξωτερικη κεραια

Η μεγιστη ταχυτητα δεν αλλαξε, αυτο που αλλαξε ομως και φαινεται ειναι οτι πλεον δεν κανει τοσο μεγαλες διακυμανεις και αυξηθηκε το ελαχιστο οριο. Πριν κατεβαζα μεγαλο αρχειο και επαιζε απο τα 8ΜΒ/s μεχρι τα 15ΜΒ/s Τωρα παιζει στα 12-15MB/s.

Eχοντας τη κεραια πανω στον ιστο της τηλεορασης, ειχα καλητερο σημα (RSSI -45) αλλα με κλειδωνε μετα απο λιγο σε αλλη κεραια (την 195) που εδινε τη μιση ταχυτητα.

Το καλο ειναι οτι δε χρειαζεται να εχω το mikrotik εξω τωρα, το αφησα στο σπιτακι της ταρατσας αν και το καλοκαιρι εκει κανει ζεστη αφου το βαραει ο ηλιος, του εφτιαξα ομως ενα κουτακι με εναν ανεμηστηρα να κανει "ρευμα".

 

Τρεχοντας τωρα ενα speedtest
η ταχυτητα ειναι αυτη

firefox_840_14-12-21_e8mz.png.bd3637ef102d4a93b5a8b276d429bcee.png

 

κατεβασμα απο steam

steam_841_14-12-21_uDG5.thumb.png.6dd1e697e1b283eb23d1a8c2f2f36e87.png

 

τις προηγουμενες μερες τετοια ωρα (μιας και οι ταχυητες παιζουν αναλογα με την ωρα ως γνωστον)

ειχα πανω κατω αυτα

firefox_823_11-12-21_AYWy.png.df9a4649105d63994a1fc7b23c769d09.png

 

Καθολου ασχημα, 3 φορες πιο γρηγορο download απο τη vdsl μου και 10 φορες πιο γρηγορο upload.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 12/12/2021 at 11:22 ΠΜ, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δεν κοβουν ταχυτητα απο μια καταναλωση και μετα?

Επειδη εκδοθηκε ο 2ος λογαριασμος που ειναι ολος ο μηνας.

SumatraPDF_880_13-01-22_Kkzd.png.74b29df4fb96a6536749d1bac74ef1ca.png

 

Ολο το διαστημα ειχα/εχω τη μεγιστη ταχυτητα που μπορω να πιασω.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.