Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Με 18 line attention γύρω στα 45 Μαξ θα πιάνεις.

Έχουμε ίδια απόσταση και με μέτρηση του τεχνικού στο.κουτι απευθείας τόσο φτασαμε. 

Φτιάξε την καλωδίωση σου. Είχα κ γω θέμα.

Σε σχέση με αυτά που πιάνω τώρα, 20 πάνω είναι πολύ καλά.. Δεν έλεγξα ακόμη τη γραμμή .Σε εσένα ποιό ηταν το πρόβλημα ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματική καλωδίωση. Απομονωσαμε αρχικά όλες τις άλλες ( παραλληλία ) και αφήσαμε ενεργοποιημένη μόνο το κεντρική και κλείδωσα αρχικά στα 27 - 28. Με το που την έφτιαξα < περασα με ηλεκτρολόγο νέο καλώδιο 4 μέτρα > 29999

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Προβληματική καλωδίωση. Απομονωσαμε αρχικά όλες τις άλλες ( παραλληλία ) και αφήσαμε ενεργοποιημένη μόνο το κεντρική και κλείδωσα αρχικά στα 27 - 28. Με το που την έφτιαξα < περασα με ηλεκτρολόγο νέο καλώδιο 4 μέτρα > 29999

Η προβληματική καλωδίωση εντοπίζεται εντός του διαμερίσματός σου ή από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα; Αν θέλεις πες μου σε παρακαλώ πόσο περίπου κόστισε η εγκατάσταση του νέου καλωδίου (ηλεκτρολόγος+υλικα) 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξαφνικό πρόβλημα μια μέρα και από 45, συγχρόνιζα στα 15. Λέω τι στην ευχή. Τεχνικός λοιπόν μου άλλαξε το καλώδιο (είχε 2 ζεύγη στον τοίχο), και έστρωσε το πράγμα. Υγρασία ήταν το πρόβλημα. 45 έδινε κάτω στην πολυκατοικία, 15 πάνω. Με το νέο καλώδιο ζήτησα να κλειδώσω ελαφρώς χαμηλότερα για να μην έχω αποσυνδέσεις, και έτσι κι έγινε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος aLLoU έγραψε:

Η προβληματική καλωδίωση εντοπίζεται εντός του διαμερίσματός σου ή από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα; Αν θέλεις πες μου σε παρακαλώ πόσο περίπου κόστισε η εγκατάσταση του νέου καλωδίου (ηλεκτρολόγος+υλικα) 

Ευχαριστώ!

Εντός. Ήταν γνωστός του παππού μου και μας πήρε γύρω στα 40 ευρώ ; δε θυμάμαι καλά. Τα υλικά κάτω από 15 ευρώ. Cat 6 καλώδιο, scotchlock κλπ δε θυμάμαι γιατί τα είχα αγοράσει από τον Μάιο. Κάπου εκεί πάει πιστεύω 40-50 ο ηλεκτρολόγος εκτός και βρεις άτομο οτετζη να ερθει "εκτός υπηρεσίας" να στο εγκαταστήσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Εντός. Ήταν γνωστός του παππού μου και μας πήρε γύρω στα 40 ευρώ ; δε θυμάμαι καλά. Τα υλικά κάτω από 15 ευρώ. Cat 6 καλώδιο, scotchlock κλπ δε θυμάμαι γιατί τα είχα αγοράσει από τον Μάιο. Κάπου εκεί πάει πιστεύω 40-50 ο ηλεκτρολόγος εκτός και βρεις άτομο οτετζη να ερθει "εκτός υπηρεσίας" να στο εγκαταστήσει

Απλά μου κάνει εντύπωση γμτ. Το σπίτι είναι χτισμένο το 2008, όλα καινούργια υποτίθεται. Τόσο μάπα εγκατάσταση να έγινε; Να σκούριασε τίποτα  από καμιά υγρασία..; 

Τέλος πάντων φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος aLLoU έγραψε:

Απλά μου κάνει εντύπωση γμτ. Το σπίτι είναι χτισμένο το 2008, όλα καινούργια υποτίθεται. Τόσο μάπα εγκατάσταση να έγινε; Να σκούριασε τίποτα  από καμιά υγρασία..; 

Τέλος πάντων φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!!

Aν δεν δοκιμασεις δε θα μαθεις. Γενικά το VDSL δεν αγαπαει ιδιαιτερα καλώδια με υγρασία, η καλώδια που ενωνοναι με το κεντρικο με στριψιματα και άλλες μηχανοραφίες.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 12:14 ΠΜ, το μέλος aLLoU έγραψε:

Απλά μου κάνει εντύπωση γμτ. Το σπίτι είναι χτισμένο το 2008, όλα καινούργια υποτίθεται. Τόσο μάπα εγκατάσταση να έγινε; Να σκούριασε τίποτα  από καμιά υγρασία..; 

Τέλος πάντων φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!!

Και εμένα το 2005. Αν δεν ανάβουν τακτικά καλοριφέρ και η θέρμανση είναι ελλιπής, να ξέρεις ότι αυτά συμβαίνουν και σε καινούρια σπίτια. Εδώ δεν βάζουν μυαλό στην πολυκατοικία μου (Καλλιθέα).

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και γω το upgrade σε vdsl50 απο σημερα. 

Ο προβληματισμος βρισκεται στο οτι ενω μεσα  το speedport entry δειχνει 50, στα speedtest παιζω απο 35-47 ενω το upload ειναι παντα 4+. Φταιει κατι απο εμενα, το router ή απο αυτους ? Τους εχω στα τηλ αλλα δεν νιωθουν πολυ μεχρι στιγμης. Ο αλλος πριν λιγο δεν μπορουσε να το κανει restart remote.. 

50.jpg

51.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και γω το upgrade σε vdsl50 απο σημερα. 
Ο προβληματισμος βρισκεται στο οτι ενω μεσα  το speedport entry δειχνει 50, στα speedtest παιζω απο 35-47 ενω το upload ειναι παντα 4+. Φταιει κατι απο εμενα, το router ή απο αυτους ? Τους εχω στα τηλ αλλα δεν νιωθουν πολυ μεχρι στιγμης. Ο αλλος πριν λιγο δεν μπορουσε να το κανει restart remote.. 
50.jpg.cf5b175e90a82fd2bddc14d529aa37af.jpg
51.jpg.0eae8d858351619dcbc92805a978cf08.jpg
Είσαι με ασύρματο ή καλώδιο;

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Dr_Nikiforos said:

Eκανα και γω το upgrade σε vdsl50 απο σημερα. 

Ο προβληματισμος βρισκεται στο οτι ενω μεσα  το speedport entry δειχνει 50, στα speedtest παιζω απο 35-47 ενω το upload ειναι παντα 4+. Φταιει κατι απο εμενα, το router ή απο αυτους ? Τους εχω στα τηλ αλλα δεν νιωθουν πολυ μεχρι στιγμης. Ο αλλος πριν λιγο δεν μπορουσε να το κανει restart remote.. 

50.jpg

51.jpg

 

Δεν δοκιμασεις να κατεβασεις απο καμια nvidia να δεις ποσο πιανει? 

 

Τι να το κανεις το speedtest....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Δεν δοκιμασεις να κατεβασεις απο καμια nvidia να δεις ποσο πιανει? 

 

Τι να το κανεις το speedtest....

 

2.8 - 3.5 παίζει nvidia. τα ίδια βλέπω και στα tests. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ερώτηση.

 

Πρόσφατα έλεγξα το site της Wind (η οποία και έχει κάνει εγκατάσταση στην περιοχή με καμπίνες και οι οποίες λειτουργούν) και μου δίνει διαθεσιμότητα 200Mbps. Πήρα και τηλέφωνο το επιβεβαίωσα. 

 

Εγώ όμως βρίσκομαι στη Vodafone (σε 3-4 μήνες λήγει το συμβόλαιο). Πήρα τη Vodafone και μου απάντησε ότι δεν υποστηρίζει VDSL στη γραμμή μου. Πιθανολογώ διότι δεν έχουν επινοικιάσει ακόμη την καμπίνα της Wind. Ούτε ο ΟΤΕ μου δίνει διαθεσιμότητα.

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Θα δοθεί πρόσβαση σε άλλους παρόχους; Οι πάροχοι παίρνουν πρόσβαση επιλεκτικά; Αν για παράδειγμα δεν έχουν ζήτηση, δεν παίρνουν. Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις; 

 

Εννοείται αν δεν μου δώσουν θα φύγω και θα πάω Wind. Αλλά θα ήθελα να κάνω λίγο υπομονή για να μην αλλάζω "συμβόλαια". Συνάδελφος μου είπε πως συνήθως μετά από 20-30 ημέρες, δίνει πρόσβαση και σε άλλους παρόχους. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.