Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

να βαλω και εγω να γελασουμε............

Screenshot_7.jpg

vdsl??????????

τι ειναι αυτο??????????

Κορυδαλλος(εξω)2019 ???

Μωρέλιι μ', μην παίζεις με τον πόνο μου.

Μέσα σε 2 ώρες και 39 λεπτά, είδα 36776 crc errors. 

Δηλαδή, μέσα σε 47 λεπτά πήγα απ' τα 45 crc errors στα 36776.

Φυσικά, αναγκάστηκα να επανεκκινήσω το ρούτερ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Άμα ήμουν στη θέση σου θα τους είχα κόψει τη καλημέρα πάντως ? 

Πες κάτι παραπάνω, μάστορα:p.

Μην πάει χαμένη η καλημέρα....?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Screenshot_32.thumb.png.3d46e53e8760b100cde58b0b50636a4d.png

Καλά είμαι ή να πάρω τ' όπλο μου;

αρκετα crc και χαμηλο attainable για το attenuation σου ενω μου προξενει εντυπωση οτι εχεις fec errors εφοσον εχεις fast path  νω παραλληλα με ενεργο το SRA (φανταζομαι οτι δεν εχεις κανει επανεκκινηση απο το προηγουμενο screenstho παλευει να κρατησει τα 49999)

η δικη μου 50αρα απο Α/Κ με 16+ attenuation εχει λιγοτερα αναλογικα crc (περιπου κ.μ.ο 1 ανα λεπτο) και τα ιδια attenable / noise margin.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

αρκετα crc και χαμηλο attainable για το attenuation σου ενω μου προξενει εντυπωση οτι εχεις fec errors εφοσον εχεις fast path  νω παραλληλα με ενεργο το SRA (φανταζομαι οτι δεν εχεις κανει επανεκκινηση απο το προηγουμενο screenstho παλευει να κρατησει τα 49999)

η δικη μου 50αρα απο Α/Κ με 16+ attenuation εχει λιγοτερα αναλογικα crc (περιπου κ.μ.ο 1 ανα λεπτο) και τα ιδια attenable / noise margin.

 

Όχι, δεν έχω κάνει.

Τις τελευταίες 20 ημέρες έχουν χειροτερέψει τα πράγματα. Τους προηγούμενους 2-3 μήνες, είχα επί 3 ημέρες συνήθως σταθερό internet. Στο 3ήμερο έπρεπε να κάνω restart. Τώρα, μπορεί να κάνω 2-3 restart ημερησίως. Όταν λειτουργεί η γραμμή, η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει. Στα καλά καθούμενα όμως, η ταχύτητα πέφτει απότομα, οπότε αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση.

Έχω μιλήσει με 10 διαφορετικούς υπαλλήλους, έχω αλλάξει κανάλι/πρωτόκολλο/ελέγξει πρίζες/φίλτρα/άλλαξα ρούτερ. Ο τεχνικός που είχε έρθει, είπε πως κάποια εξωτερικά καλώδια δεν έκαναν καλή επαφή, οπότε έπρεπε να επιληφθεί του θέματος ο ΟΤΕ (υποτίθεται πως το έκανε, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε).

Κατά τα λοιπά, η συνδεσμολογία ήταν εντάξει, η πρίζα εντάξει, η ταχύτητα από το κουτί προς το σπίτι μου εντάξει.

Άλλος υπάλληλος μού είπε πως, ενώ το ρούτερ φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, δεν λαμβάνει δεδομένα, οπότε μ' έβαλε να κάνω restart.

Ειλικρινά, έχω κουραστεί και βαρεθεί. Θα περιμένω να λήξει το συμβόλαιό μου και έφυγα για ΟΤΕ μεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 11 λεπτά, το μέλος aLLoU έγραψε:

Καλησπέρα και από μένα! Wind VDSL (υποτίθεται) και έχω αυτά τα νούμερα! Πόσο χάλια; ? ZXHN H168N το ρούτερ

  Hide contents

image.png.20dcefdbc481971f7cc0f08cba1c15fe.png

 

50αρα σύνδεση έτσι; Δεν δικαιολογείται. Τσεκαρες οτι η καλωδίωση του σπιτιου σου ειναι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

50αρα σύνδεση έτσι; Δεν δικαιολογείται. Τσεκαρες οτι η καλωδίωση του σπιτιου σου ειναι ΟΚ?

Ναι 50αρα... Από όταν έβαλα VDSL έτσι ήταν. Μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη και ελέγχθηκε όλο το hardware του σπιτιού (καλώδια, φίλτρα, ρούτερ). Μετά απο εκτεταμένη επικοινωνία -ένας τεχνικός είπε πως είναι απαράδεκτα αυτά τα νούμερα- και διαβιβάσεις ισχυρίστηκαν ότι έχει χαμηλή ταχύτητα στη περιοχή (Παλαιό Φάληρο Αττικής) γενικά. Εν τω μεταξύ υπάρχει καφαο του ΟΤΕ ακριβώς κάτω από το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος aLLoU έγραψε:

Ναι 50αρα... Από όταν έβαλα VDSL έτσι ήταν. Μίλησα με τη τεχνική υποστήριξη και ελέγχθηκε όλο το hardware του σπιτιού (καλώδια, φίλτρα, ρούτερ). Μετά απο εκτεταμένη επικοινωνία -ένας τεχνικός είπε πως είναι απαράδεκτα αυτά τα νούμερα- και διαβιβάσεις ισχυρίστηκαν ότι έχει χαμηλή ταχύτητα στη περιοχή (Παλαιό Φάληρο Αττικής) γενικά. Εν τω μεταξύ υπάρχει καφαο του ΟΤΕ ακριβώς κάτω από το σπίτι μου.

Το πιο σωστο ειναι να δεις την ταχυτητα συγχρονισμου στο κουτι της πολυκατοικιας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος aLLoU έγραψε:

Αυτό πως μπορώ να το ελέγξω; 

Βρισκεις το ζευγος σου στο κατανεμητη της πολυκατικιας, κατεβαζεις το ρουτερ σου εκει, το συνδεεις απευθειας με τα το ζευγος σου αφου πρωτα το εχεις αποσυνδεσει απο το κατανεμητη και κοιτας τα στατιστικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Βρισκεις το ζευγος σου στο κατανεμητη της πολυκατικιας, κατεβαζεις το ρουτερ σου εκει, το συνδεεις απευθειας με τα το ζευγος σου αφου πρωτα το εχεις αποσυνδεσει απο το κατανεμητη και κοιτας τα στατιστικα...

Οπότε πάω στο κουτί, εντοπίζω το ζεύγος μου με ένα τηλέφωνο, έχω απογυμνώσει ένα RJ10, το συνδέω με το ρουτερ και βλέπω που χρονίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος aLLoU έγραψε:

Οπότε πάω στο κουτί, εντοπίζω το ζεύγος μου με ένα τηλέφωνο, έχω απογυμνώσει ένα RJ10, το συνδέω με το ρουτερ και βλέπω που χρονίζει;

 

Ναι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος aLLoU έγραψε:

Οπότε πάω στο κουτί, εντοπίζω το ζεύγος μου με ένα τηλέφωνο, έχω απογυμνώσει ένα RJ10, το συνδέω με το ρουτερ και βλέπω που χρονίζει;

Yes.... Aν η ταχυτητα συγχρονισμου στο κουτί ειναι αισθητά υψηλότερη (κοντα στην ταχυτητα που θα επρεπε να συγχρονισεις) τοτε εχεις θεμα με την καλωδδίωση του σπιτιου. Επίσης το ρουτερ σε ποια πριζα του σπιτιου το εχεις; Δοκιμασες να το βαλεις στην κεντρική πριζα μονο του (χωρις σπλιτερ κλπ);

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 18 line attention γύρω στα 45 Μαξ θα πιάνεις.

Έχουμε ίδια απόσταση και με μέτρηση του τεχνικού στο.κουτι απευθείας τόσο φτασαμε. 

Φτιάξε την καλωδίωση σου. Είχα κ γω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.