Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Το ping σου άλλαξε καθόλου;

Είμαι στη δουλειά και τα βλέπω μέσω teamviewer. Πες μου τι ping θέλεις να δοκιμάσω...

Το κακό είναι ότι είναι ο media server και δεν έχω εγκατεστημένω πάνω bf3 να δω pings στους servers και να σου πω διαφορές...

Για αυτό θα σε ενημερώσω το απόγευμα...

Με την adsl2+ ήμουν σε fast path και λογικά τώρα είμαι interleaved οπότε θα έχω χειρότερα pings μέχρι να δώσουν fast path και στο vdsl...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Δίνουν ένα router zte 931 που έχει και wifi. Ξέρει κανένας αν είναι καλό αυτό, ή θα το σπάσω;

:p

Τα ZTE δεν είναι και τόσο καλά, όπως τα περισσότερα router που δίνουν οι providers. Εγώ σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση σε VDSL αλλά μαζί με αυτό να γίνει και μια αγορά Linksys router. Αν και μπορώ να πω πως το Baudtec-ακι μου είναι σκυλί κοντά στα 3 χρόνια που το έχω είναι συνέχεια ανοιχτό!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το συνδέσεις και πριν ενεργοποιηθεί η vdsl και να κάνεις δοκιμές. Λογικά θα συγχρονίζει όσο συγχρονίζει και το router που έχεις τώρα. θα κάνεις και τα τεστάκια σου με το wifi. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στο adslgr.com.

Δεν γνώριζα ότι δεν δίνουν fast path και ζήτησα να παραμείνω σε fast path όπως είμαι τώρα με την adsl2+.

H κυρία μάλλον δεν ήξερε και μου είπε ότι το σημειώνει για τους τεχνικούς και κράτησε και το κινητό μου...

Τί up και down line attenuation έχεις τώρα με adsl2+;

Το απόγευμα λοιπόν :T:

Link to comment
Share on other sites

πρώτη εντύπωση από VDSL

1. Δεν έχω τηλέφωνο αφού ο τεχνικός του ΟΤΕ μπερδεψε τις γραμμές του σπιτιού μου με ένα δημοτικό σχολείο.

Ελπίζω εχτές το πρωι οι δάσκαλοι να μην έπαιρναν τηλέφωνα στα ξαδερφια τους σε Αυστραλία & Αμερική.

2. Πάντως παρά την φραγή που έκανα άμεσα μόλις το κατάλαβα και με τον παλιό router πάνω συγχρόνιζε στα 16 Download (όπως και πριν) αλλά 1,6 upload (πριν ποτε πάνω από 800).

σήμερα πρωί μίλησα με τον υπέυθυνο της περιοχής μου, και είπε ότι θα επιλυθεί, οπότε ΣΚ θα έχουμε επιτέλους VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα λοιπόν :T:

Στο bf3 που δοκίμασα χθες, το ping μου αυξήθηκε λιγάκι στον server που παίζω τελευταία από 69ms πήγε 76ms.

Στον BAZO που ήταν άδειος είδα 86ms. Οπότε λογικά υποθέτω ότι είναι interleaved από fast path που είχα πριν...

Αντε γρήγορα φέρτε μου το ZTE!!!

:p

Link to comment
Share on other sites

πρώτη εντύπωση από VDSL

1. Δεν έχω τηλέφωνο αφού ο τεχνικός του ΟΤΕ μπερδεψε τις γραμμές του σπιτιού μου με ένα δημοτικό σχολείο.

Ελπίζω εχτές το πρωι οι δάσκαλοι να μην έπαιρναν τηλέφωνα στα ξαδερφια τους σε Αυστραλία & Αμερική.

2. Πάντως παρά την φραγή που έκανα άμεσα μόλις το κατάλαβα και με τον παλιό router πάνω συγχρόνιζε στα 16 Download (όπως και πριν) αλλά 1,6 upload (πριν ποτε πάνω από 800).

σήμερα πρωί μίλησα με τον υπέυθυνο της περιοχής μου, και είπε ότι θα επιλυθεί, οπότε ΣΚ θα έχουμε επιτέλους VDSL.

Αυτό με το μπέρδεμα των γραμμών δεν το κατάλαβα...

Σύνδεσε τη γραμμή σου στο σχολείο; Δεν έχεις τηλέφωνο και έχεις ιντερνετ;

:-O

Link to comment
Share on other sites

πρώτη εντύπωση από VDSL

1. Δεν έχω τηλέφωνο αφού ο τεχνικός του ΟΤΕ μπερδεψε τις γραμμές του σπιτιού μου με ένα δημοτικό σχολείο.

Ελπίζω εχτές το πρωι οι δάσκαλοι να μην έπαιρναν τηλέφωνα στα ξαδερφια τους σε Αυστραλία & Αμερική.

2. Πάντως παρά την φραγή που έκανα άμεσα μόλις το κατάλαβα και με τον παλιό router πάνω συγχρόνιζε στα 16 Download (όπως και πριν) αλλά 1,6 upload (πριν ποτε πάνω από 800).

σήμερα πρωί μίλησα με τον υπέυθυνο της περιοχής μου, και είπε ότι θα επιλυθεί, οπότε ΣΚ θα έχουμε επιτέλους VDSL.

Δηλαδή τώρα βάζετε vdsl για να πιάνετε ταχύτητες που είναι στην τιμή της 24αρας;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα βάζετε vdsl για να πιάνετε ταχύτητες που είναι στην τιμή της 24αρας;

Αυτές τις ταχύτητες τις πιάνει με το παλιό router. Λογικά δεν έχει παραλάβει ακόμα το καινούργιο router για την vdsl.

Εκτός αν παρανόησα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο bf3 που δοκίμασα χθες, το ping μου αυξήθηκε λιγάκι στον server που παίζω τελευταία από 69ms πήγε 76ms.

Στον BAZO που ήταν άδειος είδα 86ms. Οπότε λογικά υποθέτω ότι είναι interleaved από fast path που είχα πριν...

Αντε γρήγορα φέρτε μου το ZTE!!!

:p

Με κλασικό ADSL2 router είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ταχύτητες τις πιάνει με το παλιό router. Λογικά δεν έχει παραλάβει ακόμα το καινούργιο router για την vdsl.

Εκτός αν παρανόησα και εγώ!

σωστός σήμερα είναι το ραντεβού να παραλάβω με courrier τον router για την VDSL

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μπέρδεμα των γραμμών δεν το κατάλαβα...

Σύνδεσε τη γραμμή σου στο σχολείο; Δεν έχεις τηλέφωνο και έχεις ιντερνετ;

:-O

Ναι προφανώς είχαν και στο σχολείο ADSL over ISDN οπότε και έπαιξε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιγράφω εδώ:

Το vDSL είναι ότι ακριβώς ήταν και το ISDN. Μια κομπίνα του πΟΤΕ για να δώσει μίζες και λεφτά στα κολλητάρια του. Έπρεπε να μπει κατευθείαν FTTH, αλλά δεν τους συμφέρει γιατί θα εισπράξουν μόνο μία φορά λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Το αντιγράφω εδώ:

Για να κάνεις FTTH όμως θες:

1) Λεφτά

2) Πολλά λεφτά

3) Πάρα πολλά λεφτά

4) Να διώξεις το ΔΝΤ :p

5) Χρόνο, γιατί πρέπει να σκάψεις όλη την πόλη

6) Υπομονή, γιατί δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως στην Ελλάδα μπορούνε να κάνουνε τέτοιο έργο γρήγορα.

7) Μεγαλύτερη διασύνδεση της χώρας με το εξωτερικό = πάλι περισσότερα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.