Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

8 hours ago, iseeklife said:

παιδιά κάτι διάβασα εδώ στο φόρουμ για τις νέες συνδέσεις . τρέχει τίποτε με τις κάρτες που έχουν στην εγκατάσταση ? δεν θα πιάνουμε τις ταχύτητες που θα αγοράσουμε ? δηλαδή εάν αγοράσω 100 θα πιάνω 75 εξαιτίας της κάρτας δικτύου  που έχει το κουτί ? Εάν αγοράσω το 200 θα πιάνω περίπου 170 ? Η παρακάτω ? Έχει ενεργοποιήσει κανείς 200αρι να μας πει εμπειρία ?Τώρα έχω 50 άρι και πιάνω 47 . Στο στεαμ σε κατέβασμα παιχνιδιού έχω πιάσει και 5,8 ΜΒ. 

Η ταχύτητα κλειδώματος στο xDSL εξαρτάται από την ποιότητα (άρα και το μήκος) της καλωδίωσης μέχρι το DSLAM. Αυτό μπορείς να το δεις και με την τρέχουσα σύνδεσή σου ως attenuation (εξασθένηση) ή attainable rate (επιτεύξιμη ταχύτητα). Εάν δεν μπορείς να κλειδώσεις κοντά στην ονομαστική ταχύτητα συγκεκριμένου πακέτου, θα σου δώσουν το αμέσως μικρότερο.

Στα μεγάλα πακέτα, ένα δεύτερο bottleneck θα μπορούσε να είναι η σύνδεσή σου με το ρούτερ. Πχ θα μπορούσες να έχεις 200Mbps προς το internet, αλλά η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου να είναι μόνο 100Mbps - Fast Ethernet. Τότε θα έπρεπε να βάλεις μία Gbit για να μπορείς να εκμεταλλεύεσαι όλη την ταχύτητα του VDSL.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ στις νοτιο-δυτικές περιοχές έχουμε άλλο πρόβλημα. Η Vodafone δεν έχει "επινοικιάσει" ακόμη τις καμπίνες της Wind και ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον, οπότε για να βάλει κάποιος VDSL πρέπει να πάει σε Wind ή Cosmote. Εδώ και αρκετό καιρό (περίπου 2 μήνες) η Vodafone λέει πως δεν είναι στο πρόγραμμα. Ετοιμάζομαι για ηρωική έξοδο με πέναλτυ 80 ευρώ. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλαξω την 50 σε 100 ή 200 αλλα δεν μπορώ με το router μου speedport w724v ci να δω Max Rate ωστε να επιλέξω 100 ή 200  (αν ειναι κοντα στο 100 δεν υπαρχει λογος να πληρώνω 200)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, beastie said:

Θέλω να αλλαξω την 50 σε 100 ή 200 αλλα δεν μπορώ με το router μου speedport w724v ci να δω Max Rate ωστε να επιλέξω 100 ή 200  (αν ειναι κοντα στο 100 δεν υπαρχει λογος να πληρώνω 200)

Πάρε στον ΟΤΕ, θα σου πουν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Στα μεγάλα πακέτα, ένα δεύτερο bottleneck θα μπορούσε να είναι η σύνδεσή σου με το ρούτερ. Πχ θα μπορούσες να έχεις 200Mbps προς το internet, αλλά η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου να είναι μόνο 100Mbps - Fast Ethernet. Τότε θα έπρεπε να βάλεις μία Gbit για να μπορείς να εκμεταλλεύεσαι όλη την ταχύτητα του VDSL.

Σιγουρα αναφερεσαι στον περασμενο αιωνα

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, minast said:

Πάρε στον ΟΤΕ, θα σου πουν αυτοί...

Δυστυχως δεν μπορουν να δουν μεχρι router. βλέπουν στην γραμμή μου 180+ αλλα χωρίς να ξερουν αν "χαλάει" λόγο εσωτερικής καλωδίωσης.

 

Βλεπω να βαζω 200 με την συμφωνια αν ειναι χαμηλα να το αλλαξουμε σε 100

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slalom said:

Σιγουρα αναφερεσαι στον περασμενο αιωνα

Ανέφερα ρητά τη "σύνδεση με το ρούτερ", και ως απλό παράδειγμα έφερα την κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Αν κοιτάξεις την άλλη άκρη, ακόμη και τα CPE (modem/router) του ΟΤΕ είχαν θύρες fast ethernet μέχρι πέρυσι. Το Speedport 724W κυκλοφόρησε εξαρχής ως fast ethernet, παρότι έχει Gbit switch και σχετικά πρόσφατα πήρε αναβάθμιση firmware για να γίνουν Gbit οι LAN θύρες του. Εάν δεν απατώμαι, το Entry 2i είναι 100άρι. Ο βασικός λόγος που δίνουν το Speedport Plus σε πακέτα >50Mbps είναι για να μην είναι στενωπός το ρούτερ.

Επομένως είναι πολύ πιθανό να είναι αυτός ο περιορισμός που είχε ακούσει ο φίλος που έκανε την ερώτηση, και δεν αναφέρομαι στον περασμένο αιώνα, ούτε καν στην περασμένη δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, beastie said:

βλέπουν στην γραμμή μου 180+ αλλα χωρίς να ξερουν αν "χαλάει" λόγο εσωτερικής καλωδίωσης.

δεν θα ερθει οπτικη στο σπιτι σου??????δηλαδη τι να χαλαει λογο εσωτερικης καλωδιωσης?????

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, alexcrx said:

δεν θα ερθει οπτικη στο σπιτι σου??????δηλαδη τι να χαλαει λογο εσωτερικης καλωδιωσης?????

 

Όλα αυτά που συζητάμε παραπάνω VDSL, πάνω από χαλκό. Μην κοιτάς που τα έχουν βαφτίσει "fiber" για να πουλάνε μούρη. ?

 

Η οπτική είναι μέχρι την καμπίνα του παρόχου κι από κει και πέρα χαλκός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, alexcrx said:

ελα ρε.............μεσω χαλκου???????και εμενα εδω Κορυδαλλο(εξω)ακομα με adsl στα 10, παλια,τωρα στα 9???????????????

 

η ADSL μετράει την απόσταση απο το σπίτι μέχρι το κέντρο, ενώ με το VDSL ειναι η απόσταση μέχρι την καμπίνα της περιοχής σου που ως συνήθως είναι πολύ πιο κοντά...

Ετσι μπορεί να σου βγάζει κανονικά 50vdsl ενω σε adsl να εισαι 9...

Link to comment
Share on other sites

βρε το ξερω για το vdsl οτι ο χαλκος ειναι μονο απο το καφαο μεχρι το σπιτι,αλλα δεν ηξερα οτι μπορει να δωσει πανω απο 50,νομιζα οτι απο εκει και πανω θελει fiber to home..........

γι'αυτο διαβαζα κατι κουλα οτι ειχε 100αρα αλλα του συνγχρονιζε πιο κατω..............

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Ανέφερα ρητά τη "σύνδεση με το ρούτερ", και ως απλό παράδειγμα έφερα την κάρτα δικτύου του υπολογιστή.

Και εκει αναφερθηκα εγω

 

πριν 5 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Αν κοιτάξεις την άλλη άκρη, ακόμη και τα CPE (modem/router) του ΟΤΕ είχαν θύρες fast ethernet μέχρι πέρυσι. Το Speedport 724W κυκλοφόρησε εξαρχής ως fast ethernet, παρότι έχει Gbit switch και σχετικά πρόσφατα πήρε αναβάθμιση firmware για να γίνουν Gbit οι LAN θύρες του. Εάν δεν απατώμαι, το Entry 2i είναι 100άρι. Ο βασικός λόγος που δίνουν το Speedport Plus σε πακέτα >50Mbps είναι για να μην είναι στενωπός το ρούτερ.

Επομένως είναι πολύ πιθανό να είναι αυτός ο περιορισμός που είχε ακούσει ο φίλος που έκανε την ερώτηση, και δεν αναφέρομαι στον περασμένο αιώνα, ούτε καν στην περασμένη δεκαετία.

Ναι οκ τα μεχρι 17Α ειναι κατοσταρια. Απο 30Α και πανω ειναι χιλιαρια. Αυτο τι σχεση εχει με τις καρτες δικτυου των υπολογιστων του περασμενου αιωνα?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, slalom said:

Και εκει αναφερθηκα εγω

 

Ναι οκ τα μεχρι 17Α ειναι κατοσταρια. Απο 30Α και πανω ειναι χιλιαρια. Αυτο τι σχεση εχει με τις καρτες δικτυου των υπολογιστων του περασμενου αιωνα?

Θα τσιμπήσω, αφού επιμένεις.

Ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση, άκουσε κάπου ότι ανάλογα με την κάρτα που έχεις, μπορεί να μην πιάνεις την ταχύτητα που πληρώνεις:

 

Του έδωσα δύο πιθανές ερμηνείες: Την ταχύτητα κλειδώματος του VDSL, και την ταχύτητα του τοπικού δικτύου.

Και μετά άρχισε ο καυγάς, όπως λέει και το ανέκδοτο.

Προσωπικά θεωρώ ότι και η τρέχουσα εξήγηση είναι περιττή ως προφανής, όπως άλλωστε και η δική σου ακατανόητη επιμονή...

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Του έδωσα δύο πιθανές ερμηνείες: Την ταχύτητα κλειδώματος του VDSL, και την ταχύτητα του τοπικού δικτύου.

αυτη ηταν η απαντηση σου στο παρακατω ερωτημα

πριν 21 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

δηλαδή εάν αγοράσω 100 θα πιάνω 75 εξαιτίας της κάρτας δικτύου  που έχει το κουτί ?

και η απαντηση ειναι, θα συνδεεται στα 100, σε 100ρι modem, ανεξαρτητα του συγχρονισμου της γραμμης και της χιλιαρας καρτας δικτυου του υπολογιστη του

 

Η ταχύτητα του τοπικού δικτύου ειναι 100. Δεν ξεχωριζει το τοπικο ή το προς τα εξω

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.