Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Είναι ακριβώς έξω από την αυλή του σπιτιού.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Ας κρατήσουμε εδώ απλά ότι έχει αυλή το σπίτι, γιατί αλλιώς δολοφονώ ? 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2018 at 9:45 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

με πήραν τηλ. Δευ να μου πουν για την 100αρα, χθες τους είπα να προχωρήσουν στην αναβάθμιση της 50αρας,

υποτίθεται σήμερα με αύριο θα λάβω το speedport plus, μπαίνω στο router και

 

1007692184_2018-12-0512-49-30.thumb.jpg.78caab9b77b92cb2b663c9aed14a8601.jpg

 

θα πέσει τηλ. να το ρυθμίσουν πάλι σε fast/fast και να δω πάλι ταχύτητες κτλ. με το νέο router.

 

με speedport plus (μέχρι να βρω το πίνακα με τις ταχύτητες....)

 

δεν βρίσκω το datapath για να δω αν είναι interleaved.... ή fast !

 

1007970774_2018-12-0700-27-37.jpg.dbbd6fcf3e10c47dc7ba2a39cdb13bc4.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Δεν μπορω να φανταστω καν, πως θα είναι η εμπειρια με τέτοιες ταχύτητες!!

Δεν το χωραει ο νους!!

Δεν νομίζω ότι προλαβαίνεις να καταλάβεις πότε κατέβηκε/ανέβηκε ένα αρχείο.

Αλλά αυτά είναι για τους απολίτιστους. Εδώ είναι Ελλάδα.

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω. Επειδή χρησιμοποιώ download manager σε όλα τα πισί μου. Πες πως θέλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο 1GB. Πατάς download. Ανοίγει ο manager και ρωτάει που να κάνει την αποθήκευση.  Ψάχνεις και βρίσκεις τον φάκελο. Με το που πατήσεις Start download επειδή ο manager ήδη στο background κάνει download, απλά κλείνει το παράθυρο και το download έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πάρει Speedport Plus:

εχετε πάρει και mini ups>? αν ναι το γνωστό https://www.germanos.gr/product/conceptum-mrcable-mini-ups-dc-12v/20357122/

Αυτο έχει έξοδο αν δεν κάνω λάθος 1000mA και το Speedport Plus θέλει 2000mA. παιζει ή εχει προβλήματα?

Εκτός αν δίνουν άλλο μοντέλο τώρα.
 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, beastie said:

Για όσους έχουν πάρει Speedport Plus:

εχετε πάρει και mini ups>? αν ναι το γνωστό https://www.germanos.gr/product/conceptum-mrcable-mini-ups-dc-12v/20357122/

Αυτο έχει έξοδο αν δεν κάνω λάθος 1000mA και το Speedport Plus θέλει 2000mA. παιζει ή εχει προβλήματα?

Εκτός αν δίνουν άλλο μοντέλο τώρα.
 

Ξέρω περίπτωση με Plus που έστειλαν αυτό το Conceptum και δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 4:12 ΜΜ, το μέλος beastie έγραψε:

Για όσους έχουν πάρει Speedport Plus:

εχετε πάρει και mini ups>? αν ναι το γνωστό https://www.germanos.gr/product/conceptum-mrcable-mini-ups-dc-12v/20357122/

Αυτο έχει έξοδο αν δεν κάνω λάθος 1000mA και το Speedport Plus θέλει 2000mA. παιζει ή εχει προβλήματα?

Εκτός αν δίνουν άλλο μοντέλο τώρα.
 

έχω τα ίδια εδώ και1 μήνα. δουλεύουν μια χαρά

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 3:01 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

 

αυτό γίνεται εξατίας του burst . Δεν είναι αντιπροσοπευτικό της ταχύτητας. Εντάξει τα 125 ΜΒ ανά δευτερόλεπτο είναι καλά αλλά για ένα γίγα θες κανονικά περισσότερα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην περιοχή έχουμε ενεργοποιημένες καμπίνες (δουλεύουν, αν πας κοντά τις ακούς) εδώ και 2 μήνες ίσως και περισσότερο. Αλλά δεν υπάρχει ακόμη διαθεσιμότητα. Τι μπορεί να συμβαίνει; Κάνουν δοκιμές ως προς το δίκτυο; 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2018 at 1:00 PM, jax7480 said:

Αυτό είναι το τοπ για σπίτι. Για εταιρείες υπάρχει και 10Gbit.

@jax7480 Πόσο δίνεις τον μήνα για αυτήν την σύνδεση?

 

Γερμανία δίνουμε πέριπου 25-30€/μήνα για 500 Down/50 Up για οικιακή χρήση.

 

Στο γραφείο έχουμε οπτική με business support και σχετικά ακριβό πάγιο (~300€) αλλά "φθηνά" Mbits Symetric (Down=Up). Για 20Mit είναι περίπου 100€ και πάει έως και 1,2Gbits για περίπου 400€ (+πάγιο). Τουλάχιστον αυτές ήταν οι τιμές πριν ~ έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για το 500/50 στο σπίτι δίνω 80€ το μήνα αλλά αυτό είναι επειδή είμαι σχετικά νέος συνδρομητής. Στο προηγούμενο σπίτι έδινα 35€ το μήνα νομίζω για 500/500.

Στη δουλειά που έχουμε την 1000/1000 up/down η εταιρεία δίνει νομίζω 400€ το μήνα είναι οπτική με 24/7 2ώρο support.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες με πηραν από την Cosmote για να προωθήσουν προϊόντα κινητής και internet.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με φοιτητικό what's up και εταιρικό Cosmote, οπότε αφού δεν είχαν να μου προτείνουν κάτι καλύτερο το παλικάρι (που παραδόξως ήταν πολύ συνεννοήσιμος και φαινόταν να ξέρει τι πουλάει) το γύρισε στα πακέτα Internet.

 

Πάλι, δεν είχε κάτι ουσιαστικά καλύτερο vfm (για τις ανάγκες μου) από την 24αρα της Nova (16 πραγματική) με 16€/μηνα που εχω, αφού μένω σε περιοχή που δεν καλύπτει καλά το δίκτυο vdsl.

 

Η συζήτηση έληξε με "λοιπόν φιλε μου, για να μη σε παιδεύω, από τη στιγμή που με καλύπτει η γραμμή μου και σοβαρό vdsl δε θα έχω με τα παρόντα δεδομένα, ωστε να δικαιολογήσω τα έξτρα έξοδα, αν δεν μου γίνει μια πρόταση τύπου Inalan, να πληρώνω τα διπλά λεφτά αλλά να έχω σοβαρό Internet, δε βλέπω λόγο να αλλάξω".

 

Περιμένω να δω πότε θα με ξαναπάρουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.