Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

το θεωριτικό είναι 5mb/s τα ~3mb/s είναι σχετικά καλά εκ πρώτης όψεος σε σχέση με τα ~0.5-0.8 της 24ρας. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να είναι 4-4.5..

ο rory, με χαμηλότερο dl, πιάνει τα 4,38 στο ul. Αν το συγκεκριμένο νούμερο στο speedtest δεν είναι τυχαίο, μάλλον δεν πάει κάτι καλά με τη γραμμή του doctor kTm

ΥΓ αν πιάνεις 0,5-0,8 στο ul της adsl, επίσης μάλλον έχεις πρόβλημα στη γραμμή :p Σε φυσιολογικές συνθήκες το upload πρέπει πάντα να είναι στο 1mbit.

Link to comment
Share on other sites

O τεχνικος της Forthnet μου ειπε οτι διαιρούμε το attenuation με το 12 το οποιο δεν θα πρεπει να κανει πανω απο 1.

Δηλαδη εγω που εχω attenuation = 32 κανω την πραξη 32/12 = 2,666 οποτε για μενα vdsl ΓΙΟΚ!!!

καταλάβατε που την πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

O τεχνικος της Forthnet μου ειπε οτι διαιρούμε το attenuation με το 12 το οποιο δεν θα πρεπει να κανει πανω απο 1.

Δηλαδη εγω που εχω attenuation = 32 κανω την πραξη 32/12 = 2,666 οποτε για μενα vdsl ΓΙΟΚ!!!

καταλάβατε που την πάτησα...

δεν μπορούσε δλδ να πει να μην έχεις πάνω από 12db attenuation? πάλι καλά που δεν σου είπε να βγάλεις κάνα ολοκλήρωμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούσε δλδ να πει να μην έχεις πάνω από 12db attenuation? πάλι καλά που δεν σου είπε να βγάλεις κάνα ολοκλήρωμα...

Να 'σαι καλά! Με έκανες και γέλασα! Έλα μου ντε, ήταν πολύ επιστήμονας ο τεχνικός και δεν μπορούσε να το πει τόσο απλά!

:)

LOL!!!:jester:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντα για το Downstream Line Attenuation μιλάμε ετσι ?

19 εγώ :p

το upstream παίζει να τερματίζει με 5

επίσης πρέπει να υπάρχει κάποια εξίσωση που να σου λέει στο περίπου +-2

edit

λογικά θα βγάλουν τα παιδιά έδώ

έχουν για adsl

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

βασικά πρέπει να είσαι κάτω από 800 μέτρα απόσταση από το Α/Κ για να έχεις καλές πιθανότητες για 30αρα...

nope θεωρητικά είναι στα 1086 μέτρα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

(downsltreamAttenuation) db = 20 log (x)

x= 10^ (downsltreamAttenuation)/20

και μετά αυτό που θα βρούμε το αφαιρούμε απο 24 30 50 κλπ πάντα θεωρητικά

δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εμένα μου αρέσει

υπάρχει και άλλος τρόπος αλλά το αποτέλεσμα πολύ fail δεν νομίζω να στέκι

πχ με το απο πάνω βγάζω 15,3 και κλειδώνω στα 16 και με τον άλλον βγάζω 19 :upside:

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι υπολογίζεις λάθος την απόσταση βάση του attenuation, αλλά ότι είναι καλύτερα να μην βάζουμε vdsl αν είμαστε πάνω από 800 μέτρα από το dslam του Α/Κ μιας και στην πράξη μπορεί να μην συγχρονίζει όπως τα λέει τα θεωρία...

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι υπολογίζεις λάθος την απόσταση βάση του attenuation, αλλά ότι είναι καλύτερα να μην βάζουμε vdsl αν είμαστε πάνω από 800 μέτρα από το dslam του Α/Κ μιας και στην πράξη μπορεί να μην συγχρονίζει όπως τα λέει τα θεωρία...

εγω είμαι στα 740 μέτρα

με adsl είμαι στα 22.400 να την κανω την αλλαγη η θα το μετανιώσω?

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία ερώτηση ο λογαριασμός θα έρχεται σε αυτήν την τιμή η θάχει και πάγιο και άλλες βλακείες

εδιτ

μπήκα και είδα τώρα στον ΟΤΕ για 50 αρα στο σιτε το οποίο λέει έχει μέχρι 30 να μου δώσουν τους πυροβολάς η δεν τους πυροβολάς

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μια επεξήγηση για το τι παίζει στη στήλη των 24mbps, είναι για adsl2+?

yeap

downstream Attenuation θα είναι ίδιο είτε βάλεις adsl είτε vdsl οπότε από ότι έχω καταλάβει (γιατί ότι απώλειες είχες πριν λόγο απόστασης θα έχεις και τώρα) άρα πρακτικά δεν αλλάζει κάτι επομένως τa lost Mbit/s θα είναι ίδια είτε σε 24 είτε σε 30 είτε σε 50, άρα απλά για να το παρατηρήσετε και εσείς τα 24 από τα 30 απέχουν 6Mbit/s ουσιαστικά τίποτα ενώ τα 24 από τα 50 απέχουν 26 ολόκληρα Mbit/s οπότε φαίνεται και η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.