Jump to content


The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Είχα αυτά τα χάλια με adsl cosmote (2km μακρυά από ΑΚ).

Screenshot_2018-07-06-22-00-05-322_com.android.chrome.thumb.png.0062f252bae8cd0f4d8db97ad5df1001.png

Για σύνδεση με την καμπίνα που ήταν στα 20m από το σπίτι, ούτε κουβέντα. Ο εκβιασμός... "Θέλετε ταχύτητα? Βάλτε Vdsl". Και το έβαλα

Screenshot_2018-07-10-08-10-48-062_com.android.chrome.thumb.png.c90201f1c4902a378a405b049b98a3d9.png

 

Δεν έχω εντυπωσιαστεί. Καμιά φορά βλέπω σε download 2.9mb αλλά στο upload το μεγαλύτερο ήταν τα 174kb. Και ακόμα και τώρα οι σελίδες για να φορτώσουν αργούν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ας βαλει ενα fastpath να δει αν θα ανοιγουν πιο γρηγορα οι σελιδες σε πρωτη φαση...

 με τιποτα.. οι σελιδες παιζουν κοντα στο 1sec φορτωμα, τα 10-15ms δε κανουν τη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά που και που έχει προβληματάκια ο ΟΤΕ κάποιες φορές δεν φορτώνει τίποτα

 

πχ μπορεί να είμαι σε κλήση σε Skype και ξαφνικά να μην μπορώ να ανοίξω σελίδα να συνεχίζω να συνομιλώ με το άτομο και το skype να δείχνει ότι προσπαθεί να κάνει login

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

τι βλαβη να δωσει; 30αρι πακετο φαινεται να εχει.

Δηλαδη αυτο σου φαινεται φυσιολογικο

πριν 12 ώρες, το μέλος hurin έγραψε:

Δεν έχω εντυπωσιαστεί. Καμιά φορά βλέπω σε download 2.9mb αλλά στο upload το μεγαλύτερο ήταν τα 174kb

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος slalom έγραψε:

Δηλαδη αυτο σου φαινεται φυσιολογικο

 

 

Eξαρταται που ανεβαζει, εαν ειναι πιτα το δικτυο εκεινη την ωρα κλπ. Εγω με 50αρα την ιδια στιγμη που youtube ανεβαζω με 500kb/s (τερμα δηλαδη), στο imgbur δε παει πανω απο 300.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι !

Στην 30 άρα έχεις 10% upload όπως και στις υπόλοιπες

οπότε για 30Mbits/s Download έχεις 3Mbits/s Upload  = 3000kb/s   === σε kiloByte = 375 kB/s

 

στην 24 άρα είναι περιορισμένο στα 1Mbit/s Upload = 1000 kb/s  === σε kiloByte = 125 kB/s

 

στην 50αρα  έχεις 5Mbits/s = 5000kb/s upload  === σε kiloByte = 625 kB/s

στην 100αρα έχεις 10Mbits/s = 10000kb/s upload === σε kiloByte = 1250 kB/s

στην 200αρα έχεις 20Mbits/s = 20000kb/s upload === σε kiloByte = 2500 kB/s

 

τώρα όταν πας να ανεβάσεις και στο δίκτυο υπάρχουν και άλλοι χρήστες και τραβάνε και αυτοί μην περιμένεις MAX upload

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, iseeklife said:

ενεργοποιήθηκε η πρώτη συνδεση οπτικών ινών. 

Ενεργοποιήθηκε η πρώτη σύνδεση οπτικών ινών μέχρι το σπίτι | in.gr

Να το πούμε και σε αυτούς που έχουν τόσα χρόνια FTTH από άλλους παρόχους, για να χαρούν :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσουμε στο σημείο να συνδεθούν όλα τα σπίτια μέσω οπτικών ινών, τι πρέπει να γίνει;

 

Να σκαφτούν όλοι οι δρόμοι για να περαστούν οπτικές ίνες από τα "μικρά κουτιά" του ΟΤΕ έως και τις "νέες καμπίνες"; Εννοώ υπάρχει άλλος τρόπος; Η Ina Lan για παράδειγμα σκάβει προς το κάθε σπίτι ξεχωριστά. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, trib said:

Για να φτάσουμε στο σημείο να συνδεθούν όλα τα σπίτια μέσω οπτικών ινών, τι πρέπει να γίνει;

 

Να σκαφτούν όλοι οι δρόμοι για να περαστούν οπτικές ίνες από τα "μικρά κουτιά" του ΟΤΕ έως και τις "νέες καμπίνες"; Εννοώ υπάρχει άλλος τρόπος; Η Ina Lan για παράδειγμα σκάβει προς το κάθε σπίτι ξεχωριστά. 

Από τη στιγμή που μία καμπίνα έχει συνδεθεί με οπτική ίνα, εξασφαλίζοντας το γρήγορο uplink της, ο πάροχος μπορεί να επιλέξει με τί τεχνολογία θα συνδέσει τον πελάτη για το "last mile". Ενδεικτικές επιλογές αυτή τη στιγμή είναι VDSL/vectoring, G.Fast, FTTB/FTTH. Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, χρησιμοποιείται ο χαλκός που είναι ήδη περασμένος από την καμπίνα μέχρι το κτίριο. Στην περίπτωση του FTTB/FTTH πρέπει να περαστεί οπτική από την καμπίνα μέχρι το κτίριο, συνήθως σκάβοντας.

Το μοντέλο της Inalan είναι διαφορετικό, γιατί όταν ξεκίνησε δεν είχε υπάρχον οπτικό δίκτυο κορμού, ούτε διάσπαρτες καμπίνες, ούτε καλώδια που καταλήγουν στα κτίρια των πελατών. Προφανώς το μοντέλο με τις καμπίνες ταιριάζει περισσότερο για μεγάλης κλίμακας υλοποιήσεις και δίνει και πιο εύκολα δυνατότητα χονδρικής πώλησης σε άλλους παρόχους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έχουμε το Δήμο Γαλατσίου να κόβει, κυριολεκτικά, το δίκτυο της Inalan με αποτέλεσμα η επέκταση του δικτύου στην περιοχή να είναι στάσιμη τα τελευταία 3 χρόνια. 100 μέτρα με χωρίζουν από το δίκτυο της Inalan αλλά παρ' όλα αυτά μάλλον θα πρέπει να περιμένω να περάσει ο ΟΤΕ δίκτυο στην περιοχή. Γιατί...έτσι γίνονται οι δουλειές στην Ελλάδα κύριοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 8:25 ΠΜ, το μέλος hurin έγραψε:

Είχα αυτά τα χάλια με adsl cosmote (2km μακρυά από ΑΚ).

Screenshot_2018-07-06-22-00-05-322_com.android.chrome.thumb.png.0062f252bae8cd0f4d8db97ad5df1001.png

Για σύνδεση με την καμπίνα που ήταν στα 20m από το σπίτι, ούτε κουβέντα. Ο εκβιασμός... "Θέλετε ταχύτητα? Βάλτε Vdsl". Και το έβαλα

 

 

Δεν έχω εντυπωσιαστεί. Καμιά φορά βλέπω σε download 2.9mb αλλά στο upload το μεγαλύτερο ήταν τα 174kb. Και ακόμα και τώρα οι σελίδες για να φορτώσουν αργούν.

 

Τα ίδια λένε και σε εμένα. Πληρώνω adsl έως 24 και πιάνω από 9 έως 11 με το ζόρι. Τους ρωτάω τώρα που θα δουλέψουν οι νέες καμπίνες με την οπτική θα βελτιωθεί η ταχύτητα μου; Μου απαντάνε όχι, θα πρέπει να πάτε σε πρόγραμμα fiber...

 

Ε άντε και !$#!#$#@^@#%&

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.