Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Λοιπον μεχρι τωρα ασχημα τα πραγματα...Λογικα θα κανω πισω να παω στην 50αρα (κατι ηξερα μαλλον :P)

Συγχρονισμος 74-75. Speedtest 67, battlenet 7.8-8ΜΒ/s.

 

Θεωρω οτι ειναι λιγα. Δεν αξιζει απο τα 50 καθαρα που ειχα πριν. Αν δεν παει καπου κοντα στο 90 θα γυρισω στο 50αρι (ελπιζω να μην χαλασε και το 50αρι).

Σε πρωτη φαση το δηλωσα βλαβη και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε βανακι ??? Είσαι σίγουρος ότι ήρθαν?

Και αν ήρθαν έκαναν κάτι ή απλά κοιμόντουσαν ?

 

Και στην αρχή σε εμένα από 30 σε 50 αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο μετά από  ένα μήνα τι γίνεται βρε παιδιά και τελικά απλά κοιμωντουσαν , μετά από δύο μέρες ήρθαν και τσουπ έτοιμο

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον μεχρι τωρα ασχημα τα πραγματα...Λογικα θα κανω πισω να παω στην 50αρα (κατι ηξερα μαλλον :P)

Συγχρονισμος 74-75. Speedtest 67, battlenet 7.8-8ΜΒ/s.

 

Θεωρω οτι ειναι λιγα. Δεν αξιζει απο τα 50 καθαρα που ειχα πριν. Αν δεν παει καπου κοντα στο 90 θα γυρισω στο 50αρι (ελπιζω να μην χαλασε και το 50αρι).

Σε πρωτη φαση το δηλωσα βλαβη και βλεπουμε.

Ξέρεις πού μπορεί να οφείλονται τα νούμερα αυτά;

In other news: με πήραν από τη nova, για να μου πουν ότι ενεργοποίησαν το fastpath. Θα το ελέγξω το βράδυ. Θα έρθει και ο κουνιάδος μου σήμερα σπίτι με καλώδιο δοκιμής.

Εφόσον όλα είναι εντάξει, θα σκεφτούμε πώς θα τραβήξουμε καλώδιο στο δωμάτιο του p.c. ή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Ωφειλονται στο οτι η γραμμη μου συγχρονιζει στα 75 :p Η απλα ειναι μεγαλη η αποσταση απο την καμπινα (2.5 τετραγωνα) η απλα κατι βλακεια εχουν κανει...

Χμμ, δηλαδή, αν μένεις λίγο πιο μακριά, ταχύτητα γιοκ; Ωραίες οι εταιρίες. Δεν ξέρω τι κάνουν με το δίκτυο, αλλά η απόσταση (σε λογικά πλαίσια) δεν θα έπρεπε να δημιουργεί τέτοια προβλήματα (αν οφείλονται εκεί). Εκτιμώμενος χρόνος εξέτασης του προβλήματος μετά τη δήλωση βλάβης;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Χμμ, δηλαδή, αν μένεις λίγο πιο μακριά, ταχύτητα γιοκ; Ωραίες οι εταιρίες. Δεν ξέρω τι κάνουν με το δίκτυο, αλλά η απόσταση (σε λογικά πλαίσια) δεν θα έπρεπε να δημιουργεί τέτοια προβλήματα (αν οφείλονται εκεί). Εκτιμώμενος χρόνος εξέτασης του προβλήματος μετά τη δήλωση βλάβης;

Δεν έχει να κάνει πολύ με τις εταιρείες. Όταν θέλεις να περάσεις μεγάλες συχνότητες πάνω από χαλκό, περιορίζεσαι από τα φυσικά χαρακτηριστικά του ηλεκτρισμού. Η εξάρτηση από την απόσταση είναι δεδομένη, και το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να γίνουν πιο πολλές (άρα πιο πυκνές και κοντινές στον χρήστη) οι καμπίνες που αναβαθμίζονται.

Τα τρία οικοδομικά τετράγωνα θεωρούνται καλά, όπως άλλωστε και οτιδήποτε πάνω από 50Mbps. Σκέψου ότι ακόμη πολλοί που βρίσκονται σε μέση απόσταση από Αστικά Κέντρα είναι σε ταχύτητες κάτω από 24Mbps. Δεν είναι πιο λογικός στόχος αναβάθμισης σε σχέση με αυτούς που ήδη έχουν 50Mbps από καμπίνες?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έφερε ο κουνιάδος καλώδιο (μικρό σε μήκος). Δοκιμάστηκε στα laptop. Αρχικά, είδαμε ταχύτητες 1mbps. Δεν κάνω πλάκα. 

Δοκιμάσαμε speedtest/nvidia drivers/torrent.

Τα ίδια και στο p.c. (εκεί, δοκιμάσαμε και μέσω steam).

Μετά από reset, το πρόβλημα λύθηκε. Στα laptop, είδα για πρώτη φορά ταχύτητες άνω των 40mbps (44-45).

Στο p.c., με host cosmote s.a., είδα τα γνωστά. 17-18. Με host ote, είδα 27. Steam, κατέβαζα με 3.

Συμπέρασμα: το ρούτερ κλειδώνει στην ταχύτητα που πρέπει. Ανάλογα με τον server, η ταχύτητα αυξομοιώνεται. Στο p.c., έχω απώλειες (πάνω απ' το μισό πολλές φορές) λόγω απόστασης. Καλώδιο εσωτερικό, λόγω διαρρύθμισης, δεν μπορώ να τραβήξω. Ή θα πάω εξωτερικά ή θα πάρω καλύτερο ρούτερ. Ή θα κάτσω στ' αυγά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι καλυτερο ρουτερ θα σου λυσει πληρως το προβλημα. Απλα θα καλυτερεψει η ταχυτητα. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν το παρεις αν θα πιανεις κοντα στην ταχυτητα του καλωδιου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν θεωρω οτι καλυτερο ρουτερ θα σου λυσει πληρως το προβλημα. Απλα θα καλυτερεψει η ταχυτητα. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν το παρεις αν θα πιανεις κοντα στην ταχυτητα του καλωδιου.

Και τι να κάνω, ρε συ Μάριε;

Ν' αποδεχτώ απώλειες άνω του μισού, είναι δύσκολο. Δικό μου φταίξιμο, δεν ευθύνεται η εταιρία. Απλά, το να πω "ε, εντάξει είναι και τα 20-27mbps" δεν μου πάει.

Εξωτερικό καλώδιο: θα χρειαστεί κατάλληλο για τέτοια δουλειά και δεν ξέρω το κόστος. Τηλέφωνο και ρούτερ θα παραμείνουν στην είσοδο του σπιτιού. Έχει πρίζα τηλεφώνου στο δωμάτιο της μικρής (το οποίο βρίσκεται απέναντι από το δωμάτιο του p.c.), αλλά η γυναίκα μου δεν το συζητάει.

Προσανατολίζομαι σε καλώδιο ethernet (έτσι δεν τα λένε;), το οποίο θα περαστεί ευθεία μέχρι να βγει από τον τοίχο (2-3 μέτρα) και μετά θα διασχίσει όλο το μπαλκόνι (άλλα 10 μέτρα), καταλήγοντας στο δωμάτιο του p.c. (βάζω άλλα 4-5 μέτρα). Σύνολο 20 μέτρα, για να είμαστε και μέσα.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν και μ' αυτόν τον τρόπο θα δω αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Έβαλες καλώδιο στο λάπτοπ και ήταν 44, και στο πισι 27; ΜΕ το καλώδιο; Έτσι όπως τα γράφεις είναι σαν να λες αυτό. 

Είπαμε ξανά και ξανά ότι με το WiFi κανένα θέμα δε θα λυθεί ούτε με άλλο ρούτερ ούτε με power line. Θα βελτιωθούν οι ταχύτητες αλλά όλα αυτά είναι ημίμετρα. Καλώδιο με οποιονδήποτε τρόπο .-

Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS, επειδή η συζήτηση ξεφεύγει πολύ, κάνε ένα σκαρίφημα του χώρου σου και φτιάξε ένα νέο θέμα, μήπως αντλήσεις ιδέες. Τουλάχιστον τα του VDSL είναι όπως αναμενόταν κι αυτό είναι θετικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν κατάλαβα. Έβαλες καλώδιο στο λάπτοπ και ήταν 44, και στο πισι 27; ΜΕ το καλώδιο; Έτσι όπως τα γράφεις είναι σαν να λες αυτό. 

Είπαμε ξανά και ξανά ότι με το WiFi κανένα θέμα δε θα λυθεί ούτε με άλλο ρούτερ ούτε με power line. Θα βελτιωθούν οι ταχύτητες αλλά όλα αυτά είναι ημίμετρα. Καλώδιο με οποιονδήποτε τρόπο .-

Όχι, μόνο στα laptop. Το καλώδιο είναι κοντό και δεν έφτανε μέχρι το p.c..

πριν 4 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

@DEADLAZARUS, επειδή η συζήτηση ξεφεύγει πολύ, κάνε ένα σκαρίφημα του χώρου σου και φτιάξε ένα νέο θέμα, μήπως αντλήσεις ιδέες. Τουλάχιστον τα του VDSL είναι όπως αναμενόταν κι αυτό είναι θετικό.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

91 Mbps περίπου είναι το μέγιστό σου στο steam. Κάνε κάνα download από uplay/origin, εκεί πιάνω τις φουλ ταχύτητες :) 

Φυσικά και τόσο που πιάνεις είναι όντως σούπερ :D Θέλω κι εγώ, αλλά δεν θα πάρω :hehe: 

 

@jax7480, ζητώ να επιληφθείς του θέματος :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2018 at 11:05 PM, Yonah said:

Φαντάζομαι οτι κάτι θα παίζει. Δεν εχω χρόνο να ασχολήθω αυτη τη στιγμή, θα το προσπαθήσω απο Τετάρτη που θα είμαι πιο λάσκα. Πάντως και με fastpath δεν είδα καμια τεράστια διαφορά, στο lol κέρδισα 4-5ms, ήμουν 63ms interleaved και ειμαι 57ms με fastpath. Ελπίζω οι υπόλοιποι που θα το προσπαθήσετε (εαν το προσπαθήσετε) να σταθείτε πιο τυχεροί.

Quotαρω εαυτόν (πρέπει να γίνονται και αυτα στην ζωή) για να ενημερώσω οτι το πρόβλημα που είχα ήταν απο βλαμμένη ρύθμιση δική μου. Έχω το speedport W724 του πΟΤΕ σε PPPoE passthrough και την μια κλήση PPP την κάνει ενα TP-Link VR600 που το είχα παλιότερα (παρα είμαι γύφτος, εχω δώσει τοσα χρήματα για να το αφήνω να κάθεται).

 

Προσπάθησα να φτιάξω κάτι στο QoS του αλλά μάλλον είναι τόσο βλαμμένο όσο εγώ και τα έκανα μαντάρα... Το απενεργοποίησα και τώρα κατεβάζω ~11 MB/s απο steam.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο χρόνος ενεργοποίησης καμπίνας του ΟΤΕ πόσος είναι;

Ρωτάω μιας και έχουν βάλει καινούρια καμπίνα από τον προηγούμενο μήνα.

Το ότι είμαι 15 μέτρα από την καμπίνα θεωρείται θετικό στοιχείο;

Έγινε επεξεργασία από skiabox
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι κοντά περνά και αφουγκρασου αν ακούς ανεμιστηρια αν ακούς είναι on

 

Ναι αρκεί να ξέρεις ότι πάνε τα καλώδια σου εκεί

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, skiabox said:

Παιδιά ο χρόνος ενεργοποίησης καμπίνας του ΟΤΕ πόσος είναι;

Ρωτάω μιας και έχουν βάλει καινούρια καμπίνα από τον προηγούμενο μήνα.

Το ότι είμαι 15 μέτρα από την καμπίνα θεωρείται θετικό στοιχείο;

Απο 2 μηνες μεχρι 11 μηνες εχω ακουσει(οι 11 ηταν η δικη μου περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Αν είσαι κοντά περνά και αφουγκρασου αν ακούς ανεμιστηρια αν ακούς είναι on

 

Ναι αρκεί να ξέρεις ότι πάνε τα καλώδια σου εκεί

 

Ναι είναι τσεκαρισμένο ότι σε αυτό το καφάο ανήκω.

Το γράφει και στον κατανεμητή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.