Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

συγνώμη παιδιά εγώ άκουσα ότι κυμαίνεται η ταχύτητα της σύνδεσης εξαιτίας των καρτών δικτύου που έχουν τα καφάο ή τα dlam ή οπως λέγονται . όχι η δικιά μου . δηλαδή ότι έχουν 75άρες  κάρτες στο καφάο και έτσι η σύνδεση θα πιάνει 75 και όχι 100 . στα 200 μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα . 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, slalom said:

Σιγουρα αναφερεσαι στον περασμενο αιωνα

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μύγα σας τσιμπά ορισμένους και απαντάτε μ' αυτόν τον τρόπο. Το μήνυμα από το οποίο πιάστηκες ήταν μια χαρά απλό και κατατοπιστικό. Ακόμη κι αν δεν ήταν, η απάντησή σου δεν προσφέρει καμιά πληροφορία, είναι απλώς εριστική.

 

Στην αρχή δεν παρενέβην, γιατί φαντάστηκα ότι κάπου εκεί θα τελείωνε, αλλά κατέληξε να γίνεται άλλη μία παράλληλη συζήτηση. Ε, κάπου εδώ τελείωσε. Συνεχίζουμε στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

@acctΣτο #2100 ημουν αναλυτικοτατος

EDIT, βασικα ανεφερα ενα γεγονος, απο εκει και περα παρτο οπως θες

 

πριν 1 ώρα, το μέλος iseeklife έγραψε:

συγνώμη παιδιά εγώ άκουσα ότι κυμαίνεται η ταχύτητα της σύνδεσης εξαιτίας των καρτών δικτύου που έχουν τα καφάο ή τα dlam ή οπως λέγονται . όχι η δικιά μου . δηλαδή ότι έχουν 75άρες  κάρτες στο καφάο και έτσι η σύνδεση θα πιάνει 75 και όχι 100 . στα 200 μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα . 

το πινακακι θα σου λυσει την απορια

https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL#VDSL2

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κάποιος φίλος είχε ανεβάσει ένα link με θέσεις των κουτιών στο χάρτη, και τις περιοχές που καλύπτει κάθε εταιρία.

Υπάρχει η δυνατότητα να καρφοτσωθεί κάπου, ώστε να έχουμε εύκολη πρόσβαση;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ronin13 said:

Θυμάμαι κάποιος φίλος είχε ανεβάσει ένα link με θέσεις των κουτιών στο χάρτη, και τις περιοχές που καλύπτει κάθε εταιρία.

Υπάρχει η δυνατότητα να καρφοτσωθεί κάπου, ώστε να έχουμε εύκολη πρόσβαση;

 

http://fttxgr.eu/

 

Δεν είναι απόλυτα ενημερωμένο αφού οι προσθήκες γίνονται από τους χρήστες. Οπότε οι αριθμοί στις καμπίνες και οι τοποθεσίες είναι 50/50.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω βάλει εδώ και κάποιες μέρες το Speedport plus (στην θέση του παλαιού speedport w724v ci).
Η αλλαγή σχεδόν έγινε ταυτόχρονα με την αλλαγή της ταχύτητας και ειχα μερικά προβλήματα οπως επανεκκινήσεις και χασιματα του WiFi.

 

Εκανα το update στο firmware από το site της cosmote και απο τότε ολα νεράκι... δεν κάνει κιχ.
Στο φουλ ταχύτητα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

εχω βάλει εδώ και κάποιες μέρες το Speedport plus (στην θέση του παλαιού speedport w724v ci).
Η αλλαγή σχεδόν έγινε ταυτόχρονα με την αλλαγή της ταχύτητας και ειχα μερικά προβλήματα οπως επανεκκινήσεις και χασιματα του WiFi.

 

Εκανα το update στο firmware από το site της cosmote και απο τότε ολα νεράκι... δεν κάνει κιχ.
Στο φουλ ταχύτητα και όλα καλά.

Καλο αυτό γιατί θα πάρω το ίδιο και εγώ με την ανανέωση του προγράμματος. Ποιο ήταν το firmware και ποιο πέρασες; (Αν θυμάσαι )

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, tommybertsen said:

Καλο αυτό γιατί θα πάρω το ίδιο και εγώ με την ανανέωση του προγράμματος. Ποιο ήταν το firmware και ποιο πέρασες; (Αν θυμάσαι )

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/drivers/201600000002604


09022001_00_021.img
Από το πάνω url εχω πάρει το 021 image.

 

Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στο battery drain γιατί έχω πάνω απο 1 AC και δεν συνδέομαι συνέχεια στο wifi του speedport plus.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περι ταχύτητας.

Όταν έγινε η αναβάθμιση της γραμμης σε 50mbs το πρώτο κλείδωμα ταχυθτητας

ήταν στα 47.Προχθές παρατήρησα την πτώση σε 35.Βάση των στοιχείων εσείς βλέπετε

να γίνεται τίποτα καλύτερο.Σε επικοινωνία με οτε μου είπαν η αυτό η να με ρίξουν σε adsl απλό και ότι

δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο.

 

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tjole7 έγραψε:

Kαλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περι ταχύτητας.

Όταν έγινε η αναβάθμιση της γραμμης σε 50mbs το πρώτο κλείδωμα ταχυθτητας

ήταν στα 47.Προχθές παρατήρησα την πτώση σε 35.Βάση των στοιχείων εσείς βλέπετε

να γίνεται τίποτα καλύτερο.Σε επικοινωνία με οτε μου είπαν η αυτό η να με ρίξουν σε adsl απλό και ότι

δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο.

 

Untitled.png

Πως κλειδωνες στην αρχ΄΄η στα 47? Τσεκαρες εσωτερική καλωδίωση;

Link to comment
Share on other sites

Εχθές είχε έρθει ο οτετζης (κυριακάτικο) και μέτρησε από το κουτί μέχρι την μπριζα όλα καλά μου είπε.

Η απόσταση από το ψηφιακό είναι γύρω στα τριακόσια μέτρα και το κουτί που παίρνω είναι απέναντι από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tjole7 έγραψε:

Εχθές είχε έρθει ο οτετζης (κυριακάτικο) και μέτρησε από το κουτί μέχρι την μπριζα όλα καλά μου είπε.

Η απόσταση από το ψηφιακό είναι γύρω στα τριακόσια μέτρα και το κουτί που παίρνω είναι απέναντι από το σπίτι.

Στον κατανεμητή του σπιτιού στα πόσα συγχρονιζε; Στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε πολυκατοικία, μονοκατοικία σε νησιωτική περιοχή.

Δυστυχώς δεν το ρώτησα το αυτό.

Το παράδοξο είναι ότι όταν ήρθε ήμουν κλειδωμένος στα 37 και μετά από αλλαγή προφίλ που θα έκαναν έπεσε και άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tjole7 έγραψε:

Δεν είμαι σε πολυκατοικία, μονοκατοικία σε νησιωτική περιοχή.

Δυστυχώς δεν το ρώτησα το αυτό.

Το παράδοξο είναι ότι όταν ήρθε ήμουν κλειδωμένος στα 37 και μετά από αλλαγή προφίλ που θα έκαναν έπεσε και άλλο.

 

Περιεργο... Αν στην εισοδο του σπιτιου συγχρονιζεις στα 47 τοτε μεσα στο σπιτι υπαρχει θεμα. Εχουμε ιδια στατιστικα, συγχρονιζω καρφωτά στα 50, με attainablle στα 80.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wesker said:

Περιεργο... Αν στην εισοδο του σπιτιου συγχρονιζεις στα 47 τοτε μεσα στο σπιτι υπαρχει θεμα.

Προς αποφυγήν παρερμηνεύσεις τα 

47mbs τα είδα στο ρούτερ μου όταν ενεργοποιήθηκε η πενηντάρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tjole7 έγραψε:

Προς αποφυγήν παρερμηνεύσεις τα 

47mbs τα είδα στο ρούτερ μου όταν ενεργοποιήθηκε η πενηντάρα.

Kαι μετά επεσε. Αν δεν επιανε η γραμμη σου τοσο, δεν θα συγρονιζες ούτε στην αρχη εκει. τι γινανε 15μβ? Ψόφησαν στην διαδρομη;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.