Jump to content
astrolabos

The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας

Recommended Posts

1 minute ago, tommybertsen said:

Έχετε όμως αμπέλια και κήπους.

εμείς χωρίς αμπέλια και κήπους πάλι με τα 24 έχουμε μείνει. Πενήντα μέτρα πριν, 50 μέτρα μετά, έβαλαν καμπίνες, εδώ τίποτα. Δεν είναι μόνος του στο πάρκο της ευτυχίας ο ronin.

• Like 2

πριν 49 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

εμείς χωρίς αμπέλια και κήπους πάλι με τα 24 έχουμε μείνει. Πενήντα μέτρα πριν, 50 μέτρα μετά, έβαλαν καμπίνες, εδώ τίποτα. Δεν είναι μόνος του στο πάρκο της ευτυχίας ο ronin.

Μα κι εδώ, ενώ έχω 50ρα (γιαλαντζί βέβαια, αλλά τέλος πάντων -42 μαξ πιάνω), και έχει καμπίνες στο νούμερο 170 με ~200 (εγώ είμαι στο 147), εδώ τίποτα. Είμαστε στον ΟΤΕ κοντά, λένε. 

Βρεουστ 

1 minute ago, tommybertsen said:

Είμαστε στον ΟΤΕ κοντά, λένε.

εσύ είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση. Αν το κοντινό κτίριο είναι εκείνο που υποψιάζομαι, εκείνο το κτίριο κάποια εποχή ήταν μεγάλο κτίριο του ΟΤΕ, με μηχανήματα μέσα κλπ. Δεν αποκλείεται στο τέλος να σου βγει σε καλό.
Πρέπει να κοιτάς τι επιλογές τεχνικά προσφέρει ο ΟΤΕ, όχι από καμπίνα αλλά από ΑΚ. 
Για καλή σου τύχη (ειρωνεία ακούγεται το καλή τύχη αλλά στο Ρωμαϊστάν υπάρχει πάντα το «και μη χειρότερα») έχεις τουλάχιστον να κάνεις με μία εταιρεία στην περιοχή σου.

Τον δικό μου δρόμο τον έχει πάρει η Vodaphone και κλαίω πολλαπλώς. Δεν βγάζω καμία άκρη εκτός αν αρχίσω να προσπαθώ να βγάλω άκρη βυσματοειδώς που δεν θέλω να το κάνω για λόγους αξιοπρέπειας κι ούτε γουστάρω τα άτομα που θα έπρεπε να εμπλέξω σε τέτοιο ενδεχόμενο. Όχι για να λύσω το πρόβλημα, απλώς για να μάθω ανεπίσημα τι πρόκειται να συμβεί. Κατάντια κανονική.

• Like 1

Για να λύσεις το πρόβλημα θα πρέπει να έχεις απίστευτο βύσμα. Επίσης δεν έχει να κάνει μόνο με την εταιρία αλλά και με τους δήμους κλπ.

• Like 1

πριν 26 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Πρέπει να κοιτάς τι επιλογές τεχνικά προσφέρει ο ΟΤΕ, όχι από καμπίνα αλλά από ΑΚ. 

Μα από ΑΚ είμαι. Και δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από ~50.  Ακριβώς για αυτό το λόγο ισχυρίζονται πως δεν θα μπούνε καμπίνες στα πέριξ. Στα πέριξ έχει βάλει η WIND καμπίνες αλλά δίνει, όπως είναι φυσικό ΚΑΙ ο ΟΤΕ ίντερνετ. Είμαι κοντά στον ΟΤΕ που είναι Δαβάκη με Δημοσθένους σκέψου, μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε. 

Τύχη ήταν πριν 3 χρόνια που ήρθα, όταν καμπίνα δεν υπήρχε πουθενά και το ~50 ήταν "προνόμιο" όσων ήταν γύρω από τον ΟΤΕ :hehe: 

πριν 29 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Τον δικό μου δρόμο τον έχει πάρει η Vodaphone και κλαίω πολλαπλώς. Δεν βγάζω καμία άκρη εκτός αν αρχίσω να προσπαθώ να βγάλω άκρη βυσματοειδώς που δεν θέλω να το κάνω για λόγους αξιοπρέπειας κι ούτε γουστάρω τα άτομα που θα έπρεπε να εμπλέξω σε τέτοιο ενδεχόμενο. Όχι για να λύσω το πρόβλημα, απλώς για να μάθω ανεπίσημα τι πρόκειται να συμβεί. Κατάντια κανονική.

Ούτε καν φως στον ορίζοντα δίχως...πολύπριζα, ε; Κατάλαβα... 

• Like 1

πριν 9 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα από ΑΚ είμαι. Και δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από ~50.  Ακριβώς για αυτό το λόγο ισχυρίζονται πως δεν θα μπούνε καμπίνες στα πέριξ. Στα πέριξ έχει βάλει η WIND καμπίνες αλλά δίνει, όπως είναι φυσικό ΚΑΙ ο ΟΤΕ ίντερνετ. Είμαι κοντά στον ΟΤΕ που είναι Δαβάκη με Δημοσθένους σκέψου, μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε. 

Τύχη ήταν πριν 3 χρόνια που ήρθα, όταν καμπίνα δεν υπήρχε πουθενά και το ~50 ήταν "προνόμιο" όσων ήταν γύρω από τον ΟΤΕ :hehe: 

Ούτε καν φως στον ορίζοντα δίχως...πολύπριζα, ε; Κατάλαβα... 

Δεν τίθεται θέμα βύσματος. Ο τρέχων κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν προβλέπει άλλη αναβάθμιση για γραμμές που είναι < 550m από το AK. Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps. Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι 😉.

• Like 2

3 hours ago, minast said:

Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps.

έτσι.
Για να σχολιάσω και τον Ultra, φυσικά δεν έγραψα το βύσμα εννοώντας να μου βάλουν γραμμή. Για την ανεπίσημη ενημέρωση περί των τοπικών προτεραιοτήτων μιλώ. Να μάθω στο περίπου τι σκοπεύουν να κάνουν, μην πάω και κλειδώσω 24μηνο συμβόλαιο με πραγματική γύρω στο 20κάτι (τώρα πιάνω 13 στην καλύτερη-10/11 συνήθως) αν πρόκειται συντόμως να δώσουν κάνα 100άρι οπτική.
Είναι απαράδεκτη η παντελής έλλειψη ενημέρωσης προς τους καταναλωτές, να γυρνάς σε φόρουμ μπας και μάθεις κάτι «έγκυρο» και σε αυτό πάνω έγραψα ότι το θεωρώ αναξιοπρεπές να πρέπει κάποιος να κινηθεί πλαγίως για πληροφορία που θα έπρεπε να δίνεται έτσι κι αλλιώς. Με όλους τους περιορισμούς της ενδεχόμενης αλλαγής προγραμματισμού ή των έκτακτων συνθηκών.

Για τους δήμους, ισχύει αυτό που γράφεις Ultra, έχουν εμπλοκή στα σκαψίματα, στην περίπτωσή μου δεν είναι αυτό το εμπόδιο κι από ότι έχω καταλάβει έχουν ξεκουνήσει από τη Νιρβάνα τους οι περισσότεροι δήμοι στην Ελλάδα χωρίς να βάζουν υπερβολικά εμπόδια πλέον στο σκέλος αυτό.

12 hours ago, tommybertsen said:

μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε.

εννοώ ένα κτίριο ψηλά στην Σπάρτης, κοντά στην υπόγεια διάβαση, αλλά αν είσαι στο 147 είσαι χαμηλά αρκετά εσύ. Δαβάκη και Δημοσθενους είναι τα γραφεία του ΟΤΕ, για το θέμα που συζητάμε το κρίσιμο είναι σε ποιον χώρο έχουν τα μηχανήματα, δεν είναι πάντοτε στα ίδια κτίρια.

3 hours ago, minast said:

Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι 😉

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του, τουλάχιστον από αποφθέγματα έχουμε πλεόνασμα, στα καλώδια είναι που τα χαλάμε ως χώρα :p

• Like 1

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δεν τίθεται θέμα βύσματος. Ο τρέχων κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν προβλέπει άλλη αναβάθμιση για γραμμές που είναι < 550m από το AK. Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps. Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι 😉.

Ο κανονισμός της ΕΕΤΤ έχει και χρονικούς περιορισμούς στην τοποθέτηση καμπινών τους οποίους ούτε μία (ούτε μία όμως) φορά δεν έχουν τηρήσει οι της wind και τους δίνουν αβέρτα νέες διορίες για να μην πληρώσουν τα δήθεν πρόστιμα. 

Αυτό δεν αναιρεί τον τρέχοντα κανονισμό ,αλλά καταλαβαίνεις που "γράφουν" τους κανονισμούς τους :p 

Btw, όταν ήρθα το 2017, είχαν ήδη χάσει διορίες. Έχουν ήδη αλλάξει ένα σωρό διορίες και αν ήμουν ~200μ πιο χαμηλά ας πούμε, θα ήμουν και εγώ με 10Mbps :p Βέβαια θα έβαζα 200ρα μετά, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα :) 

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

εννοώ ένα κτίριο ψηλά στην Σπάρτης, κοντά στην υπόγεια διάβαση, αλλά αν είσαι στο 147 είσαι χαμηλά αρκετά εσύ. Δαβάκη και Δημοσθενους είναι τα γραφεία του ΟΤΕ, για το θέμα που συζητάμε το κρίσιμο είναι σε ποιον χώρο έχουν τα μηχανήματα, δεν είναι πάντοτε στα ίδια κτίρια.

Δεν είναι στην Σπάρτης τα μηχανήματα.  Μπορεί να ήταν πριν χρόνια, αλλά τα πάντα όλα πλέον είναι στη Δαβάκη/Δημοσθένους. Αυτό που λες είναι γραφεία και parking.

Αν ήταν τα μηχανήματα εκεί , δεν θα είχε στα ~100μέτρα πιο πίσω καμπίνα της Wind ;) (σύμφωνα και με όσα προβλέπονται όπως έγραψε παραπάνω ο minast). Το συγκεκριμένο το ρώτησα και στον τεχνικό που είχε έρθει στις αρχές που εγκαταστάθηκα.

Το κτίριο στη Δαβάκη καταλαμβάνει ένα τετράγωνο τεράστιο, ολόκληρο, δεν είναι μόνο γραφεία ούτε μόνο η κοσμοτέ ;) 

• Like 2

Καλά βρε Τομμυ, είναι δυνατόν να λες κακά λόγια για την αγαπητή μας ΕΕΤΤ που κάνει τόσο καλά τη δουλειά της και τα συναφή; Τσσ τσσ τσσ :p

• Like 1
  • Haha 1

μου κάνανε μια προσφορά με 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα να παω σε 100άρα από 50άρα vdsl vodafone και λέω wny not.. έχει και έκπτωση αν συντονίζει κάτω από τα 90 οπότε λέω δε χάνω και τπτ..

ενεργοποιήθηκε σε 3-4 μέρες αλλά.. κλειδώνω στα 60κάτι (έχω το μάπα zte modem της voda βέβαια) και φυσικά μου γυρίσαν τη γραμμή σε VoIP και εννοείται δε μου το είχαν πει.. τώρα τρώει και φρίκες ο συναγερμός :( αύριο περιμένω τεχνικό και για το θέμα της ταχύτητας αλλά και των γραμμών.. τι θέλω και τα πειράζω λες και δε μου έφτανε η 50άρα.. 😛

• Like 1

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

μου κάνανε μια προσφορά με 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα να παω σε 100άρα από 50άρα vdsl vodafone και λέω wny not.. έχει και έκπτωση αν συντονίζει κάτω από τα 90 οπότε λέω δε χάνω και τπτ..

ενεργοποιήθηκε σε 3-4 μέρες αλλά.. κλειδώνω στα 60κάτι (έχω το μάπα zte modem της voda βέβαια) και φυσικά μου γυρίσαν τη γραμμή σε VoIP και εννοείται δε μου το είχαν πει.. τώρα τρώει και φρίκες ο συναγερμός :( αύριο περιμένω τεχνικό και για το θέμα της ταχύτητας αλλά και των γραμμών.. τι θέλω και τα πειράζω λες και δε μου έφτανε η 50άρα.. 😛

εχεις sceenshot απο τα προηγουμενα στατιστικα σου ?

στειλε ενα screenshot απο τα τρεχον.

• Like 1