Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Για να κάνεις FTTH όμως θες:

1) Λεφτά

2) Πολλά λεφτά

3) Πάρα πολλά λεφτά

4) Να διώξεις το ΔΝΤ

5) Χρόνο, γιατί πρέπει να σκάψεις όλη την πόλη

6) Υπομονή, γιατί δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως στην Ελλάδα μπορούνε να κάνουνε τέτοιο έργο γρήγορα.

7) Μεγαλύτερη διασύνδεση της χώρας με το εξωτερικό = πάλι περισσότερα λεφτά

Σωστά... Κι όταν ήταν να γίνει η μετάβαση από pstn σε adsl, το ίδια προβλήματα είχαμε και πήγαμε ενδιάμεσα σε isdn... :fist:

Link to comment
Share on other sites

Για το ISDN να ευχαριστείς τον εθνοσωτήρα που ακούει στο όνομα Σωκράτης Κόκκαλης... και τους αβανταδόρους πολιτικούς της πιάτσας που έχουμε.

Για το PSTN/ISDN -> ADSL δεν χρειάστηκε κανένα σκάψιμο σε δρόμους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε έναν browser και γράψεις το ακόλουθο 192.168.1.1 θα σου πετάξει μια σελίδα ή παραθυράκι να βάλεις user και pass συνήθως είναι ανάλογα το ρουτερ (fix) μετά θα σου βγούνε τις παναγιάς τα μάτια εσύ δεν θα πειράξεις τίποτα και θα πας κάπου όπως είναι στην παρακάτω εικόνα !

η παρακάτω εικόνα είναι από το δικό μου router

forthnet 24 έχω ακόμα :p

attachment.php?attachmentid=53543&stc=1&d=1354205571

post-14318-1416076845,1175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]53544[/ATTACH]

Δεν ήξερα που ήταν η σελίδα και την έψαχνα και εγώ πριν μου το πεις!

(Το ίδιο router είχαμε) :p

σκυλί όμως αν και το πρώτο ήταν χριστουγεννιάτικο δέντρο (δεν τίποτα κολλημένο ήταν όλα τα λαμπάκια on)

το δεύτερο κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Με το που σύνδεσα το router είδα τα παρακάτω....

vdsl2.jpg

vdsl.jpg

Το καλό είναι ότι αυξήθηκε πολύ το upload μου. Έπεσα από fast path σε interleaved. To download αυξήθηκε ελάχιστα και δεν πλησιάζει τα 30 που μου υποσχέθηκαν τηλεφωνικά. Κάλεσα και μου είπαν θα το περάσουν σαν βλάβη και μάλλον θα περάσει και συνεργείο από τον χώρο σας...

Εγώ δεν βλέπω να ανεβαίνει το download εκτός αν τις επόμενες μέρες αλλάξουν κάτι στην υποδομή...

Ένα άλλο θετικό που είδα στο bf3 είναι ότι δεν είδα ίχνος ruberbanding και ας έχω ενεργά 15 torrents...Τα ping δεν άλλαξαν σε σχέση με το ADSL2+ router που είχα πριν...

Το wifi του ZTE είναι μπόμπα σε σχέση με το προηγούμενο που έιχα και σε εμβέλεια και σε ταχύτητα!

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με καταράστηκάν,

Αφού και μετά την επισκευή της γραμμής έχω πλέον το νούμερο μου αλλά VDSL γιοκ.

Ο ΖΤΕ δεν λέει να κλειδώσει. Αλλαξα και το φίλτρο με το καινούργιο αλλά τίποτα,

ξανάβαλα τον παλιο router και όλα μια χαρά, όμως 16/1,4

Περιμένω τηλέφωνο από τεχνικό να δούμε. Μάλλον πάω για αλλαγή router.

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα η αίτηση, χτες παρέλαβα το ρουτερακι και το κουμπωσα να δω αν εχει γινει κάτι...

50mbit καθαρά με download speed στα 5,7-5,8mb/sec οπου έχει να δώσει φυσικά.

Το ping ανέβηκε ~ 10 ms λόγω αλλαγής απο fast path σε interleaved, αλλα μικρό το κακό, ακούω οτι αργότερα θα δώσει και fast path στισ vdsl.

post-97-1416076851,1002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα η αίτηση, χτες παρέλαβα το ρουτερακι και το κουμπωσα να δω αν εχει γινει κάτι...

50mbit καθαρά με download speed στα 5,7-5,8mb/sec οπου έχει να δώσει φυσικά.

Το ping ανέβηκε ~ 10 ms λόγω αλλαγής απο fast path σε interleaved, αλλα μικρό το κακό, ακούω οτι αργότερα θα δώσει και fast path στισ vdsl.

Σε ποιά περιοχή είσαι;

Η βλακεία με το καινούργιο router είναι ότι δεν κρατάει το user name και password της σύνδεσης. Πριν λίγο έπεσε το ρεύμα και δεν ξανασυνδέθηκε. Χθες που του έκανα ένα reboot, έπρεπε να μπω στο router και να τα ξαναβάλω χειροκίνητα. Τα υπόλοιπα που είχα αλλάξει τα κράτησε... Τώρα είναι όλο το δίκτυο στο σπίτι offline και θα πρέπει να πάω το απόγευμα να το συνδέσω χειροκίνητα...

Σε άλλους κάνει τα ίδια;

Δεν υπάρχει τρόπος να τα αποθηκεύσουμε και να κάνει reconnect μόνο του;

Καλώ τώρα το 13888 άλλα έχει ανάμονη. Αν και δεν πιστεύω να έχουν ιδέα για το θέμα...

EDIT: Στο 13888 μου είπαν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο interface setup εκεί που μπάινει ο κωδικός της σύνδεσης και το username έχει από κάτω save και μετά πιο κάτω apply. Μπορεί κάποιος που είναι σπίτι να το βεβαιώσει; Καλά τόσο χώμα ήμουν χθες που το σέταρα και δεν το είδα;

:p

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα η αίτηση, χτες παρέλαβα το ρουτερακι και το κουμπωσα να δω αν εχει γινει κάτι...

50mbit καθαρά με download speed στα 5,7-5,8mb/sec οπου έχει να δώσει φυσικά.

Το ping ανέβηκε ~ 10 ms λόγω αλλαγής απο fast path σε interleaved, αλλα μικρό το κακό, ακούω οτι αργότερα θα δώσει και fast path στισ vdsl.

Μπομπα εισαι φιλε... :cool:

*S2

Link to comment
Share on other sites

Για Λαμία πάντως που ρώτησα τον ΟΤΕ μου είπαν πώς δεν έχουν κάποια ενημέρωση για το πότε θα μας έρθει.... :weep: Btw... 4 μέρες τώρα καλώ την τεχνική υποστήριξη στο 13888 και δεν το σηκώνουν. Αν θέλετε να μιλήσετε με την τεχνική υποστήριξη, καλέστε στο 13888 και επιλέξτε να μιλήσετε με το εμπορικό κομμάτι και με το που θα το σηκώσουν πείτε τους να σας συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα. (δουλεύει) :turn: Αλλιώς τεχνική υποστήριξη γιόκ.

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα η αίτηση, χτες παρέλαβα το ρουτερακι και το κουμπωσα να δω αν εχει γινει κάτι...

50mbit καθαρά με download speed στα 5,7-5,8mb/sec οπου έχει να δώσει φυσικά.

Το ping ανέβηκε ~ 10 ms λόγω αλλαγής απο fast path σε interleaved, αλλα μικρό το κακό, ακούω οτι αργότερα θα δώσει και fast path στισ vdsl.

Εφικτή ταχύτητα είναι 120mbps/50mbps down / up;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.