Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

1 minute ago, tommybertsen said:

Έχετε όμως αμπέλια και κήπους.

εμείς χωρίς αμπέλια και κήπους πάλι με τα 24 έχουμε μείνει. Πενήντα μέτρα πριν, 50 μέτρα μετά, έβαλαν καμπίνες, εδώ τίποτα. Δεν είναι μόνος του στο πάρκο της ευτυχίας ο ronin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

εμείς χωρίς αμπέλια και κήπους πάλι με τα 24 έχουμε μείνει. Πενήντα μέτρα πριν, 50 μέτρα μετά, έβαλαν καμπίνες, εδώ τίποτα. Δεν είναι μόνος του στο πάρκο της ευτυχίας ο ronin.

Μα κι εδώ, ενώ έχω 50ρα (γιαλαντζί βέβαια, αλλά τέλος πάντων -42 μαξ πιάνω), και έχει καμπίνες στο νούμερο 170 με ~200 (εγώ είμαι στο 147), εδώ τίποτα. Είμαστε στον ΟΤΕ κοντά, λένε. 

Βρεουστ 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Είμαστε στον ΟΤΕ κοντά, λένε.

εσύ είσαι ενδιαφέρουσα περίπτωση. Αν το κοντινό κτίριο είναι εκείνο που υποψιάζομαι, εκείνο το κτίριο κάποια εποχή ήταν μεγάλο κτίριο του ΟΤΕ, με μηχανήματα μέσα κλπ. Δεν αποκλείεται στο τέλος να σου βγει σε καλό.
Πρέπει να κοιτάς τι επιλογές τεχνικά προσφέρει ο ΟΤΕ, όχι από καμπίνα αλλά από ΑΚ. 
Για καλή σου τύχη (ειρωνεία ακούγεται το καλή τύχη αλλά στο Ρωμαϊστάν υπάρχει πάντα το «και μη χειρότερα») έχεις τουλάχιστον να κάνεις με μία εταιρεία στην περιοχή σου.

Τον δικό μου δρόμο τον έχει πάρει η Vodaphone και κλαίω πολλαπλώς. Δεν βγάζω καμία άκρη εκτός αν αρχίσω να προσπαθώ να βγάλω άκρη βυσματοειδώς που δεν θέλω να το κάνω για λόγους αξιοπρέπειας κι ούτε γουστάρω τα άτομα που θα έπρεπε να εμπλέξω σε τέτοιο ενδεχόμενο. Όχι για να λύσω το πρόβλημα, απλώς για να μάθω ανεπίσημα τι πρόκειται να συμβεί. Κατάντια κανονική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Πρέπει να κοιτάς τι επιλογές τεχνικά προσφέρει ο ΟΤΕ, όχι από καμπίνα αλλά από ΑΚ. 

Μα από ΑΚ είμαι. Και δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από ~50.  Ακριβώς για αυτό το λόγο ισχυρίζονται πως δεν θα μπούνε καμπίνες στα πέριξ. Στα πέριξ έχει βάλει η WIND καμπίνες αλλά δίνει, όπως είναι φυσικό ΚΑΙ ο ΟΤΕ ίντερνετ. Είμαι κοντά στον ΟΤΕ που είναι Δαβάκη με Δημοσθένους σκέψου, μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε. 

Τύχη ήταν πριν 3 χρόνια που ήρθα, όταν καμπίνα δεν υπήρχε πουθενά και το ~50 ήταν "προνόμιο" όσων ήταν γύρω από τον ΟΤΕ :hehe: 

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Τον δικό μου δρόμο τον έχει πάρει η Vodaphone και κλαίω πολλαπλώς. Δεν βγάζω καμία άκρη εκτός αν αρχίσω να προσπαθώ να βγάλω άκρη βυσματοειδώς που δεν θέλω να το κάνω για λόγους αξιοπρέπειας κι ούτε γουστάρω τα άτομα που θα έπρεπε να εμπλέξω σε τέτοιο ενδεχόμενο. Όχι για να λύσω το πρόβλημα, απλώς για να μάθω ανεπίσημα τι πρόκειται να συμβεί. Κατάντια κανονική.

Ούτε καν φως στον ορίζοντα δίχως...πολύπριζα, ε; Κατάλαβα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα από ΑΚ είμαι. Και δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από ~50.  Ακριβώς για αυτό το λόγο ισχυρίζονται πως δεν θα μπούνε καμπίνες στα πέριξ. Στα πέριξ έχει βάλει η WIND καμπίνες αλλά δίνει, όπως είναι φυσικό ΚΑΙ ο ΟΤΕ ίντερνετ. Είμαι κοντά στον ΟΤΕ που είναι Δαβάκη με Δημοσθένους σκέψου, μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε. 

Τύχη ήταν πριν 3 χρόνια που ήρθα, όταν καμπίνα δεν υπήρχε πουθενά και το ~50 ήταν "προνόμιο" όσων ήταν γύρω από τον ΟΤΕ :hehe: 

 

Ούτε καν φως στον ορίζοντα δίχως...πολύπριζα, ε; Κατάλαβα... 

Δεν τίθεται θέμα βύσματος. Ο τρέχων κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν προβλέπει άλλη αναβάθμιση για γραμμές που είναι < 550m από το AK. Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps. Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι ?.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps.

έτσι.
Για να σχολιάσω και τον Ultra, φυσικά δεν έγραψα το βύσμα εννοώντας να μου βάλουν γραμμή. Για την ανεπίσημη ενημέρωση περί των τοπικών προτεραιοτήτων μιλώ. Να μάθω στο περίπου τι σκοπεύουν να κάνουν, μην πάω και κλειδώσω 24μηνο συμβόλαιο με πραγματική γύρω στο 20κάτι (τώρα πιάνω 13 στην καλύτερη-10/11 συνήθως) αν πρόκειται συντόμως να δώσουν κάνα 100άρι οπτική.
Είναι απαράδεκτη η παντελής έλλειψη ενημέρωσης προς τους καταναλωτές, να γυρνάς σε φόρουμ μπας και μάθεις κάτι «έγκυρο» και σε αυτό πάνω έγραψα ότι το θεωρώ αναξιοπρεπές να πρέπει κάποιος να κινηθεί πλαγίως για πληροφορία που θα έπρεπε να δίνεται έτσι κι αλλιώς. Με όλους τους περιορισμούς της ενδεχόμενης αλλαγής προγραμματισμού ή των έκτακτων συνθηκών.

Για τους δήμους, ισχύει αυτό που γράφεις Ultra, έχουν εμπλοκή στα σκαψίματα, στην περίπτωσή μου δεν είναι αυτό το εμπόδιο κι από ότι έχω καταλάβει έχουν ξεκουνήσει από τη Νιρβάνα τους οι περισσότεροι δήμοι στην Ελλάδα χωρίς να βάζουν υπερβολικά εμπόδια πλέον στο σκέλος αυτό.
 

 

12 hours ago, tommybertsen said:

μάλλον το ίδιο κτίριο λέμε.

εννοώ ένα κτίριο ψηλά στην Σπάρτης, κοντά στην υπόγεια διάβαση, αλλά αν είσαι στο 147 είσαι χαμηλά αρκετά εσύ. Δαβάκη και Δημοσθενους είναι τα γραφεία του ΟΤΕ, για το θέμα που συζητάμε το κρίσιμο είναι σε ποιον χώρο έχουν τα μηχανήματα, δεν είναι πάντοτε στα ίδια κτίρια.

 

 

3 hours ago, minast said:

Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι ?

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του, τουλάχιστον από αποφθέγματα έχουμε πλεόνασμα, στα καλώδια είναι που τα χαλάμε ως χώρα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δεν τίθεται θέμα βύσματος. Ο τρέχων κανονισμός της ΕΕΤΤ δεν προβλέπει άλλη αναβάθμιση για γραμμές που είναι < 550m από το AK. Οι πάροχοι μπορούν βέβαια να βάλουν FTTH, αλλά καταλαβαίνεις ότι εσείς δεν είστε μεγάλη προτεραιότητα, όταν υπάρχουν ακόμα πολλοί χρήστες που παίζουν κοντά στα 10Mbps. Ούτως έσονται οι έσχατοι πρώτοι και οι πρώτοι έσχατοι ?.

Ο κανονισμός της ΕΕΤΤ έχει και χρονικούς περιορισμούς στην τοποθέτηση καμπινών τους οποίους ούτε μία (ούτε μία όμως) φορά δεν έχουν τηρήσει οι της wind και τους δίνουν αβέρτα νέες διορίες για να μην πληρώσουν τα δήθεν πρόστιμα. 

Αυτό δεν αναιρεί τον τρέχοντα κανονισμό ,αλλά καταλαβαίνεις που "γράφουν" τους κανονισμούς τους :p 

Btw, όταν ήρθα το 2017, είχαν ήδη χάσει διορίες. Έχουν ήδη αλλάξει ένα σωρό διορίες και αν ήμουν ~200μ πιο χαμηλά ας πούμε, θα ήμουν και εγώ με 10Mbps :p Βέβαια θα έβαζα 200ρα μετά, αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα :) 

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

εννοώ ένα κτίριο ψηλά στην Σπάρτης, κοντά στην υπόγεια διάβαση, αλλά αν είσαι στο 147 είσαι χαμηλά αρκετά εσύ. Δαβάκη και Δημοσθενους είναι τα γραφεία του ΟΤΕ, για το θέμα που συζητάμε το κρίσιμο είναι σε ποιον χώρο έχουν τα μηχανήματα, δεν είναι πάντοτε στα ίδια κτίρια.

Δεν είναι στην Σπάρτης τα μηχανήματα.  Μπορεί να ήταν πριν χρόνια, αλλά τα πάντα όλα πλέον είναι στη Δαβάκη/Δημοσθένους. Αυτό που λες είναι γραφεία και parking.

Αν ήταν τα μηχανήματα εκεί , δεν θα είχε στα ~100μέτρα πιο πίσω καμπίνα της Wind ;) (σύμφωνα και με όσα προβλέπονται όπως έγραψε παραπάνω ο minast). Το συγκεκριμένο το ρώτησα και στον τεχνικό που είχε έρθει στις αρχές που εγκαταστάθηκα.

 

Το κτίριο στη Δαβάκη καταλαμβάνει ένα τετράγωνο τεράστιο, ολόκληρο, δεν είναι μόνο γραφεία ούτε μόνο η κοσμοτέ ;) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου κάνανε μια προσφορά με 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα να παω σε 100άρα από 50άρα vdsl vodafone και λέω wny not.. έχει και έκπτωση αν συντονίζει κάτω από τα 90 οπότε λέω δε χάνω και τπτ..

ενεργοποιήθηκε σε 3-4 μέρες αλλά.. κλειδώνω στα 60κάτι (έχω το μάπα zte modem της voda βέβαια) και φυσικά μου γυρίσαν τη γραμμή σε VoIP και εννοείται δε μου το είχαν πει.. τώρα τρώει και φρίκες ο συναγερμός :( αύριο περιμένω τεχνικό και για το θέμα της ταχύτητας αλλά και των γραμμών.. τι θέλω και τα πειράζω λες και δε μου έφτανε η 50άρα.. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

μου κάνανε μια προσφορά με 2-3 ευρώ παραπάνω τον μήνα να παω σε 100άρα από 50άρα vdsl vodafone και λέω wny not.. έχει και έκπτωση αν συντονίζει κάτω από τα 90 οπότε λέω δε χάνω και τπτ..

ενεργοποιήθηκε σε 3-4 μέρες αλλά.. κλειδώνω στα 60κάτι (έχω το μάπα zte modem της voda βέβαια) και φυσικά μου γυρίσαν τη γραμμή σε VoIP και εννοείται δε μου το είχαν πει.. τώρα τρώει και φρίκες ο συναγερμός :( αύριο περιμένω τεχνικό και για το θέμα της ταχύτητας αλλά και των γραμμών.. τι θέλω και τα πειράζω λες και δε μου έφτανε η 50άρα.. ?

εχεις sceenshot απο τα προηγουμενα στατιστικα σου ?

στειλε ενα screenshot απο τα τρεχον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 13/7/2020 at 6:53 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

εχεις sceenshot απο τα προηγουμενα στατιστικα σου ?

στειλε ενα screenshot απο τα τρεχον.

 

τελικά μόλις εχθές λύθηκαν όλα τα προβλήματα με ταχύτητες συγχρονισμούς κλπ..

 

image.thumb.png.0a283e51bc5b2a3b6b02296172cba208.png

 

so far so good, για να δούμε πως θα πάει.. κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω και modem/router, έχω το ZTE από εποχές HOL...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 10:46 ΠΜ, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

τελικά μόλις εχθές λύθηκαν όλα τα προβλήματα με ταχύτητες συγχρονισμούς κλπ..

 

image.thumb.png.0a283e51bc5b2a3b6b02296172cba208.png

 

so far so good, για να δούμε πως θα πάει.. κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω και modem/router, έχω το ZTE από εποχές HOL...

Που ήταν το πρόβλημα τελικά; σου ειπε ο τεχνικός;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

Που ήταν το πρόβλημα τελικά; σου ειπε ο τεχνικός;

 

πρέπει να άλλαξε ο ΟΤΕ ζεύγος στην καμπίνα, or something like that.. ήρθαν μαζί τεχνικοί από ΟΤΕ και Vodafone και το λύσανε. επειδή παράλληλα ήμουν σε ένα conference call για δουλεία εκείνη την ώρα δε συγκράτησα πολλές λεπτομέρειες ? 

του ΟΤΕ πάντως ήταν το θέμα, ο τεχνικός της Vodafone μου απομόνωσε τις ανενεργές γραμμές στο σπίτι να μην έχω απώλειες και έφτιαξε την επιστροφή του συναγερμού και οι μετρήσεις του πριν έρθει ο ΟΤΕ ήταν περίπου 70 στο κουτί στη πολυκατοικία και 68 σε μένα στο σπίτι με πολλά λάθη.. μετά τον ΟΤΕ όλα οκ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, τα φώτα σας: ήρθε ο ηλεκτρολόγος, πέρασε νέο καλώδιο από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα, ενώ αφαιρέθηκαν και τα παραπανίσια καλώδια.

Έλεγχος μέσω speedtest από το pocophone (δίπλα στο ρούτερ), χωρίς άλλη συσκευή στο δίκτυο εκείνη την ώρα: 48mbps, κέρδισα, δηλαδή, σε σχέση με πριν 10mbps.

Ανοίγω το pc, χωρίς άλλη συσκευή στο δίκτυο, ξεκινώ να κατεβάζω ένα παιχνίδι από το steam, ευχάριστη έκπληξη, είδα σταθερά 10+ mb/s (νομίζω ισούται με 80-83 mbps). Οπότε, δεδομένου ότι έχω wifi, την τερματίζω τη γραμμή (;). Την επόμενη ημέρα, κατέβαζα με 4mb/s, έστρωσε μετά από restart, οπότε πήγα πάλι στα 10+ mb/s.

Εδώ νομίζω πως είναι θέμα του ρούτερ και της nova, καθώς έχω παρατηρήσει πως ορισμένες ώρες της ημέρας (ιδίως το βράδυ), όχι πάντα βέβαια, το internet ψιλοσέρνεται και στρώνει μετά από λίγο.

Βέβαια, παρατήρησα πως όταν κατέβαζε το pc και συνέδεσα και το pocophone στο δίκτυο (με σκοπό να τρέξω ένα speedtest), η ταχύτητα στο κινητό ήταν πολύ μικρή και ανέβηκε εκ νέου στα ~48 mbps μόλις σταμάτησα να κατεβάζω στον σταθερό.

Μένω ευχαριστημένος ή κάτι τρέχει;

Δεν έχω voip τηλεφωνία, υποθέτω πως σύντομα θα γίνει κι αυτό. Έχει νόημα να αγοράσω aftermarket ρούτερ; Ή να πάω σε access point, ώστε να παίζει με το ρούτερ της nova, όταν με βάλουν σε voip; Δηλαδή, να έχω το ρούτερ για τηλεφωνία (δεν νομίζω να δίνουν κωδικούς) και να βάλω πάνω το aftermarket ρούτερ για wifi internet. Ή μένω με το σάπιο h168n;

Λέω βλακείες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λοιπόν, τα φώτα σας: ήρθε ο ηλεκτρολόγος, πέρασε νέο καλώδιο από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα, ενώ αφαιρέθηκαν και τα παραπανίσια καλώδια.

Έλεγχος μέσω speedtest από το pocophone (δίπλα στο ρούτερ), χωρίς άλλη συσκευή στο δίκτυο εκείνη την ώρα: 48mbps, κέρδισα, δηλαδή, σε σχέση με πριν 10mbps.

Ανοίγω το pc, χωρίς άλλη συσκευή στο δίκτυο, ξεκινώ να κατεβάζω ένα παιχνίδι από το steam, ευχάριστη έκπληξη, είδα σταθερά 10+ mb/s (νομίζω ισούται με 80-83 mbps). Οπότε, δεδομένου ότι έχω wifi, την τερματίζω τη γραμμή (;). Την επόμενη ημέρα, κατέβαζα με 4mb/s, έστρωσε μετά από restart, οπότε πήγα πάλι στα 10+ mb/s.

Εδώ νομίζω πως είναι θέμα του ρούτερ και της nova, καθώς έχω παρατηρήσει πως ορισμένες ώρες της ημέρας (ιδίως το βράδυ), όχι πάντα βέβαια, το internet ψιλοσέρνεται και στρώνει μετά από λίγο.

Βέβαια, παρατήρησα πως όταν κατέβαζε το pc και συνέδεσα και το pocophone στο δίκτυο (με σκοπό να τρέξω ένα speedtest), η ταχύτητα στο κινητό ήταν πολύ μικρή και ανέβηκε εκ νέου στα ~48 mbps μόλις σταμάτησα να κατεβάζω στον σταθερό.

Μένω ευχαριστημένος ή κάτι τρέχει;

Δεν έχω voip τηλεφωνία, υποθέτω πως σύντομα θα γίνει κι αυτό. Έχει νόημα να αγοράσω aftermarket ρούτερ; Ή να πάω σε access point, ώστε να παίζει με το ρούτερ της nova, όταν με βάλουν σε voip; Δηλαδή, να έχω το ρούτερ για τηλεφωνία (δεν νομίζω να δίνουν κωδικούς) και να βάλω πάνω το aftermarket ρούτερ για wifi internet. Ή μένω με το σάπιο h168n;

Λέω βλακείες;

 

Αν χρειαστεί παραπάνω ανάλυση, ίσως είναι προτιμότερο να πάμε σε χωριστό θέμα.

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά: Η ταχύτητα της γραμμής είναι όριο για το άθροισμα όλων των συσκευών σου, οπότε είναι απολύτως αναμενόμενο ότι η ταχύτητα του κινητού είναι χαμηλότερη όταν κατεβάζεις από τον υπολογιστή.

Επίσης για να συνεννοούμαστε καλύτερα:

m = mili = 1/1000

M = Mega = 1000

b = bits

B = Bytes

Επομένως 10MB/s ≈ 80Mbps

 

Τους ελέγχους ταχύτητας καλό είναι να τους κάνεις πάντα με καλώδιο. Αν ξαναδείς "χαμηλές" ταχύτητες, πρέπει να τσεκάρεις μέσα στο modem/router σου εάν εμφανίζονται λάθη ή χαμηλό κλείδωμα. Εάν ναι, τότε χρειάζεται διερεύνηση. Εάν όχι, τότε μπορεί να είναι απλά θέμα προσωρινής συμφόρησης με το σημείο που κατεβάζεις.

 

Καλύτερο router ή Access Point έχει νόημα εάν σου προσφέρει κάτι. Παίξε λίγο με το δικό τους, και εάν σου λείψει κάτι, το συζητάμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Αν χρειαστεί παραπάνω ανάλυση, ίσως είναι προτιμότερο να πάμε σε χωριστό θέμα.

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά: Η ταχύτητα της γραμμής είναι όριο για το άθροισμα όλων των συσκευών σου, οπότε είναι απολύτως αναμενόμενο ότι η ταχύτητα του κινητού είναι χαμηλότερη όταν κατεβάζεις από τον υπολογιστή.

Επίσης για να συνεννοούμαστε καλύτερα:

m = mili = 1/1000

M = Mega = 1000

b = bits

B = Bytes

Επομένως 10MB/s ≈ 80Mbps

 

Τους ελέγχους ταχύτητας καλό είναι να τους κάνεις πάντα με καλώδιο. Αν ξαναδείς "χαμηλές" ταχύτητες, πρέπει να τσεκάρεις μέσα στο modem/router σου εάν εμφανίζονται λάθη ή χαμηλό κλείδωμα. Εάν ναι, τότε χρειάζεται διερεύνηση. Εάν όχι, τότε μπορεί να είναι απλά θέμα προσωρινής συμφόρησης με το σημείο που κατεβάζεις.

 

Καλύτερο router ή Access Point έχει νόημα εάν σου προσφέρει κάτι. Παίξε λίγο με το δικό τους, και εάν σου λείψει κάτι, το συζητάμε.

Ok, άρα για wifi, έχω "καλή" ταχύτητα.

Δυστυχώς, δεν μπορώ να περάσω καλώδιο ούτε έχω διαθέσιμο κάποιο ώστε να ελέγξω τι γίνεται.

Πάντως, έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές σαν να μπουκώνει το ρούτερ της nova, σαν να πέφτει απότομα η ταχύτητα (ιδίως το βράδυ) και επανέρχεται μετά από κάποια ώρα.

Αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα, μπορεί να συμβεί ανά 2 ημέρες.

Σημειώνω πως το ρούτερ της nova το έχω 2 χρόνια, έχει αντικαταστήσει ένα ίδιο, το οποίο το δούλευα για 5-6 χρόνια.

Όταν έτρεξα ένα speedtest στον σταθερό, είδα 70-77mbps. Άλλη φορά, ενώ κατέβαζα με 10+ mb/s, είδα 60 mbps στο speedtest. Ασύρματα όλα αυτά. Μου έκανε εντύπωση η απόκλιση στο speedtest.

Όταν λες να παίξω με το δικό τους, τι εννοείς; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

ποιο είναι το router? Μυτιλήνη είσαι;

Zte zxhn h168n. Ναι:).

Και τα στατιστικά αυτή τη στιγμή:

 

Link Information

Link Status Up
Modulation Type VDSL2(Vectoring)
Actual Rate(Up/Down) 10996/91276 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 47405/111104 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/10.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.7/8.4 dB
Output Power(Up/Down) 6.2/11.7 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/36993
FEC Errors(Up/Down) 0/14551
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 12 h 47 min 39 s
Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Αν το router/access point αλλα και οι συσκευές που συνδέεις δεν υποστηρίζουν 5ghz wifi δεν πρόκειται να δεις πάνω από 50mbps με 2.4ghz wifi, το πολύ!

 

Με ubiquity ap στα 5ghz τερματίζω 100αρα fiber από wifi κανονικά αλλά επηρεάζεται πολύ παραπάνω από τοίχους και απόσταση γενικότερα σε σχέση με τη 2.4 μπαντα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.